To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

co to jest?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Eta
podwyższona amylaza (90)
i krew utajona w kale
i.
Krew utajona w kale moze występować przy hemoroidach, polipach jelit, szczelinie odbytu i nowotworach. Ale nie myśl o najgorszym icon_exclaim.gif I ja i moje dziecko mieliśmy również wynik (+) takiego badania i powód był inny niż nowotwór. Poza tym zażywanie Aspiryny lub podobnych często powoduje fałszywie dodatni wynik badania.
Amylazy nigdy nie miałam robionej. Z tego co wyczytałam w mądrej książce icon_wink.gif wynika, ze wartości nieprawidłowe występują w schorzeniach trzustki, ślinianek, przy zastoju żółci i schorzeniach nerek.
Eta
...
Magenta
Eta - ponieważ mój tat ma chorą trzustkę /niedawno to wyszło/ więc nieco czytałam na ten tamat. Jeśli trzustka jest uszkodzona to niestety na wieki - ona się nie regeneruje tak jak wątroba.

A co do amylazy - znalazłam takie dane:
CYTAT(cytat)
Alfa-amylaza [krew]  

Amylaza (alfa-amylaza, diastaza ) jest enzymem wytwarzanym przez ślinianki i trzustkę, jednak najważniejszymi narządami wydalania tego enzymu z ustroju są nerki i przewód pokarmowy. Aktywność amylazy jest wypadkową procesów jej powstawania oraz wydalania.

Materiał biologiczny

Krew

Wartości prawidłowe

Prawidłowa aktywność a-amylazy w surowicy wynosi od 60-160 j.

Wartości podwyższone

Wzrost wartości stężenia amylazy może być spowodowane:
-uwalnianiem tego enzymu z uszkodzonej trzustki lub ślinianek (w stanach zapalnych i nowotworowych trzustki i ślinianek)  
-przedostaniem się śliny, soku żołądkowego lub trzustkowego do jamy otrzewnej w wyniki perforacji wrzodu żółądka, dwunastnicy lub jelit.  
-przedostawaniem się amylazy zawartej w treści jelitowej do krwi przez uszkodzoną błonę śłuzową u chorych z zawałem jelita lub jego niedrożnością  
-obturacją (zamknięciem) przewodu trzustkowego lub dróg wyprowadzających ślinę przez kamień, nowotwór lub w wyniku stosowania leków opioidowych  
-wytwrzaniem diastazy o nieprawidłowej cząsteczce tzw, makroamylazemia  
-wytwarzaniem amylazy przez niektóre nowotwory tzw. hiperamylazemia paranowotworowa


Z tego co piszesz wynika, że u ciebie amylaza nie jest podwyższona, ale jak najbardziej w normie!

Zdrówka życzę!

Magenta
Eta
...
mama_do_kwadratu
Do zbadania jelita grubego konieczna jest kolonoskopia. USG nic nie da. Czy masz taki objawy jak zaparcia na przemian z biegunkami? Anemię?
Nie nastawiaj się od razu tak negatywnie. Trzymam kciuki.
Kocurek
Prócz biegunek na przemian z zaparciami, przy raku jelita występują tzw. stolce ołówkowe. I faktycznie, tylko kolonoskopia to wykluczy/potwierdzi.
Doruśka
co to są stolce ołówkowe? icon_eek.gif
Eta
CYTAT(Dorusia)
co to są stolce ołówkowe? icon_eek.gif

nooo też się zastanawiam icon_rolleyes.gif
i.
Odpowiedź jest prosta - stolce ołówkowe są długie i cienkie jak ołówek icon_wink.gif
Kocurek
Ano, dokładnie tak, jak napisała Ilka icon_smile.gif
Eta
a dlaczego są takie przy raku jelita?
czy zdrowy człowiek takich nie robi?

cholernie g...any temat wink.gif icon_lol.gif
malinowa i Malina
Bo przy raku jelita nastepuje zwężenie światła jelita przez naciekający guz no i to co ma przejśc musi się przecisnąć. Stąd robi się długie i wąskie.
Doruśka
o matko...wiecie co ja od teraz będe robić w toalecie? icon_redface.gif

faktycznie g...temat wink.gif
malinowa i Malina
Dorusia, lekarze nawet zalecaja coby kontrolnie raz na jakiś czas przyglądnąć się temu co z nas wychodzi, bo po wyglądzie tych pozostałości wiele mozna się o stanie własnego organizmu dowiedzieć.
Doruśka
Zono,a czy gdzieś są opisy jak to nie powinno wyglądać icon_rolleyes.gif bo jak tak bede patrzeć to sobie coś znajdę napewno,bo hemoroidy to mam,i czasem takie ołówkowe też icon_rolleyes.gif icon_wink.gif

i teraz to sie boje...
malinowa i Malina
Czy gdzieś są to nie wiem, może w wolnej chwili poszukam. Bo chyba raczej darujemy sobie tutaj opisy "tego". Poszukam, ale później.
Eta
CYTAT(Dorusia)
Zono,a czy gdzieś są opisy jak to nie powinno wyglądać icon_rolleyes.gif  bo jak tak bede patrzeć to sobie coś znajdę napewno,bo hemoroidy to mam,i czasem takie ołówkowe też icon_rolleyes.gif  :wink:  

i teraz to sie boje...


Dorusiu to ja raczej powinnam sie martwic, bo mi tez sie czasem zdarza ołówkowo icon_redface.gif icon_wink.gif
ale mysle że skoro sie tylko zdarza a bywa różnie to chyba raka nie mam, bo jak byłby guz to conieco by sie nie przecisnęło icon_lol.gif

ymmmm ale temat
ale takiego jeszcze nie było
fajnie że jest z kim pogadać nawt o "tym" icon_lol.gif

miało być powaznie a ja nie moge icon_razz.gif
malinowa i Malina
Rzoumiem, że badanie masz jutro. To daj znać czy wszystko OK. A temat, cóż, jak każdy inny. Bardzo często ludzie pokpiwaja pewne sprawy własnie z powodu wstydu, małej atrakcyjności tematu itp. Qrna o ile fajniej mieć migrene niz stolce ołówkowe! wink.gif
Eta
...
Kocurek
Przy hemoroidach też często występuje zwężenie światła jelita, mogące powodować stolce ołówkowe.
W Rzeszowie odbyły się V Podkarpackie Dni Onkologiczno-Chirurgiczne, gdzie omawiany był problem późnej wykrywalności nowotworów i jelita grubego. Prof. Bielecki (przewodniczący tychże dni) na pytanie: co nas powinno uczulić, zaniepokoić, odpowiada:
"Zmiana rytmów wypróżnień, biegunki i zaparcia występujące na przemian, wąskie stolce ołówkowe, bóle brzucha, wzdęcia, osłabienie. Śluz i krew w stolcu to sygnał alrmowy. No i uwarunkowania genetyczne: jeśli ktoś w rodzinie chorował na raka jelita grubego, konieczne są badania."(...) Największym problemem jest późna wykrywalność, ale są szanse, by leczenie było skuteczne w 90%".
:wink
Eta
no tak
ale dalej nie wiem czy gdyby to był rak to byłoby to widac na usg???
Kocurek
Wiesz co, USG w przypadku raka jelita jest chyba mało precyzyjną metodą - dlatego wykonuje się kolonoskopię, czyli endoskopowe badanie jelita grubego. Najpierw przeprowadza się test na krew utajoną w kale - wynik pozytywny wskazuje na konieczność wykonania dalszej diagnostyki.

Poza tym, możesz mieć np. polipa gruczolakowatego (większość raków w okrężnicy rozwija się z gruczolaków) dlatego tak ważne są badania.
Kocurek
Wygrzebałam w necie:

Objawy

Chorzy zgłaszają różne dolegliwości uzależnione w głównej mierze od lokalizacji raka. Rak lewej połowy okrężnicy cechuje się głównie zmianą rytmu wypróżnień i obecnością krwawień przy oddawaniu stolca. Wygląd stolca może czasami naprowadzić na właściwe rozpoznanie ze względu na swoją zmniejszoną średnicę przypominając kształtem ołówek. "Ołówkowate stolce" są spowodowane zwężeniem światła jelita przez rosnące masy nowotworowe i częściowo już w tym odcinku pozbawioną wody, uformowaną konsystencją stolca. Inaczej jest w raku prawej połowy okrężnicy. Treść pokarmowa, która dociera do jelita grubego z wyższych pięter przewodu pokarmowego, jest tu jeszcze bogato uwodniona i pomimo zwężeń światła może przez długi okres swobodnie pokonywać miejsce obstrukcji. Krwawienie ma przy tej lokalizacji charakter utajony i nie jest widoczne gołym okiem. Manifestuje się raczej niedokrwistością, ogólnym osłabieniem, pobolewaniami w prawej połowie brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnień. Zdarza się, że pierwszym objawem może być całkowita niedrożność jelita. Ważnym objawem spotykanym u chorych z rakiem jelita grubego niezależnie od lokalizacji jest znacząca utrata masy ciała.

Objawy raka jelita grubego:

Zmiana rytmu wypróżnień,
Krwawienie przy oddawaniu stolca,
Stolce ołówkowate,
Niedokrwistość,
Osłabienie,
Pobolewania brzucha,
Utrata masa ciała.
Badania diagnostyczne

Informacje uzyskane od chorego, a głównie obecność krwi w stolcu i zmiana rytmu wypróżnień nakazują wykonanie badań dodatkowych. W przypadku krwawienia niewidocznego gołym okiem badaniem potwierdzającym obecność krwi jest test na krew utajoną w stolcu. Dodatni wynik tego prostego i łatwo dostępnego w aptekach badania, u osób po 40 roku życia, może sugerować proces rozrostowy o charakterze nowotworowym, obecność polipów, owrzodzeń lub nadżerek. Niezależnie od przyczyny krwawienia konieczne jest ustalenie miejsca zmiany i wdrożenie skutecznego leczenia. Właściwa diagnostyka rozpoczyna się od badania przez kiszkę stolcową (badanie per rectum), gdyż w do 25% przypadków rak lokalizuje się w zasięgu palca. W pozostałych przypadkach niezbędna jest diagnostyka obrazująca z wykorzystaniem technik endoskopowych lub radiologicznych. Rektosigmoidoskopia lub długa kolonoskopia ( aż po zastawkę krętniczo-kątniczą Bauhina) dają wizualny wgląd w światło jelita grubego. Pozwalają jednocześnie na pobranie biopsji z miejsc podejrzanych i na ich histopatologiczną weryfikację. Takiej możliwości nie daje inne często wykonywane badanie radiologiczne jakim jest wlew kontrastowy jelita grubego. Wykorzystanie podwójnego kontrastu, a więc barytu i powietrza pozwala na ocenę haustracji (pofałdowania ściany), szerokości światła, lokalizacji i charakteru jego ewentualnych zwężeń. Wlew kontrastowy jest badaniem łatwiej dostępnym niż kolonoskopia, ale jego wadą, oprócz koniecznej dawki promieniowania, jest brak możliwości pobrania biopsji.

Standardowo wykonuje się badanie ultrasonograficzne brzucha. Popularne USG nie nadaje się do oceny guzów jelit, ale pozwala na precyzyjną ocenę wątroby, gdzie mogą znajdować się ogniska przerzutowe. O głębokości nacieku ściany, stosunku topograficznym do sąsiednich narządów, zajęciu węzłów chłonnych przekonać może tomografia komputerowa. Często na jej podstawie podejmuje się decyzję co do zakresu planowanej operacji. Do diagnostyki klinicznej zalicza się jeszcze badanie poziomu antygenu karcinoembrionalnego CEA i alfa-fetoproteiny we krwi. Mają one główne znaczenie w monitorowaniu chorych po zabiegu operacyjnym i w trakcie leczenia cytostatykami. Wzrost wartości CEA i alfa-fetoproteiny może sugerować wznowę lub brak skuteczności chemioterapii.
Kocurek
I jeszcze:

Poradnik Medyczny:
Niestety nadal nie są znane bezpośrednie przyczyny występowania raka jelita grubego, aczkolwiek badania naukowe prowadzone od wielu lat pozwoliły wyróżnić następujące czynniki ryzyka. Zalicza się do nich:

1. Wiek
Rak jelita grubego raczej występuje u osób powyżej 50 r.ż., ale może tez zdarzyć się u osoby młodszej, nawet młodzieży.

2. Dieta
Obecnie uważa się, ze dieta wysokokaloryczna, bogata w tłuszcze oraz ubogo resztkowa (z mała zawartością błonnika) zwiększa ryzyko zachorowania.

3. Polipy
Łagodne zmiany nowotworowe, wyrastające ze ściany jelita, określane mianem polipów, również zwiększają ryzyko zachorowania. Polipowatość rodzinna, rzadko występująca choroba dziedziczna, w której polipy występują w liczbie setek lub tysięcy, nieleczona prawie zawsze prowadzi do raka.

4. Inne choroby towarzyszące
Badania naukowe mówią o tym, że kobiety, u których rozpoznano raka piersi, macicy lub jajników są bardziej narażone na wystąpienie raka jelita grubego. Ponadto osoby wcześniej chorujące na raka jelita grubego mogą powtórnie na niego zachorować.

5. Wywiad rodzinny
Krewni pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) osoby chorej na raka jelita grubego są bardziej narażeni na zachorowanie, a niebezpieczeństwo wzrasta wraz z liczba krewnych z pozytywnym rozpoznaniem.

6. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
które należy do tzw. zapalnych chorób jelita grubego, podnosi szanse zachorowania na raka jelita grubego.

7. Inne
W wielu badaniach naukowych analizuje się zależność miedzy występowaniem raka jelita grubego, a spożywaniem wysoce przetworzonych pokarmów, środków konserwujących, podłożem bakteryjnym, czy barwnikami. Niektóre z doniesień potwierdzają taka zależność, ale nadal jest za wcześnie by moc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co powoduje raka jelita grubego.


Należy pamiętać, ze stwierdzenie jednego lub więcej z powyższych czynników nie jest równoznaczne z wystąpieniem choroby, a jedynie zwiększa ryzyko zachorowania i zwiększona "czujność" powinna być zachowana.

JAK ZMNIEJSZYĆ RYZYKO
Badania naukowe mówią, że rak jelita grubego bardzo często wywodzi się z łagodnych polipów, w związku z czym wczesne wykrycie i usuniecie może zapobiec powstaniu raka. Inne badania próbują znaleźć powiązanie miedzy występowaniem raka a paleniem tytoniu, aktywnością fizyczna, zmniejszeniem spożycia alkoholu, czy stosowaniem pewnych lęków. Obecnie uważa się, ze dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko zachorowania.

PROFILAKTYKA
W Stanach Zjednoczonych Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów zaleca by osoby, które ukończyły 40 lat co roku poddawały się badaniu per rectum oraz oddawały kal. na krew utajona (Co to znaczy? Patrz: Rozpoznanie/Badania dodatkowe) oraz po 50 roku życia co 3 - 5 lat miały kontrolna sigmoidoskopie.

OBJAWY
Najczęstsze objawy to:

- Zmiana w regularności oddawania stolca
- Biegunka, zatwardzenie, uczucie niepełnego wypróżnienia
- Krew w stolcu, zarówno jasno czerwona jak i bardzo ciemna
- Wąskie ("ołówkowate") stolce
- Uczucie pełności, ból brzucha
- Utrata wagi bez wyraźnej przyczyny
- Uczucie ciągłego zmęczenia
- Wymioty

Powyższe objawy mogą być spowodowane rakiem jelita grubego, ale także innej poważnej choroby, nie należy ich lekceważyć i jest wskazane by udać się do lekarza w razie ich wystąpienia.

ROZPOZNANIE / BADANIA DODATKOWE
W celu postawienia rozpoznania lekarz po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania fizykalnego, może zlecić badania dodatkowe. Osoby, które należą do grupy ryzyka (jeden lub więcej czynników ryzyka) powinny zapytać swojego lekarza rodzinnego, kiedy i jakie badania sugeruje.
Najczęściej wykonuje się jedno lub więcej z poniższych badań:

1. Badanie per rectum,
podczas którego lekarz wprowadza palec do odbytnicy przez odbyt, by sprawdzić czy nie ma tam nieprawidłowości. Pomimo swojej prostoty jest to bardzo ważne i podstawowe badanie, jako ze nawet do 75% raków odbytnicy jest wyczuwalne podczas tego badania, co stanowi w sumie około 20% raków jelita grubego i odbytnicy. Inna zaleta jest możliwość jednoczesnego zbadania prostaty.

2. Badanie stolca na krew utajona
Często polipy krwawią, a badanie to może wykazać czy w stolcu znajduje się krew, nawet bardzo mała ilość niewidoczna gołym okiem.

3. Sigmoidoskopia
Jest badaniem, które polega na wziernikowaniu dolnej części jelita grubego oraz odbytnicy za pomocą sigmoidoskopu.

4. Kolonoskopia
Badanie podobne do powyższego, ale obejmujące cale jelito grube i odbytnice.

Zarówno podczas sigmoidoskopii i kolonoskopii, w razie obecności polipa, możliwe jest jego usuniecie, ponadto możliwe jest pobranie małego wycinka podejrzanej tkanki (biopsja) w celu mikroskopowej oceny przez histopatologa.

5. Enterokliza
Badanie RTG z podwójnym kontrastem.
Kocurek
Eta, polecam Ci stronkę:
www.blekitnawstazka.org.pl
mama_do_kwadratu
CYTAT(Eta)
no tak
ale dalej nie wiem czy gdyby to był rak to byłoby to widac na usg???

Nie byłoby widać. Tylko kolonoskopia. Średnio przyjemne, ale pobardzo dokładne badanie, podczas którego istnieje możliwość pobrania śluzówki do badania.
Zrób sobie jeszcze raz to badanie na krew utajoną, bo czasem błędy w diecie (przez dwa dni przed pobraniem materiału icon_wink.gif nie można jeść mięsa i liściastego zielska) mogą spowodować wynik pozytywny.
Fakt z tą kupą, warto czasem zerknąć co i jak icon_wink.gif
Eta
...
mama_do_kwadratu
...albo jelito spastyczne (jeśli krew utajona ujemna).
Spokojnie Eta, gdybyś miała raka, te objawy oznaczałyby zaawansowane stadium choroby, bo wcześniej to świństwo siedzi cicho... USG jamy brz. wykazałoby na pewno jakieś zmainy w innych organach. Poza tym, traciłabyś znacznie na wadze.
Spokojnie, tylko spokojnie.
Kolonoskopia to nie koniec świata. A przebadać się warto.
Pozdro
Eta
...
Kocurek
Eta, nie martw się na zapas, to wcale jeszcze nie musi być rak (a polipy na przykład) i daj znać co z badaniami. Trzymam kciuki za Ciebie icon_smile.gif))))))), wszystko będzie dobrze icon_smile.gif zobaczysz.
Eta
...
Kocurek
No to nie pozostaje Ci nic innego jak zrobienie dokładniejszych badań - dowiedz się szczegółów od lekarza, może nie będziesz musiała się kłaść do szpitala, a np. kolonoskopię zrobią Ci bez przyjmowania na oddział i rozstanie z córeczką nie będzie konieczne.
Bo nie sądzę żeby branie dziecka na tułaczkę po szpitalu to był dobry pomysł (nie mówiąc o zgodzie lekarzy na takie coś).
Eta, nie zwlekaj z badaniami - spokojna głowa i mniej stresu to lepiej dla całego organizmu icon_smile.gif
Trzymam kciuki za Ciebie
icon_razz.gif
Eta
łoboze dziewczyny jak ja sie cieszę
nie muszę iść do szpitala
pani w laboratorim pomieszała wyniczki i okazuje sie że drugi wynik jest ujemny
czyli wsio ok icon_razz.gif

Kocurku teraz to ja trzymam kciuki zeby było juz wkrótce szybko i w miare bezbolesnie i dzidzi zdrowej ślicznej i najkochańszej na świecie icon_biggrin.gif
Kocurek
Eta, ale się cieszę icon_smile.gif
nawet nie wiesz jak bardzo, tyle stresów przeżyłaś zupełnie niepotrzebnie icon_rolleyes.gif
Ale najważniejsze, że jesteś zdrowa icon_razz.gif

Dziękuję za życzenia icon_smile.gif
Pozdrawiam cieplutko
Eta
to ja za jakies 4 tygodnie czekam na wieści icon_smile.gif
Sylwia M.
Tak bardzo się cieszę, martwiłam się o Ciebie. Dbaj o siebie i bądź zdrowa zawsze.
Eta
dziękuje wam
to pewnie tak jak mój lekarz przypuszczał nerwicowe kurczenie sie jelita, biore leki rozkurczowe i o ile o nich nie zapomne juz mnie brzuch nie boli
mam nadzieje ze niedługo wszystko sie unormuje i jelita tez przestana szleć icon_wink.gif
i.
Eta, cieszę się, że tak to się skończyło icon_biggrin.gif
mama_do_kwadratu
Na szczęście!!!
Zdrówka życzę.
Pecia
CYTAT(Eta)
dziękuje wam  
to pewnie tak jak mój lekarz przypuszczał nerwicowe kurczenie sie jelita, biore leki rozkurczowe i o ile o nich nie zapomne juz mnie brzuch nie boli
mam nadzieje ze niedługo wszystko sie unormuje i jelita tez przestana szleć icon_wink.gif


Eta, ciesze sie ,ze wszystko w pozadku icon_biggrin.gif

a jakie bierzesz leki rozkurczowe?
mam to samo icon_sad.gif
Eta
Nospe-forte i duspatalin

właśnie mi przypomniałaś ze musze łyknąć icon_smile.gif
Pecia
bralam kiedys, troche pomagalo,
musze sie wziac za siebie bo mam z tym problemy icon_sad.gif icon_sad.gif
a duspatalin jest na recepte?
Eta
ja dostaje recepte na oba leki
więc chyba tak
zwykła nospe mozna kupic bez ale forte już chyba nie

a badałaś się?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.