To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Nie miała baba kłopotu...;-)

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

zilka
... i wymyśliła, że zatrudni dziewczynę w ciąży, w 7 miesiącu, zeby było wesełej icon_lol.gif

Dziewczyna będzie pracować lipiec-sierpień, na połowę września ma termin więc jej nie liczę, oficjalnie wraca do pracy po macierzyńskim czyli tych 3 miesiącach, nieoficjalnie wcześniej bo dużą część pracy może robić w domu.

I mam do Was pytanie różne, może ktoś coś wie na ten temat:
- czy ona będzie miała prawo do zasiłku? (nie jest to najważniejsze ale dlaczego ma nie mieć?)
- rozumiem, że jeśli nie będzie miała prawa do zasiłku to ZUS nie będzie się nas czepiał, tak?
- jeśli będzie się nas czepiał ZUS to o co??? Mam jej pracę nagrywać codziennie na video, wzywać dzielnicowego, żeby ją oglądał czy jakoś inaczej dokumentować? icon_twisted.gif

Zła jestem okrrropnie, akurat żadna moja znajoma, dobra dziewczyna i nie widzę powodu dla którego ciąża ma ją dyskwalifikować z tego stanowiska, zwłaszcza, że jest idealne dla matki małego dziecka (=duża część pracy w domu).

Wypowiedzcie się bo może macie jakieś doświadczenia z ZUSem w takich sprawach...

dzięki!
gosiat
Zasiłek macierzyński jest płacony z ubezpieczenia chorobowego, czyli jeżeli należy się zasiłek chorobowy, to należy się macierzyński. ZUS na pewno będzie się czepiał. Musi być udokumentowane, że ona faktycznie pracuje (np. codziennie podpisywana lista obecności tudzież inne dokumenty). Przypuszczam, że zasiłek macierzyński może być tu wypłacony z dużym opóźnieniem, bo np. ZUS uwierzy dopiero gdy ona wróci do pracy po urlopie.
zilka
CYTAT(gosiat)
Zasiłek macierzyński jest płacony z ubezpieczenia chorobowego, czyli jeżeli należy się zasiłek chorobowy, to należy się macierzyński. ZUS na pewno będzie się czepiał.


A jest wymagany jakiÅ› minimalny okres zatrudnienia przed?

CYTAT(gosiat)
ZUS na pewno będzie się czepiał. Musi być udokumentowane, że ona faktycznie pracuje (np. codziennie podpisywana lista obecności tudzież inne dokumenty). Przypuszczam, że zasiłek macierzyński może być tu wypłacony z dużym opóźnieniem, bo np. ZUS uwierzy dopiero gdy ona wróci do pracy po urlopie.


Czyli mam wprowadzić specjalnie dla ZUSu listę obecności? Dla wszystkich czy specjalnie dla tej dziewczyny?
Macie jeszcze jakieś pomysły jak mam to "udowadniać" icon_rolleyes.gif ?
No bo w sumie to stukanie przed komputerem, które ona robi mógłby robić każdy a potem powiedzieć, że to ona... icon_twisted.gif icon_rolleyes.gif

Opóźnienie z wypłaceniem teoretycznie nie robi różnicy, jeśli to tylko przez mój zły charakter bo jakim prawem?!?!?! Bo z założenia jesteśmy oszustami?

wrrr....
Mika
z duuuuużym prawdopodobieństwem ZUS będzie się czepiał CIEBIE za zatrudnienie ciężarnej,będzie robił kontrole żeby tylko móc wykazać,że chciałyście naciągnąć ZUS na wypłaty świadczeń

niejednokrotnie były takie sytuacje gdzie szefowa chciała pomóc dziewczynie zatrudniajac ją a potem musiała sie po sądach włóczyć icon_rolleyes.gif

a już o tak bardzo zaawansowaną ciążę czepiać sie będą napewno

chyba,że obie z uporem maniaka będziecie sie zaklinały,że jedna nie powiedziała,a druga nie widziała ciaży wink.gif

za nic w świecie nie możesz się przyznać,że świadomie zatrudniłaś ciężarną,bo będą sie czepiać do usranej śmierci icon_rolleyes.gif
zilka
CYTAT(Mika)
chyba,że obie z uporem maniaka bÄ™dziecie sie zaklinaÅ‚y,że jedna nie powiedziaÅ‚a,a druga nie widziaÅ‚a ciaży  :wink:  

za nic w Å›wiecie nie możesz siÄ™ przyznać,że Å›wiadomie zatrudniÅ‚aÅ› ciężarnÄ…,bo bÄ™dÄ… sie czepiać do usranej Å›mierci  :roll:


7 miesiąca to dość trudno nie zauważyć... icon_wink.gif Cholera a miałam ją zatrudnić 3 miesiące temu ale nie wiedziałam czy dam radę...

No nic, ja mam zły charakter więc będę się z nimi bujać, k... co za kraj icon_twisted.gif Chyba poszukam jakiś organizacji kobiecych czy innych... icon_rolleyes.gif
To znaczy ja niby ZUS rozumiem bo takich wyłudzeń jest pewnie mnóstwo ale nie znoszę generalizacji. Zwłaszcza jak mnie dotyka icon_wink.gif icon_lol.gif

Rady, rady jak mam jej pracę "dokumentować", please!
Ika
Zdjęcia cyfrówką. A taki zwyczaj ludzie mają w tej agencji, że se fotografować lubią. Na fotkach daty. Może nie jest to dowód rozstrzygajacy, ale zawsze coś.
A poza tym czemu listy obecności nie wprowadzić dla dobra sprawy?
Arwena.
Zilka zadzwoń do Zusu i niech Ci powiedzą jak udokumentować.
zilka
CYTAT(Ika)
ZdjÄ™cia cyfrówkÄ…. A taki zwyczaj ludzie majÄ… w tej agencji, że se fotografować lubiÄ…. Na fotkach daty. Może nie jest to dowód rozstrzygajacy, ale zawsze coÅ›.  
A poza tym czemu listy obecności nie wprowadzić dla dobra sprawy?


Listę wprowadzę chociaż wszyscy umrą ze śmiechu, zdjęcia też możemy.

Tyle, że to dla mnie wysoki stopień paranoi... no ale sama chciałam chociaż różne komplikacje przewidywałam ale nie z ZUSem...
zilka
CYTAT(Arwen)
Zilka zadzwoń do Zusu i niech Ci powiedzą jak udokumentować.


rany, jaka jestem głupia... już dzwonię.
sdw
Zilka, wcale niekoniecznie czepiać się będą icon_wink.gif Zależy od nastroju pani w okienku icon_evil.gif Ot, ja przykładem. Będą w ciązy z Kamilą zostałam zatrudniona na 20 dni przed porodem a półtora miesiąca przed terminem icon_lol.gif He he, pracowałam i wcześniej, tyle, ze na własny rachunek a obudziłam sie tak późno, bo dotarło do mnie, ze macieżyński dostanę ale wychowawczego to już nie icon_evil.gif Pracę wykonywałam dokładnie taką sama tyle, ze na czyjeś konto icon_confused.gif Nie czepiali się. Czepili się później ale sprawa dotyczyła czego innego. Braku jakiegoś zaświadczenia chyba icon_rolleyes.gif Podczas procedury "czepiania" zostałam sprawdzona i ja. Czy aby na pewno pracowałam. Sprawdzanie polegało na przesłuchaniu znienacka kilku osób postronnych, które mogły o fakcie zaświadczyc, bądź nie. Osoby zaświadczyły. Musiałam jeszcze donieść zaświadczenie od ginekologa prowadzacego ciążę, któren miał nakazane napisać, ze nie było przeciwskazań do pracy w tamtym czasie. Paradks polegał na tym, ze procedura "czepiania" i nakaz okazania zaświadczenia miała miejsce półtora roku po narodzinach dziecka. Zaświadczenie wystawił inny lekarz icon_lol.gif Zus czepiać sie przestał. Choc fakt faktem, na jakiś czas cofnięto mi wypłacanie wychowawczego i straszono gfroźbą zwrotu dotychczas wypłaconych świadczeń icon_evil.gif

Osoba zatrudniająca mnie również była straszona jakimiś konsekwencjami prawnymi, które tak sie miały do całej sytuacji jak pięść do nosa icon_wink.gif Ale, gdyby nie inne okoliczności, które naprowadziły ZUS na trop zatrudnienia ciężarnej tuż przez rozwiązaniem, nie czepialiby sie wcale icon_wink.gif
ewis_
zależy od konkretnego zusu czy się czepną icon_wink.gif czy nie

ja byłam zatrudniana w jeszcze bardziej ekstremalnych warunkach ciążowych i odpukać się nie czepneli icon_smile.gif
Jalla
W firmie mojego męża też zatrudnili ciężarną.
Kontolę z Zus-u w związku z tym również mieli.
Ta dziewczyna i wszyscy pracownicy musieli opowiadać co należało do jej obowiązków, itp., itd. Trochę kłopotu z tym było, ale wszystko dobrze się skończyło.
zilka
CYTAT(zilka)
CYTAT(Arwen)
Zilka zadzwoń do Zusu i niech Ci powiedzą jak udokumentować.


rany, jaka jestem głupia... już dzwonię.


No niestety. Nic mÄ…drego w ZUSie nie powiedzieli, albo siÄ™ przyczepiÄ… albo nie ale nie wiedzÄ… kiedy siÄ™ przyczepiÄ… a kiedy nie icon_lol.gif

No dobra, wprowadzam listę i idziemy na to. Dla wszystkich ma być lista czy tylko dla tej dziewczyny???
Tobatka
CYTAT(zilka)
7 miesiąca to dość trudno nie zauważyć...

Mojego 8 miesiąca wiele osób nie zauważyło icon_rolleyes.gif

A listę chyba trzebaby wprowadzić dla wszystkich.. Kurcze nie wiem, ale tak na czuja wydaje mi się... Nie spytałas w ZUSie przy okazji o to, jak udokumentować, gdyby się czepnęli? Co masz zbierać?
Arwena.
Co mnie Zilko wcale nie dziwi bo czasem dzwonię do trzech różnych Zusów i w każdym mówią co innego.

Nie powiem jakie słowo mi się ciśnie na usta icon_rolleyes.gif
siłaczka
Zilko, moja bratowa w ósmym miesiącu okantowała rodziców, że do tej pory sama nie wiedziała, że jest w ciąży...a oni na to poszli.. icon_eek.gif icon_lol.gif
Wiola, czepiać zaczęli się jakoś niedawno, takie masowe akcje robią icon_twisted.gif
tonia
Zilka lista dla wszystkich, bo obowiÄ…zek ewidencjonowania czasu pracy dotyczy wszystkich.
Dodatkowo jeśli pracuje na komputerze, niech zawsze loguje się na swoje nazwisko, potem to chyba też można sprawdzić.
Potwora
ZUS przy kontroli, oprócz "przesłuchiwań" icon_wink.gif sprawdza korespondecję, dobrze jest np. zachować wszystkie jej maile, listy, pisma przez nią podpisywane, mozna wprowadzić zwyczaj, że np. dziewczyna codziennie sporządza raport i opatruje go odpowiednią datą i wysyła mailem. Można tez poprosić o bilingi i zaznaczyć na nich rozmowy służbowe, przygotować się na odpowiedź na pytania czego te rozmowy dotyczyły. Hmmm, radzę się przygotować. icon_rolleyes.gif
Lila_
Nie wiem czy jeszcze aktualny temat ale ZUS przy wypłacaniu macierzńskiego liczy okres opłacania składek kiedyś było to 3 m-ce teraz chyba jest 6 m-cy.
To bardziej dla dziewczyny ważne czy jej wypłacą macierzyńki czy będa robili problemy - więc tel. do Zus-u i dowiedzenie sie jak to jest z tą ciągłością składek i czy dostanie macierzyński jeżeli ją zatrudnisz.

Lista płac - jeżeli masz pracowników dla Ciebie będzie lepiej jeżeli będziesz miała ją w firmie. Wszelkie zwolnienia, urlopy, nieobecności muszisz gdzieś wpisywać - ładne oczy nie zadowolą np. kontroli z PIP-u wink.gif
Doruśka
warunkiem wychowawczego jest przepracowanych 6 miesięcy w ogóle ale niekoniecznie u ostatniego pracodawcy.
sdw
Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego jest zatrudnienie na umowę o pracę w dniu porodu. Tylko tyle. Jak już pisałam ja byłam zatrudniona dni 20.
Potwora
CYTAT(wiolontela)
Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego jest zatrudnienie na umowę o pracę w dniu porodu. Tylko tyle. Jak już pisałam ja byłam zatrudniona dni 20.


Ale wcześniej byłaś już gdzieś zatrudniona?
sdw
Ola, wcześniej owszem, duuużo wcześniej. Ale, jak mi powiedziano w ZUSie, aby dostac macierzński wystarczy przepracowa c 1 dzień a w dniu porodu być zatrudnionym na um. o pracę. Do wychowawczego jak najbardziej trzeba miec przepracowane 6 miesięcy jedym ciągiem.
Potwora
CYTAT(wiolontela)
Ola, wcześniej owszem, duuużo wcześniej. Ale, jak mi powiedziano w ZUSie, aby dostac macierzński wystarczy przepracowa c 1 dzień a w dniu porodu być zatrudnionym na um. o pracę. Do wychowawczego jak najbardziej trzeba miec przepracowane 6 miesięcy jedym ciągiem.


e to spoko icon_wink.gif
prawo jest prawo, Zilka ani jej pracownica nie działaja zatem niezgodnie z przepisami icon_smile.gif
zilka
CYTAT(Dorusia)
warunkiem wychowawczego jest przepracowanych 6 miesięcy w ogóle ale niekoniecznie u ostatniego pracodawcy.


Ale moja dziewczyna nie wybiera się na wychowawczy, tylko na macierzyński, potem wraca do pracy.

BTW - na razie jest świetna, bardzo się ciesze, że się tej ciąży nie przestraszyłam icon_lol.gif
Doruśka
Zilka .bo to tak jest właśnie, ja też bym chętnei popracowała ,ale sie boja ze bedę mniej wydajna,a to nieprawda, bo mam masę nowych pomysłów na szkolenia, świeża głowa icon_wink.gif i naprawdę pomimo dziecka mam czas na pracę ,tym bardziej ,ze po studiach chciałabym "popraktykować" w moim zawodzie spokojnie dam sobei radę nawet z dzieckiem przy boku.

ale wielu pracodawców mysli,ze zwolnienia itd.

Zilko,to bardzoi budujące,ze są jednak pracodawcy przyjaźni matkom icon_smile.gif
chylę czoła.
zilka
CYTAT(Dorusia)
Zilka .bo to tak jest właśnie, ja też bym chętnei popracowała ,ale sie boja ze bedę mniej wydajna


hihi, jeśli chodzi o "banie się" to ja też się boję icon_wink.gif icon_lol.gif icon_lol.gif Ale jakoś żyję z tym strachem icon_wink.gif icon_lol.gif
Potwora
A wiecie, że statystycznie najwięcej zwolnień lekarskich biorą mężczyźni w sile wieku icon_exclaim.gif wink.gif icon_rolleyes.gif
zilka
A to z newsów Wam powiem, że moja dziewczyna urodziła, w zasadzie między pracą a pracą icon_wink.gif To znaczy w piątek była, zapowiedziała, że poniedziałek też przychodzi no ale juz nie przyszła icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
pirania
zobaczcie dziewczyny- pracownik odpowiednio zmotywowany urodzi w dzien wolny od pracy icon_smile.gif
katiek
Wczoraj w tv było że ciężarna wróciła z pracy o północy, skurcze zaczęły się o 3 nad ranem a po 9 rano urodziła.
Ika a ZUS kocha się czepiać - mnie sie czepiali i pewnie czepiać się mnie będą do uśmiechniętej śmierci. Nawet mojemu pracodawcy pani z kontroli zarzucała, że mnie nie zwolnił icon_confused.gif icon_evil.gif icon_evil.gif icon_evil.gif icon_evil.gif

A na serio od listopada muszę szukać pracy...
zilka
No to trzymajcie w czwartek kciuki, idę na "przesłuchanie" icon_rolleyes.gif (cytat z ZUSu) w sprawie mojej dziewczyny - ze stosem papierów.

Zobaczymy czy to się na tym skończy... icon_rolleyes.gif icon_twisted.gif
joannabo
Zilka, to ja potrzymam, ale jak sie toto ma do "odpowiedzialności za samego siebie" w kwestiach rozrodczych icon_question.gif icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
zilka
CYTAT(joannabo)
ale jak sie toto ma do "odpowiedzialnoÅ›ci za samego siebie" w kwestiach rozrodczych icon_question.gif  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:


To z innego wątku, nie do końca łapię czyli aluzju nie paniał wink.gif Chodzi Ci o mnie czy o mojego pracownika??? Kto jest niby nieodpowiedzialny? Ma zasiłku macierzyńskiego nie dostać czy też ja mam wg. Ciebie dostać karę za to, że ją zatrudniłam? icon_rolleyes.gif
joannabo
E no nie żeby az karę icon_lol.gif .
Ale o refleksje sie upraszam. Dopóki państwo wszystkim zabiera, zeby dac niektórym, to branie urlopu wychowawczego (a o to cos kiedys chodziło czy mnie siem zdaje? icon_wink.gif ) niczym sie nie różni od np. korzystania z państwowego lecznictwa.
Do nikogo nie mam pretensji wiekszych niz o brak konsekwencji icon_wink.gif
pirania
joanna mnie sie wydaje ze chodzilo o zatrudnienie dziewczyny w ciazy. Bo w ciazy sie jak wiadomo nie zatrudnia a jak sie zatrudnia to po to by ZUS oszukac.
zilka
CYTAT(joannabo)
E no nie żeby az karę icon_lol.gif .
Ale o refleksje sie upraszam. Dopóki państwo wszystkim zabiera, zeby dac niektórym, to branie urlopu wychowawczego (a o to cos kiedys chodziło czy mnie siem zdaje? icon_wink.gif ) niczym sie nie różni od np. korzystania z państwowego lecznictwa.
Do nikogo nie mam pretensji wiekszych niz o brak konsekwencji icon_wink.gif


Po pierwsze - ja nigdy i nigdzie nie mówiłam, że jestem przeciwna urlopom macierzyńskim lub wychowawczym, ewentualna jestem przeciwna zasiłkom wychowawczym.

Po drugie - moja dziewczyna nie idzie na urlop wychowawczy, zarówno ona i ja chcemy, żebyśmy normalnie mogły pracowac, całe jej i moje "przestępstwo" polega na tym, że poszła do pracy w 7 miesiący ciąży a ja ją zatrudniłam. A po macierzyńskim ona wraca do pracy, w przeciwnieństwie do szeregu biorących zasiłek macierzyński mamuś.

Joanno, najpierw doczytaj a potem sil się na złośliwości, ok?
zilka
CYTAT(pirania)
joanna mnie sie wydaje ze chodzilo o zatrudnienie dziewczyny w ciazy. Bo w ciazy sie jak wiadomo nie zatrudnia a jak sie zatrudnia to po to by ZUS oszukac.


dokładnie tak icon_biggrin.gif
joannabo
CYTAT(zilka)
Joanno, najpierw doczytaj a potem sil się na złośliwości, ok?

Nie silę sie, łatwo mi przyszło icon_razz.gif
Nigdzie nie napisałas, ze masz coś przeciwko zasiłkom wychowawczym? No ale napisałas po tym, jak napisała to nasza Aluc kochana, ze popierasz.

W porządku, nie przeczytałas co popierasz, Aluc sama na placu boju, a dziewczyny niepotrzebnie sie denerwowały icon_lol.gif
joannabo
CYTAT(zilka)
Joanno, najpierw doczytaj a potem sil się na złośliwości, ok?

Nie silę sie, łatwo mi przyszło icon_razz.gif
Nigdzie nie napisałas, ze masz coś przeciwko zasiłkom wychowawczym? No ale napisałas po tym, jak napisała to nasza Aluc kochana, ze popierasz.

W porządku, nie przeczytałas co popierasz, Aluc sama na placu boju, a dziewczyny niepotrzebnie sie denerwowały icon_lol.gif
zilka
Joanno ale wiesz, może po prostu powiedz o co Ci chodzi bo na razie to wpędzasz mnie w nieustanne zdziwienie, akurat u Ciebie dotychczas takich zachowań nie zauważyłam, masz PMS czy coś Ci pośrednio uczyniłam?

Dalej popieram Aluc, jestem umiarkowanie przeciwna zasiłkom wychowawczym (teraz już możesz mnie cytować do upojenia icon_biggrin.gif), nie jestem przeciwna urlopom macierzyńskim (z zasiłkiem) oraz urlopom wychowawczym.
Natomiast dalej nie wiem jak to ma siÄ™ do tematu tego wÄ…tku??? icon_eek.gif
joannabo
CYTAT(zilka)
 masz PMS czy coÅ› Ci poÅ›rednio uczyniÅ‚am?

PoddajÄ™ siÄ™ icon_razz.gif
zilka
Fajnie... icon_confused.gif
Byłam w ZUSie, zmarnowałam 3 godz., pani mnie przesłuchała, zrobiła protokół i zobaczymy co dalej. Szlag mnie tam trafił niebotyczny, poczułam się jakby popełniła przestępstwo, chyba na policji jest przyjemniej icon_twisted.gif icon_evil.gif

Aczkolwiek jak po pierwszych kilku pytaniach poinformowałam panią "wie Pani, ja zatrudniając tę dziewczynę wiedziałam, że mnie Państwo wezwą więc możemy sobie darować te wszystkie podchwytliwe pytania" to ciut to rozładowało atmosferę... icon_rolleyes.gif

Teraz będą przesłuchiwać icon_twisted.gif moją dziewczynę

Ech, kurna gdzie my mieszkamy??? icon_rolleyes.gif
Doruśka
Zilka,teraz juz w Kaczogrodzie, teraz bedzie dobrze icon_wink.gif
Doruśka
A tak serio, to przykre,ze sie jest przede wszystkim uważanym za oszusta icon_sad.gif(
zilka
A moja Paulina trafiła jednak do mediów icon_rolleyes.gif ale sympatycznie icon_biggrin.gif
możecie sobie o nas poczytać icon_biggrin.gif
Jaco
Sympatyczna wypowiedź icon_smile.gif
KM
Zilka, jestem trochę zaskoczona, że nie wyłączyli z ubezpieczeń Twojej Pauliny. Mile zaskoczona icon_smile.gif
Udanej współpracy icon_exclaim.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.