Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

alergia kontaktowa

Alicja Wierzbińska

-
   

W alergii kontaktowej zwykle alergenem nie są pełne białka, ale związki chemiczne o określonej budowie, które uczulają w wyniku kontaktu ze skórą. Jako że nasze otoczenie staje się coraz bardziej zanieczyszczone, alergie skórne są coraz większym problemem, szczególnie w krajach rozwiniętych. W tej postaci alergii charakterystyczne jest silne swędzenie miejsc podrażnionych, a towarzyszący temu wyprysk, zwany egzemą, może pojawić się na każdej części ciała, która miała lub ma kontakt z czynnikiem drażniącym. Egzema pojawia się od kilku do 72 godzin po zetknięciu się skóry z alergenem, co może powodować trudności z powiązaniem uczulenia z konkretną sytuacja. Wysypka objawia się w różnym nasileniu najczęściej zaczerwienieniem skóry, lekkim obrzękiem, grudkami lub pęcherzykami, z których sączy się płyn, pojawiają się nadżerki, skóra jest sucha, łuszczy się. Alergii kontaktowej sprzyja mechaniczne lub chemiczne podrażnienie uszkadzające czy wysuszające skórę.

Większość przypadków objawia się lokalnie, pojawiając się w miejscu kontaktu skóry z alergenem, jednak mogą wystąpić także przypadki reakcji skórnych odległych czy uogólnionych, które towarzyszą np. silnemu uczuleniu na nikiel. Dziecko może uczulać nikiel w zamku błyskawicznym ubranka, substancję tę zawierać może także sztuczna biżuteria czy monety. Zdarzyć się może także nikiel w pożywieniu (alergia pokarmowa). Poza tym silnie uczulający jest również chrom, który zawierają rozmaite detergenty i kleje, a także kosmetyki (głównie obecne w nich substancje zapachowe i konserwanty) lub odzież wyprana w nieodpowiednim dla alergika proszku. Kontaktowe zapalenie skóry wywoływać mogą obok detergentów i metali, także zanieczyszczenie wody lub powietrza, czy nieodpowiednie dla naszego dziecka kosmetyki. Także lateks, maści antybiotykowe, poliestrowa odzież. Już po kilku minutach może pojawić się w wyniku kontaktu z alergenem pokrzywka w postaci swędzących bąbli. Utrzymuje się ona zwykle od kilku godzin do kilku dni.


alergia kontaktowa - dodano: 2006-10-17


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.