ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Emolienty dla niemowląt - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

-
Emolienty dla niemowląt - wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Twoje dziecko ma suchą, problematyczną i skłonną do podrażnień skórę? A może zmaga się z atopowym zapaleniem skóry? Wypróbuj emolienty do kąpieli i do pielęgnacji. Szybko zauważysz różnicę i przekonasz się, jak świetnie działają tego typu kosmetyki dla dzieci.

Jakie cechy powinny spełniać kosmetyki dla dzieci?

Wyprawka kosmetyczna dla noworodka, jak i później – dla niemowlaka oraz starszego dziecka – musi być skompletowana w bardzo przemyślany sposób. Wbrew pozorom wcale nie potrzebujemy dziesiątek produktów, a jedynie kilka podstawowych.

Podczas ich zakupu pamiętajmy o tym, by wybierać wyłącznie kosmetyki dla dzieci dostosowane do ich wieku. Jeśli mamy w domu maluszka, szukajmy tych z oznaczeniem „od 1. dnia życia” albo „0+”, jeśli starszaka – „od 1. roku życia”, „od 2. roku życia” czy jeszcze więcej. Informacja ta zawsze jest podana przed producenta.

Dodatkowo kupujmy bezpieczne kosmetyki dla dzieci, czyli takie, które mają certyfikat jednego z ośrodków badawczych. Może to być Instytut Matki i Dziecka, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Zdrowia Dziecka albo Państwowy Zakład Higieny.

Emolienty dla niemowląt

Emolienty dla niemowląt – co to jest?


Wiele mówi się o tym, by w przypadku atopowego zapalenia skóry, podrażnień i przesuszeń stosować emolienty dla niemowląt. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czym one są i jak działają. Otóż emolienty to kosmetyki dla dzieci, których zadaniem jest silnie nawilżyć, natłuścić i zregenerować skórę, a co za tym idzie – odbudować jej płaszcz hydrolipidowy, będący naturalną barierą ochronną.

Emolientami są takie składniki, jak:
  • masło shea,
  • lanolina,
  • ciekła parafina,
  • pantenol,
  • wosk pszczeli,
  • oliwa z oliwek,
  • olej sojowy,
  • olej z awokado,
  • olej makadamia,
  • olej lniany,
  • ekstrakt z pestek dyni,
  • bisabolol.

Występują one w formie kosmetyków dla dzieci do kąpieli – płynu, emulsji, żelu, szamponu, jak i kosmetyków pielęgnacyjnych – kremów, balsamów, oliwek, tłustych maści. Do trudno dostępnych i bolesnych miejsc, których nie powinniśmy dotykać (więc wmasowanie kosmetyku staje się wówczas niemożliwe), świetnie sprawdzą się emolienty w sprayu. Wystarczy je rozpylić i poczekać chwilę, aż się wchłoną.

Co ważne, w tego typu kosmetykach dla małych i starszych dzieci nie znajdziemy konserwantów, sztucznych barwników, substancji pieniących czy kompozycji zapachowych. Składy są bezpieczne dla wymagającej, problematycznej i delikatnej skóry. Pamiętajmy jednak, by wybierać emolienty z możliwe najkrótszym składem – im prostszy on będzie, tym lepiej.

Jak działają emolienty dla skórę dziecka?


Skoro już wiemy, czym ją emolienty, to jeszcze musimy wyjaśnić, jak one działają i dlaczego warto stosować właśnie tego typu kosmetyki dla dzieci. Jak już wspomnieliśmy, emolienty tworzą na skórze pewnego rodzaju tarczę, barierę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, ale jednocześnie chroniącą skórę przed utratą wody. To jeszcze nie wszystko, gdyż emolienty uzupełniają poziom lipidów w skórze, łagodzą świąd (swędzenie), zaczerwienienie i stany zapalne. Działają też przeciwzapalnie.

Emolienty możemy stosować już od pierwszych dni życia noworodka, chyba że producent zaleci inaczej – miejscowo bądź na wybrane partie ciała. Aplikację powtarzany wedle potrzeb, nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Balsamy i kremy warto przechowywać w lodówce. Schłodzony kosmetyk przynosi jeszcze większą ulgę po nałożeniu go na skórę.

Nietrudno zauważyć, że odpowiedni dobór kosmetyków dla dzieci to podstawa każdej pielęgnacji. Jeśli zaś skóra jest wrażliwa, przesuszona i podrażniona, nie czekaj, tylko sięgnij po emolienty. Z pewnością przyniosą one ulgę maluchowi.

Emolienty dla niemowląt - wszystko, co musisz o nich wiedzieć - dodano: 2022-05-17

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.