Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Kosowo - informacje turystyczne

-

Co przed wyjazdem na wakacje powinieneś wiedzieć o kraju Kosowo. Niezbędne informacje o klimacie, bezpieczeństwie i zabytkach.

Najważniejszą religią w Kosowie jest islam wyznawany przez Albańczyków, Bośniaków, Turków, Gorańców, Aszkalów i Egipcjan. Religię prawosławną praktykują Serbowie oraz Romowie, a także nieznaczny odsetek Albańczyków. Ponadto 3% Albańczyków jest katolikami, do których zalicza się też nieliczna grupa Chorwatów.

Kraj leży w strefie klimatu kontynentalnego, charakteryzującego się gorącymi latami i chłodnymi zimami. Pokrywa śnieżna nierzadko utrzymuje się tutaj od późnego listopada do początku kwietnia, a wysoko w górach nawet do końca maja. Średnia temperatura stycznia wynosi -0,9C, choć zdarza się, że zimą nastają siarczyste mrozy nawet do -30C. Z kolei najcieplejszy miesiąc to lipiec ze średnią 21,5C, choć niczym szczególnym nie są długotrwałe upały z temperaturą powyżej 30C - w najgorętsze dni słupek rtęci nierzadko osiąga 37-39C. Największe opady występują jesienią i na początku zimy, a także wiosną i latem. Szczególnie w górach można się wtedy spodziewać gwałtownych burz. Późnym latem i wczesną jesienią panuje susza z wielkimi upałami. Wtedy wiele rzek niemal zupełnie wysycha. Podczas górskich wędrówek trzeba wówczas liczyć się z dużymi kłopotami ze znalezieniem źródeł wody.

Kosowo jest małym krajem, co sprawia, że wszystkie opisane w przewodniku miejsca bez specjalnego pośpiechu zwiedzi się w tydzień, nawet bez samochodu, lecz przemieszczając się komunikacją publiczną. Niewątpliwie najciekawiej prezentują się trzy sławne klasztory: Pećka Patrijarsija, Gracanica i Vysoki Decani. Z kolei Prizren należy do jednych z najlepiej zachowanych na Półwyspie Bałkańskim miast o charakterze orientalnym. Stolica państwa Prisztina to zaskakująco dynamiczne, choć w gruncie rzeczy mało interesujące miejsce.

Wiele restauracji oferuje wyśmienite posiłki w rozsądnej cenie. Kosowska kuchnia zawiera liczne potrawy tureckie, np. kebaby, manti (rodzaj pierożków faszerowanych mięsem i podawanych z jogurtem), burek (z ciasta podobnego do francuskiego, nadziewane serem lub mięsem) czy baklava na deser. Warto spróbować dań z jagnięciny i cielęciny oraz kebabów (çevapi) i pleskavicy. Do wielu potraw dodaje się pyszną paprykę smażoną, grillowaną lub marynowaną. Najsmaczniejsze kosowskie sery sharr i dragaş przypominają grecką fetę. Oprócz tradycyjnych potraw regionalnych w restauracjach podają specjały kuchni międzynarodowej, a liczne punkty małej gastronomii pizzę i hamburgery. Najpopularniejszym napojem jest kawa parzona po turecku oraz herbata podawana tak jak w Turcji w niewielkich

Informacje
Powierzchnia10 908 km2
Liczba mieszkańców2 mln
Językserbski i albański
Walutaeuro
StolicaPrisztina
Opinie

Brak opini użytkowników

Galeria

Cudzoziemcy mogą czuć się w Kosowie bezpiecznie, ale, jak wszędzie, trzeba uważać na cenne rzeczy osobiste. Kraj jest objęty konfliktem etnicznym, więc zaleca się unikania miejsc, gdzie odbywają się manifestacje. Należy również uważać na miny i nie schodzić z wytyczonych dróg i szlaków. Do zaminowanych miejsc należą m.in. okolice Berisha, Gllogovca i Skenderaj oraz tereny przygraniczne z Albanią, Czarnogórą i z Macedonią. Z roku na rok ryzyko jednak się zmniejsza, ponieważ siły KFOR stale prowadzą akcję oczyszczania terytorium z min.

Jedynym miejscem, którego lepiej unikać ze względu na bardzo napiętą sytuację między Serbami a Albańczykami, jest Kosovska Mitrovica (alb. Mitrovice). W miejscowościach, gdzie dominuje ludność albańska, osoby mówiące po polsku są często początkowo traktowane z dużą dozą podejrzliwości. Gdy się wyjaśni, że jest się Polakiem, nastawienie ludzi zmienia się radykalnie - do tego stopnia, że w razie kłopotów z porozumieniem się w innym znanym obu stronom języku, Albańczycy znający serbski zaczynają po prostu mówić w tym języku do turystów z Polski. Z kolei w serbskich enklawach mile widziana jest znajomość podstawowych zwrotów serbskich. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie używanie nazewnictwa - przy Albańczykach albańskiego, przy Serbach - serbskiego.

O kraju

Sekcje: Kraj i religia, Klimat, Co warto zobaczyć?, Jak spędzać wolny czas?, Kuchnia, Zakupy, Bezpieczeństwo zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Przewodniku ilustrowanym Kosowo Pascal