To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Pościel dla alergika

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Basza
Czy macie takie specjalne pościele dla alergików. Jak wybrać i czym się kierować przy zakupie? Gdzie można takie coś dostać?
Basza
Dziś szukając wiadomości natrafiłam na kilka ciekawych rzeczy. Skopiowałam fragmenty, ale nadal czekam na wasze opinie jak taka pościel spisuje się w normalnym użytkowaniu, bo trochę drogo , czy na pewno warto?
Pościel, ale jaka?
Większość lekarzy zaleca stosowanie pościeli antyalergicznych z włókien syntetycznych (nie są pożywieniem dla roztoczy). Są jednak i przeciwnicy tego typu rozwiązań. Ich zdaniem proces prania pościeli z włókien syntetycznych nie zabija roztoczy, ale jedynie usuwa ich odchody. Zalecają za to stosowanie poszew i prześcieradeł z czystej bawełny.
O tym, co jest dla nas najlepsze, możemy się przekonać robiąc tzw. test jaśka. W tym celu przygotowujemy kilka rodzajów materiału (np. len, jedwab, bawełnę). Następnie pierzemy je przynajmniej kilkakrotnie i płuczemy w roztworze sody oczyszczonej. Tak spreparowaną tkaniną owijamy małą poduszkę i śpimy z nią dwie-trzy noce, obserwując, czy pojawiają się objawy chorobowe. Jeśli dolegliwości narastają, zmieniamy poszewkę jaśka na inną.

Poduszki, koce i narzuty powinno się regularnie wymieniać co trzy do pięciu lat. Łóżko dobrze jest czyścić odkurzaczem wyposażonym w specjalne filtry przynajmniej raz na tydzień. Czynność tę łączymy z dokładnym sprzątaniem sypialni. Nie zaleca się przy tym stosowania tradycyjnych szczotek, ponieważ rozprzestrzeniamy w te sposób cząsteczki alergenów w powietrzu.
Mieszkanie dla alergika
Piotr Miaczynski 17-04-2001

Tkaniny na pościel przeciwalergiczną wytwarzane są najczęściej przez nasycanie masą poliuretanową zwykłych tkanin pościelowych. Taka pościel jest często nieprzyjemna w dotyku i nie może być używana samodzielnie. Instytut Włókiennictwa w Łodzi, współpracując od początku z Kliniką Chorób Zawodowych, opracował nową, oryginalną technologię produkcji pościeli przeciwalergicznej z wykorzystaniem mikrowłókien.
Nowa tkanina pościelowa jest przyjemna w dotyku, a jej skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych wykonanych pod kierunkiem prof. dr hab. Pawła Górskiego.
Tkanina barierowa produkowana teraz w Zakładach "Ortal" przewyższa pod każdym względem podobne tkaniny zagraniczne i co ważne, jest od nich znacznie tańsza.
Tkaninę tę i szytą z niej pościel, kupić można w sklepie fabrycznym "Ortalu", 91-335 Łódź;, ul. Hipoteczna 7/9, lub w sprzedaży wysyłkowej.
Dr n. med. Boienna Kołacińska
W sypialni alergika nie powinny znajdować się żadne zbiorowiska kurzu, jak np. wełniane makatki na ścianach, grube zasłony, stare tapicerowane meble. Dywan, jeśli jest, powinien być utkany z włókien sztucznych, a nie naturalnych. Roztocza można usunąć z tkanin i powierzchni zmywalnych przy użyciu środków chemicznych; niektórzy polecają także stosowanie tzw. oczyszczaczy powietrza. Jedną z najważniejszych rzeczy w profilaktyce przeciwroztoczowej jest stosowanie pościeli z tzw. tkaniny barierowej, nie pozwalającej na przedostawanie się roztoczy do wewnątrz pościeli. – Stosowanie takiej pościeli jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z roztoczami – zapewnia profesor Górski. Pościel powinna być także często wietrzona przy mroźnej i słonecznej pogodzie, gdyż niskie temperatury zabijają roztocza. Trzeba jednak unikać wietrzenia w wilgotne dni, bo efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Pranie pościeli w temperaturze poniżej 60 stopni nie zabija roztoczy, ale wypłukuje odchody pajęczaków i szczątki ich ciał, które są głównymi czynnikami uczulającymi. Roztocza można usunąć dopiero podczas prania w temperaturach powyżej 60 stopni.

Kolejnym etapem jest ograniczenie umeblowania pomieszczeń do niezbędnego minimum (szczególnie sypialni, gdzie spędzamy niemal 1/3 część życia). Elementy wyposażenia powinny być wykonane z materiału łatwego do utrzymania w czystości. Należy unikać tkanin i przedmiotów gromadzących kurz: mebli tapicerskich, otwartych regałów, książek, zabawek pluszowych, rozmaitych drobiazgów, abażurów do lamp, słomianych koszy i suszonych bukietów. Maskotki, najlepiej nieliczne, powinny być wykonane z materiałów pozwalających na ich częste pranie. Ponieważ roztocza giną po zamrożeniu, miękkie zabawki można co tydzień umieszczać w zamrażalniku na 24 godziny. Konieczne jest też wyeliminowanie pierza i wełny z pościeli, ponieważ są wspaniałą odżywką dla roztoczy . Często używane części garderoby najlepiej przechowywać w winylowych torbach z zamkami błyskawicznymi. Najlepsze firanki i zasłony to te wykonane ze 100% bawełny lub tworzyw sztucznych. Należy unikać marszczonych zasłon i żaluzji, a wykładziny na stałe przymocowane do podłóg, puszyste dywany należy za-stąpić parkietem lub łatwo zmywalnym tworzywem sztucznym. Jeżeli ktoś nie chce zrezygnować z dywanika w sypialni, najlepiej gdy będzie on z tworzyw syntetycznych lub czystej bawełny. Można wtedy zastosować środki chemiczne niszczące roztocza. Ku zaskoczeniu wielu osób okazało się, że związki te są znacznie mniej efektywne niż dotychczas sądzono. Ich stosowanie jest bardziej skuteczne przy zastosowaniu na wyposażenie stosunkowo nowe i w odniesieniu do mieszkań niezbyt obfitujących w roztocze. Wynikać to może z faktu, że środki te nie przenikają w głąb przedmiotów, co powoduje, że z wnętrza na powierzchnię mogą wydostawać się ciągle nowe porcje alergenu. Środkami roztoczobójczymi są akarocydy, natomiast kwas taninowy powoduje jedynie denaturację białka alergenów. Porami roku optymalnymi do zastosowania tych środków są wiosna i jesień.
Aby ograniczyć kontakt z alergenami roztoczy, pościel i materace należy pokryć szczelnymi pokrowcami wykonanymi z materiałów nieprzepuszczalnych dla tych związków. Namiastką firmowych powłok może być duży worek foliowy nałożony na materac.
Regularne sprzątanie mieszkania na mokro powinno stać się czynnością rutynową tylko ten sposób zapobiega rozpraszaniu się nagromadzonego alergenu. Walki z kurzem nigdy nie zaczynamy w obecności alergika
Pranie w temperaturze 50-60°C zmniejsza zawartość alergenów zaledwie o połowę, w tej temperaturze wszystkie zginą dopiero po godzinie. Podkład pod prześcieradło powinien być prany przynajmniej raz w miesiącu w temperaturze 100°C. Całkowita eliminacja alergenów wymaga temperatury 130°C przez 30 minut. Zasłony i firanki powinny być prane przynajmniej raz w tygodniu i po powieszeniu pozostawione w jednym położeniu, ponieważ częste ich odsłanianie i zasłanianie powoduje rozpraszanie kurzu.
dr Małgorzata Miktus
PROFILAKTYKA CHORÓB ALERGICZNYCH
i.
Baszka ja z uwagi na to, że nie bardzo było mnie stać na taką profesjonalną posciel alergicznąa radziłam sobie inaczej.
Po pierwsze prałam bardzo często (co dwa trzy dni), a po drugie prześcieradło i poduszkę za dnia trzymałam w zamrażarce.
No i pomimo uczulenia na kurz u mojej córy sprawdzało to się znakomicie.
Basza
Właśnie zastanawiam się od czego zacząć. Najpierw chyba znów od proszku. Zmieniłam pościel, odkurzyłam , powycierałam na mokro, zdjęłam firanki, a mały kaszle od kilku godzin. Jest po porządnym deszczu więc pyłki raczej odpadają....
Nie mam niestety zamrażarki, w lodówce nie ma szans icon_cry.gif
i.
Ale nie wiesz na co mały jest uczulony?
Po testach u mojej Zuzki wyszło uczulenie m. in. na kurz. I w zw. z tym musieliśmy wyrzucić stare łóżko (ale to był naprawdę staroć), zwinąć dywan, zdjąć firany + zasłony. Prać pluszowe zabawki co tydzień. No i dbać o tą pościel - prać, prasować i zamrażać icon_wink.gif
Jeżeli Twoje dziecko też ma uczulenie na roztocza to moze warto zakupić tą antyalergiczną pościel?
Kiedyś - te kilka lat temu - trzeba było ją zamawiać w Rabce. Ale teraz to chyba można kupić i w innych miejscach.
Basza
Do tej pory zmagaliśmy się z pokarmówką, a w tym roku chyba zaczynamy wziewne. Testy były robione dawno i jak wypowiedziała się pani chyba mało miarodajne( wyszła nam np alergia na bawełnę)
Dziś byliśmy na działce i jest gorzej icon_cry.gif
moonk *
Basza czy udało Ci się zlokalizować miejsce gdzie i kupić taką pościel (powłoki?)??
Basza
Nadal radzimy sobie bez tej specjalnej pościeli, ale znaleźliśmy inny sposób. Co kilka dni prasuję poduszkę i kołderkę gorącym żelazkiem....z obu stron. Często wystawiam na słońce i często zmieniam pościel. Wynieśliśmy też wszystkie kwiaty doniczkowe z domu. Ostatni miesiąc był wyjątkowo spokojny, czego wszystkim życzę icon_biggrin.gif
i.
Tutaj można kupić powłoczki antyalergiczne
marsjanka
Polecam Allergoff, preparat do zwalczania roztoczy kurzu domowego. Szczegónie ten w postaci aerozolu można pryskać zarówno tapicerkę, dywany, zasłony, materace jak i pluszaki. Druga interesująca forma to dodatek do prania (jest w formie saszetek), eliminuje roztocza już w temp. poniżej 60 C. A przecież pościel z wypełnieniem syntetycznym można prać w 60 C. Polecam pościel z firmy AMW z wypełnieniem z poliesteru), nie zbija się, dobrze się pierze (bez pikowania w pralce)
https://www.allergoff.pl/allergoff.html
a te powłoczki, o których pisałaś są strasznie drogie, a przecież nie wystarczy tylko na kołdrę i na materac trzeba jeszcze na poduszkę, no i przydałby się jeszcze jeden kpl. na zmianę
Jeśli jednak nie przeraża Was wydatek to polecam stronę, na której jest ogromny wybór z cennikiem
https://www.nexter.pl/
sylwiass
Szukałem niedawno kołdry antyalergicznej i się poszczęściło dopiero na stronie www.agdchrosciel.pl. Profesjonalna kołdra dla alergików 220x200 za lekko ponad 150 złotych, wysyłka w ciągu doby – moim zdaniem okazyjnie.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.