To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Eurowybory/ Otwarto spisy wyborców w 164 obwodach za granicą

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

zilka
Eurowybory/ Otwarto spisy wyborców w 164 obwodach za granicą

20.4.Warszawa (PAP) - Od wtorku do 8 czerwca obywatele polscy, przebywający za granicą, mogą zgłaszać się do spisów wyborców w utworzonych za granicą 164 polskich obwodach do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej pełnomocnik ministra spraw zagranicznych do spraw wyborów, Witold Rybczyński.

54 polskich eurodeputowanych wybierzemy 13 czerwca br.

Do spisów wyborców w polskich ambasadach lub konsulatach mogą też zgłaszać się obywatele państw UE, stale mieszkający na terytorium Polski, którym zgodnie z ordynacją wyborczą do Parlamentu Europejskiego przysługuje prawo wybierania polskich eurodeputowanych zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.

Zgłoszenia do spisu można dokonywać osobiście, telefonicznie, faksem, telegraficznie oraz pocztą elektroniczną. Kto nie zdąży się zgłosić, może głosować w polskich obwodach po przedstawieniu w dniu głosowania zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy w swoim miejscu zamieszkania bądź właściwego konsulatu - w przypadku osób mieszkających za granicą.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw zagranicznych z 14 kwietnia br., najwięcej polskich obwodów do głosowania - 15 - ustanowiono w Stanach Zjednoczonych, w tym w siedem w Chicago i dwa w Nowym Jorku. W Republice Federalnej Niemiec i Francji ustanawiano po pięć obwodów, w Kanadzie - sześć, w Rosji i na Ukrainie - po cztery, w Republice Południowej Afryki - trzy.

W polskich obwodach za granicą wybory do Parlamentu Europejskiego przeprowadzone zostaną w godzinach od 8.00 do 20.00, czyli inaczej niż w kraju, gdzie będą się odbywać od 6.00 do 22.00.

Jak wyjaśnił Rybczyński, głosować będzie można na podstawie ważnego paszportu, a w krajach UE - także na podstawie dowodu osobistego.

Spisy wyborców będą po raz pierwszy podzielone na dwie części - w części A wpisani będą obywatele polscy, a w części B - obywatele innych krajów.
"Obywatele obcy, który mieszkają w Polsce, a w dniu wyborów będą przebywać za granicą, powinni zabrać ze swego miejsca zamieszkania w Polsce zaświadczenie, że są uprawnieni do udziału w wyborach" - wyjaśnił Rybczyński. Jak dodał, jeżeli jednak taka osoba nie mogła uzyskać zaświadczenia, to wystarczy oświadczenie w obwodowej komisji wyborczej za granicą, że mieszka w Polsce.

Rybczyński podkreślił, że głosować w eurowyborach można tylko raz. Polacy mieszkający stale za granicą, bądź mający podwójne obywatelstwo, będą musieli wybrać, czy głosują w polskich obwodach na polskich eurodeputowanych, czy też w obwodach kraju swego zamieszkania na przedstawicieli tego państwa.

Za przygotowanie i przeprowadzenie wyborów za granicą odpowiada konsul. Jak poinformował Rybczyński, w ubiegłorocznym referendum akcesyjnym, w obwodach za granicą głosowało ok. 80 tys. osób. (PAP)
Kasienka
dostalam juz odpowiednie informacje na ten temat.
nie zamierzam jednak glosowac.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.