To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Borelioza

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Tobatka
Czytam i czytam na ten temat, pytam lekarzy i troche już wiem. Ale może ktoś wie więcej? Podzielcie się swoją wiedzą...

Tutaj wybrane fragmenty na ten temat:

Borelioza z Lyme jest przewlekła, wielofazową chorobą układową, charakteryzującą się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i neurologicznych. Ich różnorodność oraz podobieństwo do wielu innych schorzeń znacznie utrudnia rozpoznanie
(...)
Okres wylęgania boreliozy z Lyme, objawiającej się w postaci rumienia wędrującego, wynosi przeciętnie od 3 do 30 dni. Jednak w przypadku braku EM inne objawy wczesnego stadium zakażenia mogą wystąpić po wielu miesiącach, a stadium późnego nawet po kilku latach. Obraz kliniczny jest zmienny i często objawy kliniczne stadium wczesnego mogą być słabo zaznaczone albo w ogóle nie występować, a niektórzy chorzy zgłaszają się z dolegliwościami charakterystycznymi dla ostatniego okresu choroby. Zdarza się współistnienie różnych faz choroby u jednego pacjenta.
(...)
Rumień wędrujący EM jest zmianą skórną powstającą w miejscu lub pobliżu punktu ukłucia przez kleszcza. U dorosłych najczęściej lokalizuje się na kończynach i tułowiu, u dzieci - na głowie i szyi. Początkowo jest to czerwona grudka lub plamka, która powiększa się obwodowo. Towarzyszy temu centralne przejaśnianie się zmiany i tworzenie się 1-2 cm obrączki rumieniowatej, odgraniczonej od zdrowej skóry. Nietypowe postacie mają nieregularny kształt, czasem z obecnością wybroczyn lub pęcherzyków. Według zaleceń CDC średnica zmiany ponad 5 cm jest cechą charakterystyczną, odróżniającą EM od skórnego odczynu hyperergicznego, występującego bezpośrednio po ukłuciu przez kleszcza lub owada. Początek rumienia może pozostać bezobjawowy, może towarzyszyć mu miejscowo świąd i pieczenie skóry lub objawy ogólne: męczliwość, gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, miejscowa limfadenopatia, zaburzenia czucia i kołatanie serca. Leczony czy nie, rumień ustępuje bez śladu, rzadko przed upływem 4 tygodni.
(...)
Zmiany w układzie krążenia pojawiają się u około 4-8% pacjentów, zwykle po kilku tygodniach od zakażenia. Chorzy zgłaszają omdlenia, uczucie kołatania serca, bóle w klatce piersiowej. Opisywano zaburzenia przewodnictwa i rytmu, zapalenia osierdzia, wsierdzia i mięśnia sercowego oraz rzadkie przypadki pancarditis. Choroba przebiega u około 70% pacjentów pod postacią bloków przedsionkowo-komorowych o zmiennym stopniu. U około 50% pacjentów pojawia się wysięk do worka osierdziowego, rzadko dochodzi do niewydolności krążenia. Zwykle zmiany w układzie krążenia ustępują szybko, maksymalnie po 6 tygodniach bez następstw.


Leczenie polega na podaniu antybiotyków. Im szybciej, tym lepiej... Niektóre objawy występuję po kilku latach od pokąsania przez zarażonego kleszcza, kiedy sie już o tym fakcie nie pamięta. Dlatego choroba jest dość paskudna w leczeniu, bo leczy się co innego, zanim dojdzie do sedna sprawy...

Czy jest to na 100% borelioza, czy antybiotyk pomógł, to można się dowiedzieć po badaniu krwi, ale nie wczesniej, niż miesiąc od ugryzienia.


Tyle wiem z przeczytanych źródeł i od dwóch lekarzy, z którymi się już konsultowałam.
Tobatka
Test wyszedł ujemny - jestem zdrowa!!! icon_wink.gif
semi
icon_biggrin.gif . Wspaniale!!!
Ulcia i Julcia
Tobatko, dla uspokojenia zrób ze dwa jeszcze testy w dłuższych odstępach czasu. Znany jest mi przypadek, gdy dopiero po pół roku wyszedł pozywtywny i dopiero trzeci.
Ale wcale nie jest tak łatwo znowu zarazić i większość "podejrzanych" osób jest zdrowa. Ty z pewnością też.
Tobatka
Jejku, nie strasz mnie... Od trzech miesięcy mi to spokoju nie dawało, jak tylko spokój odzyskałam, to usłyszałam wątpliwości mojej lekarki... Ona się zastanawia, że jesli nie borelioza, to czemu była taka reakcja "książkowa" wręcz...

Ja tam wierzę, że szybko podany antybiotyk zadziałał icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.