Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Tajlandia - informacje turystyczne

-

Co przed wyjazdem na wakacje powinieneś wiedzieć o kraju Tajlandia. Niezbędne informacje o klimacie, bezpieczeństwie i zabytkach.

Tajlandia, nazywana do 1949 roku Syjamem, graniczy z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Birmą i Morzem Andamańskim na zachodzie.
Tajlandia w dosłownym tłumaczeniu znaczy ?kraj wolnych ludzi?, choć częściej określa się ją mianem ?kraju uśmiechów?. Znajdziemy tu miasta tętniące życiem, gęste dżungle, nadmorskie plaże skapane w słońcu, fascynujące weekendowe pływające targi, pola ryżowe, plantacje orchidei i wreszcie ogromne parki narodowe. W Złotym Trójkącie spotkać można górskie plemiona, które kultywują tysiącletnie tradycje. Phuket, KoPhi Phi i Ko Samui przyciągają wielbicieli słońca, plaż i hoteli pasujących do każdego gustu i każdej kieszeni. Jako jedyny nigdy nie skolonizowany kraj w południowo-wschdniej Azji, Tajlandia kipi energią i pewnością siebie swoich mieszkańców. Tajlandczycy są sympatyczni, zadowoleni z życia i dumni ze swej ojczyzny. Cenią sobie jai yen, czyli chłód serca, i nie lubią podniesionych głosów i nerwowej atmosfery. W stosunku do obcokrajowców są mili i otwarci. Nawet na zatłoczonych ulicach Bangkoku zwiedzający może w każdej chwili zapytać któregoś z przechodniów o drogę. Wielu turystów powracających z Tajlandii najlepiej wspomina nie przepiękne krajobrazy i fascynującą barwność kraju, ale właśnie serdeczność i ciepło jego mieszkańców. W Tajlandii panuje atmosfera spokoju i tolerancji, zapewne dlatego, ze 90 procent populacji tego państwa to buddyści. W każdym mieście znajduje się wiele świątyń, kapliczek i posągów Buddy. Buddyjska filozofia przenika wszystkie aspekty życia narodowego. Gdziekolwiek nie pójdziemy, mamy okazję spotkać mnichów w pomarańczowych szatach.
Po wielu niepokojach najnowszej historii, Tajlandia jest obecnie monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest król, a władza ustawodawcza należy do 2-izbowego Zgromadzenia Narodowego, które wyłania się w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję. Władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem na czele.

Najbardziej sprzyjająca dla turystów pogoda w Tajlandii panuje od listopada do lutego, gdy spada nieco temperatura oraz wilgotność powietrza, a deszcz pada rzadko. Najcieplejsze są miesiące tuż przed porą deszczową ? marzec, kwiecień i maj. Od czerwca do października trwa pora monsunowa. Temperatury sięgają 36-38?C i zazwyczaj popołudniami padają ulewne deszcze, zamieniając ulice w rwące strumienie. Podróż do Tajlandii o tej porze nie wydaje się najszczęśliwszym pomysłem.

W Tajlandii, która jest nieco tylko mniejsza od Francji, znajdziemy bardzo wiele miejsc, w których można spędzić urlop. Zwiedzanie tego kraju najlepiej zacząć od najstarszej części stolicy Tajlandii, zwanej Królewskim Bangkokiem. Pałac Królewski, którego budowę rozpoczęto za panowania Ramy I, a za kolejnych królów upiększano i rozbudowywano, dziś obejmuje powierzchnię 2,5 km?. Szczególne miejsce zajmuje w pałacu pokrytymi złotymi freskami kaplica Szmaragdowego Buddy osłonięta 9-poziomową pagodą. Sam Budda ma tylko 66 cm wysokości, ale Tajowie wierzą, że póki statuetka pozostaje w ich rękach, póty kraj będzie bezpieczny. Pozostałe zabytki Królewskiego Bangkoku to dwie świątynie: Wat Arun i najstarsza świątynia miasta - Wat Pho ze słynnym Leżącym Buddą. Z powodu wielkich odległości i wszechobecnego upału Bangkok nie jest miastem, po którym można swobodnie spacerować. Trzy najlepsze rozwiązania to wynajęcie taksówki, jazda tuk-tukiem (trzykołowy skuter z miejscami dla pasażerów) lub wycieczka autokarem, którą można załatwić w każdym hotelu. Z Bangkoku warto wybrać się na wycieczkę do Nakhon Pathom, gdzie znajduje się największa stupa (chedi) w kraju. Pagodę tę zbudował w połowie XIX wieku król Mongkut. Warto się również wybrać na ?pływający targ? w Damnoen Saduak oraz do Kanchanaburi ? miejscowości nad rzeką Kwai, w której podczas II wojny św. tysiące jeńców zginęło podczas budowy słynnego mostu. Nieco bardziej oddalona od Bangkoku jest dawna stolica Tajlandii ? Ayutthaya i Park Narodowy Khao Yai, w którym żyją na wolności słonie i ponad 100 innych gatunków zwierząt, w tym wiele egzotycznych ptaków. Wędrując śladami kultury Khmerów, dotrzemy do ruin miast na płaskowyżu Khorat: Phimai, Phanom Rung i Prasat Muang Tam.
Na południu, w Zatoce Tajlandzkiej oraz wzdłuż wybrzeży Morza Andamańskiego znajdziemy otoczone lazurową wodą i kuszące rajskimi plażami tropikalne wyspy Phuket, Ko Phi Phi i Ko Samui.

Tajlandia oferuje tak wiele możliwości spędzania wolnego czasu, że wybór może być naprawdę trudny. Tutejsze plaże należą do najpiękniejszych na świecie, nic więc dziwnego, że sporty wodne cieszą się tu ogromną popularnością. Konkurencją dla sportu jest słynne tajskie życie nocne. Każdy, kto choć raz był w Bangkoku, pamięta to miasto jako stolicę rozrywki. Nocne kluby znajdują się głównie w dużych hotelach. Grają w nich orkiestry, odbywają się tańce i różne inne pokazy. Bary go-go, wraz z tysiącami pracujących w nich tancerzy, tancerek, mężczyzn i kobiet do towarzystwa, zadowolą nawet najbardziej wyrafinowane gusta. Tajlandia to także wymarzony kraj dla amatorów folkloru. Lokalne święta i festiwale należą do najweselszych i najbardziej kolorowych na świecie, dlatego przed przyjazdem warto zajrzeć do kalendarza, jako że ich daty zależą od pozycji Słońca i Księżyca. Festiwale buddyjskie, podczas których wokół świątyni wędrują procesje ze świecami odbywają się w lutym (Makha Puja), maju (Visaka Puja) i lipcu (Assanha Puja). W lutym ma miejsce także karnawał kwiatów w Chiang Mai, a w kwietniu Festiwal Wody. W maju jedną z największych atrakcji w Bangkoku jest Królewska Ceremonia Rolnicza w intencji dobrych deszczów dla rolników, a w październiku buddyjski Wielki Post. W listopadzie odbywają się najpiękniejsze z festiwali - Loi Krathong, kiedy to tysiące ludzi zbierają się nad jeziorem w Sukhothai, by puścić na wodę łódeczki z liści bananowca, oraz Historyczny Tydzień Rzeki Kwai z pokazami typu "światło i dźwięk". W grudniu warto odwiedzić zimowy jarmark w Chiang Mai.

Dobre jedzenie jest w Tajlandii tak powszechne jak plaże. Często jest także bardzo ostre, ale jeśli nawet nie przepada się za chili, warto się nie poddawać. Mai phet (nie ostre), wypowiedziane podczas zamawiania posiłku, może ujawnić w menu całą gamę łagodniejszych dań o subtelnym smaku ? począwszy od słodkiego mleka kokosowego, po cierpką świeżą trawę cytrynową, czosnek, gałkę muszkatołową i słone sfermentowane ryby. Najpopularniejsze dodatki to między innymi świeże i suszone owoce tropikalne, odrobina cukru, szczypta kolendry i oczywiście mnóstwo niezwykłego talentu kulinarnego.
Każdy region ma swoją specjalność, ale są dania popularne na terenie całego kraju. Najpopularniejszą zakąską są sajgonki lub kawałki kurczaka zawinięte w liść i smażone w oleju sezamowym, sosie sojowym i ziołach. Warto spróbować także gęstej i kwaśnej zupy tom yam, nieco mniej ostrej ? gaeng jend i gęstego bulionu bah mee nam. Do ryżu lub makaronu ryżowego podaje się w Tajlandii mięso wołowe curry z orzechami ziemnymi, plastry kurczaka lub sałatkę z wołowiny z rusztu, a na deser słodki makaron z mleczkiem kokosowym i kruszonym lodem (salim).

Już w pierwszych chwilach pobytu w Tajlandii każdego zadziwią ogromne ilości i nieprzeparty urok rzeczy, które można tu kupić. Miejscowe rękodzieło to zarówno oszałamiające paletą barw jedwabie, jak i misternie zdobione drewniane miseczki oraz błyszcząca w słońcu srebrna biżuteria; zarówno filigranowe drewniane figurki, jak i delikatne, bogato dekorowane naczynia oraz ręcznie szyte, pięknie haftowane jedwabne ubrania. Wspaniałą pamiątką z wakacji w Tajlandii mogą być mosiężne dzwonki świątynne, rzeźbione rogi bawołu, jedwabne kwiaty czy przedmioty zdobione techniką batiku, koszulki z nadrukami prawie po angielsku, słomiane kosze i najróżniejsze ciekawostki z Malezji, Indii, Nepalu i Birmy. Cokolwiek dusza zapragnie ? gdzieś w Bangkoku na pewno można to kupić. Jedynie w przypadku elektroniki lepiej wybrać się na zakupy do Singapuru. Należy pamiętać, że targowanie się jest normą w Tajlandii ? oczywiście, z wyjątkiem supermarketów i hoteli. Już w ekskluzywnych butikach ceny bywają zmienne, zależne od umiejętności negocjatorskich kupującego.

Informacje
Powierzchnia514 100 km2
Liczba mieszkańców65,4 miliona
Języktajski
Walutabath (Bt)
StolicaBangkok
Polecamy

Tajlandia. Przewodnik ilustrowany

Opinie

Brak opini użytkowników

Galeria

Odwiedzając zatłoczone tajskie bazary, należy bardzo uważać na kieszonkowców. Złodzieje torebek uciekają często na motorach i są już daleko, kiedy ofiara zdaje sobie sprawę z tego, co się stało. Nie należy kusić losu (i złodziei) ostentacyjną biżuterią i drogimi ubraniami. Warto korzystać z oferowanych w hotelach skrytek, tym bardziej, że w większości przypadków są one darmowe. Alternatywą jest zdeponowanie wartościowych przedmiotów i dokumentów w hotelowym sejfie ? trzeba jednak koniecznie pamiętać o pokwitowaniu! Kąpiąc się w morzu, nie wolno pozostawiać na plaży cennych rzeczy bez opieki. Lokalne władze ostrzegają także przed korzystaniem z odludnych, położonych na uboczu plaż ? tam amatorzy cudzej własności czują się bezkarnie.

O kraju

Sekcje: Kraj i religia, Klimat, Co warto zobaczyć?, Jak spędzać wolny czas?, Kuchnia, Zakupy, Bezpieczeństwo zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Przewodniku ilustrowanym Tajlandia Berlitz