To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

EVRA - czy ktoś stosuje ?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

M.Madziarek
Dziewczyny czy któreś z Was stosują plasterki antykoncepcyjne EVRA ?
Jesteście zadowolone ? Jak oceniacie Evrę?
Pani doktor ze względu na ciągłe moje infekcje grzybiczne poleciła skończyc z Minuletem a zacząć stosować plasterki.
Są wprawdzie dość drogi, bo ok. 58 zł za opakowanie, ale jak policzyc koszt Minuletu + koszt lekarza + koszt lekarstw icon_sad.gif to wychodzi taniej .

Napiszcie. Dziekuje.
Madzia
kas
Madzia,
ja stosuje już prawie rok. Jestem bardzo zadowolona. Jak na razie ZERO skutków ubocznych. Kupuje plastry za 46 zł/ op.
W przypadku pytań pisz.
Kas
Ava_mama_Wi
ja mam pytanie:
jak to się stosuje i na ile wystarcza jeden plasterek??
i.
CYTAT
Plastry EVRA należą - tak jak pigułki antykoncepcyjne - do hormonalnych metod zapobiegania ciąży i dostępne są wyłącznie na receptę lekarską.

Plaster EVRA ma rozmiary 45 mm na 45 mm. Przykleja się go na pośladku, podbrzuszu, na zewnętrznych powierzchniach ramion i na barkach (kobiety najczęściej wybierają dwie pierwsze, z wymienionych okolic ciała). W celu zachowania działania antykoncepcyjnego konieczna jest cotygodniowa zmiana plastra. Konieczne jest utrzymanie plastrów przez okres trzech tygodni (w jednym 28-dniowym cyklu), potem następuje jeden tydzień, w którym kobieta nie ma przyklejonego plastra (i w tym czasie występuje krwawienie miesięczne). Po okresie 7-dniowej przerwy - w celu utrzymania działania antykoncepcyjnego - konieczne jest rozpoczęcie przyklejania plastrów z następnego opakowania. Podstawowa przewaga plastrów nad pigułkami polega na tym, że nie ma potrzeby codziennego połykania leków, że hormony trafiają bezpośrednio do krążenia krwi (brak efektu pierwszego przejścia) dzięki temu podawane dawki hormonów mogą być znacznie mniejsze a także że ew. niedyspozycje pokarmowe (nudności, wymioty, biegunki) nie wpływają na wchłanianie hormonów i nie wywołują obniżenia skuteczności antykoncepcji.

Mechanizm działania plastrów antykoncepcyjnych jest taki sam jak przy stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych, i wynika on z:  
działania antygonadotropowego na przysadkę mózgową, dzięki temu przysadka nie stymuluje jajnika do wytwarzania komórek jajowych,  
hamowania owulacji (jajeczkowania),  
zmian w składzie czopu śluzowego w szyjce macicy, utrudniających ruch plemników,  
hamowania procesów wzrostowych w błonie śluzowej macicy,  
zmian fizyko-chemicznych w płynach znajdujących się w jamie macicy i jajowodach,  
utrudniania poruszania się rzęsek, w które wyposażony jest nabłonek wyścielający ścianki jajowodów.  
Plastry antykoncepcyjne, podobnie jak pigułki, dostępne są wyłącznie na recepty lekarskie. Aby uzyskać receptę, kobieta powinna się zgłosić na badanie ginekologiczne i badanie piersi. W czasie wizyty u ginekologa przeprowadzane jest także badanie cytologiczne szyjki macicy oraz sprawdzane jest ciśnienie tętnicze krwi. Lekarz zwykle kieruje pacjentki na badania laboratoryjne, pozwalające na ocenę czynności wątroby, układu krzepnięcia, gospodarki lipidowej i węglowodanowej. Gdy nie ma przeciwwskazań, lekarz przepisuje plastry i zaleca systematyczne zgłaszanie się na badania kontrolne. Pierwsza wizyta kontrolna powinna mieć miejsce po dwóch miesiącach stosowania plastrów. Następne badania kontrolne mogą być przeprowadzane nieco rzadziej; co 3-4 miesiące.

Sposób stosowania plastrów antykoncepcyjnych EVRA  
Pierwszy plaster przykleja się w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego (wyłącznie na skórę czystą, suchą, nie podrażnioną i nieuszkodzoną).  
W każdym 28 dniowym (czterotygodniowym) cyklu; przez trzy tygodnie stosuje się plaster EVRA, po tym okresie następuje tygodniowa przerwa.  
Plastry można umieszczać wyłącznie na pośladkach, na dolnych partiach brzucha, na ramionach lub barkach.  
Plaster należy nosić przez siedem dni. W dniu zmiany plastra należy odkleić "stary" plaster i natychmiast przykleić "nowy" plaster (nie należy naklejać kolejnego plastra w tym samym miejscu, w którym był przyklejony poprzedni plaster).  
Wykonywanie przez kobietę normalnych czynności życiowych a nawet przebywanie w saunie lub wykonywanie ćwiczeń fizycznych (np. biegi, pływanie, kąpiele, opalanie) nie zmniejsza skuteczności antykoncepcyjnej plastrów EVRA.  
Jeżeli zapomniałaś o zmianie plastra w odpowiednim czasie, to policz ile godzin minęło od czasu, w którym powinnaś zmienić plaster (plastry należy zmieniać co tydzień, zawsze w tym samym dniu tygodnia i o tej samej porze):  
Jeżeli było to przy zmianie pierwszego plastra na drugi, to należy odkleić pierwszy plaster i przykleić kolejny plaster najszybciej jak możesz, a przez następne 7 dni trzeba dodatkowo stosować mechaniczne środki antykoncepcyjne.  
Jeżeli było to przy zmianie drugiego, na trzeci plaster a opóźnienie wynosiło mniej niż 48 godzin, to jak najszybciej należy przykleić następny plaster. W takich przypadkach zachowana jest pełna skuteczność antykoncepcyjna.  
Jeżeli spóźniłaś się z przyklejeniem pierwszego plastra z kolejnego opakowania i przerwa wynosiła więcej niż siedem dni, to w ciągu pierwszych siedmiu dni całego następnego cyklu konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia antykoncepcyjnego.  
Co zrobić, jeżeli plaster (EVRA Ž) odkleił się częściowo lub całkowicie ? EVRA wykazuje się bardzo dobrym przyleganiem. W badaniach klinicznych testowano ponad 70.000 plastrów u kobiet z wielu krajów świata. Mniej niż 3%, spośród nich, odkleiło się częściowo a poniżej 2%, całkowicie. Jeżeli jednak plaster częściowo się odklei przed Dniem Zmiany Plastra, to należy postępować według poniższych zaleceń.  
Jeżeli plaster był odklejony całkowicie lub częściowo przez czas krótszy niż 24 godzin, to należy podjąć próbę ponownego przytwierdzenia go (mocno przycisnąć plaster do skóry otwartą dłonią i przytrzymać przez 10 sekund, upewniając się, czy brzegi plastra EVRA dobrze przylegają. Przesunąć palcami po brzegach plastra, by zapewnić optymalne ich przyleganie) lub zmienić plaster na nowy. W takim przypadku nie ma konieczności stosowania antykoncepcji wspomagającej, a Dzień Zmiany Plastra pozostaje bez zmian.  
Jeżeli plaster był odklejony całkowicie lub częściowo przez czas dłuższy niż 24 godziny, lub gdy kobieta nie jest pewna od jak dawna plaster jest odklejony, należy natychmiast założyć nowy plaster by zapobiec zajściu w ciążę. Powinno się rozpocząć nowy 4-tygodniowy cykl. Zaczyna się wtedy nowy Dzień Zmiany Plastra, należy również stosować antykoncepcję wspomagającą przez pierwszy tydzień nowego cyklu.  
Przeciwwskazania do stosowania plastrów antykoncepcyjnych:  
ciąża  
choroby układu krążenia; choroba zatorowo-zakrzepowa, nadciśnienie tętnicze, stan po przebytym zawale, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia krzepnięcia  
przebyty udar mózgowy  
choroby układu sercowo- naczyniowego w wywiadzie rodzinnym  
choroby wątroby: zapalenie wątroby i nowotwory  
nowotwory estrogenozależne np. rak sutka  
długotrwałe unieruchomienie  
palenie papierosów przez kobiety w wieku powyżej 35 lat  
dużego stopnia otyłość  
niedokrwistość sierpowata  
toczeń rumieniowaty  
masa ciała powyżej 90 kg  
Działania niepożądane:
Działania niepożądane dość często występowały u kobiet, stosujących antykoncepcję hormonalną w postaci pigułek antykoncepcyjnych najstarszej generacji. Obniżenie dawek hormonów w środkach antykoncepcyjnych spowodowało, że objawy niepożądane zdarzają się bardzo rzadko. Do tych objawów należą:  
obrzmienie i bolesność piersi (skutek działania estrogenów),  
nudności, wymioty, wzdęcia (skutek działania estrogenów),  
ostuda (żółtobrunatne plamki) na twarzy,  
nadwrażliwość na światło (skutek działania estrogenów),  
przyrost masy ciała w wyniku zatrzymania płynów w organizmie (skutek działania estrogenów),  
przyrost masy ciała w wyniku nadmiernego apetytu (skutek działania progestagenów),  
zmniejszenie libido (skutek działania progestagenów),  
suchość pochwy (skutek działania progestagenów),  
obniżenie nastroju a nawet depresja (skutek działania progestagenów),  
może dochodzić do przetłuszczania się włosów (skutek działania progestagenów),  
bóle głowy,  
przemijające plamienia z dróg rodnych.  
Trzeba dodać, że działania niepożądane występują rzadko, i w wielu przypadkach przemijają bez żadnego leczenia.  

Powikłania

Powikłania polekowe mogą zdarzać się po przyjęciu każdego leku (nawet przyjmowanie witamin nie gwarantuje uniknięcia działań niepożądanych). Dużej części powikłań można uniknąć, jeżeli przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej przeprowadzone będzie dokładne badanie lekarskie. Ale mimo to w literaturze fachowej podaje się, że stosowanie plastrów antykoncepcyjnych (podobnie jak przy pigułkach antykoncepcyjnych) zwiększa ryzyko wystąpienia:  
Chorób układu krążenia: choroba zakrzepowa, choroby naczyń wieńcowych (szczególnie przy stosowaniu starszego typu pigułek), nadciśnienie tętnicze i udar mózgu.  
Żółtaczki - bardzo rzadko, w ciągu 2-3 tygodni od chwili rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej może dojść do wystąpienia żółtaczki. Stan ten ustępuje z chwilą zaprzestania stosowania tej metody. W zależności od opinii lekarza (po okresie około 3 miesięcy), jeżeli wyniki badań czynności wątroby są prawidłowe, to można ponownie rozpocząć przyjmowanie tych leków.  
Polekowego zaniku miesiączkowania.  
Raka piersi  
Według niektórych źródeł (są także poważne dowody, że antykoncepcja hormonalna nie przyczynia się do zwiększenia tego ryzyka), przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych nieznacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi. Być może jednak, że obserwowane zwiększone ryzyko wynika głównie z faktu, iż kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną znacznie częściej zgłaszają się na badania lekarskie i dzięki temu, w tej grupie kobiet częściej wykrywa się zmiany nowotworowe. Zmiany te wykrywane są zwykle wcześniej, niż u kobiet nie stosujących antykoncepcji hormonalnej. Dzięki temu właśnie wyniki leczenia są lepsze u kobiet, które uprzednio stosowały tę metodę antykoncepcji.  

Wady:  
Niektóre kobiety, stosujące antykoncepcję hormonalną mogą tracić ochotę na współżycie seksualne. Uwaga dotyczy wszystkich hormonalnych metod antykoncepcyjnych. Ale nie trzeba jej odczytywać jako dotyczącą tylko Evry.  
Plastry antykoncepcyjne mogą, w niewielkim stopniu, wywoływać skórne reakcje miejscowe.  
Zalety:
Bardzo dobry, odwracalny efekt antykoncepcyjny. Po zaprzestaniu stosowania plastrów płodność powraca najczęściej już w następnym cyklu. Uważa się, że bezpośrednio po odstawieniu plastrów (tak jak przy stosowaniu pigułek) prawdopodobieństwo zajścia w ciążę może być nawet wyższe niż zwykle.  
Zmniejszenie lub niewystępowanie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (u kobiet, które przed tym cierpiały na tę dolegliwość).  
Zmniejszenie dolegliwości związanych z krwawieniami miesiączkowymi oraz ryzyka wystąpienia (u danej kobiety) niedokrwistości. Ta zaleta jest skutkiem zmniejszenie utraty krwi podczas miesiączkowania.  
Zmniejszenie częstości występowania zapaleń przydatków i ciąż pozamacicznych.  
Łagodzenie dolegliwości związanych z endometriozą  
Zmniejszenie częstości występowania raka trzonu macicy i raka jajnika.  
Zmniejszenie ryzyka rozwoju mięśniaków macicy.  
Zmniejszenie ryzyka rozwoju torbieli jajników.  
Zmniejszenie ryzyka powstawania łagodnych zmian w piersiach (torbieli, włókniaków).  
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma znaczenie w profilaktyce osteoporozy.  
Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych nie zakłóca przebiegu zbliżenia seksualnego.  
Plastry antykoncepcyjne, w porównaniu z pigułkami, są łatwiejsze w stosowaniu a przez to ich skuteczność może być znacznie wyższa  
Bez obawy o skuteczność mogą je stosować nawet pacjentki, które mają zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (np. skłonność do biegunek, zespół wrażliwego jelita itp.).  
Skuteczność:  
Skuteczność tej metody - tak jak przy perfekcyjnym stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych - jest bardzo wysoka; wskaźnik Pearla jest mniejszy niż 1,0. Czyli, że na 100 kobiet stosujących tę metodę przez pełnych dziesięć lat, możliwe jest dojście tylko do kilku niepożądanych ciąż. Jest bardzo ważne, że praktyczne ryzyko dojścia do niepożądanej ciąży podczas stosowania plastrów jest bardzo małe i zbliżone do ryzyka teoretycznego (o którym piszemy powyżej). Wynika to z łatwiejszego sposobu stosowania plastrów i większej odporności tej metody na niewielkie błędy dawkowania.
Ava_mama_Wi
Dzięki za wyjaśnienie, jeszcze jedno pytanko bo się nie doczytałam, czy można stosować plasterki podczas karmienia piersią???
kas
NIE!!!!
Proponuje Cerazette.
Pzdr Kas
Ava_mama_Wi
brałam - odpada icon_sad.gif
na pewno nie można ???
i.
Na pewno.
Dla karmiących są tabletki Cerazette bądź Depoprovera (zastrzyk).
Ava_mama_Wi
Cerazzete odpada, bo źle się czułam, a do zastrzyku nie jestem przekonana... no i mój gin mi odradzał... myślałam, że póki co mogę sobie sama coś wybrać, ale chyba nie. icon_sad.gif
i.
Niestety wybór dla mam karmiących nie jest bogaty.
reszka
O Evrze w kontekście reklamy.
Na innym portalu znalazłam opinię użytkowniczki, która rzeczowo i trzeźwo "przerobiła" Evrę w naturze, czyli na sobie.
Przyznam, że choc nie jestem i nie będę konsumentką hormonów, jej uwagi uważam za cenne dla użytkowniczek Evry, zwłaszcza in spe.


CYTAT
Stosowałyście? Co o nich sądzicie?

Ja się dopisałm do wątku na ten temat w dziele "Poradnik Domowy",  
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=630&w=20639414
ale myslę, że to powinno być tu, na forum dla kobiet.

Zaczynajac nowy watek przytoczę, co tam napisałam:



Popularność plastów antykoncepcyjnych, to niestety kwestia reklamy.

Też dałam się naciagnąć. Zmieniłam pigułki na Evrę. Teraz wracam do Harmonetu.
Podzielę się z Wami moimi doświadczeniami i refleksjami.

Pięć miesięcy temu bardzo prosiłam, mojego ginekologa, by przepisał mi plastry
zamiast pigułek. Ten się w końcy zgodził. Stwierdził, że jeśli mi ta forma
dostarczania organizmowi hormonów będzie bardziej odpowiadać, to on nie widzi
przeciwskazań. No i zaczełam uzywać Evrę.

Chcialam, by ginekolog przepisał mi plastry, bo przecież można przeczytać tyle
artykułów o przewadze palstrów nad pigułkami. Tylko w kazdym artykule jest to
samo... Bo dziennikarze i autorzy stron internetowych przepisują te teksty po
prostu z materiałów reklamowych producenta Evry, czyli firmy Janssen-Cilag.
Nie są to niezależne opinie lekarzy, a cytowane badania były robione ... na
zleccenie Janssen-Cilag.
Przeczytajcie notkę na
www.emedyk.pl/artykul.php?idartykul_rodzaj=91&idartykul=1945
Jest tam napisane m.in., że "Głównym celem kampanii jest zbudowanie wizerunku
Evry jako produktu modnego". - I trzeba pochwalić, że cal kampanii reklamowaj
udało im się osągnąć.
"Całoroczna kampania będzie skierowana do mediów oraz do grupy "opinion
leaders", kreujących i dyktujących trendy." - Aż migłupio się przed samą sobą
przyznać! icon_smile.gif Na mnie też zachęcająco działały zdjęcia ślicznej Anny Muchy
pokazującej się na przyjęciach z plastrem na ramieniu. Przecież powinnam się
kierować względami medycznymi. Ale specjaliści od marketingu znają naszą
psychikę, trzeba przyznać, że to fachowcy.

O jednej z akcji marketingowych możecie jszcze przeczytać na
kobiety.pl/index.php?option=art&id=6163
Też są do tego zatrudniane osoby kształtujace opinię: aktorki i osoby z
tytułmi naukowymi - socjolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego (broń boże nie
lekarze).


A jak to jest z tą przewagą plastów Evra nad pigułkami antykoncepcyjnymi:

- Ja osobiście bardziej bałam się że zapomnę co tydzieć przykleić nowego
plastra (raz się o jeden dzień spóźniłam). Albo że po tygodniowej przerwie
zapomnę nakleić kolejny. Jakoś przy pigułkach wpadałam w rutynę i nie było
problemu, żeby codzień o tej samej porze łyknąć kolejną. Więc to bzdura, że
kobiety zapominają o pigułkach, a o plastrach nie będą. Niektóre być może,
inne (jak ja) bardziej denerwują się zapominaniem plastów.

- Na pewno ważną rzeczą dla osób mających problemy z wątrobą jest to, że
plastry oszczędzają watrobę. Coż, lekarz wytłumaczył mi, że to nie tak. icon_sad.gif Bo
niezaleznie od tego, czy hormony dostaną się do organizmu przez żołądek czy
przez skótę, i tak metabolizm jest później w wątrobie.

- Plastry wcale nie są wygodne! To świństwo się brudzi, częściowo dokleja!
Fuj! Nie wiem, jak można reklamować, że dla kobiet aktywnych jest to lepsze
rozwiązanie niż pigułki. Pigułkę łykasz i już.

- Poza tym, czy ja muszę wszystkim pokazywać, jaką metodę antykoncepcji
stosuję? To sprawa moja i mojego chłopaka. Dobrze, że teraz, gdy zbliża się
lato wrazam do pigułek. Miałabym paradować na uczelni z plastrem na ramieniu
czy na plaży w bikini z plastrem na brzucuchu czlbo pośladku? Uważam, że o
antykoncepcji trzeba mówić. Ale nie muszę zaraz wszystkim tak naocznie
pokazywać, jaką antykoncepcję stosuję, tak jak nie muszę pokazywać, jakich
podpasek czy tamponów używam.  

- Pigułek jest wiele rodzajów, z różnymi hormonami, w róznych dawkach. Można
dobrać dziewczynie taką, którą będzie najlepiej tolerowała, bedzie najmniej
skutków ubocznych. A plastry Evra mają jeden zestaw hormonów i jednej dawce i
ta chormony sprawdą się u części tylko kobiet. Reszta będzie miała problemu,
które tu opisujecie (spadek libido, opuchnięcia czy tendencje do tycia itp,
jak to z źle dobranymi hormonami.)

- Wreszcie cana. Dwa razy droższe od większości pigułek (od niektórych więcej
niż dwa razy droższe). Tylko w praktyce okazało się, ze tak na prawdę to
wychodzi JESZCZE DROŻEJ, bo jak plaster zacznie zbyt odstawać przed upływem
tygodnia, to musisz nakleich świeży. (Gorzej jeśli akurat już nie masz i
musisz w trybie awaryjnym bie po receptę do ginekologa. Na szczeście mi się aż
tak awaryjna sytuacja nie przytrafiła.) Ja wolę te pieniadze wydać na coś innego.

- Mam tylko nadzieję, że badania, które mówią, że plastry są tak samo
skuteczne jak pigułki, są rzetelne i niezależne, a nie robione na zlecenie
producenta plastrów. Bo w przeciwnym wypadku... Aż boję się pomyslec.


Fajnie, że na polskim rynku mamy już wybór między pigułkami a plastrami (na
razie jedną marką plastrów). Pewnie części z nas Evra odpowiada.
Napiszcie, dziewczyny! Jestem ciekawa, czy tylko ja się do nich tak
zniechęciłam. Jak Wy sobie dajecie radę z Evrą?
agabr
Reszka ale nie rozumiem tych zarzutow , no fakt kampania przemyslana i skuteczna ale czy to przemawia przeciwko produktowi , ze ma dobrze skonstruowana kampanie?
kwestia obnszenia sie ze swoja aktywnoscia seksualna to juz zjawisko nie wplywajace na ocene produktu w sensie merytorycznym.
Nie stosuje icon_smile.gif
b.
reszka
To nie zarzuty, tylko obserwacje icon_biggrin.gif użytkowniczki.
To jasne, że kampania reklamowa nie ma na celu przekazanie całości prawdy, ale sprzedaż produktu, ale w tym przypadku bądź co bądź chodzi o środek medyczny o większym ciężarze gatunkowym niz plaster na odciski. Zwłaszcza uwaga o braku mozliwości dobrania dawki hormonów wydaje mi sie celna, oraz cos co powinno byc przekazywane przez lekarzy - niezaleznie od drogi podania hormony i tak przejda przez wątrobę, więc entuzjazm kobiet z wątroba pod znakiem zapytania jest zdecydowanie zbyt wczesny. Nie wiem na ile lekarze, hm, zachwyceni nową formą leku informuja o tym, ale na forach internetowych powszechnie panuje przekonanie, że można stosowac Evrę przy schorzeniach wątroby.
No pewno że to rzecz indywidualna, ale cytowana autorka poczuła się ofiarą reklamowego prania mózgu - takie odniosłam wrażenie...
agabr
E no Reszka no bez przegiec , to , ze jedrek dal sie zmanipulowac reklamie hot wheelsow to jestem w stanie zrozumiec bo on ma 3 lata , ale jesli dorosla kobieta aplikuje sobie hormony to zakladam jednak pewna swiadomosc ze to wlasnie nie plaster na odciski.Raczej o kompetencje lekarza nieinformujacego idzie imho.
Choc z drugiej strony mam wrazenie, ze dobrze poprowadzona reklama jest w stanie wylansowac nawet srodki anty. aplikowane per rectum.
Obok tematu , to mamy tez plastry odchudzajace i antycellulitisowe , fantastyczny symbol seksu naszych czasow "madonna obklejanka" icon_smile.gif b.
reszka
No widzisz, to sie nazywa potęga reklamy, a gwarantuję że ulegaja jej nie tylko pacjenci in spe. Tez lekarze.
CYTAT
Obok tematu , to mamy tez plastry odchudzajace i antycellulitisowe , fantastyczny symbol seksu naszych czasow "madonna obklejanka"

I jeszcze antynikotynowe.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.