To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Wyobrażnia prawie 4-latka

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Kari07
Mój Bastek ma dużą wyobrażnię to fakt. Ale skąd u niego biorą się wymysły typu: pani w przedszkolu jak dziecko jest niegrzeczne to bije go na goła pupę ( na pewno nie!) oraz że jak dziecko jest niegrzeczne to pani zabiera piżamki i dzieci śpią golutkie icon_smile.gif
Przedszkolakiem jest od maja ( z przerwamami bo tydzien jest chory)
Takimi stwierdzeniami o mało nie przyprawił nas o zawał.
Do tego dochodzi jak on to marznie w przedkolu i panie cały czas otwierja okna ( byłam różncyh porach w przedszkolu i były zamknięte), on dzieci nie bije tylko jego biją ( w co nie wierzę, chociać sama nie wiem po co mu tłumaczyłam przez 3 lata ze dzieci sie nie bije- nie wiemczy lepjejzeby on był bity i posinaczony czy żeby on bił ale był nienaruszony icon_smile.gif .
Skad mu się biora takie pomysły???Fakt -widzi jak my sie przejmujemy kadża taka rzeczą związana zwłaszcza z przedszkolem ,dopytujemy się.A możesłyszy jak my coś rozmawiamy?Sama nie wiem...
Co prawda juz zaczynam się uodparniać na takie stwierdzenia ale brzmi to dziwnie
EwaSerdeczna
Dziecko jest NAJLEPSZYM obserwatorem i słuchaczem.
Słyszy nawet przez "zamknięte"drzwi.
Tak jak mówisz,,moze słyszy wasze rozmowy , obawy i stąd ta "wyobraźnia" icon_cool.gif
Przez jakis czas spróbuj nie dopytywać się (tak z detalami) o przedszkole-zaproponuj jakąś zabawę dziecku w trakcie której powinno wyjść CO SIĘ W PRZEDSZKOLU DZIEJE?(tak na prawdę)

pozdrawiam serdecznie ewaa
Agnisma
Istnieje taka możliwość, że dzieci, które w domu dostają lanie na gołą pupę przynoszą takie ciekawostki do przedszkola przekładając je na te realia...Bastek przyjął takie założenie(chociaż nigdy mógł tego nie doświadczyć, ani nie widzieć), że jak będzie niegrzeczy dostanie po gołym tyłku... podobnie z piżamką(chociaż dzieci w tym wieku to urodzeni ekshibicjoniści), więc być może same się rozbierają icon_cool.gif
Natalia S.
Witam, dzieci w wieku Pani syna rzeczywiÅ›cie wyróżniajÄ… siÄ™ czÄ™sto bardzo wybujaÅ‚Ä… wyobraźniÄ…, spostrzegawczoÅ›ciÄ… i szybko siÄ™ uczÄ…. To wszystko sprawia, że raz zasÅ‚yszana w przedszkolu „ciekawostka”, czÄ™sto przeinaczona lub podkoloryzowana, może być wykorzystana do tego, żeby pokazać, że przedszkole wcale nie jest dla niego odpowiednim miejscem. PójÅ›cie dziecka do przedszkola jest dla niego dużym przeżyciem, niektóre zniosÄ… takÄ… zmianÄ™ lepiej, inne gorzej, ale każde z nich doÅ›wiadcza niepokoju, smutku, żalu w stosunku do rodzica, który odesÅ‚aÅ‚ je z domu i nie poÅ›wiÄ™ca mu już tyle czasu co wczeÅ›niej. Tak, wiÄ™c każde zachowania, czy opowieÅ›ci stawiajÄ…ce przedszkole, czy paniÄ… z przedszkola w zÅ‚ym Å›wietle, trzeba rozsÄ…dnie rozpatrywać. SÅ‚usznie Pani postÄ…piÅ‚a sprawdzajÄ…c na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™ jak wyglÄ…da sytuacja w przedszkolu, ponieważ nierozsÄ…dne by byÅ‚o zlekceważenie takich sygnałów. Nie można jednak przy dziecku panikować i pokazywać, że takie informacje sÄ… dla nas wstrzÄ…sajÄ…ce, zwÅ‚aszcza, jeÅ›li mamy wÄ…tpliwoÅ›ci czy sÄ… prawdziwe, ponieważ jeÅ›li chÅ‚opcu po prostu zależy na uwadze i być może docelowo, na zabraniu go z przedszkola, bo PaÅ„stwo stwierdzÄ…, że dzieje mu siÄ™ tam krzywda, to okaże siÄ™, że manipulacja przyniosÅ‚a efekt i syn bÄ™dzie wykorzystywaÅ‚ to też w innych sytuacjach. Dziecko po prostu zrobi wszystko, żeby zyskać uwagÄ™ rodzica i spÄ™dzić z nim wiÄ™cej czasu, a posÅ‚anie do przedszkola sprawia, że czuje siÄ™ odrzucone i chce wrócić do dawnego wyglÄ…du sytuacji, gdzie byÅ‚o w centrum zainteresowania. I chociażby pani w przedszkolu byÅ‚a bardzo miÅ‚a, to nie poÅ›wiÄ™ca dziecku caÅ‚ej swojej uwagi, ponieważ musi rozÅ‚ożyć jÄ… na caÅ‚Ä… grupÄ™. Moim zdaniem, sÅ‚uszne jest tutaj, jak to Pani okreÅ›liÅ‚a „uodparnianie siÄ™” na takie stwierdzenia, ponieważ dziecko zobaczy, że takie dziaÅ‚ania nie przynoszÄ… efektów i przestanie opowiadać straszne historie icon_wink.gif
Mama_Małej_Mi
A ja myślę, że pomimo brania poprawki na fantazję malucha, warto wsłuchać się w to co mówi i zachować czujność.
686
Dzieci kłamią ze strachu jak również ze wstydu. Czasem staje się to formą zwrócenia na siebie uwagi. Dlatego ważne jest nie rozmawiać przy dziecku na ten temat, nie ,,rozdrapywać" tematu na nowo . Być może dziecko uważnie słucha , bądź jest świadkiem takiej rozmowy. Również chce w ten sposób zwrócić na siebie uwagę , a tym samym chce aby poświęcić mu więcej czasu .
Należy także zainteresować się, czy przypadkiem nie mówi prawdy. Dobrze by było porozmawiać z innymi rodzicami czy ich dzieci też nie opowiadają takich historii.
Często maluchy nie rozróżniają świata fikcji i realnego , angażują się w świat swoich wyobrażeń . Często ufają wymyślonym przez siebie postacią, rozmawiają z nimi , a przez to odreagowują własne lęki i stresy . Sytuacja może być wręcz odwrotna , a mianowicie boją się wytworów fantazji . Być może Wasze dziecko oglądając bajki, bądź grając w gry komputerowe , boi się postaci z gry i może ją upodabniać do osoby nauczyciela lub dzieci . Prawdopodobnie poprzez liczne zabawy w przedszkolu np. gra w policjantów , złodziei dziecko odczuwa lęk przed daną postacią i w ten sposób wymyśla różne historie , aby tylko nie uczestniczyć w zajęciach i przebywać w przedszkolu .
Z pewnością powinni Państwo przyjrzeć się głębiej tej sytuacji , nie wpadać w zakłopotanie i niepotrzebną panikę . Aby temu zapobiec należy codziennie znaleźć chwilę na wspólną, radosną zabawę , a kary zastąpić spokojnym tłumaczeniem.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.