To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

palenie ogniska - przepisy?!?!?!

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Żyrafo
Czy są jakieś przepisy regulujące palenie ogniska na własnej ziemi? Ostatnio sąsiad zrobił awnturę, że palę ognisko przy jego płocie i mu jego "centralny plac zadymiam" i , że on musi cały dzień mie zamknięte okna! Więc ja mu na to, ze jak ktoś ma działkę to tak to bywa, że czasem pali ognisko (ja to robię ze trzy-cztery razy w roku)
-ale co ty opowiadasz! czy widziałaś, żebym ja kiedyś palił ognisko?
-nie, ale nie każdy ma tyle energi i tupetu, żeby wywozić liście i trawę i wrzucać je ludziom do śmietników w Warszawie
-gulgotanie, poszedł, za chwilę przyszedł:
-co ty właściwie palisz
- gałęzie i tekturę
- to jest karalne!
- icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif
- ja doniosę, że ty palisz śmieci!
- nie palę śmieci, tylko gałęzie!
- jak cię nie stać, żeby wywieźć śmieci to ja tę tekturę wywiozę!
- proszę - wręczyłam mu 2 kartony
- no nie wytzrymam nerwowo!!!!! Dlaczego uparłaś się, żeby tu palić ognisko?
- Nie mam innego miejsca.
- nie wiesz jakie są oprzepisy? 3 m od granicy!!!!!
- dobrze następnym razem przesunę je jeszcze pół metra
- jakim następnym razem!!! no nie wytrzymam!!!!....
itd... itd...

Jestem w szoku. Po pierwsze, ze po trzech latach dowiedziałam się, jakim jestem uciążliwym sąsiadem ("już nie wiem jak się mam od was odgrodzić"), po drugie od zawsze wszyscy wokół poalą ogniska i jakoś nigdy nikt sie nie skarżył, po trzecie co niby mam zrobić z liśćmi (kompost też mu przeszkadzał), gałęziami, wykarczowanymi krzakami itd...? A po czwarte co to za człowiek? - jeśli myśli, że przesunięcie ogniska o pół metra zmniejszy ilość dymu to jest głupi, a jeśli nie myśłi tak to jest wredny.
Nie mam ochoty się z nim awanturować, ale jak się ma działkę szerokości i długości ok 20 m (z czego 10 m odchodzi na dom) i graniczy się z czterema sąsiadami to zawsze jest się przy czyjejś działce. I ja bym to ognisko przenosła, ale na prawdę nie mam gdzie. Jeśli istnieje przepis o 3 m od granicy (w co nie wierzę) to przesunę je, ale jeśli nie to nie.
i.
Niestety z tymi ogniskami sprawa jest taka, że gdziekolwiek by nie było - 3 czy 20 metrów od siatki, a przeszkadza sąsiadowi to trzeba je ugasić icon_confused.gif
Przepisu nie znam, ale właśnie niedawno któryś ze sąsiadów zadzwonił do straży miejskiej, że mu dymimy ogniskiem. No i musieliśmy zpłacić 250 zł. mandatu icon_cry.gif Nawet nie wim który, przykre jest to, ze nie wyszedł, nie powiedział, że mu to przeszkadza tylko od razu złapał za telefon... A ognisko palilismy pierwszy raz.
Żyrafo
Jak to?!?!?!
Przecież to jest wieś! Co ja mam zrobić z tym wszystkim?
Żeby chociż gdzieś były jakieś ogólnodostępne kontenery - to ja bym to wywiozła, ale zwyczajnie nie stać mnie na to, żeby płacić 10 zł za wywóz każdego worka gałęzi i liści, a ludziom do śmietników się zakradać nie będę...
A to mnie zmartwiłaś...
emania
Nie dziwię się sąsiadowi. icon_confused.gif
wszystkie te odpadki możesz wykorzystać na kompost.Niewielkim kosztem obudować pryzmę,z której potem korzystać będziesz do nawożenia roślin.
moko.
z tego co wiem, jest absolutny zakaz palenia lisci. U nas straż miejska łapie czasem i wstawia mandat icon_sad.gif
Żyrafo
Po pierwsze, ten sam sąsiad, któremu przeszkadza ognisko, zażądał wcześniej zlikwidowania kompostu. On swoje śmieci oraz skoszoną trawę, gałęzie i liście wozi do Warszawy i wrzuca ludziom do śmietników, a mnie na to po prostu nie stać, ani nie mam w sobie wystarczającej dozy bezczelności.
Po drugie, u nas nie ma straży miejskiej, bo to jest wieś. Nie podwarszawskie letnisko, tylko wieś. Z krową, koniem, dużą ilością kur, dwoma traktorami, polem kapusty, polem chwastów, wieżą centertela i z drogą wojewódzką (jedyną w okolicy dostępną dla TIR-ów) bez poboczy.
To nie jest problem w ognisku, tylko problem, że JA palę ognisko, dlatego pytałam jakie są przepisy - drugi sąsiad mojego sąsiada pali ognisko od wczesnej jesieni do wszesnej wiosny - i jakoś bez pretensji ze strony mojego sąsiada...
Mika
Kobieto to pal i głowy sobie nim nie zawracaj icon_wink.gif Wątpię czy wezwie miejscową policję-oni mają co innego na głowie jak walczyć z upierdliwym sąsiadem.A co do zakazów to nie wiem jak to się ma do wsi bo to teren mało zabudowany i mało "zaludziony" icon_wink.gif No i na wsiach jak świat światem zawsze liście się paliło,bo niby co z nimi robić jak śmietników miejsckich nie ma?
U mnie wioska bliższa Warszawy ale nikomu do głowy by nie przyszło zeby zakazać palenia liści -palą wszyscy i już.Tylko starają sie do robić w godzinach wczesnych lub późnych i kiedy wiatr za bardzo dymu nie rozwiewa
Na wsi obowiązuje jedna zasada-wolnoć Tomku w swoim domku i swojej zagrodzie-niech sie tego chłop trzyma icon_wink.gif
oreiro.
Hm trzebaby tego przepisu gdzieś poszukać.
Liście to też śmieci, które należy utylizować wywożąc np na wysypisko śmieci.
Można je kompostować, ale kompostownik też chyba musi być o ileś oddalony od płotu sąsiada - no nie wiem.
Żyrafo
No właśnie ja też nie wiem gdzie tego szukać. A wolnoć Tomku to chyba tylko jak się ma dobre układy z sąsiadami icon_sad.gif
suu
Tyle jadu o nic utwierdza mnie w przekonaniu że z Internetu korzystają frustraci, zamknięci w swoich mieszkaniach oglądający rzeczywistość przez telewizor, których jedyną rozrywką jest spacer do galerii handlowych w niedzielę.
Ktoś kto ma dom albo działkę, na której rosną drzewa doskonale wie ze trzeba je co roku prześwietlić żeby owocowały. Gałęzi powyżej 5 cm średnicy żadna kruszarka nie zmieli. Ci co mieszkają w mieszkaniach uważają że owoce rosną w kontenerach w Hiszpanii i dojrzewają w czasie transportu.


Ale do rzeczy :

Na terenach gdzie stoją budynki lub obiekty budowlane obowiązuje :
Dz.U.2006.80.563 rozp. 2006.04.21
Ochrona przeciwpożarowa budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Oczywiście mówimy o przepisie dotyczącym palenia, odległości od innych budowli i od granicy działki.
Przepisy dotyczące palenia na terenach parków krajobrazowych, narodowych, etc regulują zupełnie inne przepisy.

W przedmiotowym rozporządzeniu istotna jest nie tylko odległość ogniska, ale co ważniejsze zakaz gromadzenia łatwopalnych materiałów w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki.

(...)
§ 4. 1. W obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji:
(...)

5) rozpalanie ognisk lub wysypywanie gorącego popiołu i żużla, w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów oraz w mniejszej odległości od tych obiektów niż 10 m;
6) składowanie poza budynkami, w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki, materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu;

Co oznaczają powyższe przepisy?
Za GRILA ROZPALONEGO NA BALKONIE W BLOKU w odległości mniejszej niż 10 m od ściany, można ścigać sąsiada bo rama okna niezależnie z czego jest wykonana (PCV,drewno) jest łatwopalna a ocieplenie budynku (ze styropianu, siatki i kleju) tym bardziej.
ZA KOMPOSTOWNIK stojący na granicy działki albo przy płocie w odległości mniej niż 4 m też, lub gałęzie i drewno kominkowe.

Za ognisko rozpalone w odległości 10 m od budynku lub płotu NIE MOŻNA. Dlaczego płotu? Bo płot jest też budowlą i obiektem małej architektury.

Uchwały rad gmin, powiatów i miast, (tzw prawo miejscowe) nie mogą być sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami wyższego rzędu - rozporządzenia europejskie, ustawy, rozporządzenia krajowe. Zresztą odnośnie palenia ognisk nie ma takich uchwał za wyjątkiem terenów ochrony zabytków, krajobrazu czy przyrody. To wszystko. Za bezpieczeństwo pożarowe w obiekcie i na terenach przyległych odpowiada wyłącznie WŁAŚCICIEL.

Na ogródkach działkowych stanowiących własność Polskiego Związku Działkowców a użytkowanych przez członków związku obowiązuje REGULAMIN OGRÓDKÓW DZIAŁKOWYCH, ale to właśnie właściciel PZD może nałożyć ograniczenia na swoich nieruchomościach. To jest jednak zupełnie inna regulacja.

Jak przyjedzie Straż miejska i zachowujesz odległości na swojej nieruchomości, to nawet przez furtkę nie musisz ich wpuszczać.Nie mają podstawy żeby wtargnąć na Twój prywatny teren. Jak chcą udokumentować fakt palenia się ogniska, to przez płot. Mandatu nie przyjmuj. Spotkacie się w sadzie wygrasz, obciążysz kosztami Straż Miejską.
Już tylko na marginesie bezpieczeństwo p.poż. nie wchodzi w zakres działania straży miejskich tylko Straży Pożarnej.

Zakres zadań straży miejskich reguluje USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych. (Dz. U. z dnia 9 października 1997 r.)..

(...)
Art. 10. 1. Straż wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustaw i aktów prawa miejscowego.
(...)

Art. 11. (16) 1. Do zadań straży należy w szczególności:
1) ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych,
2) czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym,
3) współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń,
4) zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia,
5) ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej,
6) współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych,
7) doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób,
icon_cool.gif informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi,
9) konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy.
2. W związku z realizowanymi zadaniami określonymi w ust. 1 i art. 10, straży przysługuje prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych w przypadku, gdy czynności te są niezbędne do wykonywania zadań oraz w celu:
1) utrwalania dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia,
2) przeciwdziałania przypadkom naruszania spokoju i porządku w miejscach publicznych,
3) ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.
3. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, sposób wykonywania czynności, o których mowa w ust. 2, uwzględniając potrzebę zapewnienia skuteczności obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych, a także potrzebę respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka.

Art. 12. 1. Strażnik wykonując zadania, o których mowa w art. 10 i 11, ma prawo do:
1) udzielania pouczeń, zwracania uwagi, ostrzegania lub stosowania innych środków oddziaływania wychowawczego,
2) legitymowania osób w uzasadnionych przypadkach w celu ustalenia ich tożsamości,
3) ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia i niezwłocznego doprowadzenia do najbliższej jednostki Policji,
3a) dokonywania kontroli osobistej, przeglądania zawartości podręcznych bagaży osoby:
a) w przypadku istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary,
b) w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1 pkt 3,
c) w związku z wykonywaniem czynności określonych w art. 11 pkt 7, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że osoba, wobec której czynności te są podejmowane, posiada przy sobie niebezpieczne przedmioty dla życia lub zdrowia ludzkiego,
4)nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym za wykroczenia określone w trybie przewidzianym przepisami o postępowaniu w sprawach o wykroczenia,
5) dokonywania czynności wyjaśniających, kierowania wniosków o ukaranie do sądu, oskarżania przed sądem i wnoszenia środków odwoławczych - w trybie i zakresie określonych w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia,
6) usuwania pojazdów i ich unieruchamiania przez blokowanie kół w przypadkach, zakresie i trybie określonych w przepisach o ruchu drogowym,
7) wydawania poleceń,
icon_cool.gif żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych i samorządowych,
9) zwracania się, w nagłych przypadkach, o pomoc do jednostek gospodarczych, prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej oraz organizacji społecznych, jak również do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy na zasadach określonych w ustawie o Policji,
10) (uchylony).
1a. Straż w toku wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 i art. 11 ust. 2, ma obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. Czynności te powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, wobec której zostają podjęte.
1b. Z czynności, o których mowa w ust. 1, na wniosek osoby kontrolowanej, sporządza się protokół.
2. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, zakres i sposób wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2-3a, pkt 8 i 9, uwzględniając potrzebę zapewnienia skuteczności podejmowanych przez strażnika czynności, a także potrzebę respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka.

Widzisz tam gdzieś w zadaniach ochronę p.poż. na PRYWATNYM GRUNCIE? Nie ma.
Straż gminna jest powołana do zapewnienia przestrzegania prawa w miejscu publicznym jakim twoja działka wokół domu bez wątpienia nie jest.

www.e-radca.com
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.