To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Jeszcze norma czy już nie ?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Dalia
Witam.

Słuchajcie jak jest z tymi zębami ? Synek zaczyna dziś 8 miesiąc a zębów ani widu ani słychu. Ślini się strasznie już od 4 miesięcy, pakuje wszystko do buzi-ale efektów w postaci ząbków żadnych.

I jeszcze jedno-młody nie turla się z brzuszka na plecy i odrotnie, nie za bardzo lubi leżenie na brzuszku. Dwa razy mi pokazał, że owszem potrafi przekręcić się na plecy i na tym koniec. A chyba powinien ? tak czy nie ?

A jesli chodzi o siedzenie, to samodzielnie jeszcze nie siada, za rączki owszem, szybciutko, z podparciem też pięknie, ale jak posadzi się go samodzielnie, to róznie: czasami chwilę uda mu się utrzymac, a czasami od razu opada. A tu wszędzie się czyta, ze takie maluchy juz siedzą samodzielnie, podciągają się w łóżeczku same do siadania icon_sad.gif
Z drugiej strony lekarze mówią, że każdy maluch rozwija się w swoim tempie. No więc właśnie czy to jeszcze norma czy już nie ?
Mam się zacząc martwić ?
skanna
Moja Gabryśka pierwszego zęba zademonstrowała w wieku 7,5 mc-a. Nie pamiętam jak z turlaniem się, ale posadzona nie wywaliła się mając dokładnie 8 m-cy, a miesiąc później jednego dnia zaczęła raczkować, a następnego usiadła samodzielnie.
Córka znajomych obchodziła pierwsze urodziny z 1 zębem, a jednak posiada ich w tej chwili cały komplet icon_wink.gif
Ida.dorota
A co na to lekarz?
Dzieci rozwijają się w różnym tempie, jak sama napisałaś. Ale czasem można coś przeoczyć w imię tego indywidualnego rozwoju, dlatego, jeśli coś Cię niepokoi, zapytaj o opinię lekarza. Dużo zależy od tego, czy dziecko urodziło się z prawidłowym Apgarem, jak przebiegał poród. Dobry lekarz oceni, czy jest się czym martwić.
Mój syn miał pierwszy ząb w ósmym miesiącu życia, a córka w czwartym. icon_rolleyes.gif . I bądź tu mądry...
i.
Zuzka pierwsze urodzinki obchodziła jeszcze jako bezzębna dziewczynka icon_mrgreen.gif, pierwszy ząbek pokazał się w 13 m-cu icon_exclaim.gif
Jurek natomiast zaczął ząbkowac w siódmym m-cu.

A skoro umie się przekręcac na brzuszek i odwrotnie to chyba nie ma się czy martwić. Robi to rzadko i rzadko leży na brzuszku, bo może tego nie lubi? Każde dziecko jest inne - widzę to po swoich dzieciakach - Zuzka nie lubiła spać na brzuchu, a Jeżyk w zasadzie śpi tylko w ten sposób.
A co do rozwoju to jedno dzecko zaczęło chodzić w 13 m-cu, a drugie w 10. Także to są indywidualne sprawy. Jeśli jednak masz wątpliwości to powiedz o nich pediatrze, który w razie czego da skierowanie do neurologa.

Tylko z tym też uwaga - mój synek był zakwalifikowany do rehabilitacji przez jednego neurologa, a potem inny nie zauważył nieprawidłowości icon_rolleyes.gif i powiedział, że każdy ma swoje tempo rozwoju.
Dalia
Dzięki za odpowiedz icon_smile.gif
Zawsze to jakoś raźniej wiedzieć, że u innych dzieci tez tak było. Oczywiście porozmawiam z pediatrą, akurat za 2 tyg. będziemy szli na szczepienie.
Powinnam byc mądrzejsza jako powtórna mama (przynajmniej tak sobie wczesniej wyobrażałam) ale jakoś nie jestem icon_lol.gif Tym bardziej, że starszy synek rozwijał się zupełnie inaczej niż młodszy.
anita
moja chrześniaczka też na pierwsze urodziny nie miała żadnego zęba, wyszły zaraz po.. lekarka nie kazała się martwić,
agniecha28
Pauli pierwszy zab wyszedl po roczku...chodzila jak miala niespelna 10 miesiecy...Ala ma dzis 10.5 miesiaca...zeba zadnego ale sama juz chodzi od 2 tygodni... icon_biggrin.gif
niki
Synek mojej koleżanki swoje pierwsze dwa! zęby pokazał światu w wieku dwóch miesięcy, natomiast mojej córeczce pierwszy ząb wyrósł w wieku 6 miesięcy.
Mój malutki synek, choć ma dopiero 2 i pól miesiąca już się mocno ślini i pakuje wszystko do buzi, a co chwyci gryzie bardzo mocno. Czyżby miał paść kolejny rekord?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.