1.jpg)
Szkarlatyna - objawy
Okres wylęgania wynosi 2 - 5 dni (bezobjawowy). Do wstępnych objawów klinicznych szkarlatyny zalicza się gorączkę, bóle brzucha, wymioty oraz ból gardła. Lekarz badający dziecko w tym okresie stwierdza stan zapalny gardła lub jamy nosowo - gardłowej o różnym nasileniu oraz obrzęk węzłów chłonnych, głównie szyjnych.
Wysypka pojawia się równocześnie z gorączką lub 24 godz. później. Jest ona drobnoplamista, czerwona, zlewająca się na tułowiu, w zgięciach łokciowych i podkolanowych. @1L@ Najwyraźniejsza jest na piersiach, brzuchu, pośladkach i w pachwinach. Wysypka wygląda tak, jakby ktoś pokaleczył skórę uderzając w nią szczotką. Na policzkach jest rumień, jednak skóra wokół ust i nosa pozostaje blada (tzw. trójkąt Fiłatowa). Intensywność i czas trwania wysypki jest różny (od 24 godz. do kilku dni).
Język początkowo obłożony (pokryty białym nalotem), potem przybiera wygląd "malinowy" (żywoczerwone, powiększone brodawki smakowe).
Po 2 - 3 tygodniach od ustąpienia wysypki występuje grubopłatowe łuszczenie się skóry, najwyraźniejsze na stopach i dłoniach (gdy nie zauważono wysypki, to charakterystyczne dla szkarlatyny łuszczenie się skóry pozwala na wsteczne rozpoznanie szkarlatyny). @3P@
W badaniach dodatkowych, w ostrym okresie choroby, w morfologii stwierdza się podwyższoną ilość leukocytów (białych ciałek krwi). Także podwyższone jest ASO i OB. W wymazie z gardła występuje paciorkowiec grupy A (Streptococcus).
Szkarlatyna - leczenie
Szkarlatyna wymaga bezwzględnie leczenia antybiotykiem przez 10-14 dni.
Lęk rodziców przed płonicą jest spowodowany ciężkim niegdyś przebiegiem choroby (przed erą antybiotyków) oraz możliwością pojawienia się niebezpiecznych powikłań takich jak zapalenie nerek, stawów i mięśnia sercowego.

(org. 2004-04-28)
Szkarlatyna (płonica) - dodano: 2019-07-29