Jestem matką 3- letniej córki, którą od urodzenia wychowuję dwujęzycznie ( jęz. polski i niemiecki ). Choć moje dziecko bardzo dobrze włada tymi językami , to jednak brakuje mi wsparcia jakiegokolwiek, tzn. nie ma żadnych propozycji dla dzieci jeżeli chodzi o język niemiecki. Są przedszkola, w których można liczyć ewentualnie na namiastkę nauki języka angielskiego dla maluchów ale nie słyszałam o jakichkolwiek możliwościach nauki niemieckiego przez fachowców. Uważam, że jest to istotny temat, ponieważ jak wiadomo dzieci od najwcześniejszych lat życia są bardzo "chłonne" na każdego rodzaju naukę i zapewne wielu jest rodziców, którzy posiadając dobrą znajomość języka obcego mogliby uczyć go swoich dzieci ale niestety jest to bardzo trudne, jeżeli nauka języka obcego kończy się tylko na osobie uczącej- matce czy ojcu. W mieście, w którym mieszkam jest wielu tłumaczy przysięgłych jak i nauczycieli języków obcych a mimo to , jak już nie raz się przekonałam , jestem czymś wyjątkowym ponieważ moje dziecko już jako niemowlę słyszało 2 dęzyki. Uważam , że jest to w wielu przypadkach zaprzepaszczenie szansy dla dzieci, którym można od samego początku w naturalny sposób " wprowadzać" język obcy. Dzieje si ę tak tylko dlatego, że rodzice nie czują się na siłach szczególnie w sytuacji, kiedy nie ma żadnej pomocy " z zewnątrz"