To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

mamy lekarki pomóżcie!!! RZS!!!

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

OlivkaMamaNorbercika
Mam wielką prośbę do mam lekarek icon_exclaim.gif
Dziewczyny mój mąż jest podejrzewany o Reumotoidalne zapalenie stawów. Już kilka razy miał stawianą taką diagnozę i kilka razy miał ją wykluczaną icon_confused.gif Lekarze po prostu nie mogą się zdecydować icon_mad.gif

Boję się, że jeśli mąż choruje na RZS to diagnoza będzie postawiona dopiero, gdy choroba poczyni spusztoszenie w jego organiźmie icon_cry.gif 32.gif

Napiszcie mi proszę jakie badania powinien zrobić by raz na zawsze wykluczyć RZS lub potwierdzić jego istnienie. Słyszałam o badaniu na przeciwciała jądrowe. Nie wiem czy robi się je w tej chorobie icon_rolleyes.gif

Dodam jeszcze, że mąż ma morfologie i OB w porządku, kwas moczowy znacznie podwyższony, odczyn Walerego-Rossego znacznie podwyższony, próbę lateksową ++, ASO w porządku. Rtg stawów rąk i kolan bez zmian. Tak więc wyniki są sprzeczne icon_confused.gif
Jakie badania może jeszcze zrobić icon_question.gif icon_exclaim.gif

Pomóżcie proszę icon_exclaim.gif
Ola#
Witaj!

Przede wszystkim przeciwciała przeciwjądrowe!
Lekarz zanim postawi jakąkolwiek diagnozę musi wykonac to badanie. W zwiazku z tym, że koszt badania jest wyskoi, to oczywiście zwlekają z tym, ale bądzcie twardzi!! icon_wink.gif

A co spowodowało, że zgłosił się do lekarza i do jakiego specjalisty?
Napisz, jeśli masz ochotę oczywiście, jakie ma objawy.

Ja troszkę na temat tej choroby wiem, mój szwagier choruje od chyba 20lat, ja od kilku...

Pozdrawiam
i naprawdę prosze nie załamujcie sie!
Ola
OlivkaMamaNorbercika
Olaj dziękuje za odpowiedź icon_exclaim.gif

Zacznę od początku. Od conajmniej roku mój mąż (33 lata) cierpi na dziwne bóle stawów. Bolą go stawy u rąk, stawy kolanowe. Czasami stawy biodrowe. Najgorzej czuje się zazwyczaj rano. Często musi się "rozchodzić". Do tego czuje się jakby był cały czas przeziębiony.
Gdy ten stan zaczął przeciągać się w czasie poszedł do lekarza rodzinnego. Ten dał mu skierowanie na morfologię, OB i mocz. Podstawowe badania wyszły dobrze, więc na tym diagnozowanie się skończyło. Lekarz oświadczył, że mąż jest zdrowy.
Dolegliwości jednak nie ustępowały, wręcz nasilały się. Wtedy mój mąż znowu poszedł do lekarza, a ten uznał go za hipochondryka.
Wkurzyliśmy się bardzo i mąż sam na własną rękę zaczął robić różne specjalistyczne badania w kierunku chorób stawów.
O dotychczasowych badaniach i jego wynikach pisałam wyżej.

Olaj powiedz mi proszÄ™ jak jest z tym OB icon_question.gif Czy przy RZS-ie jest wysoki czy niekoniecznie icon_question.gif
Powiedz mi proszę czy znacznie podwyższony poziom odczynu Walerego-Rossego i dodatni odczyn lateksowy(++) mogą świadczyć o o RZS-ie icon_question.gif
OlivkaMamaNorbercika
Martwi mnie jeszcze ten podwyższony (i to znacznie!) kwas moczowy icon_sad.gif Reumatolog wykluczył dnę moczową...
Ola#
Jeszcze jedna sprawa, czy Twój mąz puchnie? dłonie, kolana, twarz?

Powiem tak, rzs to choroba z grupy chorób autoimmunologicznych, nie istnieje lek, który sobie weźmiemy i cudownie ozdrowiejemy, niestety.
Dlatego uważam, ze jeśli coś takiego podejrzewacie, najwyższy czas wybrać sie do dobrego lekarza, nawet prywatnie. Dlaczego? poniewaz rzs jest chorobą postępującą, istnieje możliwosc remisji, ale należy bardzo dbać o siebie.
Twój mąz jest młodym facetem. Z tego co napisałaś wykonał już sporo badań i tak najwazniejsze badanie, moze nie najwazniejsze, ale najczęściej wykonywane to odczyn lateksowy juz ma, jest dodatni, wiec proponuję przeciwciała przeciwjądrowe (na czczo i czeka sie około 2 tygodni-idzcie do kliniki, badanie będzie pewne, ja miałam stąd wysyłane do Poznania). Ponowne badanie krwi, OB+zelazo.
Żelazo, ponieważ często występuje niedokrwistośc, anemia i dla sprawdzenia powinno się wykonać.
No, to tyle.
A co do objawów jeszcze, takie uczucie poranne jakie męczy męza jest wskazujace, bo objawy to własnie stany podobne do grypy, odrętwienie, itp. OB jest raczej podwyższone.

Nie jestem lekarzem icon_smile.gif
Proponuję idzcie do reumatologa, póki stawy są w dobrym stanie, dostanie jakis lek niesterydowy i zaraz poczuje sie lepiej.

Trzymam kciuki
Ola

jak masz jakieÅ› pytania, odpowiem.
OlivkaMamaNorbercika
Olaj, mężowi puchną stawy u rąk.

Był już u dobrego reumatologa, ale on wykluczył RZS. W ogóle potraktował mojego męża jak hipochondryka icon_confused.gif 21.gif A przecież część wyników ma naprawdę złych icon_exclaim.gif

Mariusz rzeczywiście bardzo cierpi icon_sad.gif Bolą go te stawy 13.gif

Teraz zrobimy prywatnie te przeciwciała jądrowe( w laboratotium Akademii Medyczej, bo są w tym naprawdę dobrzy).

No właśnie to OB wychodzi mu cały czas bardzo dobre icon_exclaim.gif Powtarzał je już ze 4 razy i za każdym wyszło poniżej 10. Czy to nie dziwne icon_rolleyes.gif

Olaj, a czy Ty też masz podwyższony kwas moczowy icon_question.gif

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź icon_exclaim.gif icon_biggrin.gif
OlivkaMamaNorbercika
Morfologię też ma super. Robił kilka razy.
Ola#
Ja choruję na coś innego, dlatego moje wyniki nie będą pomocne.

Nie wiem czy to jest dobry sposób, abyście na właśna rękę robili te wszystkie badania. Zmieńcie lekarza! Takie podejrzenia tylko pogłębiają stres Twojego męza, a leczenia jak nie ma tak nie ma!

- masaż jest ważny, tzn. taka rehabilitacja (krio itp.)
- leki, uwazać na sterydy! lekarze często walą dawki jak dla osła, a z czasem okazuje się w ogóle bez sensu
- gdzie mieszkasz? może pomogę znaleźć dobrego lekarza (jak Warszawa, to na Spartańskiej mają dobrych lekarzy!)
- nastepnym razem, jak pójdziesz do lekarza i bedzie dziwnie spoglądał na męza, to powiedź, że zdrowy mężczyzna za diabła nie zastuka do drzwi lekarza!
OlivkaMamaNorbercika
Olaj mieszkamy w Lublinie.

Mąż zrobi jeszcze te przeciwciała jądrowe. Powtórzy także pozostałe badania i pójdzie do innego lekarza. On chce przedstwaić lekarzowi na wizycie komplet szczegółowych badań.

Dziękuję Ci jeszcze raz za pmoc i życzę dużo zdrowia icon_exclaim.gif icon_biggrin.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.