ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak rozpoznać, czy dziecko cierpi z powodu moczenia nocnego?

-

Grzegorz Paruszkiewicz - chirurg dziecięcy

Dr n. med. Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym „Dobra Nocka”

Jak rozpoznać, czy dziecko cierpi z powodu moczenia nocnego?

ABC moczenia nocnego u dzieciDziecko ma problemy w szkole, jest bardzo nerwowe – czy jest to przyczyna moczenia nocnego?

U starszych dzieci z utrzymującym się moczeniem nocnym można stwierdzić nadmierną nerwowość, trudności z koncentracją, gorszy kontakt z rówieśnikami. Często w takich sytuacjach moczenie nocne jest traktowane jako moczenie na tle psychogennym. W rzeczywistości jest odwrotnie. Obecnie wiadomo, że zaburzenia emocjonalne należy traktować jako skutek moczenia, a nie przyczynę. Świadczy o tym najlepiej fakt, że u dziecka, u którego udało się opanować moczenie, ustępują wszelkie problemy natury psychogennej.

Według statystyk, w Polsce średnio aż troje dzieci w każdej pierwszej klasie szkoły podstawowej dotkniętych jest moczeniem nocnym. Oznacza to, że aż 10 procent wszystkich dzieci cierpi, budząc się w mokrym łóżku i ponosi konsekwencje tej przykrej oraz stresującej choroby. Dlatego też moczenie nocne trzeba leczyć. Obecna wiedza lekarska pozwala na zastosowanie skutecznych metod leczenia. Odpowiednie leczenie moczenia nocnego przywraca dziecko do normalnego funkcjonowania w środowisku rówieśników.

Przed zakwalifikowaniem dziecka do grupy pacjentów z moczeniem psychogennym, należy jednak koniecznie wykluczyć inne przyczyny moczenia (zakażenie układu moczowego, choroby nerek, choroby układu nerwowego) i dopiero wtedy skierować dziecko na konsultację do psychologa lub psychiatry.

W jakiej sytuacji można brać pod uwagę przyczyny emocjonalne moczenia nocnego?Jeżeli moczenie nocne pojawiło się u dziecka po okresie, kiedy w nocy nie moczyło się, np. dopiero w wieku 8-10 lat, to jedną z przyczyn, które można brać pod uwagę, są zaburzenia emocjonalne. Tego typu moczenie możemy określić jako zaburzenie na tle psychogennym, zwłaszcza, jeżeli wystąpienie niepokojących objawów łączy się z poważnym wydarzeniem, powodującym zmianę dotychczasowego trybu życia rodziny (następne dziecko w rodzinie, śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców, zmiana miejsca zamieszkania, szkoły itp.).

Moczenie nocne jest to mimowolne oddanie moczu w trakcie snu, zdarzające się częściej niż 2 razy w tygodniu u dziecka, które ukończyło 5 rok życia. Dziecko może się moczyć każdej nocy – nawet kilka razy. Moczenie nocne może być również nieregularne, sporadyczne – np. kilka razy tygodniowo lub 2-3 razy w miesiącu. Niektóre dzieci, oprócz moczenia się w nocy do łóżka, popuszczają mocz w dzień. Wtedy określamy to schorzenie jako moczenie dzienne i nocne.

Moczenie nocne u dzieci - gdzie szukać pomocy?


Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym „DOBRA NOCKA”
Infolinia Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym "DOBRA NOCKA": 0-801 35 35 00, czynna w poniedziałki i środy w godz. 18-20.
www.moczenienocne.pl

Jak rozpoznać, czy dziecko cierpi z powodu moczenia nocnego? - dodano: 2007-09-24

Avatar
Grzegorz Paruszkiewicz - chirurg dziecięcy

Dr n. med. Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym „Dobra Nocka”

  • więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.