Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

Co to jest maka razowa ?

> 
monaliza
piÄ…, 25 lis 2005 - 14:10
no wlasnie ? oprocz koloru oczywiscie wink.gif
pytam bo jest maka pszenna razowa i zytnia razowa i ja juz cala glupia jestem.
i pytanie dodatkowe dla mam z Trojmiasta:
gdzie kupujecie make na chleby zytnie i razowe wlasnie
pozdrawiam Monika
monaliza


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 470
Dołączył: wto, 22 kwi 03 - 21:27
SkÄ…d: Fredensborg
Nr użytkownika: 617




post piÄ…, 25 lis 2005 - 14:10
Post #1

no wlasnie ? oprocz koloru oczywiscie wink.gif
pytam bo jest maka pszenna razowa i zytnia razowa i ja juz cala glupia jestem.
i pytanie dodatkowe dla mam z Trojmiasta:
gdzie kupujecie make na chleby zytnie i razowe wlasnie
pozdrawiam Monika
amo
piÄ…, 25 lis 2005 - 20:19
Pszenna razowa zapewne ze zmielonej pszenicy, a zytnia z zyta.
amo


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,886
Dołączył: śro, 12 lis 03 - 19:24
Nr użytkownika: 1,184




post piÄ…, 25 lis 2005 - 20:19
Post #2

Pszenna razowa zapewne ze zmielonej pszenicy, a zytnia z zyta.

--------------------



Okruszek (+2010)
Małgoś.dz
sob, 26 lis 2005 - 10:46
MÄ…ka razowa to mÄ…ka o typie 2000.
Typ mąki zalezy od zawartości w niej popiołu. Im więcej popiołu tym wyższy numer mąki. Z kolei im więcej popiołu w mące, tym więcej w niej otręb i zarodków.
Jednocześnie im wyższy typ mąki (im wyższy numerek) tym więcej w mące glutenu.

Generalnie mąka żytnia jest cięższa niż pszenna. Ciasto chlebowe zagniecione z mąki żytniej jest bardzo kleiste (ciężko z niego uformować bochenek), w przeciwieństwie do ciasta z mąki pszennej - tworzy się zwarta, elastyczna kula.

Co do miejsc sprzedaży mąk w Trójmieście - kupuję w sklepach ze zdrową żywnością, np. sklep "Maja" przy. ul. Szerokiej w Gdańsku Głównym, są też sklepy Greenwaya. Poza tym spory wybór mąk mają w marketach Bomi (również mąki włoskie, w tym semolinę, manitobę icon_smile.gif ).
A najczęsciej kupuję mąki w dużych zbiorczych opakowaniach w "makro" lub "selgrosie" (ale tam nie ma razowych, tylko wybór w zwykłych poszennych i żytnia 720). No i chyba co nieco można znaleźć w hipermarketach Auchan i Geant...ale tam żadko bywam, więc nie mam dokładnego rozeznania.
Małgoś.dz


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,746
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 18:46
Skąd: Gdańsk
Nr użytkownika: 187




post sob, 26 lis 2005 - 10:46
Post #3

MÄ…ka razowa to mÄ…ka o typie 2000.
Typ mąki zalezy od zawartości w niej popiołu. Im więcej popiołu tym wyższy numer mąki. Z kolei im więcej popiołu w mące, tym więcej w niej otręb i zarodków.
Jednocześnie im wyższy typ mąki (im wyższy numerek) tym więcej w mące glutenu.

Generalnie mąka żytnia jest cięższa niż pszenna. Ciasto chlebowe zagniecione z mąki żytniej jest bardzo kleiste (ciężko z niego uformować bochenek), w przeciwieństwie do ciasta z mąki pszennej - tworzy się zwarta, elastyczna kula.

Co do miejsc sprzedaży mąk w Trójmieście - kupuję w sklepach ze zdrową żywnością, np. sklep "Maja" przy. ul. Szerokiej w Gdańsku Głównym, są też sklepy Greenwaya. Poza tym spory wybór mąk mają w marketach Bomi (również mąki włoskie, w tym semolinę, manitobę icon_smile.gif ).
A najczęsciej kupuję mąki w dużych zbiorczych opakowaniach w "makro" lub "selgrosie" (ale tam nie ma razowych, tylko wybór w zwykłych poszennych i żytnia 720). No i chyba co nieco można znaleźć w hipermarketach Auchan i Geant...ale tam żadko bywam, więc nie mam dokładnego rozeznania.

--------------------
Głupota nie zwalnia od myślenia - S.J.Lec
justin
nie, 27 lis 2005 - 03:12
czy mąka żytnia żurkowa nadaje się do wykorzystania do upieczenia chleba ???
justin


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,013
Dołączył: śro, 26 sty 05 - 10:30
SkÄ…d: a stÄ…d
Nr użytkownika: 2,585

GG:


post nie, 27 lis 2005 - 03:12
Post #4

czy mąka żytnia żurkowa nadaje się do wykorzystania do upieczenia chleba ???

--------------------
Natka

?uki


justyna, mama Natalki (10 maj 2004) Anio?ka (#21 czerwiec 2005) i ?ukaszka (18 sierpie? 2006)
___________________________________
Jak chcecie w ?yciu d?ugo by? zdrowi
Trzeba da? uj?cie z zadka wiatrowi
S.Dali
Małgoś.dz
nie, 27 lis 2005 - 09:58
CYTAT(justin)
czy mąka żytnia żurkowa nadaje się do wykorzystania do upieczenia chleba ???


Nigdy nie próbowałam żurkowej. Używam zwykłej żytniej typ 720.
Ale coś mi świta w głowie...gdzieś czytałam, że ktoś próbował, ale nie pamiętam z jakim skutkiem... icon_rolleyes.gif
Małgoś.dz


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,746
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 18:46
Skąd: Gdańsk
Nr użytkownika: 187




post nie, 27 lis 2005 - 09:58
Post #5

CYTAT(justin)
czy mąka żytnia żurkowa nadaje się do wykorzystania do upieczenia chleba ???


Nigdy nie próbowałam żurkowej. Używam zwykłej żytniej typ 720.
Ale coś mi świta w głowie...gdzieś czytałam, że ktoś próbował, ale nie pamiętam z jakim skutkiem... icon_rolleyes.gif

--------------------
Głupota nie zwalnia od myślenia - S.J.Lec
monaliza
wto, 29 lis 2005 - 12:19
Dzieki za odpowiedz
czym sie rozni pszenna od zytniej to wiedzialam, zastanawial mnie tylko ten dopisek razowy, bo pszenne pieczywo jest jasne a razowe raczej ciemne, no i stad moja konfuzja, nijak mi sie to pszenne z razowym nie chcialo zgrac.
Sledze pilnie wszystkie watki i fora chlebowe wiec mam nadzieje doznac kiedys calkowitego objawienia wink.gif
pozdrawiam chleboszy
monaliza


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 470
Dołączył: wto, 22 kwi 03 - 21:27
SkÄ…d: Fredensborg
Nr użytkownika: 617




post wto, 29 lis 2005 - 12:19
Post #6

Dzieki za odpowiedz
czym sie rozni pszenna od zytniej to wiedzialam, zastanawial mnie tylko ten dopisek razowy, bo pszenne pieczywo jest jasne a razowe raczej ciemne, no i stad moja konfuzja, nijak mi sie to pszenne z razowym nie chcialo zgrac.
Sledze pilnie wszystkie watki i fora chlebowe wiec mam nadzieje doznac kiedys calkowitego objawienia wink.gif
pozdrawiam chleboszy
Lizia
pon, 05 gru 2005 - 15:00
Mąka razowa produkowana jest z większej 'części' ziarna niż tzw biała. Biała produkowana jest z samego środeczka ziarna. Mąka razowa ma w swoim składzie też osłonkę tego ziarna. Jako że gluten zawiera się w środeczku ziarna, to mąka razowa ma mniejszą zawartość glutenu (gorzej rośnie ciasto, za to jest zdrowsza).
Natomiast ja polecam mąkę orkiszową. Wygląda jak coś pośredniego miądzy białaa razową. Orkisz to stara odmiana pszenicy. Uprawiano ją zanim zaczęto wynajdować nowe odmiany, które są bardziej plenne i mają wyższą zawartosć glutenu (są bardziej sycące, lepiej rośnie chleb). Mąka orkiszowa jest dużo zdrowsza na układ pokarmowy. Krążyły też opinie, że jest odpowiednia dla dzieci, bo nie ma tak dużej zawartości glutenu, który w nadmiarze dla małego dziecka nie jest korzystny.

A co do żytniej i pszennej: żytnia jes z żyta, a pszenna z pszenicy (są to 2 różne zboża).
Ja oprócz powyższych używam także mąki gryczanej (dodawana dodatkowo oprócz pszennej daje ciekawy aromacik) oraz owsianej.
Lizia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 838
Dołączył: czw, 26 lut 04 - 15:02
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 1,495

GG:


post pon, 05 gru 2005 - 15:00
Post #7

Mąka razowa produkowana jest z większej 'części' ziarna niż tzw biała. Biała produkowana jest z samego środeczka ziarna. Mąka razowa ma w swoim składzie też osłonkę tego ziarna. Jako że gluten zawiera się w środeczku ziarna, to mąka razowa ma mniejszą zawartość glutenu (gorzej rośnie ciasto, za to jest zdrowsza).
Natomiast ja polecam mąkę orkiszową. Wygląda jak coś pośredniego miądzy białaa razową. Orkisz to stara odmiana pszenicy. Uprawiano ją zanim zaczęto wynajdować nowe odmiany, które są bardziej plenne i mają wyższą zawartosć glutenu (są bardziej sycące, lepiej rośnie chleb). Mąka orkiszowa jest dużo zdrowsza na układ pokarmowy. Krążyły też opinie, że jest odpowiednia dla dzieci, bo nie ma tak dużej zawartości glutenu, który w nadmiarze dla małego dziecka nie jest korzystny.

A co do żytniej i pszennej: żytnia jes z żyta, a pszenna z pszenicy (są to 2 różne zboża).
Ja oprócz powyższych używam także mąki gryczanej (dodawana dodatkowo oprócz pszennej daje ciekawy aromacik) oraz owsianej.

--------------------


Lizia
pon, 05 gru 2005 - 15:17
Małgoś, Ta czytam Twojego posta i mi coś nie pasuje. Piszesz, że im wyższy numerek mąki, tym większa zawartość otrąb i.t.p. a jednocześnie wyższa zawartość glutenu - o ile dobrze zrozumiałam.
Z tego co wiem, im większa zaw. otrąb tym mąka ma mniejszą zawartość glutenu, czyli jest 'bardziej' razowa
Lizia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 838
Dołączył: czw, 26 lut 04 - 15:02
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 1,495

GG:


post pon, 05 gru 2005 - 15:17
Post #8

Małgoś, Ta czytam Twojego posta i mi coś nie pasuje. Piszesz, że im wyższy numerek mąki, tym większa zawartość otrąb i.t.p. a jednocześnie wyższa zawartość glutenu - o ile dobrze zrozumiałam.
Z tego co wiem, im większa zaw. otrąb tym mąka ma mniejszą zawartość glutenu, czyli jest 'bardziej' razowa

--------------------


Małgoś.dz
pon, 05 gru 2005 - 18:36
Taaaak, masz racjÄ™.
Przeczytałam ponownie mój wcześniejszy post i widzę, że z rozpędu pomieszałam dwie różne sprawy.
Rzeczywiście mąki razowe mają mniej glutenu, niz mąki białe.

Powinnam była napisać, że teoria im wyższy numerek - tym więcej glutenu - dotyczy tylko mąki białej.
Ja nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc być moze wyunęłam błędne wnioski, niemniej czytałam na portalach piekarskich, że mąka o niskim numerze - to mąka słaba, a o wysokim numerze - to mąka mocna. icon_rolleyes.gif
Małgoś.dz


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,746
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 18:46
Skąd: Gdańsk
Nr użytkownika: 187




post pon, 05 gru 2005 - 18:36
Post #9

Taaaak, masz racjÄ™.
Przeczytałam ponownie mój wcześniejszy post i widzę, że z rozpędu pomieszałam dwie różne sprawy.
Rzeczywiście mąki razowe mają mniej glutenu, niz mąki białe.

Powinnam była napisać, że teoria im wyższy numerek - tym więcej glutenu - dotyczy tylko mąki białej.
Ja nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc być moze wyunęłam błędne wnioski, niemniej czytałam na portalach piekarskich, że mąka o niskim numerze - to mąka słaba, a o wysokim numerze - to mąka mocna. icon_rolleyes.gif

--------------------
Głupota nie zwalnia od myślenia - S.J.Lec
> Co to jest maka razowa ?
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: sob, 20 kwi 2024 - 14:14
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama