To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

jak zrobić dżem z malin, no i co z jeżyn?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

joakar
Witajcie
Dostałam troche malin, zamarzył mi się pyszny, aromatyczny dżemik, tylko nie za bardzo wiem jak go zrobić. Na razie dodałam do malin cukru i przegotowałam je, powstał taki sok z mnóstwem pesteczek i teraz zastanawiam się czy dodać do tego jakiś żelfiks?
Najczęściej robię przetwory tylko z cukrem i w kwesti żelfiksów doświadczeń nie mam poradźcie jak się do tego dżemu zabrać, a może jest jakiś sposób żeby bez żelków go zrobić??

No a teraz jeżyny dostałam małe wiadereczko i nie wiem jak się do niego zabrać (do tej pory jeżyny to od razu z cukrem i śmietaną ....) Poradźcie co można pysznego z jeżyn wykonać??
ulcik
z jezyn jak i z malin soczek można icon_smile.gif
albo nalewkÄ™ icon_smile.gif
albo z cukrem zasmażyć i do słoików icon_smile.gif

ulcik
Jaco
Ja też chcę dostać wiadereczko jeżyn icon_sad.gif

Dzemik robię tak: Wrzucam malinki na sitko i przecieram, żeby jak najwicej pesteczek oddzielić od miąższu. A następnie ważę, wrzucam do gara i zasypuję żelfiksem Oetkera. Dalej jak na opakowaniu. I do słoiczków.

A soczek malinowo jeżynowy jaki pyszny jest..........


Ale jeżyny strasznie drogie icon_sad.gif
goÅ›
[quote="Jacobina"]
Dzemik robię tak: Wrzucam malinki na sitko i przecieram, żeby jak najwicej pesteczek oddzielić od miąższu. quote]

Dokładnie tak, w zeszłym roku robiłam dżem malinowy szybciorem i nie przetarłam miąższu. Pestki w dżemie są nie do przebrnięcia icon_cry.gif Strasznie zgrzytają w zębach, brrr.
joakar
Dzięki za informacje
ok to przetrę dziś malinki przez sitko (odrobinę pestek dodaje smaku ale co za dużo..., no i zastosuję jakiegoś "żelka" (muszę po pracy kupić)

a jeśli chodzi o jeżyny to może spróbuję je przesmarzyć tylko nie wiem czy te zielone środki ładnie same miękna czy też trzeba je przez sitko przecierać?? Pomóżcie?
marghe.
a ja wymieszałam całe maliny z całymi porzeczkami, dodałam żelfix i zajadamy sie chrupiąc z lekka kwaskowato słodkim dżemem.
m.

ps. nigdy nie przecieram malin
sylwias
Z jeżyn można soczek ((zasypać cukrem, odstawić, zlać soczek), albo dżem (przesmażyć z cukrem i już). Tyle że mnie akurat pestki nie przeszkadzają. icon_lol.gif
marghe.
zrobiłam dzemik malinowo jezynowy. Z cukrem zelującym, ale coś musialam źle zrobić bo rzadki jest. Trudno, będzie z tego ... kompot?
joakar
Już zrobiłam, malinki z żelfiksem pycha (troszkę przetarłam żeby zmniejszyć ilość pestek), jeżyny przesmarzyłam z cukrem i też do słoika, no i z rozpędu zrobiłam jeszcze śliwki - nie wyszły mi może idealne powidła bo czasu już nie było (wyjerzdzaliśmy na weekend) są takie przesmarzone z cukrem.
Dzięki dziewczyny za pomoc icon_biggrin.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.