To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Cykoria

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

amo
Skusilam sie na zakup cykorii. Kiedys juz to zrobilam i wyszla mi okrutnie gorzka. Mimo to chcialabym sprobowac jeszcze raz. Pomozcie, jak ja przygotowac, zeby byla smaczna?
ulcik
hej obciąć jej końce .. to po pierwsze .. ja ją płuczę i jem na surowo np z vinegreatem mocno czosnkowym .. mniam ...


u.
cydorka
ooo cykoria, moja ulubiona
po pierwsze jak ja kupujesz musi mieć biało- żołte liście, nie może być zielona
po drugie trzymaj ja w lodówce koniecznie

po trzecie z cykorii jezeli chcesz ja skrajac do słatek /surówek (czyli nie jeść całych listków- co ja przyznam czesto robię-uwielbiam chrupać) to koniecznie trzeba wyciac srodek- tak tak, wtedy nie bedzie gorzka
weż cykorie, przekrój ja na połówki i z kazdej wytnij nozykiem taki mmmm jak to nazwac maly glabik- ja ja przekroisz to zobaczysz o czym mowie
cyd
ulcik
ostatnio zrobiłam cykorię wg A. Kręglickiej z Wysokich Obcasów ... odjazd .. poprostu niebo w gębie icon_smile.gif




tak wyglÄ…da w Wysokich Obcasach .. a tak siÄ™ jÄ… robi icon_smile.gif

Sałata z cykorii z gruszkami, serem blue i orzechami: garść obranych świeżych orzechów włoskich, dwie duże garście mieszanych liści cykorii (cykoria biała i czerwona, frisée, radicchio), 2 dojrzałe, twarde gruszki (kiedy naciskamy kciukiem, powinny lekko ustępować), 50 g roqueforta (lub innego sera blue). Sos: 3 łyżki oleju z orzechów włoskich, 3 łyżki oliwy extra vergine, 3 łyżki czerwonego octu winnego, 1 łyżeczka musztardy diżońskiej, sól, pieprz, łyżeczka miodu, sok z cytryny

Sos: ocet wymieszać z musztardą, miodem, pieprzem i solą w zakręcanym słoiku. Dolać oliwę i olej i wymieszać, mocno potrząsając. Dodać sok z cytryny do smaku. Orzechy uprażyć na patelni lub w gorącym piekarniku. Liście cykorii dobrze wymieszać z sosem w misce. Gruszki przeciąć na pół, wyjąć gniazda nasienne (najłatwiej gałkarką do melona), pokroić w plasterki, posmarować sokiem z cytryny. Na cykorii ułożyć plastry gruszki, posypać orzechami i pokruszonym serem. Można też podawać indywidualne łódeczki cykorii napełnione serem, gruszką i orzechami jako finger food.


POLECAM icon_smile.gif

a ja ostatnio krojÄ™ cykroriÄ™ w drobne paseczki dodajÄ™ pomidorka pokrojonego drobno i polewam vinegretem icon_smile.gif

mniam icon_smile.gif

u.
Gosia z edziecka
Podnosze temat, bo sobie wyhodowałam cykorię i szukam pomysłów icon_smile.gif

Ulcik, jak robisz sos vinegret. Już znalazłam przepis: https://www.kwestiasmaku.com/dania_dla_dwoj...ml#sos_winegret
ulcik
CYTAT(Gośka z edziecka @ Wed, 12 Aug 2009 - 21:46) *
Podnosze temat, bo sobie wyhodowałam cykorię i szukam pomysłów icon_smile.gif

Ulcik, jak robisz sos vinegret. Już znalazłam przepis: https://www.kwestiasmaku.com/dania_dla_dwoj...ml#sos_winegret


Gośka masz w moim poście przepis na vineget .. a ja mieszam musztardę, oliwę i cytrynę, czosnek + bardzo często dodaję ocet balsamiczny ale tylko kilka kropel.

u
wiesiołek
jado cykorii doaję cząski mandarynek -osładzają i niezle pasują jako sałatka do piersi z kurczaka.
Gosia z edziecka
Zrobiłam sos vinegret opierają sie na kilku przepisach icon_wink.gif, dodałam do cykorii. Smakowało nam icon_smile.gif
ulcik
CYTAT(Gośka z edziecka @ Fri, 14 Aug 2009 - 12:48) *
Zrobiłam sos vinegret opierają sie na kilku przepisach icon_wink.gif, dodałam do cykorii. Smakowało nam icon_smile.gif


mniam.. a ja zgłodniałam icon_smile.gif
trylinka
Jeżeli cykoria ma być jedzona w cząstkach należy ją pokroić i wypłukać w lekko ciepłej wodzie. Wtedy na pewno nie będzie gorzka. Poza tym cykoria gorzknieje, gdy leży na świetle. Nie należy takiej długo leżącej kupować. W dużuch sklepach odwracają ją tackami do góry.
ana
jako jarzynka do obiadu: 4-5 szt. pokroić na połówki lub ćwiartki, obsmażyć na patelni na rumiano z łyżką masła, popieprzyć, dodac łyżkę miodu.

a w piekarniku właśnie zapiekam ciasto na tartę z cykorią z serem brie
Ammm
Polecam też cykorię zapiekaną pod beszamelem.
ana
czy wcześniej ją karmelizujesz/blanszujesz?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.