To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

W Ursusie w tym roku

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Jaco
zabraknie miejsc w przedszkolach dla ok 1000 dzieci. Dane Gazety Wyborczej icon_twisted.gif
------------------------------------------------------------------------------------

Brakuje miejsc w przedszkolach
Michał Wojtczuk 17-02-2005 , ostatnia aktualizacja 18-02-2005 10:21

Przedszkola mają o 15 tys. mniej miejsc, niż jest dzieci. Na wielkich osiedlach Ursynowa, Białołęki, Ursusa czy Targówka pękają w szwach. Znalezienie tam miejsca dla dziecka graniczy z cudem

Właśnie zaczęły się zapisy do przedszkoli. Wielu ursynowian marzy, żeby umieścić dziecko w tym przy ul. Warchałowskiego. Jest duże, przestronne, kolorowe, a maluchy mogą w nim zostać aż do 17.30 - pół godziny dłużej niż w innych placówkach. Jednak jest tu tylko 250 miejsc, więc wielu rodziców odejdzie z kwitkiem.

I wcale nie jest pewne, czy znajdą miejsce gdzie indziej. Choć w dzielnicy jest jeszcze 20 innych przedszkoli, to mogą w sumie przyjąć tylko 2,8 tys. dzieci. A tych w wieku 3-6 lat mieszka na Ursynowie ok. 4,7 tys. Miejsc brakuje, bo na Ursynowie powstaje wiele nowych osiedli, na których osiedlają się młodzi ludzie. - Przydałoby się np. nowe przedszkole na Kabatach - mówi Lidia Marcinkowska-Misiak, dyrektor przedszkola przy Warchałowskiego.

Ursynów nie jest wyjątkiem. Ten sam problem mają wszystkie szybko rozbudowujące się dzielnice. Na Targówku w miejskich przedszkolach jest ok. 2,5 tys. miejsc, a dzieci prawie 4 tys.

- U nas też jest kłopot z zapisaniem dziecka do przedszkola - przyznaje Elli Chadzijoannidis, naczelnik wydziału oświaty na Białołęce. W tej dzielnicy powstaje 30 proc. wszystkich mieszkań w Warszawie. - Mamy pięć publicznych przedszkoli, a one nie są z gumy - dodaje.

- Naszego syna Mikołaja wozimy z mężem do przedszkola w centrum - mówi pani Magda Siebielec, która mieszka na ul. Odkrytej na Białołęce. - Wolelibyśmy, żeby chodził bliżej domu. Ale gdy rok temu złożyliśmy podanie do przedszkola na Strumykowej, nie został przyjęty.

W Ursusie brakuje tysiąca miejsc. - Najbardziej potrzebne jest nowe przedszkole na Skoroszach, bo tam wciąż powstają nowe osiedla - mówi Elżbieta Kowalewska z biura prasowego dzielnicy.

Na Targówku publiczne przedszkole przydałoby się na pełnym nowych bloków Zaciszu. Przed podobnym problemem stanie wkrótce także Wilanów. Dziś dzieci jest tam ok. 470 - tylko nieznacznie więcej niż miejsc w dwóch przedszkolach. Poza tym mieszka tu sporo bogatych ludzi, którzy zapisują dzieci do przedszkoli niepublicznych (są tu ich aż cztery). Ale już w przyszłym roku pierwsi lokatorzy zaczną się wprowadzać do osiedli powstających na Polach Wilanowskich. Tylko na jednym z nich zamieszka ponad trzysta rodzin. A w ciągu kilku następnych lat przybędzie aż 1,9 tys. mieszkań na osiedlu Nowy Wilanów! Nie ma mowy, żeby wystarczyły wtedy dwa przedszkola. A miasto na razie nie planuje budowy nowego.

Dla ilu dzieci zabraknie w tym roku miejsc? Na razie nie wiadomo. W miejskim biurze edukacji twierdzą jednak, że w ubiegłym roku w całym mieście odrzucono tylko kilkaset podań, głównie z Białołęki, Ursusa i Ursynowa. Jak to możliwe? Część rodziców wozi dzieci do przedszkoli w starzejących się dzielnicach - tylko w Śródmieściu jest prawie 2 tys. "importowanych" przedszkolaków, takich jak Mikołaj
-------------------------------------------------------------------------------------
Ika
Jaco, ze szkołami może być podobnie.... icon_sad.gif
Polecam Mokotów icon_twisted.gif
marghe.
Nie tylko w Ursusie.. na Ursynowie, Tarchominie i Targówku będzie równie cięzko..
Ika
CYTAT(marghe.)
Nie tylko w Ursusie.. na Ursynowie, Tarchominie i Targówku będzie równie cięzko..

Ja ją namawiam na dobre miejsce 01.gif
marghe.
? nie zrozumiałam...
Ika
CYTAT(marghe.)
? nie zrozumiałam...

No namawiam ją na miejsce, które przedszkolnie i szkolnie jest bardzo dobre, bo tu jest więcej ludzi starszych, niż młodych z dziećmi - i dzięki temu przedszkola i szkoły tutaj przepełnione nie są... icon_wink.gif
Cleo
a podobno mało dzieci sie rodzi?? icon_twisted.gif
cleo
marghe.
i to integracyjne do którego NIE posłałam Gaby jest blisko wink.gif
mamjuz
CYTAT(Ika (mama Oskarka))
CYTAT(marghe.)
? nie zrozumiałam...

No namawiam ją na miejsce, które przedszkolnie i szkolnie jest bardzo dobre, bo tu jest więcej ludzi starszych, niż młodych z dziećmi - i dzięki temu przedszkola i szkoły tutaj przepełnione nie są... icon_wink.gif


no to Żoliborz i "moje centrum" icon_wink.gif też nie zagrożone
przepełnieniem nie.... ale likwidacją podstawówek już tak icon_sad.gif
już nam jedna odpadła, druga - wygląda na to, że nie kwalifikuje się icon_confused.gif - co prawda ryserczu jeszcze nie robiłam ( bosze, przeciez tyle czasu jeszcze icon_rolleyes.gif ) , ale dochodza do mnie "złe głosy " icon_confused.gif

ale faktycznie Bemowo, Ursynów - tam nawet i po 30 dzieci w grupie icon_eek.gif , u nas połowa tego
Ika
CYTAT(marghe.)
i to integracyjne do którego NIE posłałam Gaby jest blisko  :wink:

Blisko czego? A czemu NIE posłałaś? To nie było to jej poprzednie...?
pirania
na bielanach tez luzy. icon_twisted.gif
Jaco
Ika,
Ja podstawówkę i gimnazjum w zasadzie już mam. Właśnie ją testuje 13-letnia córka Piotra. A że szkoła w centrum to mi wszystko jedno skąd będę wozić. Ode mnie nawet jakby lepszy dojazd, bo nie przez samo śródmieście icon_lol.gif . No, tyle że przez najbliższe 4 lata to się sporo może zmienić.
marghe.
CYTAT(Ika (mama Oskarka))
CYTAT(marghe.)
i to integracyjne do którego NIE posłałam Gaby jest blisko  :wink:

Blisko czego? A czemu NIE posłałaś? To nie było to jej poprzednie...?


blisko Twojego osiedla in spe icon_wink.gif
To to przedszkole o którym pisałam w wątku Jacobiny .. super hiper piękne..ale panie .. pozal sie Boze.. jakbym mogła do bym nózki z d.. powyrwała...
kasiarybka
icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif no w szoku jestem icon_eek.gif
W Białymstoku przedszkola świecą pustkami dosłownie, biją się o dzieci.
Cleo
o Kasia, to jest mysl! przeniose sie do mojej babci i tam posle MIchasie do przedszkola! icon_biggrin.gif
cleo
kasiarybka
Cleo to naprawdę rewelacyjna myśl icon_wink.gif moja Mała chodziła by z Twoją icon_wink.gif icon_smile.gif
katkasia
Ja nie na temat, ale chciałam zapytać Jacobinę co to za dobra szkoła mieści się w Centrum? Bo my na etapie wybierania szkoły jesteśmy icon_smile.gif
Jaco
katkasiu,

PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 41 JAN MAREK JOPEK
• ul. ŚWIĘTOJERSKA 24
• 00-202 WARSZAWA
• tel. 635953
Saskia
CYTAT(kasiarybka)
icon_eek.gif  :shock:  :shock:  :shock:  no w szoku jestem  :shock:  
W Białymstoku przedszkola świecą pustkami dosłownie, biją się o dzieci.

w Łodzi o dzieci biją się podstawówki i gimnazja icon_smile.gif
w przedszkolach raczej tylko zerówki są pełne
jak w październiku wpadliśmy na pomysł, że jednak zapisujemy Michała, to od listopada zaczął chodzić icon_smile.gif
katkasia
Jacobina, wielkie dzięki za namiary. Zorientuję się.

A jeśli chodzi o przedszkola, to czytałam jakieś opinie na edziecku o miejscu, które wybrałaś dla synka. Z tego, co pamiętam były pozytywne, ale nic więcej nie wiem. Zaglądałaś tam?
A daleko macie do przedszkola na 1 Sierpnia? Świetne miejsce!!
marghe.
Kat.. 1 Sierpnia w W-wie (Ochota)?
Przedszkole integracyjne?
Jaco
Przedszkole na 1 Sierpnia należy juz do dzielnicy Włochy. I nawet daleko nie mam a co najważniejsze właściwie mam po drodze do pracy. Co z tego, skoro kolejka do tego przedszkola zawija sie 3 razy wokół Pałacu Kultury icon_evil.gif


Katkasia,
Co do tej szkoły.. Warunki lokalowe mają kiepskie bo wynajmują sale od szkoły muzycznej podstawowej. Ale poziom i forma nauczania stoją na wysokim poziomie.
marghe.
JAco, ale móiwmy o tym integracyjnym?
Jesli tak.. to włąsnie tam NIE zapisałam Gaby...
katkasia
Marghe, właśnie to integracyjne. Ja słyszałam same rewelacyjne opinie! Zadowolone dzieci jak i rodzice.
Jeśli można wiedzieć co tam było nie tak????
marghe.
mozna icon_smile.gif

w skrócie:
Zajęcia adaptacyjne wyglądały mniej wiecej tak:
no dobra , siadać, rysowac, zaspiewać piosenke i won na dwór

Na podwórku:
panie na jednej ławeczce (niektóre z papierosem...) odwrócone tyłem do brykających na -pieknych skądinąd ale dośc wysokich i niebezpiecznych zabawkach - dzieci (ciekawe co sie dzieje kiedy w poblizu NIE MA rodziców..)

dziecko niepełnosprawne (umysłowo) .. wyraźnie denerwowalo jedną z pań

zero zainteresowania., zero zaangazowania
wszystko jakies takie .. "odbębnione"

moją opinię podziela .. mój maż, mama.. i tesciowie icon_eek.gif icon_wink.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
katkasia
Marghe, może panie chciały zniechęcić rodziców - skoro mają tak dużo chętnych icon_wink.gif)))????
Bo w sumie to dziwne, nawet bardzo, bo na dniach adaptacyjnych, personel raczej dwoi się i troi, co by z najlepszej strony się pokazać. Im może po prostu nie zależało, no ale to faktycznie dobrze nie wróży.....

No cóż, ja słyszałam dobre opinie od mam, które dzieci już tam mają. Może to były jakieś inne panie? Nie wiem.
Jaco
katkasia,
Ostatnio namiętnie czytałam opinie o różnych przedszkolach np na takim edziecku. A potem weryfikowałam z moimi odczuciami.... Ludzie się takimi rzeczami potrafią zachwycać icon_eek.gif. Np przedszkole Promyk na Hynka ma same superlatywy... W życiu bym tam nie oddała mojego dziecka.
jl101
Jaco, ja sie juz zaczynam zastanawiac czy te niektore opinie nie sa pisane przez osoby jakos powiazane z przedszkolami. skoro panie od mikolajka i montessori tam trafily to inni tez znajda. ja montessori sie chyba wlasnie przez to forum zainteresowalam i niby ona tam swojego nie reklamuje to jak jest kazdy widzi (w kazdym razie ja widze, sadze, ze Ty tez). juz cierpliwosc do tych przedszkoli trace. a widzialas to w pruszkowie?
pozdr
justyna
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.