To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Zasiłek chorobowy - wylicznie kwoty

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

agarad
Czy Ktoś może zajmuje się wyliczaniem wynagrodzenia i mógłby pomóc w wyliczeniu naleznej kwoty w przypadku korzystania ze zwolnienia?
Ika
Agarad, ja się tym nie zajmuję (przynajmniej nie zawodowo icon_wink.gif ) ale wyliczam dla siebie. Jeśli Ci to wystarczy, to chętnie pomogę.
agarad
Ika, mogę szczegóły wrzucić na PW?
Ika
Aga, jasne icon_smile.gif

A ja oprócz tego wrzucę tu za chwilę ogólny wzór wyliczania chorobowego, bo może się jeszcze komuś przyda icon_wink.gif

Acha - istotne jest (przy wyższych pensjach) czy zasiłek wypłaca pracodawca, czy jest to zasiłek wypłacany przez ZUS po ustaniu stosunku pracy.
Za chwilę napiszę więcej, teraz w biegu jestem icon_wink.gif
Ika
Wzór:

podstawa brutto (średnia pensja z 6 ostatnich miesięcy) : 30 = stawka dzienna brutto x ilość dni zwolnienia - 20% = wypłata brutto - 19%

To jest ogólny wzór. Teraz tak: jeśli wypłaca pracodawca, to luzik. Ale jeśli jest to zasiłek chorobowy płatny przez ZUS po ustaniu stosunku pracy, wówczas wypłata jest tylko do wysokości średniej krajowej (średnia krajowa obowiązująca od grudnia to 2269,93 zł brutto). Tak więc jeśli ktoś miał wyższą pensję, to musi się liczyć z tym, że niestety nie dostanie tyle icon_sad.gif
Powyższy wzór obowiązuje dla L4 od 1-91 dni. Powyżej 91 dnia choroby przysługuje 100% pensji netto (ale dla zasiłku płatnego przez ZUS będzie to znowu 100% średniej krajowej...).
agarad
Ika, teraz to matematycznie chyba sobie poradzę i nie będę musiała Ci zawracać głowy.
A czy do średniego wynagrodzenia wliczamy premie, nagrody itp.?

P.S. Pani, która to wylicza (właściwie nie ona tylko komputer) powiedziała że to wyliczenie to bardzo skomplikowane jest i chyba musiało być dla Niej czy tez jej komputera skoro tak straszne błędy popełniła.

Dzięki Ika jeszcze raz, jakby mi niekorzystnie wychodziło to się zgłoszę icon_wink.gif
Ika
CYTAT(agarad)
A czy do średniego wynagrodzenia wliczamy premie, nagrody itp.?

Wszystkie normalnie opodatkowane tak.
agarad
A normalnie opodatkowane tzn. jak? bo tu wchodza w grę takie , od których jest odprowadzony tylko podatek i takie , od których jest naliczony podatek + składki ZUS-owskie.

a i jeszcze czym się różni ten ogólny wzór dla zwolnienia 80% i 100%(ciąża) bo w jednym miesiącu były i takie i takie zwolnienia - oj ale namieszałam, Ika pomocy.
Ika
Wzór jest dla zwolnienia 80%, jeśli należy Ci się 100%, to nie odliczasz 20% od stawki dziennej.

Co do tego podatku, to moim zdaniem obie formy premiowania wchodzą w grę, ale dla pewności warto sprawdzić w ZUS-ie, czy te bez składki też się liczy (ja nie miałam takiego przypadku, stąd nie mam pewności, u mnie nie było premii).
Ika
Aga, dopiero teraz zauważyłam, że zjadło mi kawałek wzoru za pierwszym razem (tak to jest jak się posta nie czyta po wysłaniu icon_sad.gif ). Poprawiłam, przepraszam za zamieszanie...
kamami
CYTAT(agarad)
A czy do średniego wynagrodzenia wliczamy premie, nagrody itp.?

Premie i nagrody wliczamy jeśli przewiduje to regulamin w pracy, czyli nie zawsze (mimo, że są od nich pobierane składki na ZUS). Natomiast płatne nadgodziny wlicza się zawsze
kamami
agarad
CYTAT(Ika (mama Oskarka))
Aga, dopiero teraz zauważyÅ‚am, że zjadÅ‚o mi kawaÅ‚ek wzoru za pierwszym razem (tak to jest jak siÄ™ posta nie czyta po wysÅ‚aniu  :(  ). PoprawiÅ‚am, przepraszam za zamieszanie...


Ika teraz już wszystko jasne - dziękuję Ci bardzo za pomoc.
Ogoshi
od wyliczenia podstawy jaka podajecie nalezy jeszcze w miedzyczasie odjac 18,71% (na tzw. nie wiadomo co - co ZUS kaze odejmowac) icon_evil.gif
Jak juz wyliczysz sobie podstawe - to potem jest latwo

do wyliczenia podstawy przyjmuje sie
".. przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. Oprócz składników przysługujących za okresy miesięczne, w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe. W podstawie wymiaru nie uwzględnia się składników, które nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku. Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od odpowiedniej do stażu pracy kwoty minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71% tego wynagrodzenia..."

a po polsku:
Twoje wynagrodzenie brutto z umowy - usrednione z ostatnich 6-ciu miesiecy - (jesli sie zmienialo w ciagu ostatnich 6 miesiecy - sumujesz wszytskie kwoty brutto z szesciu miesiecy i dzielisz przez 6 - wychodzi srednie miesieczne)
te ewentualne dodatkowe przychody ktore mozesz dodac to tylko takie, ktore wystepuja regularnie w stosunkach rocznych, ale tylko te ktore pracodawca dolicza w tych miesiacach do podstawy wymiaru ubezpieczenia chorobowego - oczywiscie odpowiednio trzeba je podzielic przez liczbe miesiecy, zeby doliczyc do kwoty miesiecznej - jesli masz takie skladniki wynagrodzenia - to srednie miesieczne wynagrodzenie powinnas wyliczac w stosunku rocznym a nie 6-cio miesiecznym - czyli liczac z ostatnich 12-tu miesiecy.

srednie miesieczne dzielisz na 30 - otrzymujesz stawke dniowa
od stawki dniowej odejmujesz 18,71% - i otrzymujesz w ten sposob podstawe za jeden dzien przebywania na zasilku

jesli zasilek jest 80% - to oczywiscie odpowiednio
liczba dni na zwolnieniu * podstawa - 80%

jesli zasilek jest 100% - to liczba dni na zwolnieniu * podstawa

liczbe dni masz wykazywana na zwolnieniach od lekarza oraz odpowiednio w formularzach ZUS RMUA, ktore powinnas dostawac od zakladu pracy co miesiac

powodzenia w wyliczeniach
P.S. zainspirowana Twoim postem zabralam sie za sprawdzenie swoich kwot jakie dostaje z chorobowego i widze, ze od wrzesnia sa bledy w moich RMUA - hehehehe

Jakby co - to wal jak w dym icon_lol.gif
tonia
Ogoshi , to 18,71 % to składki ZUS na ubezpieczenie społeczne. Od wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego nie nalicza się składek na ub.społeczne, stąd przy naliczaniu od podstawy (średniej z 6 m-cy) musisz odjąć te składki, które z reguły wynoszą właśnie te 18,71 %.
agarad
Właśnie dostałam RMUA i tu też muszę firmę sprawdzić skoro popełnia takie błędy icon_evil.gif
I tu pytanie jak należy wyliczyć podstawy dla poszczególnych składek?
tonia
Od brutto liczysz skl.emerytalnÄ… (9,76%), rentowÄ… (6,5 %) i chorobowÄ… (2,45%).
Odejmujesz od brutto ww składki, naliczasz skł. zdrowotną.
Od tej samej podstawy co zdrowotną naliczasz podatek po pomniejszeniu o 1/12 kosztów uzyskania przychodu. Naliczony podatek pomniejszasz o część (7,75%) skl.zdrowotnej, otrzymujesz podatek należny.

Od brutto odejmujesz skł. em., rent., chor., zdr. i podatek należny powinnaś wyjść na netto.
agarad
tonia ale mi chodziło o podstawę wymiaru składek jak to wyliczyć? gdy byłam na zwolnieniu 80% i 100%.
tonia
Od wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie nie nalicza siÄ™ skl. em., rent., i chorobowej.
Liczysz tylko zdrowotnÄ….

Podstawa to wynagrodzenie brutto jakie obliczyłaś za czas choroby, wg wskazówek podawanych wcześniej.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.