To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Helicobacter pyroli

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

piola
Robiłam badanie krwi i wyszło mi 30,4 a norma jest do 25, czyli mam trochę podwyższone. Czy jest to znaczna różnica? Czy mam udac się do lekarza? Jak przebiega ewentualne leczenie?
Dodam, że robiłam to badanie w związku z powracającymi dosyć często chrypkami, zleciła mi je doktor laryngolog. nie mam żadnych dolegliwości żołądkowych, bóli brzucha, nic z tych rzeczy.
Piola
Anuk
Piola, jeśli w teście wyszły bakterie H.P - to należy się przeleczyć, bo nieleczone potrafią stać się przyczyną owrzodzenia żołądka. Leczenie nie jest kłopotliwe i długie. Póki co możesz nie mieć dolegliwości - ale po co czekać, skoro wiadomo, że są.
reszka
Piola, jesli test z krwi jest dodatni, to trzeba zrobic jakis inny potwierdzający-wykluczający obecność HP. Test z krwi to wielkie g...o, i zaden szanujący sie lekarz na jego podstawie nie zleci ciężkiego leczenia eradykującego - dwa antybiotyki w max. dawkach plus inhibitor pompy protonowej, przez co najmniej 7 dni.
A jak trafisz na mądrego doktora, to może sie okazać że eradykacja przyniesie więcej szkody niz korzyści...
ulla
Jeżeli dolegliwości nie masz, to ja bym się nadzwyczaj głeboko zastanowiła, nawet jeżeli lekarz zadecyduje inaczej.
Mnie osobiście wytłuczenie Helicobactera, tak subiektywnie, bo lekarzem nie jestem, przysniosło więcej szkody niż pożytku. Bo czuję się duuużo gorzej. W miejsce jesienno-wiosennych i okazjonalnych dolegliwości żoładkowych, mam na stałe. Podobno przyczyny inne, przynajmniej badania tak wskazują, ale dla mnie w odczuciu podobne. Tyle, że cały czas.
Teraz zamiast choroby wrzodowej mam bardzo silny refluks...a zamiast stanu zapalnego błony śluzowej dwunastnicy i dna żoładka, zapalenie błony śluzowej górnej części żoładka i dolnego odcinka przełyku....I już wiem co gorsze....
piola
Reszko, czy możesz mi powiedzieć jakie jeszcze należałoby wykonac badania? I do jakiego wogóle teraz powinnam się udać? Bo jak wspomniałam badanie na helicobacter zlecił mi laryngolog, w związku z moimi powracającymi chrypami, ale dolegliwości żołądkowych nie posiadam żadnych. Dlatego też pytam, bo sama jestem w kropce.
Reszko bardzo Cię prosze o odpowiedź i z góry dziękuję
reszka
Piola, jesli chcesz to zrobic bezbolesnie to tylko test oddechowy. Jest bardzo czuły i pewny.
Skoro z powodów laryngologicznych...
Cóż, nam na szkoleniu tłukli do głów że HP nie eradykuje się z powodów pozagastrologicznych. Innymi słowy - nawet jesli byłby dodatni, to choroby poza przewodem pokarmowym nie są wskazaniem do eradykacji.
reszka
Aha, skoro chrypa - to może być z powodu zespołu zarzucania soków żołądkowych, czyli GERD.
Czasem nie daje toto żadnych objawów gastrologicznych, a np. chrypkę czy kaszel astmopodobny.
Badanie które wykazuje się czy jest to zarzucanie nazywa się pHmetria całodobowa i nie słyszałam, żeby je robili poza szpitalem.
ALE - można podjąć próbę leczenia GERDu bez potwierdzonego rozpoznania, i jesli sie polepszy - znaczy to było to. Tutaj znowu zamieszam - ponieważ wtedy leczenie jest długie, to trzeba wtedy sprawdzić, czy nie ma zakażenia HP i przeleczyć.

Zamieszałam?
piola
Hehe zamieszałaś, nie kumam ostatniego zdania na temat leczenia, to znaczy - kiedy sprawdzać?
Zapomniałam napisać, że lekarz ogólny skierował mnie do laryngologa na moją prośbę, bo jak pisałam dosyć często miewam chrypki, suche męczące kaszle, takie krtaniowe i chciałam coś z tym zrobić. Laryngolog nie stwierdził żadnych nieprawidłowości laryngologicznych ale powiedziała mi, że takie częste chrypy moga być też przyczyną własnie helicobactera, zaburzen tarczycy (badanie robiłam i jest ok), oraz dostałam skierowanie na testy alergiczne bo pamiętam, ze w zeszłym roku o tej samej porze miałam dokładnie to samo. Na testy jestem umówiona na poniedziałek ale kurcze mam dylemat, bo nie wiem czy nie jestem czasem w ciązy (pracujemy z mężem) a nie wiem czy w ewentualnej ciąży te testy można wykonywać. Jak nie można to poczekam na okres i wtedy załatwię sprawę testów.
Bardziej mnie w tej chwili martwi ten helicobacter. Być może gastroskopia załatwiłaby sprawę ale kurde boję się jak diabli. Reszko, czy na ten test oddechowy musi być skierowanie czy też można go zrobić prywatnie? Na czym on polega? Przepraszam, ze tak zawracam głowę ale skołowana jestem.
Swoją drogą stawiam na alergię chyba.
Aha, ostatnimi dniami budzę się rano z suchym gardłem, takim jak to jest przy suchym powietrzu w domu, potem coś popiję i to uczucie mija, dodatkowo kaszlnę parę razy, cos mi się tam oderwie i jest względny spokój przez cały dzień.
Normalnie mam dosyć, chora jestem na samą myśl o tym wszystkim...
reszka
Na przyczynach chrypek się nie znam, ale laryngolog powinien podejrzewac nie infekcję HP, ale GERD właśnie. A przy GERDach leczenie HP nie zawsze jest wskazane.
Test oddechowy wykonasz tylko poza państwową służba zdrowia - w Krakowie kosztuje ok. 70 zł. Polega na wypiciu płynu z zawartościa wegla znakowanego, a potem oznaczeniu ilości tego wegla w wydychanym powietrzu, i w ten sposób stwierdza sie lub nie obecność HP. Łatwe proste i przyjemne.
piola
Reszko, dziękuję Ci bardzo, bardzo mocno. Kochana jesteś icon_smile.gif . Zadecydowałam tak: ide na te testy alergiczne i zobaczę co one wykażą, zrobię też ten test oddechowy, a z wynikiem to mam się udać potem do ogólnego czy do gastrologa?
reszka
Myślę że do dobrego gastrologa - czyli takiego który dobrze rozważy wskazania do eradykacji.
Zdrówka życzę.
piola
Dziękuję Reszko bardzo za pomoc.
Sel
Ja własnie zrobiłam sobie badania-bo źle sie czuję juz od dłuższego czasu i o ile norma h.p. jest od 0,75j.-1,00j. to ja mam 7,39j. icon_confused.gif Poza tym mam za wysoka bilirubine i musze zrobic usg jamy brzusznej. Trochę mnie to przybija, mam nadzieje, że nic sie tam powaznego nie dzieje. icon_rolleyes.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.