Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

"ZÅ‚y dotyk"

> 
jawor
piÄ…, 29 lip 2005 - 07:45
Tak się zastanawiam: od kiedy zacząć edukować dziecko w tym zakresie?
Moja starsza córka ma skonczone 3 lata i myślę, że warto już zacząć mówic z nią na ten temat.
Tyle słyszy się o różnych "sąsiadach i wujkach"
Podzielcie się swoimi doświadczeniami.
Od kiedy zaczęłyście z dziećmi o na ten temat rozmawiać?
W jaki sposób uświadamiacie swoje dzieci?
jawor


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 346
Dołączył: czw, 21 kwi 05 - 21:44
Nr użytkownika: 3,028




post piÄ…, 29 lip 2005 - 07:45
Post #1

Tak się zastanawiam: od kiedy zacząć edukować dziecko w tym zakresie?
Moja starsza córka ma skonczone 3 lata i myślę, że warto już zacząć mówic z nią na ten temat.
Tyle słyszy się o różnych "sąsiadach i wujkach"
Podzielcie się swoimi doświadczeniami.
Od kiedy zaczęłyście z dziećmi o na ten temat rozmawiać?
W jaki sposób uświadamiacie swoje dzieci?
Maciejka
piÄ…, 29 lip 2005 - 08:32
Mniej więcej w tym czasie, kiedy Maciek miał 3-3,5 roku zaczeliśmy zwracać mu uwagę na to, ze są na ciele człowieka miejsca intymne, których się ludziom raczej nie pokazuje. Poza tym są sytuacje intymne, które wymagają odosobnienia tu gł. mówilismy o zalatwianiu potrzeb fizjologicznych w odosobnieniu. zaczelismy uczulac dziecko, żeby nie właziło do toalety, kiedy ktoś tam siedzi, pukać, kiedy pali sie światło jesli nie jestesmy pewni czy ktoś tam jest. No i przy okazji napomykaliśmy, że jesli dziecko nie chce, to nikt nie może dotykać tych miejsc intymnych. Wszystko to było /jest wprowadzane spokojnie i powolutku. Ale np. ja tłumacze dziecku, że nie nalezy wkładac mamie ręki pod/za bluzkę w celu sprawdzenia czy biust jest na miejscu. Bo w końcu to jest moje intymne miejsce i nie służy do zabawy. O "złym dotyku" na razie nie mówię wprost. Myślę, ze bedzie na to czas nieco później.
Maciejka


Grupa: Moderatorzy
Postów: 5,889
Dołączył: czw, 03 kwi 03 - 19:32
SkÄ…d: Lublin
Nr użytkownika: 358

GG:


post piÄ…, 29 lip 2005 - 08:32
Post #2

Mniej więcej w tym czasie, kiedy Maciek miał 3-3,5 roku zaczeliśmy zwracać mu uwagę na to, ze są na ciele człowieka miejsca intymne, których się ludziom raczej nie pokazuje. Poza tym są sytuacje intymne, które wymagają odosobnienia tu gł. mówilismy o zalatwianiu potrzeb fizjologicznych w odosobnieniu. zaczelismy uczulac dziecko, żeby nie właziło do toalety, kiedy ktoś tam siedzi, pukać, kiedy pali sie światło jesli nie jestesmy pewni czy ktoś tam jest. No i przy okazji napomykaliśmy, że jesli dziecko nie chce, to nikt nie może dotykać tych miejsc intymnych. Wszystko to było /jest wprowadzane spokojnie i powolutku. Ale np. ja tłumacze dziecku, że nie nalezy wkładac mamie ręki pod/za bluzkę w celu sprawdzenia czy biust jest na miejscu. Bo w końcu to jest moje intymne miejsce i nie służy do zabawy. O "złym dotyku" na razie nie mówię wprost. Myślę, ze bedzie na to czas nieco później.

--------------------
Maciejka


Ciocia Magda
piÄ…, 29 lip 2005 - 08:38
U nas podobnie jak u Maciejki, to raczej nauka o granicach niż o "złych wujkach". Od małego dziecko trzeba uczyć respektowania granic swoich i innych - tzn. nie całować na siłę, nie zmuszać do dawania buziaków cioci "bo tak grzecznie", nie karmić mimo wyraźnego oporu. W ogóle, dziecko powinno mieć prawo wyrazić opór.

A co do złych wujków, to przy okazji bajek z czarnym charakterem czasem mówię "widzicie, nie wszyscy ludzie są dobrzy".
Ciocia Magda


Grupa: Moderatorzy
Postów: 9,811
Dołączył: sob, 05 kwi 03 - 20:54
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 421

GG:


post piÄ…, 29 lip 2005 - 08:38
Post #3

U nas podobnie jak u Maciejki, to raczej nauka o granicach niż o "złych wujkach". Od małego dziecko trzeba uczyć respektowania granic swoich i innych - tzn. nie całować na siłę, nie zmuszać do dawania buziaków cioci "bo tak grzecznie", nie karmić mimo wyraźnego oporu. W ogóle, dziecko powinno mieć prawo wyrazić opór.

A co do złych wujków, to przy okazji bajek z czarnym charakterem czasem mówię "widzicie, nie wszyscy ludzie są dobrzy".

--------------------
mama Eweliny i Zofii (2000)

The thing is to keep smiling and never look as if you disapprove. - Lady Violet
Maciejka
piÄ…, 29 lip 2005 - 08:45
A tak, o złych ludziach mówimy. I o tym, ze źli ludzie rzadko wyglądają tak wyraźnie i charakterystycznie jak w bajkach. Że źli ludzie to często osoby sprawiające bardzo miłe wrażenie. O rany, ile rozmów i ile pytań na ten temat sie pojawia. Nie zawsze umiem to tłumaczyć tak, żeby nie straszyć dziadem z worem, który przyjdzie i zabierze. Ale nigdy nie ucinam. Czasem prosze o troche czasu do namysłu i wracam do sprawy. W mojej rodzinie jest to postrzegane jako moje dziwactwo, bo przecież "dziecko już zapomniało". A ja myślę, ze dziecko wcale nie ma zapomnieć o ewentualnych zagrożeniach. Ma mieć ich świadomość.

I zgadzam się z Magdą, ze trzeba dać dzieciom przyzwolenie na stawianie oporu, zwłaszcza kiedy potrafią uzasadnić, dlaczego to czy owo się im nie podoba.
Maciejka


Grupa: Moderatorzy
Postów: 5,889
Dołączył: czw, 03 kwi 03 - 19:32
SkÄ…d: Lublin
Nr użytkownika: 358

GG:


post piÄ…, 29 lip 2005 - 08:45
Post #4

A tak, o złych ludziach mówimy. I o tym, ze źli ludzie rzadko wyglądają tak wyraźnie i charakterystycznie jak w bajkach. Że źli ludzie to często osoby sprawiające bardzo miłe wrażenie. O rany, ile rozmów i ile pytań na ten temat sie pojawia. Nie zawsze umiem to tłumaczyć tak, żeby nie straszyć dziadem z worem, który przyjdzie i zabierze. Ale nigdy nie ucinam. Czasem prosze o troche czasu do namysłu i wracam do sprawy. W mojej rodzinie jest to postrzegane jako moje dziwactwo, bo przecież "dziecko już zapomniało". A ja myślę, ze dziecko wcale nie ma zapomnieć o ewentualnych zagrożeniach. Ma mieć ich świadomość.

I zgadzam się z Magdą, ze trzeba dać dzieciom przyzwolenie na stawianie oporu, zwłaszcza kiedy potrafią uzasadnić, dlaczego to czy owo się im nie podoba.


--------------------
Maciejka


kmw
piÄ…, 29 lip 2005 - 14:10
[quote=Maciejka]
I zgadzam się z Magdą, ze trzeba dać dzieciom przyzwolenie na stawianie oporu, zwłaszcza kiedy potrafią uzasadnić, dlaczego to czy owo się im nie podoba.


Zwłaszcza jeśli chodzi o obcałowywanie na powitanie przez rozmaite wujki i ciocie widziane pierwszy raz w życiu icon_eek.gif
kmw


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,106
Dołączył: śro, 13 kwi 05 - 12:40
Nr użytkownika: 2,995




post piÄ…, 29 lip 2005 - 14:10
Post #5

[quote=Maciejka]
I zgadzam się z Magdą, ze trzeba dać dzieciom przyzwolenie na stawianie oporu, zwłaszcza kiedy potrafią uzasadnić, dlaczego to czy owo się im nie podoba.


Zwłaszcza jeśli chodzi o obcałowywanie na powitanie przez rozmaite wujki i ciocie widziane pierwszy raz w życiu icon_eek.gif
dyziak
piÄ…, 29 lip 2005 - 14:13
To ja pamietam te ¨usciski¨ tudziez pocalunki od baaardzo starych ciotek. Okropienstwo!
dyziak


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 452
Dołączył: śro, 26 mar 03 - 21:12
SkÄ…d: Warszawa, obecnie Hiszpania
Nr użytkownika: 128




post piÄ…, 29 lip 2005 - 14:13
Post #6

To ja pamietam te ¨usciski¨ tudziez pocalunki od baaardzo starych ciotek. Okropienstwo!

--------------------
dyziak, mama Nadii, zwykle wesola:( user posted image
user posted image
jawor
piÄ…, 29 lip 2005 - 18:02
O "sÄ…siadach i wujkach" to tak miedzy nami icon_smile.gif.
Wiadomo, że dziecku w tym wieku wszystkiego dosłownie się nie mówi.
Jego rozwój jeszcze na to nie pozawala.
Chodziło mi głównie od jakigo wieku zaczęłyście o tym w ogóle mówić!
jawor


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 346
Dołączył: czw, 21 kwi 05 - 21:44
Nr użytkownika: 3,028




post piÄ…, 29 lip 2005 - 18:02
Post #7

O "sÄ…siadach i wujkach" to tak miedzy nami icon_smile.gif.
Wiadomo, że dziecku w tym wieku wszystkiego dosłownie się nie mówi.
Jego rozwój jeszcze na to nie pozawala.
Chodziło mi głównie od jakigo wieku zaczęłyście o tym w ogóle mówić!
Trusia
piÄ…, 05 sie 2005 - 14:13
Uważam, że wiek jest odpowiedni, by wprowadzić elementarne zasady - kostium kąpielowy pokazuje, gdzie nie można dotykać malucha, więc niech zgłasza ewentualnie, czy ktoś tam nie sięgał. Obcy ludzie nie powinni w ogóle dotykać dziecka, więc niech mówi. Takie są zasady programu Zły Dotyk. A jest jeszcze zasada "Krzycz i Mów", czyli krzycz, gdy ktoś robi coś twoim zdaniem niedobrego, a potem mów o tym zaufanym dorosłym.

Sorry, że tak się mądrzę, ale byłam organizatorką takiej akcji w szkole, gdzie pracowałam i naczytałam się takich smutnych rzeczy...
Trusia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 853
Dołączył: śro, 29 gru 04 - 10:05
Skąd: Białystok (kiedyś), Mielec (teraz)
Nr użytkownika: 2,462

GG:


post piÄ…, 05 sie 2005 - 14:13
Post #8

Uważam, że wiek jest odpowiedni, by wprowadzić elementarne zasady - kostium kąpielowy pokazuje, gdzie nie można dotykać malucha, więc niech zgłasza ewentualnie, czy ktoś tam nie sięgał. Obcy ludzie nie powinni w ogóle dotykać dziecka, więc niech mówi. Takie są zasady programu Zły Dotyk. A jest jeszcze zasada "Krzycz i Mów", czyli krzycz, gdy ktoś robi coś twoim zdaniem niedobrego, a potem mów o tym zaufanym dorosłym.

Sorry, że tak się mądrzę, ale byłam organizatorką takiej akcji w szkole, gdzie pracowałam i naczytałam się takich smutnych rzeczy...

--------------------
It might look like I'm doing nothing, but at the cellular level I'm really quite busy.
jawor
piÄ…, 05 sie 2005 - 14:35
Trusia, napisz coś wiecej o tej akcji, którą organizowałaś!
Bardzo mnie to interesuje!
Wcale siÄ™ nie mÄ…drzysz.
Sądzę, że to sięprzyda wielu z nas.
Podziel siÄ™ swojÄ… wiedzÄ… na ten temat icon_smile.gif
pozdrawiam.
jawor


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 346
Dołączył: czw, 21 kwi 05 - 21:44
Nr użytkownika: 3,028




post piÄ…, 05 sie 2005 - 14:35
Post #9

Trusia, napisz coś wiecej o tej akcji, którą organizowałaś!
Bardzo mnie to interesuje!
Wcale siÄ™ nie mÄ…drzysz.
Sądzę, że to sięprzyda wielu z nas.
Podziel siÄ™ swojÄ… wiedzÄ… na ten temat icon_smile.gif
pozdrawiam.
Trusia
piÄ…, 05 sie 2005 - 15:06
Poszukam materiałów i coś napiszę. Ale pisałam już o tym na jakimś wątku... Hm hm.

Linki:
https://preschoolerstoday.com/resources/art...runyelltell.htm
https://www.cookcountysheriff.org/youthsvcs...cs/yellruntell/
https://k6educators.about.com/gi/dynamic/of...afechildren.com
https://www.runyelltell.com/ryt.html
https://www.child-abuse.org/yelltell.htm
https://forum.onet.pl/1080659,1044,zlydotyk.html

Poszukam jeszcze swoich opracowań, jeśli nie zginęły wraz ze śmiercią dysku swego czasu...

To boli.

A czasami nie wiemy nawet, że to może być Tatuś, Dziadziuś, nasz własny Brat... Może to być też kobieta i o tym zapomina wielu ludzi.
Trusia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 853
Dołączył: śro, 29 gru 04 - 10:05
Skąd: Białystok (kiedyś), Mielec (teraz)
Nr użytkownika: 2,462

GG:


post piÄ…, 05 sie 2005 - 15:06
Post #10

Poszukam materiałów i coś napiszę. Ale pisałam już o tym na jakimś wątku... Hm hm.

Linki:
https://preschoolerstoday.com/resources/art...runyelltell.htm
https://www.cookcountysheriff.org/youthsvcs...cs/yellruntell/
https://k6educators.about.com/gi/dynamic/of...afechildren.com
https://www.runyelltell.com/ryt.html
https://www.child-abuse.org/yelltell.htm
https://forum.onet.pl/1080659,1044,zlydotyk.html

Poszukam jeszcze swoich opracowań, jeśli nie zginęły wraz ze śmiercią dysku swego czasu...

To boli.

A czasami nie wiemy nawet, że to może być Tatuś, Dziadziuś, nasz własny Brat... Może to być też kobieta i o tym zapomina wielu ludzi.

--------------------
It might look like I'm doing nothing, but at the cellular level I'm really quite busy.
Atena
piÄ…, 05 sie 2005 - 16:08
Ja swojej córce już kilka razy(w sprzyjającej sytuacji) mowiłam,że nie można NIGDZIE chodzić z obcymi panami,że jeśli bierze za rękę ktoś obcy to trzeba stanowczo odmawiać i krzyczeć...i mamę wołać...

Atena.
Atena


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,646
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 13:36
SkÄ…d: Kabaty :)
Nr użytkownika: 167

GG:


post piÄ…, 05 sie 2005 - 16:08
Post #11

Ja swojej córce już kilka razy(w sprzyjającej sytuacji) mowiłam,że nie można NIGDZIE chodzić z obcymi panami,że jeśli bierze za rękę ktoś obcy to trzeba stanowczo odmawiać i krzyczeć...i mamę wołać...

Atena.

--------------------



> "ZÅ‚y dotyk"
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: sob, 20 kwi 2024 - 09:16
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama