To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Gotowanie na parze - przepisy

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

czarka
Szanowne Mamuśki,

czy któraś z Was gotuje na parze swej rodzinie?
Ja nabyłam garnek i już ugotowałam 1 obiadek dla rodzinki, ale był to eksperyment. Potrzebuję jakiekolwiek info na ten temat. Internet jest ubogi w tej materii. Chciałabym poznać jakieś ciekawostki i kruczki np. jak długo gotować warzywa bądź mięsko. Wiem już, że ryż trzeba parę godzin moczyć w wodzie zanim się go wsadzi do "sauny".
Oczywiście mile widziane będą przepisy na smaczne obiadki dla mego Mężuśka i Córci.

Pozdrawiam
Aneta - mama Zuzi
ulcik
u mnie hitem jest icon_smile.gif

na siteczku ( ja mam siteczko do garnka) układam ziemniaki w plasterkach, marchewkę, cebulę, pory,czosnek a na górze mięsko i to razem gotuje .. i garnek znika potem w ciągu .. sekundy icon_smile.gificon_smile.gif

ale to chyba najprostsze co można zrobić icon_smile.gif

ulcik
amania
Ja gotuję na parze wszystkie warzywa, łącznie z ziemniakami. Po prostu wrzucam wszystko co akurat mam pod ręką i gotuję. Tylko zasada jest taka, że te warzywa, które się gotują dłużej trzeba dać na dół (choćby ziemniaki), a kalafior na przykład na górę.

A zimą wrzucam mrożonki (dwie paczki mieszanych warzyw) i też wychodzą lepsze.
czarka
Szanowne Panie,

jeszcze parę pytań, bardziej szczegółowych: : icon_redface.gif
- a czy wkładacie warzywa i mięsko w tym samym czasie? Jak długo gotuje się mięsko - dłużej od warzyw?;
- czy ma znaczenie czy sitko z warzywami jest pod sitkiem z mięskiem czy nad?;
- czy doprawiacie wodę np: listek laurowy, ziele angielskie itp.? (dla 10-ciomiesięcznej Zuzi raczej nie przyprawiam);
- czy na sitku (dziurki tylko na dnie) układacie wysoką warstwę jedzonka?;
- na jakim ogniu to się powinno gotować - ma to porządnie bulgotać czy tylko lekko pykać?; icon_question.gif
Narazie tyle.

Pozdrawiam

Aneta - mama Zuzi
amania
a czy wkładacie warzywa i mięsko w tym samym czasie? Jak długo gotuje się mięsko - dłużej od warzyw?;
- czy ma znaczenie czy sitko z warzywami jest pod sitkiem z mięskiem czy nad?;

nie wiem, bo mięsa nigdy nie gotowałam, boję się, że nie byłoby zupełnie bez smaku (ale jak spróbujesz, to czekam na rady wink.gif )


- czy doprawiacie wodę np: listek laurowy, ziele angielskie itp.? (dla 10-ciomiesięcznej Zuzi raczej nie przyprawiam);

WodÄ™ czasem solÄ™

- czy na sitku (dziurki tylko na dnie) układacie wysoką warstwę jedzonka?;

Ja mam taki garnek z wkładem sitkowym od normalnego kompletu garnków (ale dziurki też tylko na dnie). Wkładam tam czasem warzyw po samą górę (ale tak, żeby się dało swobodnie przykryś pokrywką)

- na jakim ogniu to się powinno gotować - ma to porządnie bulgotać czy tylko lekko pykać?;

To zalezy od tego czy ci siÄ™ spieszy czy nie wink.gif
Ja zwykle gotuję na średnim ogniu.
ulcik
ja gotuję mięsko razem z warzywami na samej górze i wtedy ma fajny delikatno warzywny smak icon_smile.gif oczywiście drobno pokrojone - kostka icon_smile.gif

ulcik
czarka
A propos przyprawiania i mięska: icon_smile.gif

ugotowałam drobiowe pulpety dla Starszyzny i pod koniec gotowania posypałam je mielonym kminkiem. Wcześniej do masy mięsnej dodałam sól, pieprz i gałkę muszkatołową (odrobinę). Warzywa miałam na górnym sitku, a one również przeszły aromatem kminku. Polecam ziemniaczki z kminkiem, również pieczone. Mężuś dopytywał się, czy na kolejny obiad też będą ziemniaczki.
Pulpety nastawiłam parę minut wcześniej, dokładnie nie pamiętam. Wszystko gotowałam na dość dużym ogniu i rozgotowałam. Tak to jest, jak się czeka na męża z gorącym obiadem.

Dla Zuzki ugotowałam nieprzyprawione pulpety w wodzie z mrożonym kalafiorem i brokułami. W pulpetach było jajeczko, a Mała jest uczuleniowcem (szczególnie na krowę), więc zaufałam powszechnej metodzie pichcenia.

Dziękuję za odzew. icon_biggrin.gif

Pozdrawiam
Aneta - mama Zuzi
Graz
Natchnęłyście mnie, wczoraj po raz pierwszy w życiu ugotowałam warzywka na parze. I tak juz będe robić. icon_biggrin.gif
czarka
Witam,

w Internecie pełno jest przepisów na ciasta, gdzie jajka z cukrem uciera się na parze. Są też przepisy na rybkę tak gotowaną, ale nigdzie nie ma jak przygotować różne mięska, a szkoda.

Popytałam się znajomych i tylko jedna osoba icon_cool.gif gotuje na parze. Nie wiem, jaki ma sprzęt, ale wrzuca warzywa i mięsko (w kawałku), zamyka pokrywkę i gotuje wszystko 1,5 godziny. U mnie po pół godzinie wyszła prawieże papka.

Moje wnioski na ten temat są takie, że nie potrzeba żadnych przepisów oprócz jednego: wrzucić na sitko mięsko i warzywa, jakie się chce, zamykamy pokrywkę i gotujemy. icon_biggrin.gif

pozdrawiam
Aneta - mama Zuzi
ulcik
Czarka .. dokładnie icon_smile.gificon_smile.gif

ulcik
Abotak
CYTAT(czarka)
Szanowne Mamuśki,

czy któraś z Was gotuje na parze swej rodzinie?
Ja nabyÅ‚am garnek i już ugotowaÅ‚am 1 obiadek dla rodzinki, ale byÅ‚ to eksperyment. PotrzebujÄ™ jakiekolwiek info na ten temat.  Internet jest ubogi w tej materii.


Czarko, a jak to Twoje dziala?
Bo ja mam taki steamer elektryczny z trzema poziomami i ustawiam na odpowiedni czas. Marchewka np 20 min, brokuly 10-15, szparagi 5 itd

Ja do warzyw tylko uzywam. Owoce czasem. Nie doprawiam wody bo wydaje mi sie, ze przy takim gotowaniu naturalne smaki sie nie wyplukuja. Pozniej dopiero ziola, troche maselka. Soli jakos malo uzywamy
czarka
Witam GELOA,

kupiłam garnek z dwoma sitkami firmy B... icon_smile.gif i gotuję na gazie, więc jest to zwykły garnek. Aczkolwiek garnek ma grube dno i jest ogólnie solidnie wykonany. Wygląda naprawdę ładnie. Po zakupie stwierdziłam, że jak będę wymieniać sprzęt do gotowania, to pierwsze co obejrzę, to własnie garnki tej firmy.

Ostatnio dla córci gotuję mięsko i warzywa na parze. Mięsko nastawiam wcześniej i w kawałku (plasterek schabu, połowa piersi z kurczaka). Po ok. 10 minutach dodaję warzywa i gotuję, aż marchewka pokrojona w paski będzie miękka. Marchewka (ew. pietruszka) jest najtwardsza, więc jest moim miernikiem czasu gotowania. Oczywiście część warzyw się z lekka rozgotuje (ziemniaki , brokuły, kalafior). icon_biggrin.gif
Dla dorosłych to tylko gotuję warzywa, a dla mięska odkryłam folię do pieczenia i piekarnik. icon_biggrin.gif

Wczoraj gotowałam ryż, ale na spodzie był ugotowany, a na wierzchu twardy. Chyba trzeba w trakcie gotowania wymieszać. Mężulek stwierdził, że ryż trzeba sobie darować. Warzywa mu wystarczą.

Pozdrawiam,

Aneta - mama Zuzi (już 7 ząbków)
bel
OdkopujÄ™ wÄ…tek. Z powodu mojej chororby wsztscy jemy potrawy ugotowane na parze. Pytanie bylo zadane o przepisy:
1. gotowane piersi z kurczaka z warzywami
Teraz jak jest lata dodaję co dostpne w sklepacvh czyli marchew, pietruszkę, fasolkę, seler, ziemnaiaczki w talarkcha oraz zowowcow jabłka albo kalafior lub brokuł.

Piers z kurczaka robie na dwa spososby:
1. Kroje wmlae kwalacezki isolę i tak wstawima do nakladek. Miesko zpulenie na dól , na druga nakladkę zmeinkai czki, marhcwe lub inne warzywa io od monetu zagotowania wody paruję ok. 20 minut.
2. Piersi korje w kawaleczki, ubijam dodajÄ™ do sroks kawalek cebuli, kawaleczek sera oraz kielbaski i dodaje trsozke soli i pieprzu to zwijam jak dewolaj i zamykam w folii. Tez klade na ostatniÄ… nakladkÄ™ a warzywa wyzej.

Oba spsosby parujÄ™ po ok. 20-25 minut.
Polecam obiady sa pycha.
Artur4421
Wszystkim zainteresowanym tematem chciałbym polecić sklep internetowy https://winotoskanii.pl/pol_m_Kawa-wloska_K...ielona-155.html , w którym znajdziecie najrózniejsze produkty spożywcze prosto z Włoch. Jest to sklep, z którego korzystam regularnie, ponieważ mają bardzo dobre ceny.
Artur4421
Wszystkim zainteresowanym tematem chciałbym polecić sklep internetowy https://winotoskanii.pl/pol_m_Kawa-wloska_K...ielona-155.html , w którym znajdziecie najrózniejsze produkty spożywcze prosto z Włoch. Jest to sklep, z którego korzystam regularnie, ponieważ mają bardzo dobre ceny.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.