Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Turcja - informacje turystyczne

-

Co przed wyjazdem na wakacje powinieneś wiedzieć o kraju Turcja. Niezbędne informacje o klimacie, bezpieczeństwie i zabytkach.

W Turcji nie będzie opuszczać nas wrażenie, że za bramą, którą właśnie mijamy, za następnym zakrętem dzieje się coś fascynującego, tajemniczego. Rzeczywiście, zważywszy na bogatą historię, która tak długo kształtowała ten kawałek świata, można by powiedzieć inaczej ? działo się. To odczucie rzadko nas zmyli.
Turcja jest z czterech stron otoczona morzami - od północy graniczy z Morzem Czarnym, od zachodu - Morzem Egejskim i morzem Marmara. Na południu szumi Morze Śródziemne ? nazywane w języku tureckim Morzem Białym.
Ustrój polityczny opiera się na Konstytucji Republiki Turcji z 1982, która głosi, że państwo tureckie jest niepodzielną, laicką, demokratyczną oraz socjalną republiką. Na czele państwa stoi wybierany przez parlament prezydent. Jego kadencja trwa aż 7 lat! Według oficjalnych statystyk większość obywateli tureckich to muzułmanie. Dane te mogą okazać się jednak mylące, ponieważ jako muzułmanów klasyfikuje się obywateli, którzy nie zadeklarowali przynależności do innej religii ? w tym również ateistów i agnostyków. Według szacunkowych obliczeń Turcja jest państwem o najwyższym odsetku osób bezwyznaniowych wśród krajów z dominującą religią muzułmańską.

W Turcji panuje dość zróżnicowany klimat. Latem wszędzie jest bardzo ciepło, zimy są zimne i wilgotne w Stambule i Kapadocji, gdzie może być mroźno i śnieżnie, a łagodne nad Morzem Egejskim i Śródziemnym. Najlepsza pogoda dla turystów panuje wiosną i jesienią. Temperatury są wtedy umiarkowane, a zwiedzających nieco mniej niż podczas wakacji.

Meczety, minarety, bazary pełne wonnych przypraw, starożytne ruiny obmywane falami turkusowego morza, kościoły lśniące od fresków... Samo słowo Turcja wywołuje niemal nieprzerwany strumień egzotycznych obrazów, w większości trafnych. Nieprzebrane bogactwo państwa leżącego na dwóch kontynentach najwyraźniej uwidacznia się w Stambule, mieście przyciągającym tłumy, które pewnie stoi jedną nogą w Europie, a drugą w Azji. To właśnie ze Stambułu najlepiej zacząć podróż. Miasto przeżyło najazdy Greków, Persów i pierwszych Rzymian, rozkwitło w VI wieku za rządów cesarza Justyniana, który wybudował Hagia Sophię ? kościół-meczet, który do dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Po kilku wiekach zaniedbania miasto podniosło się z upadku w XVI wieku, kiedy osmański sułtan Mahmed II rozpoczął budowę meczetów, budowli i imponującej rezydencji królewskiej ? pałacu Topkapi. W Stambule, oprócz kościoła Hagia Sophia, w którym mieści się obecnie muzeum, i imponującego kompleksu Topkapi, warto zobaczyć również Błękitny Meczet (zbudowany, by przyćmić wspaniałość kościoła Hagia Sophia), Wielki Bazar oraz największą w mieście świątynię muzułmańską - Suleymaniye Cami, wybudowaną na cześć sułtana Sulejmana Wspaniałego. Oczywiście, Turcja to także przepiękne wybrzeża Morza Egejskiego ? od ponad trzech tysięcy lat krzyżują się tu różne kultury. Odwiedzając ten region, powinniśmy bezwzględnie zwiedzić ruiny Troi i Pergamonu, nie mówiąc już o Efezie. Zabytki tego najlepiej zachowanego starożytnego miasta są naprawdę zachwycające. Kolejnym ciekawym miejscem jest Pamukkale. Miejscowość słynie z przepięknych trawertynowych tarasów utworzonych przez stygnącą, bogatą w wapń wodę, która wypływa z położonego na wzgórzu źródełka.
Centrum Turcji również obfituje w turystyczne atrakcje. Magiczna, malownicza Kapadocja została ukształtowana w równym stopniu przez nieokiełznaną przyrodę i ludzki upór. Kraina zachwyca oryginalnymi formami geologicznymi i... podziemną architekturą, stworzoną przed wiekami przez chrześcijan cierpiących z powodu prześladowań. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się także stolica Seldżuków ? Konya, w której suficki mistyk Mevlana założył sektę Wirujących Derwiszów.

Zwiedzanie ruin cywilizacji klasycznych, podziwianie wspaniałości imperium osmańskiego i trochę plażowania zdecydowanie wystarczy, by zadowolić się Turcją. Jeśli nadal brakuje nam wrażeń, powinniśmy skorzystać z tutejszych rozrywek. Fantastycznym, choć dość kosztownym pomysłem, by nacieszyć się panoramą Kapadocji, jest lot balonem. Amatorzy ciszy i spokoju będą zachwyceni możliwością obserwacji ptaków. Turcja leży pomiędzy Europą, Azją i Afryką - na trasach migracji rozmaitych gatunków ptaków. Skrzydlate stworzonka można oglądać między innymi w Parku Narodowym Kuşcenneti (co oznacza ?ptasi raj?). Odwiedzając Turcję, warto doświadczyć również tradycyjnej kąpieli. W każdym miasteczku znajduje się przynajmniej jedna łaźnia. Obcokrajowcy poczują się jednak swobodniej w przybytkach tego typu w większych miastach i uczęszczanych ośrodkach turystycznych. Amatorzy sportów wodnych również nie będą się w Turcji nudzić. Wiele firm proponuje rejsy wzdłuż wybrzeża w tradycyjnej tureckiej łodzi ? gulecie. Melomani powinni zarezerwować sobie czas na obejrzenie spektakli Narodowej Orkiestry Symfonicznej, Opery Narodowej i Baletu Narodowego w Stambule. Jeśli chcemy posłuchać tradycyjnej muzyki i obejrzeć pokazy tańca brzucha, również nie będzie z tym problemu ? wiele hoteli i innych lokali organizuje wieczorki z tańcem i muzyką ludową.

W Turcji czekają na nas liczne rozkosze podniebienia, a turyści, którzy nie znają tutejszej kuchni, przekonają się, że podawane dania są świeże, pyszne i urozmaicone. Ryby z porannego połowu, warzywa i zioła, kurczak i jagnięcina z rusztu oraz przepyszny kremowy jogurt to żelazne pozycje w tradycyjnym tureckim jadłospisie. W Turcji nie trzeba szukać drogich restauracji i wykwintnych lokali ? na smaczny posiłek możemy liczyć niemal wszędzie. Wśród głównych dań nieodmiennie pojawiają się potrawy z jagnięciny i kurczaka. Wieprzowiny się tu nie jada (z powodów religijnych), a wołowina podawana jest zwykle w postaci mielonej ? małych kotlecików czy pulpetów . W każdej niemal restauracji znajdziemy wiele rodzajów kebabów jagnięcych lub drobiowych, a także dania takie jak manti, pierożki z mięsem i kofte, delikatne pulpety. Świeże ryby, zwłaszcza okonia i miecznika, znajdziemy w kartach dań na wybrzeżu Morza Egejskiego i Śródziemnego. Typowe warzywa podawane do dań to gotowany bób lub cukinia oraz sałatki z pomidorów, cebuli, papryki, ogórków, oliwek ? czasem z dodatkiem sera feta. Najpopularniejszymi deserami są baklava, ociekające miodem ciasto filo oraz oryginalna chałwa (helva). Ten ostatni przysmak, popularny także w Polsce, przywędrował do nas przed wiekami właśnie z Turcji.

Większość miast w Turcji ma w swym centrum bedestan, czyli zadaszony bazar, który jest najczęściej głównym centrum handlowym miasta. W miastach jest też zwykle specjalnie wyznaczona ulica, na której targ odbywa się raz lub dwa razy w tygodniu, a sprzedaje się tu świeże ryby, drób, mięso, a także różne produkty rolne i artykuły gospodarstwa domowego. Najważniejszym narzędziem turysty w tych miejscach jest minimum umiejętności targowania się. Ta sztuka jest nieodłącznym elementem zakupów i miejscowym obyczajem ? niegrzecznością jest nie targować się choć przez chwilę. Powinniśmy jednak przyzwyczaić się do myśli, że turecki sprzedawca i tak postawi na swoim.
Jako pamiątki z Turcji warto przywieźć przede wszystkim dywany i kilimy. Są trwałe, piękne, a przy tym stosunkowo niedrogie. Najwięcej dywanów wytwarza się w Środkowej Anatolii ? sklepy w pobliżu warsztatów tkackich w Kapadocji oferują szeroki wybór ładnych i tanich wełnianych kilimów miejscowego wyrobu. W Turcji warto kupować również przedmioty z mosiądzu i ze skóry. Niestety, większość wyrobów skórzanych to gadżety, które przydadzą się raczej paniom ? torebki, portfele, a nawet etui na szminkę. Europejczycy kupują w Turcji również szklane ?oczka?, służące ochronie przed ?złym okiem?, oryginalne kapcie z zakręconymi czubami, filcowe fezy, fajki wodne i grube, bawełniane ręczniki. Wszystko to bez problemu dostaniemy na każdym bazarze lub w sklepie z pamiątkami.

Informacje
Powierzchnia780 580 km2
Liczba mieszkańców68 milionów
Językturecki, inne języki: kurdyjski, arabski
Walutafunt turecki, inaczej lir turecki (TL)
StolicaAnkara
Polecamy

Turcja. Przewodnik ilustrowany

Opinie

Brak opini użytkowników

Galeria

Turcja jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Nawet w Stambule rzadko zdarzają się przestępstwa poważniejsze niż kradzieże kieszonkowe czy wyrywanie torebek ? na te ostatnie należy uważać w zatłoczonych miejscach! Częste są jednak próby oszustwa, na jakie narażeni są turyści. W Stambule oszukują taksówkarze, podmieniając banknoty pobrane od pasażera na pieniądze o niższej wartości. Dużo poważniejsze są przypadki, gdy ktoś (zazwyczaj mężczyzna) proponuje nam pomoc w znalezieniu drogi tylko po to, by doprowadzić nas do swego wspólnika, który... zabierze nasze bagaże i pieniądze. Zdarzały się też przypadki gdy nieznajomi, sprawiający wrażenie miłych i przyjaznych, wsypywali niepostrzeżenie narkotyki do napojów obcokrajowców, by następnie okraść ich z pieniędzy i wartościowych przedmiotów. Dwa z najpoważniejszych wykroczeń, jakie mogą popełnić turyści, to posiadanie narkotyków lub antyków ? oba są surowo karane więzieniem, lepiej więc nie lekceważyć tureckiego prawa.

O kraju

Sekcje: Kraj i religia, Klimat, Co warto zobaczyć?, Jak spędzać wolny czas?, Kuchnia, Zakupy, Bezpieczeństwo zostały opracowane na podstawie informacji zawartych w Przewodniku ilustrowanym Turcja Berlitz