Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Szwecja - informacje turystyczne

-

Co przed wyjazdem na wakacje powinieneś wiedzieć o kraju Szwecja. Niezbędne informacje o klimacie, bezpieczeństwie i zabytkach.

Szwecja kojarzy nam się zazwyczaj ze śledziami, długonogimi blondynkami, chłodem i samochodami marki Volvo. Choć w stereotypach tkwi jak zawsze ziarno prawdy, odwiedzając Szwecję, przekonamy się, jak wiele obiegowych opinii nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. W ostatnich kilku dziesięcioleciach nastąpiła subtelna zmiana stosunku mieszkańców Szwecji do reszty świata. Nie tak dawno ich kraj był zamkniętą fortecą na rubieżach Europy Zachodniej. Wielu Szwedów, wyjeżdżając za granicę, mówiło o podróży ?do Europy?, jakby był to inny kontynent. To zmieniło się po przystąpieniu Szwecji do Unii Europejskiej i otwarciu mostu nad Sundem, łączącego Szwecję z Danią. Szwedzi poczuli się w końcu pełnoprawnymi Europejczykami. Konsekwencją wstąpienia do Unii stał się napływ turystów, odwiedzających nie tylko metropolie takie jak Sztokholm, Göteborg czy Malmö, ale także regiony wiejskie i rozległe obszary dziewiczej Laponii oraz wybrzeża zatoki Botnickiej. Tylko w Szwecji można przenocować w hotelu zbudowanym z lodu, zagrać w golfa w świetle słońca o północy lub oddać się szalonym tańcom wokół ozdobnego słupa w noc świętojańską. Szwecja to wymarzony kraj dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu i rozrywek takich jak wędkarstwo, golf, jeździectwo, górskie wędrówki, kajakarstwo, narciarstwo czy żeglarstwo. Nawet aglomeracja sztokholmska jest regionem jezior, lasów i otwartych przestrzeni, gdzie znikąd nie jest daleko na którąkolwiek z wysp archipelagu, sięgającego daleko w głąb Bałtyku. Południowe prowincje, na przykład Skania, przez wieki należały do Danii i zachowały po trosze duński klimat. Dalej na północ geograficznym centrum Szwecji jest Dalarna, ośrodek folkloru, w którym przetrwały dawne obyczaje. Na końcu długiej drogi samochodem lub pociągiem na północy czekają góry. To ojczyzna rdzennego ludu Skandynawii, Samów, którzy wędrując ze stadami reniferów, niezbyt przejmują się granicami państwowymi. Szwecja jest popularnym celem podróży przez cały rok. Zimą warunki są mniej surowe niż się wydaje, a okres bożonarodzeniowy z tradycyjnymi jarmarkami, iluminacjami ulic i korowodami św. Łucji, to czas magiczny.
Szwecja jest monarchią parlamentarną. Przeważająca liczba mieszkańców tego kraju to luteranie.

Latem pogoda w Szwecji jest podobna do tej, jaka panuje w Wielkiej Brytanii i europejskich okolicach nadmorskich i równie nieprzewidywalna. W dobrych latach w rejonach arktycznych odnotowuje się jednak zaskakująco wysokie temperatury. Okolice miasta Piteä nad Zatoką Botnicką bywają nazywane Północną Riwierą z powodu panującego tam ciepła. Ale na północy jesień i zima nadchodzą wcześnie, a wiosna zaczyna się dopiero pod koniec maja. Zimy nawet w stolicy Szwecji bywają mroźne. W styczniu i lutym nie ma co liczyć na dodatnie temperatury.

Nawet jeśli przebywając w Szwecji, ograniczymy zwiedzanie tylko do obiektów, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, atrakcji nam nie zabraknie. Zwiedzanie warto zacząć tradycyjnie od stolicy państwa ? Sztokholmu. Szwedzka pisarka Selma Lagerlöf nazwała Sztokholm ?miastem pływającym na wodzie?. Miejscem, gdzie najlepiej można się przekonać o trafności tego stwierdzenia, jest platforma widokowa na szczycie 155-metrowej wieży telewizyjnej Kaknästornet. W dole roztacza się przepiękna panorama stolicy ? błękit wody i czerwień zabytkowych budowli rysują się wyraziście na tle bieli i szklanych tafli nowoczesnych gmachów oraz połaci zielonych traw i drzew. Aby poczuć klimat średniowiecznego Sztokholmu, warto wybrać się na starówkę, czyli Galma Stan, gdzie rozpoczęła się przed wiekami historia miasta. Najlepszym punktem rozpoczęcia zwiedzania jest Stortorget, główny plac Starego Miasta, z którego wąskie uliczki rozchodzą się we wszystkich kierunkach. Podążając śladami historii, trzeba odwiedzić także pałac królewski Kungliga Slottet i Riddarhuset, czyli dom szlachecki. Ten przybytek, zbudowany w połowie XVII wieku jako miejsce spotkań szlachetnie urodzonych obywateli to jedna z najpiękniejszych budowli Galma Stan. Na szlaku wycieczki powinna znaleźć się także rezydencja królewska w Drottningholm. Kompleks, zbudowany na przedmieściach Sztokholmu został zainspirowany rezydencją francuskich monarchów i jest jednym z najbardziej imponujących pałaców północnej Europy. Kolejnym fascynującym obiektem są pradawne osady Wikingów w Birka i Hovgärden. Warto zobaczyć także odlewnię żelaza w Engelsberg i rysunki naskalne w Tanum, na północy prowincji Bohuslän. W Szwecji znajduje się również najlepiej zachowane miasto warowne Europy Północnej, czyli Visby. Dawna osada Wikingów, położona na Gotlandii, stanowiła najważniejszy ośrodek Hanzy na Bałtyku. Zobaczymy tu około 200 oryginalnych magazynów z czasów hanzeatyckich i kilkusetletnie domy kupców zachowane w stosunkowo dobrym stanie.

Szwecja nie jest, wbrew pozorom, ojczyzną wyłącznie zimowych sportów. Latem można uprawiać tu każdą niemal dyscyplinę. Świetnie rozwinięta infrastruktura pozwala grać w golfa nawet w świetle zorzy polarnej, a ogromna ilość jezior, połączonych rzekami i kanałami, zapewnia doskonałe warunki kajakarzom oraz amatorom spływów pontonowych. Miłośnicy pieszych wędrówek będą zachwyceni doskonale przygotowanymi, długimi szlakami, a ci, którzy preferują wczasy w siodle, również się nie zawiodą. Oczywiście, sporty zimowe są w Szwecji dostępne w pełnym asortymencie ? do wyboru mamy narciarstwo, snowboarding, łowienie ryb w przerębli, a nawet wyścigi psich zaprzęgów. Szwecja ma też atrakcyjną ofertę kulturalną. Dobrze zachowane pamiątki przeszłości, jak pozostałości wikińskiej stolicy Birki, muzea i domy artystów (np. Carla Larssona ? ojca szwedzkiej sztuki projektowania) czekają na zwiedzających przez cały rok. Dla miłośników ksiażek Astrid Lindgren obowiązkowym punktem programu jest wizyta w Junibacken, muzeum jej twórczości. Elektryczna kolejka wewnętrzna przewozi zwiedzających przez świat opowieści tej wspaniałej pisarki, w którym zaaranżowano sceny z książek. Wielką atrakcją są tu ruchome figurki, światła i efekty dźwiękowe.

Szwecja, znana niegdyś jako kraj kuchni domowej, przeżywa obecnie okres kulinarnego renesansu dzięki nowemu pokoleniu szefów kuchni, którzy potrafią dodać wyszukanego smaczku klasycznym szwedzkim daniom i produktom, takim jak mięso renifera lub łosia, borówki, łosoś czy śledź. Aby zakosztować smaku współczesnej Szwecji, warto spróbować najpopularniejszych i dostępnych powszechnie dań, takich jak tradycyjne pulpety, pytt i panna (smażone ziemniaki, mięso, cebula i kiełbasa, serwowane z dodatkiem buraczków) albo zupa grochowa. Sławny marynowany śledź króluje na stołach w towarzystwie młodych ziemniaków w okresie przesilenia. Ryba ta występuje w szwedzkiej kuchni w ogromnej ilości wariantów ? śledzie podawane są z cebulą, z musztardą, w sosie barbecue, z czosnkiem lub z ziołami. Jedną z ulubionych przekąsek Szwedów jest także atjessil (śledź ze śmietaną i szczypiorkiem). Łosoś, który nie budzi tu tak luksusowych skojarzeń jak w innych krajach Europy, cieszy się równie wielką popularnością. Gravad lax (łosoś marynowany) i rökt lax (wędzony) wchodzi w skład większości szwedzkich jadłospisów.

Szwecja słynie na świecie z eleganckiego wzornictwa ? jest ojczyzną znanych i lubianych marek odzieżowych, jak choćby popularny w Polsce H&M. Oprócz tekstyliów i wyrobów skórzanych, warto przywieźć stąd przede wszystkim artykuły ze szkła. Prawdziwym zagłębiem szkła jest prowincja Smäland (Smalandia) na południowym wschodzie kraju. Funkcjonuje tu ponad 15 hut. Główne zakłady, takie jak Orrefors, Kosta-Boda, Älghult i Skurf mają własne sklepy, w których można znaleźć towar drugiego gatunku po znacznie niższej cenie. Szwecja słynie także z wyrobów porcelanowych. Warto odwiedzić szczególnie sklep fabryczny zakładów Gustavsberg na obrzeżach Sztokholmu. Tutejsze domy towarowe oferują także duży wybór niedrogich sprzętów kuchennych wysokiej jakości. W Sztokholmie działa największy w Europie pchli targ, na którym najciekawsze towary można kupić w soboty i niedziele. Przejeżdżając przez regiony wiejskie, warto rozglądać się za szyldami ośrodków rękodzieła Hemslöjd, w których można kupić atrakcyjne lokalne wyroby. NA szczególną uwagę zasługuje odzież damska i dziecięca, jak również wyroby futrzarskie i dziewiarskie.

Informacje
Powierzchnia449 790 km2
Liczba mieszkańców8,9 mln
Językszwedzki, fiński, język Samów
Walutaszwedzka korona
StolicaSztokholm
Polecamy

Szwecja. Przewodnik ilustrowany

Opinie

Brak opini użytkowników

Galeria

autor:

autor: SP

autor: SP

Zobacz całą galerię »

Szwecja jest generalnie krajem praworządnym - wskaźniki przestępczości są niskie, a na ulicach jest zdecydowanie bezpiecznie. Ponieważ Szwecja jest jednym z najbardziej postępowych krajów świata, z wysokim udziałem kobiet w rynku pracy i licznymi kobietami-ministrami w rządzie, samotnie podróżująca kobieta rzadko napotyka problemy. Mniej tolerancyjne jest podejście do kwestii picia alkoholu. Szwedzkie przepisy drogowe i cywilne są surowe, a picie lub przebywanie w stanie upojenia w miejscu publicznym to przestępstwo.

O kraju

Sekcje: Kraj i religia, Klimat, Co warto zobaczyć?, Jak spędzać wolny czas?, Kuchnia, Zakupy, Bezpieczeństwo zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Przewodniku ilustrowanym Szwecja Berlitz