Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Albania - informacje turystyczne

-

Co przed wyjazdem na wakacje powinieneś wiedzieć o kraju Albania. Niezbędne informacje o klimacie, bezpieczeństwie i zabytkach.

Dominuje islam. Większość Albańczyków jest sunnitami, ok. 20% wierzących stanowią prawosławni i ok. 10% katolicy. Brakuje jasnych danych o życiu religijnym, ale zapewne znaczną grupę tworzą bezwyznaniowcy, bo w latach 1967-1990 Albania była krajem ateistycznym.
W każdym dużym mieście spotka się obecnie meczet, cerkiew i kościół katolicki. W większości świątynie powstały po 1991 r. Wtedy też przywrócono stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską. Nowa konstytucja gwarantuje równość wyznań.

Albania jest krajem śródziemnomorskim, choć w górskiej części dominuje klimat umiarkowany kontynentalny. Średnia roczna temperatura powietrza waha się od 14C na północnym zachodzie do 18C na południowym wschodzie. Latem temperatura wynosi 25-26C. Roczna suma opadów atmosferycznych osiąga od 1,5 m na wybrzeżu do 2 m w regionach górskich. Większość opadów przypada na zimę.

Przede wszystkim nad morze, nie tylko dlatego że jest ciepłe i oferuje piękne piaszczyste plaże, ale tutaj koncentruje się większość najcenniejszych zabytków i są najlepsze drogi. Szczególnie warto zobaczyć Butrint, Gjirokastrę, Berat i Durres. Ostatnie miasto łączy autostrada z Tiraną, do pozostałych także da się bez trudu dostać, korzystając z dróg asfaltowych, choć trzeba się przygotować na trasę górskimi serpentynami, ale warto - widoki zapierają dech w piersiach.

Jadąc do Butrintu, można zatrzymać się na nocleg w niewielkiej nadmorskiej miejscowości Ksamit, skąd warto wybrać się np. rowerem wodnym na jedną z pobliskich małych kamiennych wysepek. Mając do dyspozycji dwa tygodnie, warto zobaczyć Kruję - rodzinną siedzibę największego bohatera narodowego Albanii, Skanderbega, a także wybrać się do Parku Narodowego Lura lub na północ - do Szkodry, którą łączy z Tiraną bardzo dobra droga asfaltowa. Alternatywnie można pojechać wąskimi górskimi serpentynami do Korczy, ale to droga męcząca, chociaż malownicza - mija się liczne wodospady, gorące źródła i wiszące nad górskimi potokami mosty, po których osiołki przenoszą towary.

Górskie rzeki znakomicie nadają się na spływy, a czyste wody mórz i jezior sprzyjają nurkom.

Rafting jest jedną z największych atrakcji dla osób lubiących emocjonujące sporty stanowi spływ kanionem Osum, w górach niedaleko Beratu. O jednodniowe wycieczki raftingowe najlepiej dowiadywać się w informacji turystycznej w Beracie lub w hotelu Castle Park - na wzgórzu Gorica.

Kraj oferuje bardzo wiele miejsc atrakcyjnych dla nurków, szczególnie lubiących penetrować wraki czy podwodne jaskinie. Organizatorzy wypraw nurkowych reklamują się, że w wodach Morza Jońskiego można znaleźć antyczne greckie amfory sprzed ponad 2 tys. lat. Do najbardziej atrakcyjnych miejsc należą: Porto Palermo (obok ukryty w skałach port wojskowy), zatoka Grama, Raguza czy przylądek Rodonit.

Albańska kuchnia bardziej przypomina grecką czy turecką niż typowe bałkańskie. Potrawy są znacznie łagodniejsze niż w Serbii, Czarnogórze czy w Bułgarii. Dużo podaje się dań warzywnych i mięsnych, zazwyczaj bogato doprawionych ziołami. Albańczycy mają świetne i tanie owoce morza (frutti e detit), podawane praktycznie w każdym mieście, ale najtańsze w tawernach nadmorskich, gdzie łatwo zamówić m.in. małże (midhje), krewetki (karkalec), kalmary (kallamare) oraz pyszne ryby (peshk) morskie.
W regionach górskich popularne są pstrągi (trofte), w tym specjalne odmiany z Jeziora Ochrydzkiego: koran i belushke. Popularną przekąskę byrek sprzedaje się często na ulicy w miejscach oznaczonych napisem byrektore. To rodzaj strudla nadziewanego serem, mięsem, szpinakiem, pomidorami czy cebulą. Wszędzie dostanie się smażony ser (kaçkaval lub te shuqur). Pita lub syfllagë to rodzaj kebabu. Popularnością cieszą się szybkie dania: fasule (bardzo smaczna fasola, zazwyczaj z kawałkami mięsa, podawana w miseczkach), qofte (smakowite grillowane mięsne kotleciki) oraz pilaf (ryż z sosem, czasem z serem lub z pomidorami). Te same dania często występują w karcie w dwóch odmianach - z mięsem (me mish) i z twarogiem (me gjizë), bardzo często polane jogurtem (me kos). Z mięs najczęściej podaje się wołowinę (viçi), jagnięcinę (qengji), wieprzowinę (derri) i kurczaki (pulë). Ładnie wyglądająca w karcie pozycja patete te skuqura to po prostu frytki.

Informacje
Powierzchnia28 748 km2
Liczba mieszkańców3,6 mln
Językalbański
WalutaLek
StolicaTirana
Opinie

Brak opini użytkowników

Galeria

Choć Albania jest krajem biednym, turystów traktuje się nie tylko życzliwie, ale też z dużą uczciwością. Charakterystyczne, że jeśli Albańczyk zaokrągla jakąś kwotę, to zawsze na swoją niekorzyść. Na stronie ambasady polskiej w Tiranie można przeczytać ostrzeżenie: "Tak jak w innych krajach tego regionu należy zachować ostrożność z uwagi na możliwość kradzieży mienia lub samochodu. Do miejsc szczególnie niebezpiecznych zaliczyć można górskie tereny północnej Albanii". Podobne komunikaty widnieją w wielu folderach informacyjnych, ale na pewno pod względem bezpieczeństwa i komfortu obcowania z miejscową ludnością Albania jest krajem dużo bardziej przyjaznym niż jakikolwiek kraj byłej Jugosławii. Prawie w ogóle nie zdarza się żebractwo (wyjątkiem miejscowości nadgraniczne oraz Tirana i kurorty nadmorskie). Po walkach wewnętrznych w 1997 r. poza kontrolą władz pozostało wiele broni. Szmugluje się ją głównie do Kosowa, choć może się zdarzyć, że turysta otrzyma propozycję nabycia po okazyjnej cenie okazów wykradzionych z wojskowych arsenałów. Albania jest też ważnym punktem trasy przerzutu narkotyków z południa do Europy Północnej i Zachodniej. Bronią i narkotykami handluje dobrze zorganizowana mafia. Bez obaw, nie interesuje się ona turystą i nie stanowi dla niego zagrożenia. Kraju też niemal w ogóle nie dotknęły plagi związane z przestępczością w dużych miastach, jak np. kieszonkowcy w środkach komunikacji miejskiej, głównie dlatego że prawie nie ma dużych miast, autobusy świecą pustkami, a kraj jest słabo zaludniony. Mieszkańcy nie mają również w zwyczaju nadużywania alkoholu. Prawdziwym niebezpieczeństwem są za to wypadki drogowe spowodowane złym stanem dróg, brakiem sygnalizacji świetlnej, znaków pierwszeństwa przejazdu i drogowskazów. Należy szczególnie uważać w górach oraz w dużych miastach, gdzie nikt nie przestrzega zasad jazdy po rondzie, a rowerzyści potrafią śmigać środkiem ruchliwej arterii.

O kraju

Sekcje: Kraj i religia, Klimat, Co warto zobaczyć?, Jak spędzać wolny czas?, Kuchnia, Zakupy, Bezpieczeństwo zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Przewodniku ilustrowanym Albania Pascal