Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Nietrzymanie moczu - problem kobiet

Dr n. med. Paweł Szymanowski - Ordynator oddziału ginekologii Uroginekologicznej w Szpitalu św. Rafała w Krakowie

-
   

Nietrzymanie moczu - problem kobiet
fotolia
Nietrzymanie moczu (NTM) to jeden z najbardziej wstydliwych kobiecych problemów. W Polsce aż 1/3 populacji kobiet cierpi na to schorzenie, do lekarza trafiają jednak tylko nieliczne panie. Nawet jeśli chora przezwycięży wstyd i uda się do specjalisty, najczęściej jest odsyłana pomiędzy ginekologiem a urologiem, co zwiększa jej dyskomfort i powoduje zniechęcenie. Tymczasem ponad 90% pacjentek można w pełni wyleczyć.

Nietrzymanie moczu jest wstydliwym problemem, który dla wielu osób stanowi temat tabu. Panuje przekonanie, że jest to naturalna kolej rzeczy w procesie starzenia siÄ™ organizmu. JednoczeÅ›nie przez spoÅ‚eczeÅ„stwo postrzegana jest jako coÅ› krÄ™pujÄ…cego, bywa również oÅ›mieszana. InnÄ…, znacznie poważniejszÄ… barierÄ… w skutecznym leczeniu i diagnostyce jest niedostatek specjalistów. Kobieta, która przyzna siÄ™ do tego problemu, najczęściej odsyÅ‚ana jest od ginekologa do urologa, aż w koÅ„cu pada stwierdzenie – „w zasadzie wszystko jest w porzÄ…dku”.

Trudno się zatem dziwić, że większość kobiet ma obawy przed otwarciem rozmowy o tym problemie z lekarzem, a u ponad połowy chorych wstyd jest tak silny, że w ogóle jej nie podejmują aż do momentu, gdy dyktuje on sposób życia i zaburza normalne funkcjonowanie.
Pomimo dużego postępu zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu tego schorzenia, średnio pomiędzy wystąpieniem pierwszych dolegliwości a zgłoszeniem ich lekarzowi upływa około 6,5 roku. Część winy leży też po stronie lekarzy, którzy nie ułatwiają takich rozmów.

Kobieta powinna zgłosić się do lekarza przede wszystkim kiedy zaobserwuje u siebie epizody niekontrolowanej utraty moczu. Innymi, mniej swoistymi objawami mogą być dyskomfort w okolicy krocza podczas wysiłku fizycznego i bóle brzucha. Należy również zastanowić się czy w naszym stylu życia występują czynniki sprzyjające rozwijaniu się problemów z utrzymaniem moczu, takie jak:
  • palenie papierosów – kaszel, jaki powodujÄ…, obciąża narzÄ…dy miednicy;
  • nadwaga – wywoÅ‚ane przez niÄ… zwiÄ™kszone ciÅ›nienie wpÅ‚ywa na ukÅ‚ad moczowy;
  • podnoszenie ciężarów – zbyt czÄ™ste noszenie ciężkich rzeczy kłóci siÄ™ z kobiecÄ… anatomiÄ…;
  • rodzenie siÅ‚ami natury – może wtedy dojść do uszkodzenia cewki moczowej i struktur utrzymujÄ…cych narzÄ…dy miednicy mniejszej.

PodstawÄ… diagnostyki NTM jest przeprowadzana przez lekarza rodzinnego rozmowa, która pozwala scharakteryzować typ schorzenia – czy nietrzymanie moczu wystÄ™puje w czasie wysiÅ‚ku lub kichania, czy też parcie na pÄ™cherz jest tak nagÅ‚e, że chora nie zdąży na nie zareagować. Lekarz pierwszego kontaktu powinien wyrobić w sobie nawyk pytania pacjentkÄ™ o to, czy ma problemy z nietrzymaniem moczu, a jeÅ›li choćby w pewnym stopniu odpowie twierdzÄ…co – zlecić diagnostykÄ™, która umożliwi lepsze rozpoznanie problemu.

Na początku przeprowadzane jest standardowe badanie ginekologiczne, podczas którego lekarz zajmujący się uroginekologią ocenia anatomię oraz zmiany w ułożeniu narządów rodnych i pęcherza. Następnie wykonuje się badanie USG, w którym oceniany jest pęcherz, jego stopień obniżenia oraz oglądana jest cewka moczowa. Badaniem mającym kluczową rolę w diagnostyce nietrzymania moczu jest badanie urodynamiczne, szczególnie przed planowanymi zabiegami operacyjnymi. Polega ono na tym, że przez cewkę moczową do pęcherza wprowadzany jest specjalny cewnik, na którym znajdują się czujniki elektroniczne. Przesyłają one informację o funkcji pęcherza i cewki moczowej. Na podstawie tego badania można postawić trafną diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie.

Leczenie zależy od tego, z jaką formą nietrzymania moczu mamy do czynienia oraz w jakim stopniu rozwoju ona występuje. U podstaw dolegliwości leży na ogół złożona etiologia. Może być ona objawem lub powikłaniem wielu chorób obejmujących inne układy. Towarzyszy m.in. schorzeniom układu nerwowego (guz mózgu, choroba Parkinsona, SM), układu oddechowego (np. POChP), bywa również konsekwencją obniżenia narządów rodnych, pochwy, pęcherza czy odbytu. Jest to więc zagadnienie interdyscyplinarne, w którego leczenie angażuje się takie dziedziny medycyny jak ginekologia, chirurgia, neurologia, urologia, interna, fizjoterapia oraz psychologia.

Zawsze w pierwszej kolejnoÅ›ci staramy siÄ™ podejmować próby leczenia bezoperacyjnego. Jeżeli jest to możliwe, stosuje siÄ™ odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne, czasami uzupeÅ‚nione elektrostymulacjÄ… mięśni krocza. Możliwe jest także zastosowanie specjalnych wkÅ‚adek dopochwowych – tzw. pessaria, w postaci krążków lub kostek. DostÄ™pne jest również leczenie farmakologiczne, szczególnie jeżeli chodzi o parcia naglÄ…ce. Niekiedy wskazana jest także modyfikacja stylu życia lub odżywiania.

Jeśli powyższe metody nie wyeliminują problemu, do dyspozycji pozostaje szeroka gama nowoczesnych zabiegów stosowanych w zależności od tego, czy mamy do czynienia z zaburzeniami anatomii czy tylko funkcji pęcherza i cewki moczowej, m.in. taśmy zakładane pod cewkę moczową, czy też operacje z wykorzystaniem implantów polipropylenowych. Wprowadzenie implantów do wzmacniania osłabionych tkanek to przełom w uroginekologii.

Istnieje także szereg operacji laparoskopowych (wykonywanych bez rozcięcia brzucha). Ich zaletami są niewielkie, mało widoczne ślady po zabiegu (bądź ich brak), zmniejszone ryzyko powikłań i szybki powrót pacjentek do zdrowia. Zawsze po każdym zabiegu, aby utrwalić efekty terapii, potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty.

Chora, która trafi w doÅ›wiadczone rÄ™ce, może liczyć na bardzo dobre efekty w krótkim czasie. Jest to jednak tym trudniejsze, że w Polsce niewielu ginekologów zajmuje siÄ™ tym problemem. Uroginekologia jest nowÄ… dziedzinÄ… medycyny, która rozwinęła siÄ™ w ostatnich 20 latach szczególnie w krajach niemieckojÄ™zycznych, natomiast w Polsce dopiero „raczkuje”.

Zainteresowane pacjentki mogą zapoznać się z działającym od 2007 roku Stowarzyszeniem Osób z NTM UroConti. W sierpniu 2014 roku powstało także Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne (www.ptug.pl).


__________________________________________________________________


Grupa Scanmed Multimedis jest od prawie 15 lat liderem w tworzeniu peÅ‚noprofilowej prywatnej opieki medycznej w Polsce. Pacjentom Å›wiadczone sÄ… kompleksowe usÅ‚ugi medyczne – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykÄ™, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne w wielospecjalistycznym szpitalu Å›w. RafaÅ‚a w Krakowie, który jest jednÄ… z najnowoczeÅ›niejszych i najbardziej bezpiecznych dla pacjenta placówek medycznych w Europie.

Nietrzymanie moczu - problem kobiet - dodano: 2015-05-15

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.