Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Alergia

Artykuły

Jabłka chronią przed astmą

Brytyjski dziennik „Daily Mail” doniósł niedawno, że tamtejsi naukowcy opublikowali na łamach magazynu „American Journal of Respiratory Clinical Care Medicine niezwykle ciekawe wyniki badań dotyczących roli jabłek w zapobieganiu astmy. Badacze ogłosili, że zjedzenie tylko dwóch jabłek tygodniowo obniża ryzyko zachorowania na astm ..

czytaj dalej

Kolka jako objaw alergii


Kolka! Kolka? Kolka!? Kolka!? To słowo wzbudza niepokój we wszystkich rodzicach. Utarło się przekonanie, że kolki nie można wyleczyć, a można złagodzić tylko jej objawy. Czy jest to prawda? Specyfików pomagających przy kolce można nabyć w aptece bardzo dużo, problem jest tylko w tym, że niestety u większość dzieci nie dają pożądanego efektu. S ..

czytaj dalej

Alergia pokarmowa u dzieci

Alergia pokarmowa to często pierwsza występująca w życiu człowieka postać choroby alergicznej. Spowodowana jest kontaktem z silnymi alergenami, jakimi są białka mleka krowiego. Sposobem na uchronienie dziecka przed uczuleniem na pokarm może być długotrwałe karmienie piersią (co najmniej przez 6 miesięcy), które opóźnia mo ..

czytaj dalej


Doniesienia medyczne

Nowa szczepionka przeciw alergii

Jak donosi "New Scientist" naukowcy ze Szwajcarskiego Instytutu Badań nad Astmą i Alergią (SIAF) w Davos opracowali "modularne cząsteczki translokujące antygen" (MAT). Dzięki nim alergen trafia prosto do komórek odpornościowych znacznie szybciej niż w przypadku obecnie stosowanych injekcji. Wystarczy też stukrotnie mniejsza ilość alergenu. Obec ..

czytaj dalej

Regularne korzystanie z basenu zwiększa ryzyko kataru siennego

Niemieccy naukowcy na łamach pisma "Allergy" opublikowali wyniki badań, z których wynika, że osoby, które w dzieciństwie regularnie uczęszczały na basen z chlorowaną wodą, są bardziej narażone na wystąpienie kataru siennnego. W badaniach wzięło udział 2606 osób w wieku 35-74 lata, o udokumentowanej historii zdrowia, które dodatkowo wypełniły spe ..

czytaj dalej

Picie alkoholu w ciąży wpływa na występowanie atopowego zapalenia skóry u noworodka

Pojawienie się AZS u dzieci przed 60 dniem życia jest czterokrotnie częstsze w grupie noworodków, których mamy piły podczas ciąży alkohol (wypijały więcej niż 4 drinki tygodniowo). Allan Linneberg z Research Centre for Prevention and Health w Glostrup University Hospital w Dani przeprowadził wraz ze współpracownikami badania na grupie 24,231 par ..

czytaj dalej

Dziecko alergiczne

ryzyko wystąpienia alergii u dziecka

W wielu przypadkach alergia uwarunkowana jest genetycznie. Ryzyko wystąpienia alergii wzrasta bowiem bardzo wyraźnie, gdy w rodzinie dziecka odnotowano takie jednostki chorobowe jak: * astma oskrzelowa, * atopowe zapalenie skóry, * przewlekły alergiczny nieżyt nosa, * nawracające pokrzywki na tle alergicznym Związek między występowaniem a ..

czytaj dalej

dieta eliminacyjna

Polega na eliminowaniu z diety dziecka kolejnych grup pokarmów, aż do momentu ustąpienia objawów alergii. Eliminacja odbywa się w następujących etapach: etapeliminowany produkt1mleko krowie2wołowina, cielęcina3gluten4ryby i skorupiaki5cytrusy i banany6orzechy, migdały7kakao, czekolada8groch, fasola9pomidory10truskawki11miód źródło: Encykloped ..

czytaj dalej

objawy alergii na białka mleka krowiego u niemowląt

skórneoddechowepokarmowenerwoweinnepokrzywkaobturacja oskrzeliulewanianadpobudliwośćkrwinkomoczzmiany zapalnenieżyt nosawymiotywzmożone napięcie mięśnioweniedokrwistośćwypryskwydłużony lub przyspieszony oddechbiegunka opóźnienie rozwojunadżerki jamy ustnejchrypkakolki niedożywienienadżerki wokół odbytukaszelkrew w stolcu źródło: Encyklopedia z ..

czytaj dalej

Sposób na
Galerie
Warto wiedzieć
Podstawowe informacje

  co to jest alergia?

  Alergia jest nadmierną reakcją organizmu na substancje, które normalnie nie powodują w organizmie negatywnych reakcji. Substancje wywołujące te objawy to tzw. alergeny. Reakcja alergiczna może wystąpić w każdej części organizmu. Przeważnie jednak objawy występują na narządzie który miał bezpośredni kontakt z alergenem (na alergeny unoszące się ..

  czytaj dalej

  alergeny

  Alergen to substancja wywołująca objawy alergii u osoby wrażliwej. Mogą nimi być substancje naturalne i syntetyczne. Zdarza się, że alergenami staje się to co wcześniej nam nie szkodziło. Uczulać może wszystko - pyłki roślin, pokarm, światło, leki, substancje chemiczne, roztocza kurzu. ..

  czytaj dalej

  obajwy alergii

  Objawy alergii są różne, w zależności od alergenu. Gdy dziecko ma alergię na pyłki roślin występować może u niego silny wodnisty katar, napady kichania, uczucie zatkania nosa, zapalenie spojówek, a także bóle głowy i zatok. Alergia pokarmowa może objawiać się wymiotami, biegunką, wysypką (również atopowym zapaleniem skóry), wzdęciami, kaszl ..

  czytaj dalej

Alergeny

  Infekcje u noworodków zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii

  Amerykańscy naukowcy donoszą na łamach "Journal of Allergy and Clinical Immunology" o wynikach badań potwierdzających tezę, iż dzieci, które w pierwszym roku życia przeszły kilka infekcji z gorączką, rzadziej w przyszłości stają się alergikami. Naukowcy twierdzą wręcz, że sterylne warunki mogą przyczyniać się do wzrostu podatności na alergie. ..

  czytaj dalej

  roztocza kurzu domowego

  W okresie jesienno – zimowym to on jest największym wrogiem alergików. Wysuszone powietrze w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, rzadziej wietrzone pomieszczenia sprzyjają zwiększającej się liczbie roztoczy żyjących w zamkniętych pomieszczeniach. W tym okresie roztocza mają ułatwione zadanie w dostaniu się do naszego układu oddechowego, gd ..

  czytaj dalej

  pyłki roślin

  Uczulenie na pyłki to najbardziej rozpowszechniony rodzaj alergii. Dokuczliwe i nieustanne pociąganie nosem to jej znak rozpoznawczy. Łzy w oczach, które temu towarzyszą to również nie oznaka radości z nadejścia upragnionej wiosny. W tym właśnie okresie alergia na pyłki osiąga swoje apogeum, a katar sienny staje się codziennością i udręką alergi ..

  czytaj dalej