
Bardzo często wystarczy zastosowanie domowych sposobów na walkę z przeziębieniem, jak picie herbaty z sokiem malinowym, mleka z miodem lub czosnkiem, syropu z cebuli. Przy bólu gardła zaleca się stosowanie środków, które można nabyć bez recepty i które dostępne są w formie tabletek do ssania, sprayów, syropów i lizaków dla najmłodszych. Preparaty te pomagają zwalczyć ból, drapanie, pieczenie, uczucie suchości, nawilżają gardło i chronią. Podczas infekcji wirusowej dochodzi również do kłopotów z drożnością nosa, którą można przywracać, stosując inhalacje, nawilżając powietrze w domu, sięgając po odpowiednie krople do nosa. Przeziębienie przebiega w trzech fazach, może minąć samoczynnie lub przejść w infekcję bakteryjną (trzecia faza), przy której konieczne może być zastosowanie antybiotyku.
Trzy fazy przeziębienia
Trzy fazy przeziębienia charakteryzują się innymi objawami i wymagają zastosowania innych sposobów leczenia. Pierwszy etap choroby to faza naczyniowa, moment wniknięcia wirusa do organizmu, czyli atak drobnoustrojów. Jakie objawy są charakterystyczne dla pierwszej fazy choroby?
- pogorszenie samopoczucia,
- drapanie, suchość, pieczenie w gardle,
- „suchy”, zatkany nos, kichanie, katar,
- chrypka,
- ból głowy,
- kaszel suchy,
- rzadko stan podgorÄ…czkowy.
Faza ta trwa zazwyczaj 1-2 dni. Warto już na tym etapie zacząć wzmacniać i wspierać organizm w walce z wirusami, podając witaminę C i preparaty z propolisem. Należy także zadbać o nawilżenie śluzówki nosa, stosując hipertoniczny roztwór wody morskiej czy środki z aloesem, kwasem hialuronowym lub gliceryną. Na ból gardła, drapanie, chrypkę zaleca się podanie tabletek do ssania, które złagodzą objawy i nawilżą gardło.
KolejnÄ… fazÄ… przeziÄ™bienia jest faza komórkowa, w której dochodzi do zmiany charakteru wydzieliny z nosa, kaszel przechodzi w „mokry”, a chory odczuwa coraz wiÄ™ksze zmÄ™czenie. Może pojawić siÄ™ gorÄ…czka, bardziej dokuczliwe bóle gÅ‚owy czy kostno-mięśniowe (choć przy przeziÄ™bieniu nie sÄ… one tak intensywne jak przy grypie). CzÄ™sto mówi siÄ™ potocznie o ogólnym „rozbiciu”. Faza komórkowa trwa okoÅ‚o tygodnia i to wÅ‚aÅ›nie w tym czasie organizm ludzki stacza walkÄ™ z drobnoustrojami chorobotwórczymi, stÄ…d intensywne pocenie siÄ™ i możliwa gorÄ…czka. Ten etap przeziÄ™bienia wymaga odpoczynku, podania leków rozrzedzajÄ…cych wydzielinÄ™, obniżajÄ…cych gorÄ…czkÄ™, udrażniajÄ…cych nos i uÅ‚atwiajÄ…cych oddychanie. Należy też zadbać o uzupeÅ‚nianie pÅ‚ynów i przyjmowanie leków podnoszÄ…cych odporność. Faza druga może też przejść w fazÄ™ trzeciÄ…, która jest zakażeniem bakteryjnym. Można wiÄ™c uznać, że to powikÅ‚anie po przeziÄ™bieniu, które oznacza, że infekcja zmieniÅ‚a swój charakter, rozprzestrzeniÅ‚a siÄ™ na zatoki, uszy, oskrzela czy pÅ‚uca. FazÄ™ trzeciÄ… możemy poznać po nasileniu objawów, a także zmianie zabarwienia wydzieliny z nosa (czÄ™sto pacjenci mówiÄ… o „ropnym katarze”). Na migdaÅ‚kach może pojawić siÄ™ nalot lub ropne czopy, kaszel może być znacznie bardziej mÄ™czÄ…cy, powodujÄ…cy ból w klatce piersiowej. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci podanie antybiotyków.
Leczenie przeziębienia
Leczenie przeziębienia warto rozpocząć od odpoczynku, najlepiej pozostać w domu, przyjmować ciepłe płyny i większe dawki witaminy C oraz wapnia, podawać leki przeciwgorączkowe, przeciwhistaminowe i rozrzedzające wydzielinę. Istotne jest udrożnienie nosa, dlatego w tym celu można przeprowadzać inhalacje, stosować krople do nosa. W przebiegu przeziębienia sprawdzą się również preparaty w saszetkach z paracetamolem i fenylefryną, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, ułatwiając tym samym oddychanie i zmniejszając katar. Skuteczne są również domowe metody, jak picie herbaty z cytryną i miodem, soków bogatych w witaminę C (aronia, czarna porzeczka, cytrusy), herbaty z imbirem, mleka z miodem. Warto wprowadzić do codziennej diety czosnek, cebulę, a także spróbować rozgrzewających kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych (eukaliptusowego czy lawendowego). Przy problemach z gardłem warto regularnie płukać gardło naparem z szałwii, rumianku lub wodą z solą.
Czy przeziębienia można uniknąć?
Na przeziębienie zapadamy zwykle kilka razy w roku i nie jest to niczym niepokojącym. Można starać się ograniczyć ilość zachorowań, jednak nie zawsze jest to możliwe. Pomóc może unikanie kontaktu z osobami chorymi, dbanie o zdrowy tryb życia, czyli prawidłową długość snu, dietę bogatą w witaminy i minerały, regularną aktywność fizyczną. Niezmiernie ważne jest częste mycie rąk: przed posiłkiem, po skorzystaniu z toalety, powrocie do domu czy kontakcie z innymi ludźmi.
Jakie są fazy przeziębienia i czym się charakteryzują? - dodano: 2019-08-02