Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Jak przygotować się do ciąży?

Tomasz Skweres - ginekolog-położnik
Dr nauk med.; specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog; Centrum Zdrowia GAMETA, Gdynia

Tomasz Skweres
-
   

Ciąża jest jednym z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Warto się do tego dobrze przygotować. Jest to stan fizjologiczny, który organizm zdrowej kobiety powinien dobrze znieść. Idealną sytuacją jest taka, w której kobieta zachodzi w ciążę w sposób zaplanowany.

Co warto zrobić przygotowując się do ciąży?

GeneralnÄ… zasadÄ… jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Zbilansowanie w życiu aktywnoÅ›ci zawodowej, fizycznej i psychicznej z odpowiednim aktywnym wypoczynkiem. Na wiele miesiÄ™cy przed planowanÄ… ciążą warto wykonać badanie HBS – w kierunku wirusowego zapalenia wÄ…troby typu B i jeÅ›li nie chorowaliÅ›my – zaszczepić siÄ™. Na mniej wiÄ™cej dwa - trzy miesiÄ…ce przed ciążą rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg dziennie. WiÄ™ksze dawki kwasu foliowego powinien zalecić lekarz w zależnoÅ›ci od wystÄ™pujÄ…cych u kobiety chorób i wywiadu rodzinnego. JeÅ›li nie stosujemy pewnych metod zapobiegania ciąży warto uzupeÅ‚nić kwas foliowy w diecie nawet wczeÅ›niej. Jak wiadomo można zajść w ciążę wcale tego nie planujÄ…c.

Trzeba przyjrzeć siÄ™ historii zdrowia naszej bliższej i dalszej rodziny a jeÅ›li wystÄ™powaÅ‚y w niej przypadki chorób uwarunkowanych genetycznie czy wad wrodzonych – zasiÄ™gnąć porady genetyka.
Ważna jest znajomość występowania w rodzinie chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby uwarunkowane immunologicznie, przypadki niepłodności czy strat ciąż.

Dobrze jest starać siÄ™, by narażenie Å›rodowiskowe zwiÄ…zane z naszÄ… aktywnoÅ›ciÄ… życiowÄ… – takie jak palenie papierosów, spożycie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków czy narażenie w pracy na kontakt z szkodliwymi substancjami, promieniowaniem radiologicznym i temu podobne ograniczyć do niezbÄ™dnego minimum. PrzykÅ‚adem może być obserwacja, że spożywanie dużych iloÅ›ci ryb morskich może wiÄ…zać siÄ™ z wzrostem zawartoÅ›ci rtÄ™ci w organizmie kobiety, co powoduje trudnoÅ›ci w zajÅ›ciu w ciążę. BezwzglÄ™dnie rzucić palenie tytoniu i ograniczyć spożywanie alkoholu. Palenie tytoniu jest dobrze udowodnionym czynnikiem zmniejszajÄ…cym szansÄ™ na zajÅ›cie w ciążę. Palenie tytoniu prawdopodobnie przyÅ›piesza proces zmniejszanie siÄ™ iloÅ›ci oraz prowadzi do pogorszenia jakoÅ›ci pÄ™cherzyków jajnikowych oraz zwiÄ™ksza ryzyko poronieÅ„. Wysokie spożycie kofeiny definiowane jako powyżej 5 filiżanek kawy (czyli powyżej 500 mg/dzieÅ„), zmniejsza szanse na zajÅ›cie w ciążę a spożywanie w trakcie ciąży 2-3 filiżanek kawy zwiÄ™ksza ryzyko poronienia. Umiarkowane spożycie kawy – jedna do dwu filiżanek kawy, nie wpÅ‚ynie szkodliwie na proces zachodzenia w ciążę i na przebieg ciąży. Należy starać siÄ™ zrzucić zbÄ™dne kilogramy masy ciaÅ‚a, jeÅ›li mamy nadwagÄ™ lub znormalizować masÄ™ ciaÅ‚a w przypadku kobiet ze znacznÄ… niedowagÄ…. W ocenie tego, czy ważymy zbyt dużo czy zbyt maÅ‚o pomoże nam wskaźnik BMI (body mass index), który liczymy jako masÄ™ ciaÅ‚a podanÄ… w kilogramach podzielonÄ… przez wzrost podany w metrach podniesiony do kwadratu (można znaleźć liczne strony w internecie z gotowym kalkulatorem BMI). OptymalnÄ… wartoÅ›ciÄ… tego wskaźnika jest od okoÅ‚o 20 do 30 kg/m2. W przypadku, gdy nasze BMI znacznie odbiega od normy, dobrze jest zasiÄ™gnąć rady dietetyka. Nie ma jakichkolwiek naukowych danych, że dieta wegetariaÅ„ska, dieta wzbogacona w witaminy, dieta z niskÄ… zawartoÅ›ciÄ… tÅ‚uszczów, wzbogacana o antyoksydanty czy różne preparaty zioÅ‚owe poprawiajÄ… pÅ‚odność. Ze wzglÄ™du na znany niekorzystny efekt na rozwijajÄ…cÄ… siÄ™ ciążę oraz brak danych Å›wiadczÄ…cy o bezpiecznej dolnej granicy spożycia alkoholu należy istotnie ograniczyć jego spożycie. Chociaż nie ma jednoznacznych danych dotyczÄ…cych wpÅ‚ywu wysokiej temperatury na kobietÄ™ starajÄ…cÄ… siÄ™ o ciążę (czy też bÄ™dÄ…cÄ… we wczesnej ciąży) i mężczyznÄ™ (w sensie narażenia na przegrzanie jÄ…der) należy unikać nadmiernego przegrzewania organizmu np. w saunach.

Należy wybrać się na profilaktyczną wizytę do ginekologa, który wykona badanie ginekologiczne z oceną cytologii szyjki macicy i USG narządu rodnego. Zbierze wywiad dotyczący przebytych chorób ginekologicznych - zwłaszcza uprzednio rozpoznanych chorób takich jak mięśniaki macicy, zmiany w przydatkach, rozpoznane czy podejrzewane wady narządu rodnego czy przebyte stany zapalne narządu rodnego. Jeśli kobieta była uprzednio w ciąży powinna przekazać ginekologowi informacje o przebiegu i sposobie zakończenia ciąż oraz dane dotyczące urodzonych dzieci.

Badania, które warto wykonać idąc na wizytę do ginekologa, to:
  • Grupa krwi z czynnikiem Rh i obecnoÅ›ciÄ… przeciwciaÅ‚ odpornoÅ›ciowych.
  • Morfologia krwi – żeby wykluczyć na przykÅ‚ad niedokrwistość wymagajÄ…cÄ… leczenia w ciąży preparatami żelaza, które mogÄ… być różnie w tym stanie tolerowane.
  • Badanie ogólne moczu – wykluczamy na przykÅ‚ad infekcje ukÅ‚adu moczowego.
  • Badanie w kierunku toksoplazmozy – choroby odzwierzÄ™cej, którÄ… źródÅ‚em sÄ… zarażone koty. Badamy obecność we krwi przeciwciaÅ‚ przeciwko toksoplazmozie klas IgG i IgM.
  • Cytomegalii - choroby przenoszonej przez ludzi. Tu także badamy obecność we krwi przeciwciaÅ‚ przeciwko cytomegalii klas IgG i IgM.
  • Badanie w kierunku HIV – jest to choroba niesÅ‚usznie kojarzona tylko z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi. Znaczna cześć zakażeÅ„ jest pozaseksualna. Åšwiadomość tej choroby pozwoli na takie prowadzenie ciąży, porodu i poÅ‚ogu, które zminimalizuje ryzyko przekazania tej choroby dziecku.
  • Ocena poziomu glukozy – czÄ™sto nie wiemy, że jesteÅ›my zagrożeni cukrzycÄ….


JeÅ›li nie wiemy czy przechorowaliÅ›my horoby wieku dzieciÄ™cego – sprawdzić obecność przeciwciaÅ‚ klas IgG i IgM przeciwko różyczce, a jeÅ›li nie przechorowaliÅ›my – zaszczepić siÄ™. WiÄ™kszość stosowanych szczepionek zabezpiecza kobietÄ™ przed zachorowaniem na różyczkÄ™, Å›winkÄ™ i odrÄ™. Coraz wiÄ™cej danych uzyskiwanych z badaÅ„ naukowych wskazuje na sensowność oceny funkcji tarczycy przed planowanÄ… ciążą (badania TSH, fT4, przeciwciaÅ‚ antyperoksydazowych –ATPO). W sytuacji, kiedy chorujemy na jakÄ…Å› chorobÄ™ przewlekÅ‚Ä… – skonsultować siÄ™ z lekarzem prowadzÄ…cym jej leczenie tak, by stosowane leki nie byÅ‚y szkodliwe dla ciąży oraz zaplanować starania o ciążę na okres remisji czy zmniejszenia aktywnoÅ›ci choroby.


Opracowano na podstawie wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu oraz artykuÅ‚u „Optimizing natural fertility” (Fertility and Serility Vol 90, Suppl3, Nov 2008).

Jak przygotować się do ciąży? - dodano: 2010-12-16

                                

Tomasz Skweres
Dr nauk med.; specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog; Centrum Zdrowia GAMETA, Gdynia
wiÄ™cej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Zaczynamy starania o dziecko
  Czy pozycja lub inne czynniki mogÄ… pomóc w zapÅ‚odnieniu?
  W którym dniu cyklu mamy najwiÄ™ksze szanse na ciążę?
  Jak czÄ™sto współżyć, by zwiÄ™kszyć szansÄ™ na ciążę?


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.