To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Jak się wymawia słowo dżem ?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3
Lua
Otóż na wstępie powiem, że ciężko mi bedzie napisac tego posta bo trudno to wytłumaczyć icon_wink.gif

Wczoraj prawie się pokłóciłam z pewną bardzo dobrze znaną mi Panią icon_wink.gif o to jak wymawia się słowo dżem.

Ja jestem przekonana, że mówi się tak jak dżdżownica, czyli dż ( razem a nie najpierw literkę d a potem ż.... icon_wink.gif )
Przecież jeżeli mamy mówić najpier d a potem ż a raczej rz icon_wink.gif to są takie słowa jak drzewo czy drzazga gdzie wyraźnie słyszymy na początku samo d a potem rz.
A dżem wymiawia się dżem icon_wink.gif a nie d...żem icon_wink.gif

Polonistki i nie tylko...stawiać się tutaj icon_lol.gif

Mam rację z tym dżemem ???
siłaczka
Opcja pierwsza moim skromnym zdaniem icon_lol.gif
Małgoś.dz
Nie jestem polonistką, ale stawiam na dżem, a nie d...żem. wink.gif
Edi Zet :)
Wg. mnie zdecydowanie dżem icon_smile.gif
ulla
Nie wiem jak jest poprawnie, ale sama mówię d...żem.
Anuk
Kiedyś usłyszłam, że za język dąży do uproszczeń i dlatego dżem a nie d żem i choć piszemy jabłko to mało kto tak wymawia: częściej jednak "japko"
ulla
Ale chyba poprawnie jest dżem...bo mam wrażenie, że inaczej wymawia się kiedy po d jest rz....
amania
ja mówię dżem (razem)
Villi
amania na pewno wie, skoro mówi że dżem to wymawia sie dżem icon_mrgreen.gif
Tuni
A ja dżem jem.
Po prostu icon_wink.gif
marghe.
dżem.
to nie to samo co drzemać , drzemka..
mama_do_kwadratu
Mówię dżem- razem.

W PWN znalazłam coś o słowie "drzwi"

Jak poprawnie należy wymawiać słowo drzwi?

Obocznie: [(dż)-żwi] lub [d-żwi], nie [(dż)-wi]. W powyższym zapisie znak (dż) oznacza jednÄ… gÅ‚oskÄ™ – tÄ™, która wystÄ™puje np. na poczÄ…tku sÅ‚owa dżem.
— MirosÅ‚aw BaÅ„ko, PWN
kasiarybka
Ostatnio słuchałam Pana Miodka i mówi się DŻEM razem...nie d...żem, jestem tego pewna icon_smile.gif
Mama Anka
Moim zdaniem masz racje, ja mowie dzem, a nie d..zem, ale np. robilam kiedys blad i mowilam d.rzwi, zamiast drzwi... icon_redface.gif wink.gif
addera
Ja mówię dżem (razem).

a co do jabłka, to najbardziej lubię "apko" w wykonaniu Michała wink.gif
EwaKW
Wymowa d-rzwi jest błedna? a poprawna drzwi? icon_eek.gif

Ja tam jestem pewna ze slowo dżem sie czyta d-żem icon_smile.gif
mama_do_kwadratu
Wymawia się [(dż)-żwi] lub [d-żwi], nie [(dż)-wi] icon_mrgreen.gif
chilli "d-rzwi" nie "dżwi" icon_smile.gif
agabr
No dobrze IMHO (jestem mgr filologii polskiej) zachodzi tu rozbicie , uproszczenie trudnego dż na dwa dzwieki i mysle , ze zachodzi tu zasada uzusu ( wiekszosc wyrazow z dż w naglosie pochodzi z angielskiego i trzymajacego sie tego faktycznie nalezaloby wymawiac jak w ang jam)natomiast nie traktowalabym tego w kategorii bledu .B
Lua
No dobra to teraz jak mam wymawiać dżdżownica??? wink.gif
d...żd...żownica?
EwaKW
icon_lol.gif
marghe.
ten długi robal..
skanna
Hehe, po dłuższym zastanowieniu wyszło mi, że mówię d-żem, ale w odmianie już dżemem.
Maciejka
W sprawie jabłka, to moje dziecko od zawsze mówi "jabłuko". I tak pewnie mu zostanie. Uwielbiam to.
A ja mam jeszcze jeden problem gramatyczny. koleżanko Bryndza, proszę o konsultację!
Czy mówi się "nie zwróciłaem uwagi" czy "nie zwróciłaem uwagę"? Całe życie nie zwracałam uwagi na pewne rzeczy, ale coraz częściej u róznych "mądrych" osób, a takze w mediach słysze "nie zwróciłem uwagę". no i zgłupiałam. Bo mnie się zdaje, ze nie zwróciłam kogo czego uwagi, a nie kogo co uwagę. Ale może się mylę. Zwróciłam uwagę to normalne ale w formie przeczącej chyba się to zmienia, co?
Błagam, rozwiejcie moja wątpliwość!
skanna
Maciejka, dla mnie tylko i wyłącznie uwagi i cierpnę, jak słyszę, że ktoś nie zwrócił uwag_ę-
Jutta
Jakkolwiek sie mówi bedzie dobrze icon_lol.gif ale swego czasu dośc znana Pani chciala sie pochwalic jak to ona dba o dom i rodzine i robi przetwory i Twoj Styl cyknal zdjecia jest spizarni a tam oczom moim ukazal sie zbior wekow wszelakich pieknie cudnymi serwetkami przywiazynymi i naklejki slicznie przylepione a na nich jak wół "DRZEM ...." icon_eek.gif
Patrzylam nawet przez lupę, czy mam jakies zwidy, ale nie .... dżem jak wół był drzemem icon_eek.gif

Może te przetwory gosposia jednak robiła icon_question.gif icon_lol.gif

ps. Ja mowie d-żem icon_wink.gif
CrazyMary
Słowo dżem wymawiamy tak jak : dżin, dżinsy, dżokej, dżuma, dżudo, dżungla, dżentelmen, dżdżownica ( "Elementarne ćwiczenia dykcji" B. Toczyska)
marghe.
dżdżu .. Wypatrywac czegos jak kania dżdzu..

No dobra to jak będzie ? ten dżdż icon_lol.gif icon_lol.gif ???

zartujÄ™.
aronka
CYTAT(Lua)
No dobra to teraz jak mam wymawiać dżdżownica???  :wink:  
d...żd...żownica?


Lua, po prostu glizda. icon_lol.gif
Nawet nie glista. icon_wink.gif

Dżem powiedziałabym łącznie, chociaż rzadko mi się zdarza, bo nie lubię, jak żadnej innej "marmolady". Pączki obgryzam jak jabłko, zostawiając "ogryzek" (oczywiście jak nikt nie widzi). icon_redface.gif
Tak nawiasem, to moja córka pięknie wymawia "jabłko", nie wiem dlaczego, bo my mówimy bardziej niechlujnie. icon_wink.gif

A skoro już babramy się w zawiłościach naszego języka, kto podpowie, jak się powinno mówić: "wyschnął" czy "wysechł"??? Bo ja w akcie desperacji jestem gotowa stwierdzić "uległ wysuszeniu"... icon_lol.gif

Filolog jestem, ale nie polonistka... icon_wink.gif
agabr
a wysechl to mialby byc dokonany od czego?B
aronka
CYTAT(agnieszkabryndza)
a wysechl to mialby byc dokonany od czego?B


Noooo, od "wyschnąć". Np. "parasol wyschnął" czy "parasol wysechł"? icon_rolleyes.gif
kasiarybka
Ten parasol wysechł tak myślę...
amania
CYTAT(skanna)
Maciejka, dla mnie tylko i wyłącznie uwagi i cierpnę, jak słyszę, że ktoś nie zwrócił uwag_ę-


ja podobnie
agabr
CYTAT(kasiarybka)
Ten parasol wysechł tak myślę...
Kasiu a bezokolicznik to jaki bedzie?B
mama_do_kwadratu
CYTAT(kasiarybka)
Ten parasol wysechł tak myślę...


eee, ja bym powiedziała "wyschnął"
kasiarybka
wyschnÄ…Å‚ ????
Aga nie wiem icon_redface.gif
Wiesz ile mi zajęło zastanawianie się.....tutam tumanowicz jestem.....
kasiarybka
Bezokolicznik używany jest jako część czasu przyszłego złożonego, wymiennie z imiesłowem przeszłym, np. będzie malować lub będzie malował; w roli dopełnienia lub podmiotu, często wymiennie z rzeczownikiem odsłownym, np. zaczął malować lub zaczął malowanie;.....tyle wiem...ale jak to z tym wysechł, wyschnął będzie to już nie wiem.....zamotałam się całkowicie .....
agabr
wysechnac icon_wink.gif
schnac- wyschnac-wyschnal jak w pysk strzelil III os l poj , dokonany
agabr
CYTAT(kasiarybka)
Bezokolicznik używany jest jako część czasu przyszłego złożonego, wymiennie z imiesłowem przeszłym, np. będzie malować lub będzie malował; w roli dopełnienia lub podmiotu, często wymiennie z rzeczownikiem odsłownym, np. zaczął malować lub zaczął malowanie;.....tyle wiem...ale jak to z tym wysechł, wyschnął będzie to już nie wiem.....zamotałam się całkowicie .....
Kasiu bezokolicznik to forma czasownika zakonczona w jez polskim na ć
spac, srac , myc itd.
to co skopiowalas dotyczy jednego z 2 czasow przyszlych w jez polskim
bede myc
bedziesz jesc itd
icon_wink.gif B
kasiarybka
CYTAT(agnieszkabryndza)
wysechnac icon_wink.gif


.....zmieniłam przecież nieeeee....z czego rechoczesz wink.gif
kasiarybka
Matko jak to dobrze znać mądrych ludzi icon_smile.gif
kasiarybka
.....a tak wogóle, to chyba już wszyscy doskonale wiedzą, że byki sadzę jak woły, więc nic nowego icon_wink.gif
agabr
Kasiu zapytaj sie ile jest 7x8 ..bede sie zastanawiac.B
kasiarybka
Agnieszka ja też nie wiem icon_wink.gif
Musiałabym policzyć na palcach icon_wink.gif
Wiesz tylko co jest najciekawsze. Kiedyś zawsze wmawiano mi, że jeśli będę czytała dużo książek, nie będę robiła błędów...BZDUUUUURA okropna.
Czytałam i czytam mnóstwo książek i nic, nadal sadzę woły, byki i co kto jeszcze chce....czytam obrazowo.
Nie zapamiętuję wyrazów, zapamiętuję obrazy jakie wytwarzają się w mojej wyobrażni podczas czytania i tyle.
ulla
Hehe...akurat tabliczkę mnożenia umiem na wyrywki...o dowolnej porze dnia i nocy mogę przeprowadzać obliczenia, bo miałam upiornego matematyka w podstawówce, który nawet małpę nauczył by liczyć do stu...ale z pisownią, to się czasem zastanawiam...nie nad ó/u, ż/rz, h/ch, bo z tym zwykle problemu nie mam, ale gramatyka czasem sprawia mi kłopoty...zwłaszcza, że nowych (no już nie takich nowych) zasad np. pisania nie z różnymi częściami mowy nie przyswoiłam....wielu innych też nie.
Ciągle najlepiej sprawdza się sposób znany mi od pierwszej klasy podstawówki, kiedy mama pokazała mi, że jeżeli mam wątpliwości jak coś napisać, to mam napisać sobie wszystkie możliwe wersje i wybrać moim zdaniem najlepszą, tą najlepiej pasującą...Działa bez pudła.
EwaKW
CYTAT(ulla)
Ciągle najlepiej sprawdza się sposób znany mi od pierwszej klasy podstawówki, kiedy mama pokazała mi, że jeżeli mam wątpliwości jak coś napisać, to mam napisać sobie wszystkie możliwe wersje i wybrać moim zdaniem najlepszą, tą najlepiej pasującą...Działa bez pudła.


U mnie tez ten sposob dziala i tez mama mi tak radzila...z ta roznica ,ze u mnie pudła sie zdarzaja wink.gif
Mama Anka
U mnie tez zdarzaja sie pudla, a co do parasola, to wysechl, ale latwiej powiedziec, ze jest juz suchy... icon_biggrin.gif wink.gif
aronka
CYTAT(Mama Anka)
U mnie tez zdarzaja sie pudla, a co do parasola, to wysechl, ale latwiej powiedziec, ze jest juz suchy... icon_biggrin.gif  :wink:


Toteż właśnie tak najprościej. icon_lol.gif
Ja z założenia byków nie robię. Już w podstawówce byłam w klasie specem od ortografii. icon_wink.gif Ale stwierdzam, że język polski jest tak zagmatwany, że trudno czasem nie zrobić błędu.

Za to matematyka... Gdyby nie ściągi na maturze... icon_redface.gif icon_redface.gif icon_redface.gif

No i co ten parasol w końcu zrobił? icon_wink.gif icon_lol.gif
Kari07
Ja toczę boje z meżem o taką rzecz jak puf ( czyli takie coś do siedzenia).
Dla mnie to jest TEN puf a dla niego TA pufa.
Nie da się przekonać chociaż sprawdzałam w słowniku.
Tylko kurcze nie pamietam czy przez jedno f czy przez dwa...
A tak sowjÄ… drogÄ… jak jest poprawna wymowa ketchupu?
Dla mnie to jest "keczup" ale niektózy mówią "keczap"
agabr
aronka odpowiedzoalam na trzeciej stronie,puf przez jedno f, Kopalinski sugeruje wymowe keczap.b
Ciocia Magda
A w Poznaniu się mówi "ta seler", "ta pora" (to drugie popularne też gdzie indziej). I jeszcze - to pomarańczko, ten pomarańcz (zamiast ta pomarańcza); , ta rodzynka.

Ale szokuje mnie tylko ta seler icon_eek.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.