To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Szukam pomysłow na niebanalne zupy

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Marghe
Jak w tytule icon_biggrin.gif .
Mój własny, osobisty małżowinek nie lubi naszych , polskich tradycyjnych zup, niestety...
Ja jako dobra icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif zonka chciałabym Mu kulinarnie dogodzić. Pomożecie?
Ja sie moge odwdzięczyc przepisami na zupke cebulową, meksykańską, cytrynowa, serową... (bazyliową juz opisałam w "kuchnii ekspresowej...")
Dziękuje bardzo
Marghe
wiesiołek
W tej chwili nie pamiętam szczegółow, ale w przyszłym tygodniu dostaniesz conajmniej kilka, w tym stare powtóki z eDziecka.
lea
Marghe icon_smile.gif

to może zasmakujecie czeskich zup icon_lol.gif ?

1) szpinakowa

składniki:
400g szpinaku mrożonego
1 cebula
2 łyżki masła
2 Å‚yzki mÄ…ki
1,5 l wywaru ( może być z kostki rosołowej )
200ml śmietany
1 żółtko
2 jaja na twardo
sól

mrożony szpinak włożyć do rondelka i pozostawic do rozmrozenia, następnie zalać wywarem i pozostawić na ogniu do gotowania. Cebulke skroic w drobna kosteczkę i podsmazyć na maśle, dodac do niej mąkę wymieszać z cebulką i dodać do wywaru ze szpinakiem, dodac sól i pogotować, dodać rozbite żółtko. Przed podaniem dodać śmietany i pokrojone w drobno jajka.

2) zupa z soczewicy

składniki :
250g soczewicy
250g boczku wędzonego
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
sól
1 łyżka octu
1 jajko ( niekoniecznie )
2 zÄ…bki czosnku
majeranek

Wieczorem soczewice zalać wodą i pozostawić do nastepnego dnia. W drugim dniu wodę z soczewicy wylać, wlać świeżą wodę i gotować wraz z drobno pokrojonym boczkiem tak długo do póki soczewica nie zmięknie.
Następnie czosnek sprasować i dodać do gotującej się soczewicy. Z mąki i masła przygotować zasmażkę i dodać do zupy. Dodac soli, octu, majeranku i na samym końcu dodać rozbite jajko.( jajko nie jest konieczne ).

smacznego icon_smile.gif

aaa gdzieś tu już podawałam przepis na zupkę czosnkową icon_smile.gif też pyszna mniam icon_wink.gif

pozdrawiam - lea
Ewa
Nie chce mi sie jeszcze raz pisac, ale kilka watkow nizej podawalam pare przepisow na zupy.

Pozdrawiam
eJustynka
To ja zaproponuję ZUPĘ WĘGIERSKĄ

Przepis mam przepisany z jakieś książki kucharskiej więc podam składniki wg tego co mam napisane (mieszam trochę ale już jest późno icon_wink.gif )

25 dag surowej kiełbasy (np. polskiej)
3/4 l rosołu
25 dag cebuli
20 dag ziemniaków
2 papryki olej do smażenia
2 łyżki przecieru pomidorowego
1 łyżka posiekanej natki pietruszki (ja nie daję)
2 łyżki kwaśnej śmietany
1/2 łyżeczki ostrej papryki
1/2 Å‚yzeczki kminku
1/2 łyżeczki amjeranku
1 łyżka słodkiej mielonej papryki
sól i czarny pieprz

Cebulę, ziemniaki, paprykę i kiełbase pokroić w kostkę.
Cebulę i kiełbasę przysmażyć na oleju. Gdy cebula będzie szklista, dodać paprykę i ziemniaki. Chwilę smażyć, dolać rosół i gotować aż ziemniaki będą miękkie. Dodać przecier pomodorowy, zupę doprawić solą, pieprzem, majerankiem, papryką i kminkiem. Podawać bardzo gorącą, przybraną kleksem śmietany i zieleniną.

Polecam, jest rewelacyjna, a jakie zapachy rozchodzÄ… siÄ™ po domu... Mmmm
wiesiołek
ZUPRA KREM Z ZIELONEGO OGÓRKA
1l wody
2 kostki rosołowe
duży serek topiony (10 dkg)
300g zielonego ogórka
2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka posiekanego koperku
kubek słodkiej śmietany

Ogórek (można ze skórką można bez) zmiksowac , zalać wodą, zagotować, dodać kostki rosołowe, połamany ser topiony, śmietanę i pogotować kilka minut mieszając, na koniec dodać koperek, śmietanę oraz zagęścić wszystko mąką ziemniaczaną.

Ja podajÄ™ tÄ™ zupÄ™ albo z groszkiem ptysiowym albo z lanymi kluseczkami.

Wcześniej, gdy podawałam ten przepis pisałam, że smakuje wszystkim dzieciom (próbowałam na siostrzeńcach i dzieciach znajomych). W miedzyczasiu moje dziecko dorosło do jedzenia normalnych obiadów i ku mojemu zadziwieniu nie chce na tę zupę nawet patrzeć icon_sad.gif

Cóż, mnie ona i tak smakuje, a do tego jest prosta jak konstrukcja cepa i tania.


i drugi przepis, któy podawalam na eDziecku, ten zrobił swego czasu furorę:

ZUPA CEBULOWA Z TWAROGIEM i tymiankiem

5 cebuli 2 ząbki czosnku , pokroić i zrumienić lekko na 3 łyżkach masła
dodać do 1,4l itra rosołu z kostki
dodać tymianek i pieprz i gotować około 25-30minut
połowe cebuli ( lub jeśli ktoswoli zupę -krem całość ) zmiksować i spowrotem dodać do rosołu i doprowadzić do wrzenia
zaciągnąć śmietaną
20dkg twarogu pokroić w kostkę i ułożyć na dnie talerzy, zalać gorącą zupą

Cały urok tej zupy polega na tymianku i twarogu. Wiem, ze tradycjonalistom twaróg w cebulowej możę się wydawać dziwny, zwykle dodajemy do niej ser żółty, ale wierzcie mi , twaróg zalany taką gorącą zupą zmienia nieco konsystencję i smak i jest idealnym, niebanalnym dodatkiem.
siłaczka
Zupa amerykańska
Kiedyś ten przepis podawał Makłowicz i mi bardzo się spodobał, a w dodatku robi sie ją naprawdę szybko.

20-30 dkg. bekonu
cebula
1 papryka czerwona
3 ziemniakli
3 Å‚odygi selera naciowego
puszka kukurydzy ( nie może być ta najtańsza bo często jest twarda i bez smaku, zepsuje smak całej zupy )
200 ml. słodkiej smietanki

Pokrojony bekon podsmażamy z cebulką, zalewamy go wodą, można dodać kostke rosołową i wrzucamy pozostałe składniki pokrojone w kawałki. Kiedy warzywa będą miękkie ( ok. 20 min ) robimy białą zasmażkę na maśle i zalewamy ją śmietanką. Potem wszystko do gara i gotowe.
siłaczka
Wiesiu, dziś ugotowałam tę zupke z ogórka: pyyyycha, Miśka też zajadała. Nie miałam mąki ziemniaczanej więc dałam zwykłą, a do tego ugotowałam miniaturowe gwiazdeczki - makaron. Ona przypomina trochę chłodnik, myślę, że można ją też jeść na zimno albo tak jak do gazpaczo zamiast groszku ptysiowego czy kluseczek wrzucić pokrojone świeże warzywa: paprykę, pomodorka, ogóreczka...
wiesiołek
Cięszę się, że ogórkowa Ci smakowała. icon_biggrin.gif

Hmm- przypomina chłodnik? Jakoś nie mam przekonania do tej wersji ala gaspachio- jak wypróbujesz to daj znać jak wyszło.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.