ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Co jest potrzebne do założenia konta w banku dla dziecka?

-
Co jest potrzebne do założenia konta w banku dla dziecka?
Założenie konta bankowego dla dziecka to ważny krok w budowaniu podstaw samodzielności finansowej. Rachunki bankowe zapewniają bezpieczne miejsce na gromadzenie oszczędności i naukę zarządzania pieniędzmi. Opiekunowie, którzy się na to decydują, powinni najpierw dowiedzieć się, co będzie im w tym celu potrzebne.



Konto bankowe dla dziecka – czy to legalne?


Tak, założenie konta bankowego dla dziecka jest w Polsce całkowicie legalne i proste do zrealizowania.

Konta oszczędnościowe i konta dla młodych klientów znajdują się w ofercie większości instytucji finansowych działających na terenie kraju. Są przeznaczone dla osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia.

Opiekunowie prawni nie muszą martwić się, że konta zostaną użyte w niewłaściwy lub nieodpowiedzialny sposób – są ograniczone pod względem dostępu do niektórych usług, takich jak kredyty lub karty kredytowe. To rodzic lub opiekun jest odpowiedzialny za zarządzanie rachunkiem bankowym i podejmowanie decyzji finansowych w imieniu dziecka.

Podstawowym zadaniem kont dla niepełnoletnich (oprócz zapewnienia możliwości uiszczania płatności kartą płatniczą) jest przede wszystkim rozwijanie nawyków oszczędzania i zarządzania finansami wśród najmłodszych. Oprócz tego banki, w których klienci decydują się na otwarcie ich, zapewniają dodatkowe korzyści, między innymi wyższe niż zazwyczaj oprocentowanie lub nagrody za regularne odkładanie pieniędzy.

Konto bankowe dla dziecka – co będzie potrzebne oprócz zgody opiekuna prawnego?


Co będzie potrzebne do założenia konta bankowego dla dziecka, oprócz samej zgody opiekuna prawnego? Pierwszym krokiem będzie oczywiście znalezienie atrakcyjnej oferty. Następnie należy przygotować potrzebne dokumenty, czyli między innymi:
  • dokument tożsamości opiekuna prawnego;
  • akt urodzenia dziecka;
  • miejsce zamieszkania;
  • numer PESEL dziecka;
  • zgodę drugiego rodzica/opiekuna prawnego.

Innymi słowy, obligatoryjne będzie dostarczenie informacji, które pozwolą przedstawicielom banku na weryfikację tożsamości dziecka. Jest to wymagane ze względu na uniknięcie sytuacji, w której mogłoby dojść do przestępstwa finansowego, np. wykorzystanie dodatkowej oferty promocyjnej przeznaczonej dla najmłodszych przez osoby bezdzietne.

Zgody drugiego rodzica/opiekuna prawnego wymaga się zazwyczaj wtedy, gdy żyją oni w separacji lub są rozwiedzeni. Pozwala to uniknąć w sytuacji, w której rodziciel sprawujący opiekę okazjonalną przestałby być istotnym decydentem w życiu swojego niepełnoletniego dziecka.

Warto pamiętać, że wymagane dokumenty mogą różnić się w zależności od polityki wybranego banku oraz obowiązujących przepisów prawnych. Aby dowiedzieć się szczegółów, zaleca się kontakt z przedstawicielami wyselekcjonowanej instytucji finansowej – udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące procesu zakładania konta.

Minimalny wiek pozwalający na założenie konta dla dzieci wynosi 13 lat. To moment, w którym niepełnoletni nabywają ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Czym powinno cechować się konto bankowe dla dziecka?


W celu znalezienia najlepszej oferty rodziciele powinni skorzystać z rankingu kont dla dzieci 2023 – Bankier Smart przygotował listę banków, których warunki jawią się dotychczas jako najatrakcyjniejsze. W pierwszej kolejności, jak dotąd, należy zwrócić uwagę na propozycje zapewniane przez mBank (eKonto możliwości), ING Bank Śląski (Konto z Lwem Mobi do 26 lat) i Santander (Konto Jakie Chcę do 26 lat).

Konto bankowe dla dziecka musi cechować się kilkoma ważnymi elementami, które mają na celu stworzenie odpowiedniego środowiska do nauki zarządzania finansami i rozwijanie dobrych nawyków oszczędzania. Są to:
  • obecność narzędzi do edukacji finansowej – dobre oferty przewidują dla rodziców różnego rodzaju wsparcia, takie jak programy edukacyjne, gry lub materiały multimedialne;
  • ograniczenia usług – konta dla dzieci nie mogą umożliwiać korzystania z kart kredytowych lub zaciągania pożyczek;
  • bezpieczeństwo – wymagana jest obecność uwierzytelniania dwuskładnikowego i możliwość monitoringu transakcji z wykorzystaniem telefonu opiekuna prawnego;
  • dodatkowe korzyści – wybrana propozycja powinna zapewniać odpowiednie korzyści dla dzieci, zwłaszcza wysokie oprocentowanie;
  • umożliwienie szczegółowej kontroli rodzicielskiej – przedstawiciele banku muszą zapewniać dostęp do szczegółowych informacji na temat sposobu wykorzystania konta przez wychowanka;
  • dostępność mobilna – dedykowana aplikacja ma obowiązek posiadania intuicyjnego i prostego w obsłudze interfejsu.

Oprócz tego mile widziane są dodatkowe bonusy pieniężne. Przykładowo, dla osób zdecydowanych na wykorzystanie oferty zapewnianej przez mBank możliwe jest do zdobycia łącznie aż 350 złotych.

Czy warto założyć konto bankowe dla dziecka?


Konto bankowe dla dziecka warto założyć jak najwcześniej jest to możliwe z kilku powodów.

Po pierwsze, ze względu na szansę nabycia wartościowych w dorosłym życiu umiejętności. To coś, czego wychowanek nie nauczy się na żadnym etapie edukacji szkolnej. Wychowanek nauczy się planowania, rozsądnych wyborów zakupowych oraz liczenia i śledzenia wydatków. Ponadto będzie przywiązany do jednej instytucji finansowe, co w przyszłości ułatwi mu proces wyrabiania zdolności kredytowej, która przyda się podczas kupna pierwszej nieruchomości.

Po drugie, rodzice zyskają całkowity wgląd do tego, na co dziecko wydaje swoje pieniądze. Nie byłoby to możliwe w przypadku, w którym posiadałoby ono wyłącznie gotówkę. Co prawda rodzice mogliby wymagać w skrajnych przypadkach przedstawiania wszystkich paragonów, ale mogłoby to doprowadzić do utraty zaufania niepełnoletniego. Sprawdzanie historii płatności za pomocą aplikacji pomaga opiekunom prawnym zrobić to w sposób, który nie jest aż tak widoczny.

Po trzecie, dziecko może nauczyć się zarabiania poprzez oszczędzanie. Korzystne warunki oprocentowania sprawiają, że najmłodsi zyskują bardzo szybko wiedzę na temat tego, jak sprawić, aby ich środki finansowe zyskiwały na wartości, a nie traciły jej np. przez inflację.

Podsumowując, do założenia rachunku bankowego dla niepełnoletniego konieczne będzie przede wszystkim skompletowanie wymaganych dokumentów. Te różnią się w zależności od obowiązujących regulaminów wybranych instytucji finansowych.



Co jest potrzebne do założenia konta w banku dla dziecka? - dodano: 2023-05-22

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.