To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

jakie sÄ… objawy cukrzycy?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Żyrafo
Ostatnio robi mi się co jakiś czas strasznie słabo - po prostu MUSZĘ sie położyć bo inaczej się przewrócę. Mój tata powiedział, że mogę mieć coś z cukrem nie w porządku (jeden dziadek, jedna babcia i jeden tata - cukrzycy), ale tak poza tym mi nic nie jest i zawsze myślałam, że cukrzyca to jakaś straszna choroba która dotyka ludzi starszych - no a na pewno nie tych przed 30-tką.
Sylwia M.
To co pisze jest uproszczeniem - niech obecni na forum lekarze się nie przyczepiaja jeśli można icon_smile.gif
Są dwa rodzaje cukrzycy : I i II. Pierwsza charakterystyczna głównie dla dzieci i młodzieży, może jednak pojawić się również w późniejszym wieku czego przykładem jest mój mąż - zachorował na nią w wieku 42 lat. Choroba szybko postępuje: odczuwa sie pragnienie, skurcze nóg, osłabienie, błyskawicznie się chudnie, mogą pojawić się zaburzenia wzroku (odwracalne w przypadku rozpoczęcia leczenia). Objawy sa drastyczne i nie sposób ich "przeoczyć". Jedynym leczeniem jest rozpoczęcie insulinoterapii w zastrzykach. Jak na razie - choroba nieuleczalna. Zastrzyki do końca życia.
II cukrzyca atakuje głównie ludzi dojrzałych lub nawet starych i przede wszystkim otyłych oraz mających inne problemy zdrowotne. Pojawia się niepostrzeżenie, drąży organizm czasem przez wiele lat nie dając wyraźnych objawów. Przez to jest nawet bardziej groźna bo nieodwracalnie może uszkodzić narządy wewnętrzne. Leczona zwykle farmakologicznie, czasem wymaga również przejścia na insulinę.
Najprościej - zbadać krew. Cukrzycy nie da się przeoczyć nawet w najprostszej morfologii. Zbadaj się!!! Nieleczona cukrzyca niszczy organizm!
i.
Nie zaszkodzi sprawdzić poziom cukru we krwi oraz mocz.
Cukrzyca dotyka wszystkich, na pewno nie tylko starszych.
Objawy to m. in.:
- częste oddawanie moczu,
- wzmożone pragnienie
- chudnięcie
- osłabienie
- nudności, wymioty
- bóle głowy
- infekcje grzybicze

Na pociechę mogę napisać, że mnie też jest ciągle słabo, mdleję regularnie, ale cukrzycy nie mam.
Pecia
a jesli w moczu cukier nie wychodzi to mozna podejrzewac cukrzyce?
czy trzeba jeszcze zrobic oznaczenie cukru we krwi?
Sylwia M.
W moczu cukier pojawia sie pozniej, gdy jego stezenie jest juz bardzo wysokie we krwi. Jesli jest jedynie podwyzszone do pewnych granic, w moczu nic nie wyjdzie.
Żyrafo
To ja chyba nie mam cukrzycy icon_biggrin.gif
A ten cukier to się robi w standardowym badaniu krwi, czy trzeba go dodatkowo "zaznaczyć"?
i.
W standardowej morfologii nie ma cukru, robi siÄ™ dodatkowe badanie.
Żyrafo
acha, bo niedawno robiłam badania i pomyślałam sobie, ze lekarz by zauważył. No, ale w takiej sytuacji to raczej by nie zauważył.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.