ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Kąpiel noworodka w wanience

-

Paweł Zawitkowski - fizjoterapeuta

Przed włożeniem dziecka do wody spróbujmy pokazać mu, że czeka je tam coś naprawdę miłego. Możemy na przykład nalać trochę piany i rozbryzgać ją po łazience. Wkładamy malucha do wanienki powoli, w taki sposób, żeby wyglądało to na zabawę i przypadkowe w jej trakcie, dodatkowe atrakcje. Jeżeli dziecko będzie się czuło w wodzie bezpiecznie, sama czynność kąpania może stać się wspaniałą przygodą. Główka jest oparta w zgięciu łokcia. Cały tułów, aż do pupy, opiera się na naszym przedramieniu. Jeżeli chcemy, możemy chwycić malucha za biodra, nóżkę, rączki. Druga ręka może w tym czasie obmywać dziecko. (Fot. 1)

Kąpiel noworodka w wanience


U dzieci, które z różnych powodów boją się kąpieli w wanience, stosujemy inny chwyt. Trzymane w ten sposób zaczynają akceptować wodę i samą czynność mycia. I o to przecież chodzi. Jeszcze przed włożeniem malucha do wody układamy pachę i ramię dziecka na naszym nadgarstku lub przedramieniu. Palcami tej samej dłoni, na której leży dziecko, chwytamy od spodu łokieć jego drugiej rączki. Możemy, nie zmieniając sposobu chwytu, obrócić je na plecy, na brzuch. Druga nasza ręka jest zupełnie swobodna i z łatwością możemy umyć nią dziecko. Co więcej, możemy zamienić ręce, najpierw sadzając malucha tyłem do nas, a potem przesuwając go na drugi bok. Musimy go przy tym pochylić nieco do przodu, aby główka nie opadała do tyłu i na boki. Pozycja ta zapewnia optymalne bezpieczeństwo w kąpieli. (Fot. 2)

Kąpiel noworodka w wanience


Jedną ręką chwytamy dziecko jak na zdjęciu 2., a drugą kładziemy na jego pupie i, powoli obracając, układamy je na brzuchu. Główka znajduje się ponad wodą, oparta na naszym kciuku. Dzięki temu dziecko na pewno nie napije się wody. Co prawda dzieci potrafią znaleźć na nas sposób w każdej sytuacji, ale przynajmniej ograniczamy do minimum możliwość zachłyśnięcia się wodą w trakcie kąpieli. (Fot. 3)

Kąpiel noworodka w wanience


Jeżeli dziecko jest w wodzie spokojne, a przede wszystkim już dużo większe, możemy oprzeć jego główkę na nadgarstku i przedramieniu. Dłonią podtrzymujemy jego ramię. Nie chwytamy i nie ściskamy nigdy, a szczególnie w przypadku kąpieli, za szyję. Pupa oparta jest na dnie wanienki. Maluch ma pełną swobodę ruchów. Przy takiej pozycji dziecka warto zdjąć z siebie rzeczy, które chcielibyśmy mieć jeszcze suche. Najlepiej jeżeli w wanience jest dużo wody. Maluch może swobodnie unosić się w niej, bawić rączkami i nóżkami. Jeżeli chcemy zakończyć kąpiel, musimy uzgodnić to z dzieckiem. Jeżeli wyrazi zgodę, obracamy je do leżenia bokiem jak na zdjęciu 2. i w tej pozycji wyjmujemy z wanienki. (Fot. 4)

Kąpiel noworodka w wanienceKiedy dziecko jest wyjmowane z kąpieli czy łóżeczka lub jest przekładane z miejsca na miejsce w pozycji plecami do podłoża, nie czuje się pewnie. Czasami wręcz się boi, co potrafi bardzo wyraźnie nam zasygnalizować. Jest bezradne – przede wszystkim dlatego, że nie może nic zrobić ze swoim ciałem, głowa opada mu do tyłu, niewiele widzi. Nic nie da nam uspokajanie go. W takiej sytuacji wystarczy po prostu zmienić jego pozycję. To żaden wysiłek nieco obrócić malucha bokiem, tak żeby mógł swobodnie wszystko obserwować, swobodnie obracać głową, panować nad swoim ciałem. Dziecko jest spokojniejsze, a nam samym łatwiej jest wykonać to, co zaplanowaliśmy.(Fot. 5)

Kąpiel noworodka w wanience

Kąpiel noworodka w wanience - dodano: 2004-07-15

Avatar
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.