Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Piecza zastępcza - czym jest i kiedy się ją wprowadza?


-
   

Kiedy rodzice z różnych powodów nie mogą lub nie potrafią opiekować się swoimi dziećmi, konieczne jest zadecydowanie, kto podejmie się opieki nad nimi. Warto przejrzeć różne formy pieczy zastępczej i przybliżyć ten temat.

Piecza zastępcza

Różne formy opiekowania się i wychowania dzieci przez osoby postronne nazywa się pieczą zastępczą. Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje takiej pieczy:
  • Rodzinna
    Do pieczy zastępczej rodzinnej zaliczamy rodziny spokrewnione, niespokrewnione, te, które podejmują się takiej opieki zawodowo (w tym pogotowie rodzinne i rodzinę zawodową specjalistyczną). Ponadto, jako rodzinną pieczę zastępczą uznaje się także rodzinny dom dziecka.
  • Instytucjonalna
    Tutaj „znajdujÄ… siÄ™” wszystkie placówki opiekuÅ„czo – wychowawcze, regionalne placówki opiekuÅ„czo – terapeutyczne oraz interwencyjne oÅ›rodki preadopcyjne.

Ponadto, od zeszÅ‚ego roku funkcjonujÄ… również niepubliczne rodzinne domy dziecka i placówki opiekuÅ„czo – wychowawcze typu rodzinnego.

Cele pieczy zastępczej

Każda instytucja, niezależnie od tego, czy ma charakter rodzinny, czy instytucjonalny, musi realizować różne cele – nie tylko opiekować siÄ™ dzieckiem tak, by nic siÄ™ mu nie staÅ‚o.
Pierwszy taki cel to wykonanie planu z rodzinÄ…. Drugim jest przygotowanie dziecka do samodzielnego i godnego życia, nauczenie go umiejÄ™tnoÅ›ci pokonywania trudnoÅ›ci. Pod szczególnÄ… uwagÄ™ bierze siÄ™ również potrzeby zdrowotne, edukacyjne czy kulturalno – rekreacyjne.

Ważne zmiany

Warto zauważyć, że w kwestii pieczy zastępczej oraz jej nadzorowania dojdzie wkrótce do ważnych zmian. Oto niektóre modyfikacje, które będą wynikały z najnowszego projektu:
  • Starosta, a nie sÄ…d
    Do tej pory to sÄ…d decydowaÅ‚, czy dziecko zostanie umieszczone w pieczy zastÄ™pczej i w jakiej placówce. Zgodnie z nowym projektem, sÄ™dzia bÄ™dzie jedynie decydowaÅ‚, czy przenieść dziecko – ale już wybór placówki pozostanie w decyzji starosty.
  • Konieczny psycholog
    Na podstawie dotychczasowych ustaleÅ„ kandydaci do peÅ‚nienia funkcji rodziny zastÄ™pczej oraz prowadzenia rodzinnego domu dziecka nie potrzebowali zaÅ›wiadczeÅ„ od psychologa. Zgodnie z nowym projektem ulegnie to zmianie i osoby te bÄ™dÄ… musiaÅ‚y zdobyć dokument, który potwierdza miÄ™dzy innymi ich wÅ‚aÅ›ciwe motywacje. Tego typu zaÅ›wiadczenia bÄ™dÄ… musiaÅ‚y być też „odÅ›wieżane” co dwa lata.
  • WiÄ™ksza kontrola
    Zgodnie z dotychczasowymi postanowieniami, wojewoda peÅ‚ni tylko nadzór nad dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… placówek opiekuÅ„czo - wychowawczych, ale już wypeÅ‚nianie zadaÅ„ zwiÄ…zanych z wspieraniem rodziny i systemu pieczy zastÄ™pczej – może tylko monitorować.
    Po zmianach wojewoda będzie kontrolował realizację zadań z zakresu wspierania rodziny, pieczy zastępczej, usamodzielnień pełnoletnich wychowanków i adopcji. Jego zadaniem będzie również sprawdzanie, czy pracownicy jednostek mają odpowiednie kwalifikacje.


Piecza zastępcza - czym jest i kiedy się ją wprowadza? - dodano: 2014-10-07

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.