Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Åšwinka u dzieci (Nagminne zapalenie przyusznic)

Sylwia Åšliwa

-
   

Åšwinka u dzieci (Nagminne zapalenie przyusznic)
Nagminne zapalenie ślinianek czy też przyusznic, potocznie zwane przez nas świnką, jest dziecięcą zakaźną chorobą wirusową. Do zarażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową bądź przez kontakt bezpośredni. Najczęściej chorują na nią dzieci między 5 a 9 rokiem życia, w wieku przedszkolno-szkolnym. Przy źle leczonej śwince mogą wystąpić groźne dla życia i zdrowia powikłania m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czy też niedosłuch lub nawet głuchota.

OBJAWY

Do charakterystycznych objawów tej choroby można zaliczyć: bolesny obrzÄ™k poniżej uszu nadajÄ…cy twarzy chorego „Å›winkowaty” wyglÄ…d, trudnoÅ›ci przy poÅ‚ykaniu i spożywaniu pokarmu nasilajÄ…ce siÄ™ bólem, gorÄ…czka (nieraz bardzo wysoka), bóle gÅ‚owy, zÅ‚e samopoczucie, bóle mięśniowe szyi, wysypka rumieniowa plamisto-grudkowa wystÄ™pujÄ…ca na tuÅ‚owiu (z reguÅ‚y nie swÄ™dzÄ…ca) .
Zwykle symptomy tej choroby u dzieci objawiają się podwyższoną temperaturą, zaczerwienieniem jamy ustnej oraz obrzękiem jedno lub obustronnym poniżej uszu, narastający w przeciągu 3 dni, ustępujący po ok. tygodniu, co w efekcie doprowadza do zniekształceń obrysu twarzy.

LECZENIE

By skutecznie zapobiec narastajÄ…cym objawom Å›winki, dzieci powinny pozostać w łóżku, unikać „przeciÄ…gu”, by nie doprowadzić do przewiania obrzÄ™ków najlepiej owinąć czymÅ› miÄ™kkim okolice uszu i szyi.
Stosować ciepłe okłady na zmienione miejsca. Starać się obniżyć gorączkę naturalnymi metodami, jeśli gorączka nie ustąpi podać lek w syropie na obniżenie temperatury. Ponadto obowiązuje specjalna dieta. By nie podrażniać błony śluzowej jamy ustnej i gardła, podawać najlepiej do spożycia pokarmy, które nie będą utrudniać przełykania. Najlepiej niezbyt gorące i delikatne. Przy tym należy pić dużą ilość płynów, także nie gorących.
By uniknąć zarażania wirusem powodującym świnkę można poddać się szczepieniu. Szczepionka MMR podawana jest zwykle dzieciom w wieku 13-15 miesięcy oraz w wieku 7 lat. To oczywiście nie uchroni nas w 100% przed zachorowaniem, jednak podczas wystąpienia świnki symptomy choroby będą mieć znacznie lżejszy przebieg.

Åšwinka u dzieci (Nagminne zapalenie przyusznic) - dodano: 2012-10-11

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.