Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

Od kiedy dziecko może jeść zupę grzybową?

, w jakim wieku?
> , w jakim wieku?
Sabina

Go??







post pon, 26 sty 2009 - 14:59
Post #1

Dziewczyny, wiecie może od kiedy dzieci mogą jeść grzybową?
Alergiczne są i nie wiem... czy można 5latce dać już spróbować?
Nie robiłam badań na grzyby, po pieczarkach u starszych nic się nie dzieje, a mała nie próbowała nigdy...
To są grzyby typu podgrzybki, nie wiem dokładnie jakie 29.gif bo to od wujka, jest zapaleńcem, zbiera od lat, więc są bezpieczne na bank... chyba 37.gif Nie, no nam nic nie jest 29.gif

Można dać czy nie? 3latkowi nie?

Poradźcie coś. icon_biggrin.gif
axiz
pon, 26 sty 2009 - 15:34
Moja 6 latka tez jest alergiczna ale jak miała 3 lata badz mniej juz jadła zupe grzybowa ,mysle ze mozna dziecku podac i obserwowac ewentualne reakcje alergiczne(ale warto miec pewnosc ze sa one ok ,gdybym ich zupelnie nie znała zastanowilłabym sie czy podac )

Ten post edytował axiz pon, 26 sty 2009 - 15:36
axiz


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 103
Dołączył: pią, 12 gru 08 - 15:30
Nr użytkownika: 24,115




post pon, 26 sty 2009 - 15:34
Post #2

Moja 6 latka tez jest alergiczna ale jak miała 3 lata badz mniej juz jadła zupe grzybowa ,mysle ze mozna dziecku podac i obserwowac ewentualne reakcje alergiczne(ale warto miec pewnosc ze sa one ok ,gdybym ich zupelnie nie znała zastanowilłabym sie czy podac )
Sabina

Go??







post pon, 26 sty 2009 - 16:21
Post #3

CYTAT(axiz @ Mon, 26 Jan 2009 - 15:34) *
Moja 6 latka tez jest alergiczna ale jak miała 3 lata badz mniej juz jadła zupe grzybowa ,mysle ze mozna dziecku podac i obserwowac ewentualne reakcje alergiczne(ale warto miec pewnosc ze sa one ok ,gdybym ich zupelnie nie znała zastanowilłabym sie czy podac )

Wujek męża jest grzybiarzem i nigdy się nie pomylił, ale wiesz pomyłka niby zawsze może się zdarzyć. Ale to tak jak z cegłówką, nawet pod blokiem z wielkiej płyty może nam spaść na głowę icon_wink.gif

Dałam im inną. Znaczy maluchom, starsze grzybową jadają ze smakiem. icon_smile.gif
axiz
pon, 26 sty 2009 - 16:47
nastepnym razem spróbuj ,chociaz troszke podac maluchom i poobserwuj napewno nic im nie bedzeie icon_biggrin.gif
axiz


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 103
Dołączył: pią, 12 gru 08 - 15:30
Nr użytkownika: 24,115




post pon, 26 sty 2009 - 16:47
Post #4

nastepnym razem spróbuj ,chociaz troszke podac maluchom i poobserwuj napewno nic im nie bedzeie icon_biggrin.gif
Sabina

Go??







post pon, 26 sty 2009 - 16:50
Post #5

CYTAT(axiz @ Mon, 26 Jan 2009 - 16:47) *
nastepnym razem spróbuj ,chociaz troszke podac maluchom i poobserwuj napewno nic im nie bedzeie icon_biggrin.gif

Może jutro zaryzykuję icon_wink.gif gotuję na dwa dni icon_smile.gif
Dzięki.
Ciocia Magda
pon, 26 sty 2009 - 17:07
Ja gdzieś czytałam, że dzieci nie powinny jeść grzybów do 12 roku życia. Moje nie jedzą grzybowej (raz w roku jest, w Wigilię) i pieczarki ze wszystkich dań też wydłubują, bo nie lubią. Ale prawie do każdej zupy wrzucam grzybek suszony.

Grzyby są ciężkostrawne i nie mają zbyt wielu wartości odżywczych - pewnie dlatego dzieciom się ich nie zaleca.
Ciocia Magda


Grupa: Moderatorzy
Postów: 9,811
Dołączył: sob, 05 kwi 03 - 20:54
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 421

GG:


post pon, 26 sty 2009 - 17:07
Post #6

Ja gdzieś czytałam, że dzieci nie powinny jeść grzybów do 12 roku życia. Moje nie jedzą grzybowej (raz w roku jest, w Wigilię) i pieczarki ze wszystkich dań też wydłubują, bo nie lubią. Ale prawie do każdej zupy wrzucam grzybek suszony.

Grzyby są ciężkostrawne i nie mają zbyt wielu wartości odżywczych - pewnie dlatego dzieciom się ich nie zaleca.

--------------------
mama Eweliny i Zofii (2000)

The thing is to keep smiling and never look as if you disapprove. - Lady Violet
Meggi
pon, 26 sty 2009 - 17:36
Moje alergiczne nie są, ale grzyby jadly takie lesne (czarne łepki na nie wołamy) i to ostatnio w sporawych ilościach bo robiłam z nimi pierogi z grzybami i kapustą. U babci zawsze jedzą w wigilię zupkę grzybowa ona tez robi mieszana i nic jak narazie im nie było.

DodajÄ™ tez czasmi takie suszone grzyby do krupnika (krupniku? ), do pieczeni i do bidgosu, ale te akurat sa zawsze wygrzebywane.

Ten post edytował Meggi pon, 26 sty 2009 - 17:38
Meggi


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,536
Dołączył: pią, 03 wrz 04 - 22:59
Skąd: Toruń
Nr użytkownika: 2,063

GG:


post pon, 26 sty 2009 - 17:36
Post #7

Moje alergiczne nie są, ale grzyby jadly takie lesne (czarne łepki na nie wołamy) i to ostatnio w sporawych ilościach bo robiłam z nimi pierogi z grzybami i kapustą. U babci zawsze jedzą w wigilię zupkę grzybowa ona tez robi mieszana i nic jak narazie im nie było.

DodajÄ™ tez czasmi takie suszone grzyby do krupnika (krupniku? ), do pieczeni i do bidgosu, ale te akurat sa zawsze wygrzebywane.

--------------------
Kasandra 02.04.1999r. i Aurelka 12.03.2004r. moje Okropki ;)



Abotak
pon, 26 sty 2009 - 17:41
No wlasnie kiedys tak myslano ze grzyby nie zawieraja nic specjalnego, ale to do niedawna.
W rzeczywistosci maja ich calkiem sporo i sa cennym zrodlem bialka:
https://www.kki.pl/zenit/grzyby_spyt/wartos...cze_grzybow.htm

I substytutem miesa.
Potencjalna wada taka ze chlona bodajze zanieczyszczenia i metale ciezkie wiec tez zalezy z jakich okolic.

Co do tego wieku w ktorym mozna wprowadzic to tez nie wiem. Nigdzie sie z takim ograniczeniem nie spotkalam i nie znam zadnych oficjalnych zrodel ktore by takie wprowadzaly. W roznych rozpiskach oficjalnych nt kamienia malych dzieci sa np pieczarki jako dodatki.
Shiitake tez dosc popularne. Lesne grzyby rzadziej bo tutaj akurat malo znane no ale grzyb to grzyb.
Wszystko pewnie zalezy od osoby. Jak pisza w powyzszym artykule, jedni toleruja lepiej, inni gorzej. Nawet dorosli. Np takie opienki dla jednych musza byc obgotowane dlugo a i tak beda sensacje powodowac, a dla innych i bez gotowania nie bedzie problemu.
I od ilosci i czestotliwosci w przypadku tolerujacych.
Moi jadaja bez ograniczen wiekowych. Lubia zupe grzybowa, jako dodatek do nadzienia czy pizzy, do makaronu tez. W sosie. W daniach orientalnych. Od niedawna na moja zgube 03.gif niektorzy pokochali marynowane wiec juz nie beda tylko dla mnie. 43.gif
Gloria do niedawna tolerowala tylko wpostaci wywaru. Czasem zjadla gdy juz byl jakis kawalek pieczarki ale z 5l temu raczej to nie przeszlo.
Teraz zje i zupe i w postaci stalej icon_smile.gif
Sa w jadlospisie ale bez przesady. Glownie wlasnie jako dodatek. Do bigosu np czy zmielone do zupy.
Wychodzi mi na to ze z umiarem mozna jak najbardziej. Jak ze wszystkim.
Abotak


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,963
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 11:18
Nr użytkownika: 162




post pon, 26 sty 2009 - 17:41
Post #8

No wlasnie kiedys tak myslano ze grzyby nie zawieraja nic specjalnego, ale to do niedawna.
W rzeczywistosci maja ich calkiem sporo i sa cennym zrodlem bialka:
https://www.kki.pl/zenit/grzyby_spyt/wartos...cze_grzybow.htm

I substytutem miesa.
Potencjalna wada taka ze chlona bodajze zanieczyszczenia i metale ciezkie wiec tez zalezy z jakich okolic.

Co do tego wieku w ktorym mozna wprowadzic to tez nie wiem. Nigdzie sie z takim ograniczeniem nie spotkalam i nie znam zadnych oficjalnych zrodel ktore by takie wprowadzaly. W roznych rozpiskach oficjalnych nt kamienia malych dzieci sa np pieczarki jako dodatki.
Shiitake tez dosc popularne. Lesne grzyby rzadziej bo tutaj akurat malo znane no ale grzyb to grzyb.
Wszystko pewnie zalezy od osoby. Jak pisza w powyzszym artykule, jedni toleruja lepiej, inni gorzej. Nawet dorosli. Np takie opienki dla jednych musza byc obgotowane dlugo a i tak beda sensacje powodowac, a dla innych i bez gotowania nie bedzie problemu.
I od ilosci i czestotliwosci w przypadku tolerujacych.
Moi jadaja bez ograniczen wiekowych. Lubia zupe grzybowa, jako dodatek do nadzienia czy pizzy, do makaronu tez. W sosie. W daniach orientalnych. Od niedawna na moja zgube 03.gif niektorzy pokochali marynowane wiec juz nie beda tylko dla mnie. 43.gif
Gloria do niedawna tolerowala tylko wpostaci wywaru. Czasem zjadla gdy juz byl jakis kawalek pieczarki ale z 5l temu raczej to nie przeszlo.
Teraz zje i zupe i w postaci stalej icon_smile.gif
Sa w jadlospisie ale bez przesady. Glownie wlasnie jako dodatek. Do bigosu np czy zmielone do zupy.
Wychodzi mi na to ze z umiarem mozna jak najbardziej. Jak ze wszystkim.
Sunna

Go??







post pon, 26 sty 2009 - 18:02
Post #9

Bogusiu: icon_smile.gif Skarbnica wiedzy.

Sab, wyślij mi trochę tej grzybowej. Julia uwielbia icon_smile.gif

OT - miałaś mi powiedzieć, co to za ptaszysko w awatarze! icon_wink.gif
Sabina

Go??







post pon, 26 sty 2009 - 18:04
Post #10

O dzięki Bogusia, właśnie myślałam o Tobie i żałowałam, że nie napisałaś, a tu pyk 06.gif
Magda, właśnie też gdzieś się z tym spotkałam, nie pamiętam gdzie i miałam wahania. W rezultacie zjadły starszaki, Antek wydłubał tylko kawałki grzyba na brzeg talerza. U nas grzybowa jest bardzo rzadko, prawie wcale, a strasznie ją lubię. Nie mogłam się powstrzymać 43.gif i musiałam ugotować. Z czego jestem bardzo zadowolona icon_smile.gif mąż mniej 29.gif
Grzyby lubię strasznie jako dodatek i w daniu głównym icon_smile.gif
Marynowane wręcz uwielbiam icon_cool.gif

Dzięki icon_smile.gif
Sabina

Go??







post pon, 26 sty 2009 - 18:05
Post #11

CYTAT(Sunna @ Mon, 26 Jan 2009 - 18:02) *
Bogusiu: icon_smile.gif Skarbnica wiedzy.

Sab, wyślij mi trochę tej grzybowej. Julia uwielbia icon_smile.gif

OT - miałaś mi powiedzieć, co to za ptaszysko w awatarze! icon_wink.gif

A gdzie zadałaś pytanie? icon_rolleyes.gif Już odpowiadam. A no.. gołąbek sobie taki do nas przylatuje. Wystawiłam mu w straszną zamieć pudło z chlebem na balkon i chyba nas polubił icon_smile.gif
Sunna

Go??







post pon, 26 sty 2009 - 18:22
Post #12

CYTAT(Sabina @ Mon, 26 Jan 2009 - 20:05) *
A gdzie zadałaś pytanie? icon_rolleyes.gif Już odpowiadam. A no.. gołąbek sobie taki do nas przylatuje. Wystawiłam mu w straszną zamieć pudło z chlebem na balkon i chyba nas polubił icon_smile.gif


Chyba w "Syzyfowej pracy". Nie wygląda na gołąbka icon_wink.gif
Sabina

Go??







post pon, 26 sty 2009 - 18:40
Post #13

CYTAT(Sunna @ Mon, 26 Jan 2009 - 18:22) *
Chyba w "Syzyfowej pracy". Nie wygląda na gołąbka icon_wink.gif

No co Ty? Chyba nie na bociana 29.gif 03.gif
~Luna~
pon, 26 sty 2009 - 20:12
Grzyby mogą się pojawić w diecie dzieci które ukończyły 2 lata.
Mój synek jest alergikiem i zupę grzybową (pieczarkową) jada właśnie od skończenia dwóch lat .
Jak do tej pory nie ma żadnych skutków ubocznych po zjedzeniu grzybowej , tzn. nie ma wysypki, pokrzywki ani dolegliwości żołądkowo-brzusznych.
~Luna~


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,096
Dołączył: pią, 24 paź 08 - 14:27
Nr użytkownika: 22,986




post pon, 26 sty 2009 - 20:12
Post #14

Grzyby mogą się pojawić w diecie dzieci które ukończyły 2 lata.
Mój synek jest alergikiem i zupę grzybową (pieczarkową) jada właśnie od skończenia dwóch lat .
Jak do tej pory nie ma żadnych skutków ubocznych po zjedzeniu grzybowej , tzn. nie ma wysypki, pokrzywki ani dolegliwości żołądkowo-brzusznych.

--------------------
Mama od sierpnia 2005r.
zajka

Go??







post pon, 26 sty 2009 - 21:55
Post #15

Sabina 3 latkowi można już podać grzyby. Trzeba jednak pamiętać, że są one ciężkostrawne i mogą uczulać. Właśnie dlatego lekarze polecają na początek boczniaki i pieczarki, które są delikatniejsze. Trzeba przy tym pamiętać, że boczniaki mają więcej wartości odżywczych, chociaż nie wyglądają tak atrakcyjnie.
Mika
pon, 26 sty 2009 - 22:50
nam lekarz również przwdziwej grzybowej do 12 lat nie polecał
przymknęłam oko przez co Jasiek za przeproszeniem rzygał jak kot,bo każdy mi tłukł "nie przesadzaj Ola je"
Ola tak,czasami-ale nie jest alergikiem

Anton z Jaśkiem tylko pieczarkową ale po wylowieniu grzybów z talerza icon_wink.gif
Mika


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 18,539
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 20:00
Skąd: łysa góra
Nr użytkownika: 190




post pon, 26 sty 2009 - 22:50
Post #16

nam lekarz również przwdziwej grzybowej do 12 lat nie polecał
przymknęłam oko przez co Jasiek za przeproszeniem rzygał jak kot,bo każdy mi tłukł "nie przesadzaj Ola je"
Ola tak,czasami-ale nie jest alergikiem

Anton z Jaśkiem tylko pieczarkową ale po wylowieniu grzybów z talerza icon_wink.gif

--------------------
Mika co jej spacja czasem zanika ;)
1,2,3,Franek
KIKI20
czw, 29 sty 2009 - 09:58
ja swojemu synkowi nie podaje grzybów ani zupy grzybowej
KIKI20


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 218
Dołączył: sob, 01 sty 04 - 16:13
SkÄ…d: Sanok
Nr użytkownika: 2,479




post czw, 29 sty 2009 - 09:58
Post #17

ja swojemu synkowi nie podaje grzybów ani zupy grzybowej
szantrapa
czw, 29 sty 2009 - 10:01
Moje jedzą obie . Olka normalnie, z grzybami, od skończonych 2 lat, Laura bez grzybów. Nie często ale jak jest na obiad to normalnie jedzą.
szantrapa


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 10,493
Dołączył: wto, 15 sie 06 - 17:40
Nr użytkownika: 7,010

GG:


post czw, 29 sty 2009 - 10:01
Post #18

Moje jedzą obie . Olka normalnie, z grzybami, od skończonych 2 lat, Laura bez grzybów. Nie często ale jak jest na obiad to normalnie jedzą.

--------------------
Powyższy post wyraża jedynie opinię autorki w dniu dzisiejszym. Autorka zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Oliwia Irena 13.04.06
Laura Kazimiera 23.10.07
Sabina

Go??







post czw, 29 sty 2009 - 11:37
Post #19

Donoszę, że bez problemu zjadły dzieci w wieku 10,8,5 i nic kompletnie nic im nie było.
U Franka sobie darowałam, on z tych właśnie rzygających więc jeszcze dam mu spokój. icon_smile.gif

Dzięki za odzew. icon_smile.gif
Filip_inka
piÄ…, 30 sty 2009 - 23:21
Sun to przyslij Julcie do mnie, bo bede wkrotce gotowac grzybowa. Woli ze swiezych czy suszonych? Ja osobiscie wole ze swiezych.
Fajnie, ze jest ten temat, bo u mnie w domu grzyby sie zbiera (znaczy w lesie zbiera) i duzo jada, bylam ciekawa kiedy Filkowi bede mogla dac posmakowac.
Ja tez slyszalam opinie aby jak najdluzej nie podawac,a z drugiej strony w gotowych zupkach pieczarki sa juz nawet od 8 miesiaca.
Filip_inka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,384
Dołączył: śro, 06 cze 07 - 13:32
Nr użytkownika: 14,790

GG:


post piÄ…, 30 sty 2009 - 23:21
Post #20

Sun to przyslij Julcie do mnie, bo bede wkrotce gotowac grzybowa. Woli ze swiezych czy suszonych? Ja osobiscie wole ze swiezych.
Fajnie, ze jest ten temat, bo u mnie w domu grzyby sie zbiera (znaczy w lesie zbiera) i duzo jada, bylam ciekawa kiedy Filkowi bede mogla dac posmakowac.
Ja tez slyszalam opinie aby jak najdluzej nie podawac,a z drugiej strony w gotowych zupkach pieczarki sa juz nawet od 8 miesiaca.

--------------------


Nie kochać tylko dla zalet, kochać pomimo wad...
> Od kiedy dziecko może jeść zupÄ™ grzybowÄ…?, w jakim wieku?
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piÄ…, 29 mar 2024 - 15:04
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama