To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Kruche ciasto z truskawkami (ale penie moze być i z innymi..

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

mamajul
owocami icon_smile.gif).

Składniki:

2 szklanki mÄ…ki pszennej
2 jajka
kostka masła lub margaryny
2 Å‚yzki kaszy mannej
1 szklanka cukru
pół kilo truskawek

Ciasto kruche robimy tak:

siekamy mąkę z masłem, dodajemy zółtka i pół szklanki cukru.
Szybko zagniatamy i wsadzamy do lodówki na min. pół godziny. Nastawiamy piekarnik na 180 st. C.
Z 2/3 ciasta wylepiamy spód brytwanki (wyłożonej papierem albo wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą). Podpiekamy ten spód 10 min w 180 st. C. Pozostałą 1/3 cześć ciasta do lodówki.

W tym czasie ubijamy białka pod koniec ubijania powoli dodajemy pozostałe pół szklanki cukru.
Truskawki kroimy np na ćwiartki.
I teraz podpieczony spód posypujemy kaszką manna potem na tym układamy truskawki a na to rozsmarowujemy ubite z cukrem białka.
Posypujemy pianę kruszonką z 1/3 ciasta i wkładamy na ok 20 min do piekarnika nagrzanego na 180 st. C piekarnika. Jak kruszonka się zrumieni to znaczy, ze ciasto powinno byc już ok.
No i jemy raczej dopiero po wystygnięciu-niestety icon_wink.gif. Inaczej soczek ucieka trochę.
Przyjemne w tym cieście jest m.in. to, zę sok z truskawek wyłapywany jest przez kaszkę manną- czyli ciasto jest kruche naprawdę icon_smile.gif.

Przepis jest z jakiegoś numeru Dziecka, ale z którego nie pamiętam.

Przypuszczam, że można dodac inne owoce np brzoskwinie, maliny albo śliwki.
goÅ›
ja robię na podobnej zasadzie, w sobotę zrobiłam w wersji homo czyli z masą z serków homogenizowanych, do której wrzuciłam truskawy; wyszło bomba tyle że przy takim upale ciężko było zagnieść:)

CIASTO:
- 3 szkl. mÄ…ki
- 4 żółtka
- 1 masło - 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 5 łyżek cukru pudru
- 1 cukier waniliowy

Wszystkie składniki zagnieść, bardzo krótko wyrabiać. Podzielić na dwie części
(ok. 0,75 i 0,25), większą wyłożyć na dużą blachę i ponakłuwać widelcem,
mniejszą schłodzić w zamrażalniku.
Uwaga: lepiej zapiec sam spód w piekarniku (200°C ok. 15 min.) i poczekać aż przestygnie. Pozwoli to zmniejszyć (lub uniknąć
całkowicie) zakalec. Ale zależy jaki kto ma piekarnik, mój np. wymaga podpiekania.

SER (lub owoce: maliny, jagody, Å›liwki, itd. – same owoce bez dodatków)
- 4 serki waniliowe (takie duże opakowania)
- 2 żółtka
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej (lub kaszy manny)
- 0,5 szkl. cukru pudru
- 0,5 kostki masła

Żółtka, cukier i masło dobrze utrzeć, następnie dodać serki, utrzeć; na koniec dodać mąkę. Masę serową (lub owoce) wyłożyć na ciasto.

BEZA
- pozostałe białka
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 0,75 szkl. cukru pudru

Ubić białka na pianę, ciągle ubijając dodać cukier i na końcu mąkę
ziemniaczaną. Wyłożyć na ciasto, na wierzch zetrzeć ciasto schłodzone w
zamrażalniku (na tarce do jarzyn).
Piec w temp. 200°C, do momentu, kiedy wierzch ciasta będzie miał złoty kolor.
Przy włożeniu ciasta do dobrze nagrzanego piekarnika piec ok.40-45min, jeżeli
piekarnik jest zimny to trwa to ok. godziny.

Brzmi pracołowicie ale robi się szybko. Taki pseudo sernik z owocami w upał jest doskonały.
EwaH
Pieke podobne ciasta zamiast truskawek dajÄ™ rabarbar(pycha)icon_smile.gif
Pozdrawiam Ewa.
parasolka
zrobiłam to pierwsze wyszło super i robiło furorę na proszonym obiedzie icon_biggrin.gif
anita
czy to pierwsze nie ma proszku do pieczenia? kurcze wszystko pzrygotowałam i sie zastanawiam, pomocy moze byc ciasto bez proszku???
marghe.
Anita, ja na ciastach nie znam sie ani trochę.. ale wiem,ze istnieje mnóstwo ciast do których proszku do pieczenia sie nie dodaje icon_biggrin.gif
mamajul
z przepisu wynika ze bez. i ja piekłam bez.
anita
dzięki wam kobiety icon_smile.gif będzie bez
agarad
Zrobiłam ciacho z przepisu mamajul (wlaśnie się nim delektuję w ramach śnaidanka icon_smile.gif ) bardzo smaczne tylko moim zdaniem można dodac sporo mniej cukru.
a tak ogólnie to PYCHAA.
P.S. idę po dokładkę mniam
mamajul
A mnie się raz nie udało icon_sad.gif...
irminka2
Zrobiłam to ciasto. Zostało zeżarte zanim dobrze wystygło a ja zobowiązana do pieczenia następnej blachy na następny dzień.
Pycha!

Irmina
mamajul
Bo ono jakieÅ› takie niezwyczajne jest, no nie??
gosiak23
mamajul-zrobiłam, wystygło i już prawie nie ma icon_wink.gif PYCHA!!!
mamajul
No. Pycha. icon_smile.gif.
Ino jak się je kroi i pochłania zanim zastygnie to soczek owocowy ucieka....
dori
Ciasto właśnie sie piecze,więc czy wyszło mi to napisze jutro.
Jedna sprawa mnie męczy.Chciałam sie od razu usprawiedl;iwić,że jest to trzecie ciasto upieczone przeze mnie w moim życiu.Jak to jeste z tą pioaną z białek,bo ja ubiłam póżniej dodałam cukier i zrobiła sie rzadka i już nie powstała,taką pianą posmarowałam.Jakie to miało być??????
dori
No i nie wiem czy wyszło.Chyba nie wyszło,bo wogóle nie urosło. icon_cry.gif Ale smaczne jest.Tak mówi mój mąż wziął do pracy.Kazałam,żeby nikomu nie pokazywał,bo wstyd. icon_redface.gif
Ja nawet nie wiem jak wyglÄ…da zakalec. icon_redface.gif

A-HA ja robiłam z malinami.....
mamajul
Piana z białek powinna być pianą . Cukier dodaje się po trochu w trakcie ubijania.
A wyrosnąć nie mogło- bo to kruche ciasto bez dodatków spulchniających, wiec ni ma jak urosnać.

To cisto po upieczeniu to jest kruchy, dosc cienki spód (ok 1cm??) na tym owoce, warstwa piany i okruchy cista znowu- całosć ma wysokość 2-2,5 cm. Orientacyjnie.

Myślę, ze fajne moze byc z brzoskwiniami i ze slikami wegierkami. icon_smile.gif
dori
Mamajul
więc myśle,że u mnie wszystko o.k oprócz tej piany.Ale jak Bóg mi świadkiem ubijałam po dodaniu cukru 15 min i nic.Więc w końcu dałam za wygraną.Następnym razem piana to będzie piana.Moje ciach tak pi razy drzwi ma 1,5 cm.Ale w smaku gut.

No i troszke mnie zawstydziłaś icon_redface.gif (tak przed monitorem poczerwieniałam)tym o kruchym cieście bez spulchniaczy,że nie wyrasta.Ale tak jak pisałam dopiero jest to moje 4 w życiu ciasto.

Jeszcze troszke i dojde do perfekcji.
mamajul
nie chciałam zawstydzać.
i ciesze się ze ci wyszło.
też się uczę cały czas i tak dla wyjaśnienia napisałam, spodziewałas sie ciasta a wyszedł plackowaty placek.... icon_lol.gif
dori
CYTAT(mamajul)
spodziewałas sie ciasta a wyszedł plackowaty placek.... icon_lol.gif


ale za to jaki pyszny!!!!!!!!
dori
Podejście drugie!!!!
Udane!!!!!!!!!!!
Ciacho pyszotka!!!!!!!!!!!!!
Piana ubita z powodzeniem
mamajul
icon_smile.gif.
Ja w ten upał zabiorę się za szarlotkę.icon_wink.gif.
Może jakoś zrobię. Bo u nas wszystkim najlepiej szarlotka smakuje... Jula za tym truskwakowym nie przepada icon_sad.gif
agarad
wyciągam bo sezon truskawkowy trwa i właśnie sobie przypomniałam o tym przepysznym cieście sprzed lat icon_smile.gif
Ryjek
....
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.