To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Mozarella Mozarelli nierowna?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

amo
Zawsze myslalam, ze Mozarella to taki bialy twarozek, a tu w sklepie zobaczylam pod ta nazwa zolty ser do pizzy. Natomiast w przepisie na zupe wloska napisano "mozarelle zetrzec na tarce". Chyba nie ten bialy serek, co? Ale jak to mozliwe, zeby pod jedna nazwa kryly sie 2 gatunki?
i.
Bo są dwa rodzaje mozarelli - biała, miękka i żółta twarda.
Trzeć na tarce raczej tylko da się żółtą icon_wink.gif
amo
Kurcze, to powini w przepisach podawac o jaka im chodzi, bo teraz to juz nie wiem czy np. ta biala nadaje sie do pizzy.
i.
Do pizzy to raczej ta żółta.
marghe.
O nie, ja bardzo przepraszam icon_smile.gif ale jesli mówimy o prawdziwej mozzarelli to jest tylko jeden rodzaj i wygląda tak

https://www.caseificiolacasertana.com/la_mozzarella.htm - ta jest z bawolego mleka
robi sie jÄ… tak:
video icon_smile.gif https://www.caseificiocooplacontadina.com/video.htm
zeby sobie obejrzec poszczególne fazy kliknąc na napisy (polecam np. preparazione della mozzarella)

musi być przechowwana w serwatce itp

na polskim rynku trudno dostac prawdziwa mozzarellÄ™.
WÅ‚oska jest np. firmy Galbani
Te wszystkie zółte, twarde, miekkie, twartozkowe itp nie są mozzarellą, niestety.
ps.Do pizzy WÅ‚osiu stosujÄ… normalnÄ… mozzarelle
i.
Wiedziałam Marghe, że się odezwiesz icon_wink.gif
No, ale fakt faktem, że można dostać żółty ser o nazwie mozarella - szczerze mówiąc myślałam, że jest włoski icon_rolleyes.gif
Przynajmniej ja taki kupuję w Carrfourze do sałatek, muszę się mu przyjrzeć bliżej icon_wink.gif

Drugi link cuś mi nie chce się otwierać. Proszą mnie o hasło i nazwę użytkownika.
marghe.
Faktycznie, nie działa. Nie wiem dlaczego. Zaraz go wywalę.

WÅ‚oska jest tylko Galbani... chyba.

Włosi mają coś podobnego do naszej żółtej "Mozzarelli", ale to podróba, nie zasługująca na Waszą uwagę icon_biggrin.gif

Mozna u nas jeszcze kupic niezła Zottarellę i chyba Mozzarelle BArone (nie dam głowy za nazwe)
Zottarelli uzywam do dan na ciepło.
amo
CYTAT(marghe.)
ps.Do pizzy WÅ‚osiu stosujÄ… normalnÄ… mozzarelle

No tak... a do tej zupy co to ma byc starta? Moze ja po prostu pokroic, i tak chyba sie rozpusci?
marghe.
hmmm,... do zupy powiadasz?
Prawdziwa moze sie nieco... sorki "zglucić".
Daj dobrego zóltego sera icon_smile.gif

i podaj przepis to go zweryfikujemy wink.gif
amo
A oto i przepis:

4 porcje, kazda po 135 kcal

2 skrzydelka kurczaka lub 1 udko
wloszczyzna
maly kalafior
2-3 ziemniaki
1 mala cebula
1 pomidor
2 lyzki posiekanego kopru
1/4 szklanki smietany
1/4 szklanki startego sera mozarelli
1/2 lyzeczki masla
otarta skorka z cytryny
sol
pieprz
cukier
galka muszkatolowa do smaku

Mieso zalac 6 szklankami wody, zagotowac, dodac obrane i pokrojone warzywa. Cebule drobno posiekac i zeszklic na masle. Podzielony na rozyczki kalafior oraz obrane i pokrojone w kostke ziemniaki dodac do wywaru, doprawic sola, pieprzem i gotowac 15 min na niewielkim ogniu. Pomidor (bez skorki) pokroic w gruba koske, a oddzielone od kosci mieso w paski. Gdy ziemniaki i kalafior beda prawie miekkie, dodac pomidor, mieso kurczaka i cebule, gotowac 5-10 min. Smietane wymieszac z serem, galka muszkatolowa, skorka z cytryny i koperkiem, dodac do zupy. Chwile podgrzac.
marghe.
Całkiem sympatyczna jarzynówka icon_biggrin.gif
Ale z Włochami to ją tylkoma raczej tylko nazwę wspólną icon_biggrin.gif
amo
CYTAT(marghe.)
CaÅ‚kiem sympatyczna jarzynówka  :D  
Ale z WÅ‚ochami to jÄ… tylkoma raczej tylko nazwÄ™ wspólnÄ…  :D

Moze i tak...
Edi Zet :)
A ta żółta mozarella to nie jest wędzona? Coś mi się tak nasuwa. Wędzona mozarella.... icon_rolleyes.gif
sylwias
Kupuję czasem taką wedzoną mozarellę, polską oczywiście. Dobra jest bardzo icon_razz.gif
marghe.
nie nazywajcie tego mozzarellÄ… , proszÄ™

m.
Edi Zet :)
CYTAT(marghe.)
nie nazywajcie tego mozzarellÄ… , proszÄ™

m.


Ok, nie będziemy Cię drażnić wink.gif
Nazwiemy to: żółty polski wędzony ser, który leżał koło prawdziwej mozzarelli.... wink.gif wink.gif wink.gif
marghe.
icon_biggrin.gif
wystarczyłoby "mozzarella" wink.gif
m.
Edi Zet :)
CYTAT(marghe.)
icon_biggrin.gif  
wystarczyÅ‚oby "mozzarella"  :wink:  
m.


Nie kumam, nie kumam.... icon_rolleyes.gif
marghe.
cudzusłó w , cudzysłów żabko icon_biggrin.gif
i.
Odchodząc od tematu polecam pokrojoną drobno żółtą "mozarellę", marynowane pieczarki, cebulę, groszek i majonez. Mniam.
marghe.
Ilka, a czy ta żólta "mozzarella" nie przypomina w samku zóltego sera?
i.
Jest serem żółtym, wiec przypomina wink.gif Ale jest zupełnie inna niż sery, które znam - mięciutka, delikatna w smaku i ma delikatny zapach.
No a w tej sałatce, którą zapodałam jak postoi godzinę, dwie w lodówce lekko się rozpuszcza. Żaden inny ser nie jest tak dobry jeśli idzie o ten przepis.
marghe.
Dzieki icon_biggrin.gif
Edi Zet :)
teraz kumam...kum, kum...ko ko ko.... icon_wink.gif icon_wink.gif icon_wink.gif
Maciejka
Zawsze można mówić mocarella, nie?
marghe.
hihihi. Mozna i macarella (pisownia oryginalna, sklepowa)
sylwias
albo polzarella icon_lol.gif
Tak czy tak, wedzona mi smakuje. Choć oczywiście nie ma jak oryginał. Na marginesie: w ostatnich Wysokich Obcasach był artykuł o pani Hance która w Murzasihlu prowadzi włoską knajpę. Pierwszy raz trafiłiliśmy tam w 96 roku i od razu się zakochałam - pizza doskonała, dodatki autentyczne , jak parmezan to parmezan, prosciutto tez z Parmy pochodzi itd. Gdyby ktoś był w Murzasihlu polecam gorąco, choć mało miejsc. Wiosną i latem jest jeszcze bajer w postaci możliwości rozkosznego biesiadowania w stylu włoskim na powietrzu z widokiem na Giewont.
I jeszcze pytanko do Marghe: masz jakiś wypróbowany przepis na sos 4 formaggi? Z jakich serów i czy można nie zbankrutować?
marghe.
Sylwia, tansza wersja (moja wersja, nie oryginalna) 4 formaggi przwiduje rokpol zamiast Gorgonzoli, goudę, parmezan i ew. emmentaler. Ale szczerze mówiac zazwyczaj u mnie są 3 formaggi:)
mozzarelli raczej nie dodajÄ™

Włoskie 4 sery bywają rózne , podam Ci przykladowe "zestawy"
- gruyere, mozzarella , parmezan, gorgonzola
- ricotta gorgonzola parmezan scamorza (powiedzmy ze jest to podwędzana mozzarella icon_biggrin.gif , delikatny zólty, miekki ser)
- crescenza (miekki , kremowy, biały serek o lekko drożdzowym posmaku) , sero owczy (pecorino), Grana PAdano
itp

wariacji jest multum icon_smile.gif
m.
zilka
CYTAT(marghe.)
WÅ‚oska jest np. firmy Galbani


To jest taka niebieska z czerwonymi napisami? Nie pamiętam jak się nazywa ta, którą zawsze kupuję a akurat nie mam. Ona występuje w normalnej wielkości i jako kuleczki, sprzedawana w torebkacj i w kubeczkach. To to? Bo jak nie to muszę popędzić, poszukać "prawdziwej" icon_lol.gif

Ja za polską mozarellę już dziękuję, parę razy kupiłam i więcej nie chce, albo się rozłazi albo jakaś taka dziwna, twarda albo co.

A tak w ogóle na pizzy mniam.

icon_mrgreen.gif
malinowa i Malina
CYTAT(zilka)
CYTAT(marghe.)
WÅ‚oska jest np. firmy Galbani


To jest taka niebieska z czerwonymi napisami? Nie pamiętam jak się nazywa ta, którą zawsze kupuję a akurat nie mam. Ona występuje w normalnej wielkości i jako kuleczki, sprzedawana w torebkacj i w kubeczkach. To to? Bo jak nie to muszę popędzić, poszukać "prawdziwej" icon_lol.gif

Ja za polską mozarellę już dziękuję, parę razy kupiłam i więcej nie chce, albo się rozłazi albo jakaś taka dziwna, twarda albo co.

A tak w ogóle na pizzy mniam.

icon_mrgreen.gif

Zilka z tego co piszesz, to jest Galbani.
marghe.
https://www.pizzeriabellanapoli.com/galbani.htm
icon_smile.gif
m.
zilka
CYTAT(marghe.)


Znaczy się na nosa jem dobrą. Teraz już również nie tylko czuję ale i wiem, że jem dobrą... wink.gif icon_lol.gif
marghe.
Zilka, musze Cie zmarwic. Jesz poprawnÄ…, dobra jak na polskie warunki.
Prawdziwą moze zdołam przywieźć, to Was poczęstuję icon_smile.gif
zilka
CYTAT(marghe.)
na polskim rynku trudno dostac prawdziwa mozzarellÄ™.
WÅ‚oska jest np. firmy Galbani


Marghe, złamałaś moje serce. Chyba się zastrzelę. Nie jem prawdziwej mozarelli tylko poprawną. Moje serce krwawi (nie mówiąc o żołądku...) icon_lol.gif icon_wink.gif icon_cry.gif icon_lol.gif icon_rolleyes.gif icon_lol.gif

Ale Marghe... Czy ja ją mogę, mimo wszystko cały czas lubić??? icon_wink.gif icon_lol.gif icon_lol.gif

icon_mrgreen.gif
marghe.
Zilka obawiam sie że innego wyjścia nie masz .

I powiem Ci w tajemnicy. Tylko ciiiiiii.... ja też ją lubię skubaną.
m.
zilka
CYTAT(marghe.)
skubanÄ…...


icon_lol.gif nic dodac nic ująć icon_lol.gif obejrzałam ten filmik icon_lol.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.