To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

za mała?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

mamaniki
dziewczynki zrobiłam mojaj córce 5 lat i dwa miesiące badanie RTG rączki i wyszło wg mnie tragicznie bo wiek kostny to 3 lata 6 miesięcy. wiizyte u endokrynologa mamay w czrwcu . moze któraś mi poradzi czy powinnam sie tym bardzo przejmować czy nie? dodam ,że zawse była nizsza od rówieśników i taka chudzinka.... ja tez do otyłych i wielkich nie należę 158 cm 55 kilo tatuś 190 cm i 50 kilo. w rodzinie nie mamy grubasów! proszę o radę
katna
nie bardzo mam wiedze na ten temat ale poszperalam i co znalazlam
free.med.pl/kmarch/rozwoj.htm

i jeszcze to znalazlam:

Wiek kostny opóźniony
DEFINICJA
Określenie wieku kostnego jest jedną z metod określenia tzw. wieku biologicznego dziecka na podstawie oceny dojrzewania jego kości. Wiek biologiczny jest ogólnym miernikiem poziomu rozwoju dziecka W tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie lewego nadgarstka i porównuje się obraz rozwoju kości ze specjalnym atlasem. U noworodków i niemowląt można również w tym celu wykonać zdjęcie rtg kolana. Za pomocą wieku kostnego, stosując odpowiednie tabele lub programy komputerowe możliwe jest obliczenie wzrostu, jaki osiągnie dziecko w życiu dorosłym. Jest to również badanie przydatne w diagnostyce zaburzeń wzrastania.


OBJAWY I PRZEBIEG
Wiek metrykalny dziecka nie musi być zawsze zgodny z wiekiem kostnym. Dopuszczalne jest opóźnienie wieku kostnego wynoszące do 2 lat. Opóźnienie wieku kostnego odzwierciedla opóźnienie wzrastania i rozwoju stwierdzane w takich stanach chorobowych jak: niedobór hormonu wzrostu, niezdiagnozowana lub niewłaściwie leczona niedoczynność tarczycy, ciężkie choroby ogólnoustrojowym (wady serca, mukowiscydoza, ciężkie postacie astmy oskrzelowej, przewlekłe niedokrwistości, przewlekłe choroby nerek, przewlekłe choroby przewodu pokarmowego), niedożywienie. Opóźnienie wieku kostnego obserwowane jest także w tzw. konstytucjonalnym opóźnieniu wzrostu i rozwoju. Dzieci te rosną jednak dłużej niż ich rówieśnicy, gdyż później występuje u nich dojrzewanie płciowe i w końcowym efekcie ich wzrost po osiągnięciu dorosłości jest prawidłowy.


WEZWIJ LEKARZA, GDY...
Konsultacji endokrynologicznej wymaga opóźnienie wieku kostnego o ponad 2 lata, w porównaniu z wiekiem metrykalnym, zwłaszcza w przypadku współistniejącego opóźnionego dojrzewania.


LECZENIE DOMOWE
Leczenia domowego nie ma.
mamaniki
wielkie dzięki troche mnie uspokoiłaś choć..... zobacę 9 zerwca
mamaniki
no jesteśmy juz po wizycie i wiem juz wszytko. opóżnienie wieku kostnego moze siegac 3 lat i to dobrze ze jest opózniony a nie odwrotnie. dlatego powinno sie badac siatką wedle wieku kostnego a nie biolgicznego. do tego jesli dzieciak jest zywy nie wykazuje opóżnienia psychicznego niema sie czym martwić co swoje nadrobi. Pozrawiam mamy maluchów
agarad
CYTAT(mamaniki)
...tatuÅ›  190 cm i 50 kilo. w rodzinie nie mamy grubasów! proszÄ™ o radÄ™


kurcze to chyba niemożliwe icon_eek.gif mój mąż ma 190 cm i wazy ponad 80 kg a chudy i tak jak diabli!
mamaniki
możliwe jest tak chudy ze chowa sie za kijem od szczotki.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.