Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Czy powiedzieć dziecku, że jest adoptowane?

Iwetta Krzyżanowska - pedagog
Mgr pedagogiki, Ośrodek Rodzinnej Opieki Zastępczej Towarzystwa NASZ DOM, Wrocław

Iwetta Krzyżanowska
-
   

Jednym z najtrudniejszych problemów dotyczących adopcji jest kwestia jej jawności względem dziecka. Czy mówić dziecku, że jest adoptowane? Jeżeli tak, to kiedy? Czy już wtedy, gdy zaczyna mówić i poznawać siebie i najbliższy świat? Czy wtedy, gdy pojawiają się pierwsze pytania z gatunku: skąd się biorą dzieci? Czy wtedy, gdy zaczyna dojrzewać i budować swoją tożsamość? Czy może wtedy, gdy skończy 18 lat? W jaki sposób powiedzieć naszemu ukochanemu dziecku, że to inna kobieta je urodziła i inny mężczyzna był jego ojcem.

  1. Adopcja - obawy rodziców adopcyjnych
  2. Adopcja - obowiÄ…zujÄ…ce przepisy
  3. Adopcja - kwestia jawności



Adopcja - obawy rodziców adopcyjnych


Boimy się, że nasze ukochane dziecko przestanie nas kochać, odwróci się od nas i zacznie szukać swoich naturalnych rodziców. Obawiamy się, że przestanie nas słuchać i zbuntuje się przeciwko nam, bo przecież nie my jesteśmy jego rodzicami.
Ale chyba najbardziej przeraża nas, że może odnaleźć swoją rodzinę i odejść od nas.

To zupeÅ‚nie naturalne pytania i obawy i chyba nie ma rodziców adopcyjnych, którzy nie borykaliby siÄ™ z podobnymi problemami. Mamy prawo bać siÄ™ i mieć wÄ…tpliwoÅ›ci, bo każdy chroni swoje uczucia i potrzeby. Jednak musimy też pamiÄ™tać o potrzebach dziecka, a także zupeÅ‚nie realnym niebezpieczeÅ„stwie nagÅ‚ego i niekontrolowanego wyjÅ›cia na jaw skrywanej przez nas prawdy. Jakże czÄ™sto dzieci dowiadujÄ… siÄ™ o tym, że byÅ‚y przez nas adoptowane od usÅ‚użnych sÄ…siadek czy gadatliwych kolegów na podwórku. Ta prawda podana czÄ™sto w okrutnej formie pozostawia niezatarty Å›lad w osobowoÅ›ci dziecka. Niezwykle ważne jest, kto i w jakiej formie powie dziecku, że urodziÅ‚o siÄ™ w innej rodzinie. JeÅ›li nie bÄ™dziemy tego Å›wiadomi nasze dziecko może stać siÄ™ kolejnym bohaterem „Zerwanych wiÄ™zi”.


Adopcja - obowiÄ…zujÄ…ce przepisy


Konwencja o Prawach Dziecka w artykule 7 pt.1 mówi, że: „NiezwÅ‚ocznie po urodzeniu dziecka zostanie sporzÄ…dzony jego akt urodzenia, a dziecko od momentu urodzenia bÄ™dzie miaÅ‚o prawo do otrzymania imienia, uzyskania obywatelstwa oraz, jeÅ›li to możliwe, prawo do poznania swoich rodziców i pozostawania pod ich opiekÄ….” Rzeczpospolita Polska ratyfikowaÅ‚a KonwencjÄ™ z pewnymi zastrzeżeniami, w tym również w odniesieniu do artykuÅ‚u 7, a mianowicie, że „prawo dziecka przysposobionego do poznania rodziców naturalnych bÄ™dzie podlegaÅ‚o ograniczeniu poprzez obowiÄ…zywanie rozwiÄ…zaÅ„ prawnych umożliwiajÄ…cych przysposabiajÄ…cym zachowanie tajemnicy pochodzenia dziecka.” Takie sÄ… przepisy obowiÄ…zujÄ…ce w naszym kraju, jednak na szczęście coraz wiÄ™cej rodziców adopcyjnych, a co jeszcze ważniejsze OÅ›rodków Adopcyjno-OpiekuÅ„czych wyznaje zasadÄ™ jawnoÅ›ci adopcji wzglÄ™dem dziecka.


Adopcja - kwestia jawności


PodjÄ™cie decyzji o adopcji to bardzo poważny krok i tak jak małżeÅ„stwo wiąże siÄ™ z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Rodziców i dzieci Å‚Ä…czÄ… trwaÅ‚e, prawne zwiÄ…zki, które sÄ… możliwe tylko wtedy, gdy w innej rodzinie zostajÄ… one zerwane. W przeszÅ‚oÅ›ci adopcja byÅ‚a stosowana jako pomoc dla bezpÅ‚odnych par, a nie widziano jej jako pomoc dzieciom. CaÅ‚y proces, jaki siÄ™ z niÄ… wiÄ…zaÅ‚ otaczano tajemnicÄ…. CzÄ™sto dzieci dobierano do rodziny tak, aby byÅ‚y podobne do rodziców adopcyjnych i nikogo nie dziwiÅ‚y przedziwne praktyki majÄ…ce uwiarygodnić naturalność powiÄ™kszenia siÄ™ rodziny. ZdarzaÅ‚y siÄ™ poduszki wpychane pod ubrania, udawane mdÅ‚oÅ›ci w pracy czy wrÄ™cz wyjazdy na wieÅ› do krewnych przed rzekomym porodem. A potem już zawsze strach. W miarÄ™ jak dzieci dorastaÅ‚y coraz wiÄ™kszy strach przed ujawnieniem siÄ™ prawdy. Jak trudno jest żyć matce adopcyjnej dorosÅ‚ego już dziecka bojÄ…cej siÄ™ każdego dnia, że ktoÅ› „siÄ™ wygada”, albo, że potrzebna bÄ™dzie nagle transfuzja czy przeszczep np. nerki. Przecież takie historie zdarzajÄ… siÄ™ nie tylko w serialach takich jak „Na dobre i na zÅ‚e”.

Wielu ludzi przekonanych o sÅ‚usznoÅ›ci zachowania jawnoÅ›ci w adopcji boryka siÄ™ z innym problemem. „Kiedy mam to zrobić? Jeszcze nie teraz, przecież on jest taki malutki, mogÄ™ go zranić, a zresztÄ… on i tak nic z tego nie zrozumie. Może jeszcze trochÄ™ poczekam?” W miarÄ™ upÅ‚ywu czasu jest nam jednak coraz trudniej, aż pewnego dnia nasz nastoletni syn poznaje szokujÄ…cÄ… prawdÄ™ o swoim pochodzeniu, ale niestety nie od nas... Ta informacja może być wynikiem zÅ‚ej, ludzkiej woli lub być dzieÅ‚em przypadku. Z reguÅ‚y przecież czÅ‚onkowie dalszej rodziny znajÄ… prawdÄ™ i jedno nieostrożne sÅ‚owo może zaprzepaÅ›cić naszÄ… szansÄ™ na przekazanie dziecku prawdy o jego pochodzeniu.

Taka rozmowa powinna odbyć się jak najszybciej. Nie bójmy się tego. Często mamy tendencje do przenoszenia naszych uczuć na dzieci. Wydaje nam się, że czują tak jak my i przeżyją straszny dramat, kiedy usłyszą, że to nie my jesteśmy jego biologicznymi rodzicami. Dzieci pojmują świat zupełnie inaczej, bardziej naturalnie i zwyczajnie. Nie obrosły jeszcze w normy, standardy i schematy myślowe tak oczywiste dla dorosłych. Dla kilkuletniego malucha przyswojenie takiej informacji jest o wiele łatwiejsze niż dla wchodzącego w okres buntu nastolatka.

Jednym z kluczowych zadaÅ„ rodziny wobec dzieci jest budowanie ich poczucia wÅ‚asnej wartoÅ›ci. Odbywa siÄ™ to nie tylko przez wzmacnianie pozytywne sÅ‚owami czy gestami. Dziecko czerpie poczucie wartoÅ›ci z samego faktu przynależnoÅ›ci do rodziny, z jej ciÄ…gÅ‚oÅ›ciÄ… w czasie, tradycjami i zwyczajami. KtoÅ›, przed kim skrywano prawdÄ™ o jego pochodzeniu ma prawo czuć, że widocznie coÅ› z jego rodzinÄ…, a wiÄ™c i z nim „byÅ‚o nie tak”. Nie tylko wychowywaÅ‚ siÄ™ w innej rodzinie, ale ukrywano przed nim prawdÄ™. Ukrywa siÄ™ przecież rzeczy wstydliwe, zÅ‚e. Nawet, jeÅ›li bardzo chce odszukać swoich biologicznych rodziców i rodzeÅ„stwo czÄ™sto ma ogromne poczucie winy wobec rodziny adopcyjnej. Kocha ich przecież i nie chce ranić. Obawia siÄ™, że mogliby to odebrać jako zdradÄ™ i brak wdziÄ™cznoÅ›ci.

Adopcja to bardzo poważna i trudna decyzja. Wielokrotnie wiąże się z licznymi problemami. Jednak podobne problemy towarzyszą również biologicznemu rodzicielstwu. Wychowanie człowieka to nie tylko radość obcowania z dzieckiem, ale też odpowiedzialne i trudne zadanie. Dotyczy to wszystkich rodziców, nie tylko adopcyjnych. Aby uniknąć dodatkowych problemów w tym procesie należy traktować adopcję jako coś równie naturalnego jak rodzicielstwo biologiczne. Nie wstydzić się, że to nie my urodziliśmy nasze dziecko i zaakceptować swoją bezpłodność.

Czy powiedzieć dziecku, że jest adoptowane? - dodano: 2003-10-16

                                

Iwetta Krzyżanowska
Mgr pedagogiki, Ośrodek Rodzinnej Opieki Zastępczej Towarzystwa NASZ DOM, Wrocław
wiÄ™cej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  TrudnoÅ›ci adaptacyjne w rodzinie zastÄ™pczej


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.