To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Uczulenie na ProSobee? czy na gluten

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

mama Tomka
Tomuś jadł bułeczkę od około 3 tygodni początkowo po małym okruszku i nie było żadnych objawów. Lekarka postanowiła zmienić Tomkowi Nutramigen na Pro Sobee2 według schematu:
1 dzień - 6łyżeczek Nutramigenu 1 łyżeczka Pro Sobee
2 dzień - 6łyżeczek Nutramigenu 1 łyżeczka Pro Sobee
3 dzień - 5łyżeczek Nutramigenu 2 łyżeczka Pro Sobee
4 dzień - 5łyżeczek Nutramigenu 2 łyżeczka Pro Sobee
5 dzień - 4łyżeczek Nutramigenu 3 łyżeczka Pro Sobee
6 dzień - 4łyżeczek Nutramigenu 3 łyżeczka Pro Sobee
7 dzień - 3łyżeczek Nutramigenu 4 łyżeczka Pro Sobee
8 dzień - 3łyżeczek Nutramigenu 4 łyżeczka Pro Sobee
7dnia zauważyłam, że synek zaczyna się załatwiać ze śluzem i za częsta jak na niego 6 razy (zazwyczaj 1-2 razy) i kupka zaczyna coraz to bardziej przypominać biegunkę. W tym czasie zjadł też 2 bułeczki (przez te 7 dni).
8 dnia było znacznie gorzej około 12 kupek ze śluzem tego też dnia poszłam do lekarza, aby wyjaśnić co może być przyczyną tej biegunki lekarka stwierdziła, że to gluten. Ale ja raczej stawiam na Pro Sobee Tomuś już kiedyś dostał mleko sojowe (luty2005 po stwierdzeniu alergi na białko mleka krowiego i uczuleniu na laktozę) ale wtedy zjadł tylko jedną kaszkę i za nic w świecie nie chciał więcej go jeść. Płakał z głodu a Pro Sobee nie ruszył, wtedy też dostałam Nutramigen, który bez żadnego stopniowego wprowadzania zaakceptował od razu.
Wiem jakie objawy daje gluten ale znalazłm artykuł o alergi na soję i daje podobne objawy
https://www.poradnikmedyczny.pl/mod/archiwum/2173

CYTAT
Mlekozastępcze preparaty sojowe są najczęściej zalecane przez lekarzy w stanach alergii na białko mleka krowiego, w żywieniu dzieci z rodzin obciążonych alergią , w hipolaktazji ( niedobór enzymu trawiącego cukier mleczny, laktozę ) oraz w galaktozemii ( dziedziczna nietolerancja cukru galaktozy ).Chętnie stosowane są również w okresie rekonwalescencji po ostrej biegunce ( spowodowanej np.przez wirus Rota, bakterie Salmonella ), a także w przypadku biegunek przewlekających się o nieznanej etiologii, w ich przebiegu dochodzi bowiem często do wtórnej nietole-rancji laktozy , mleka modyfikowane zawierające cukier mleczny ( np.Bebiko ) nie są więc dobrze tolerowane.
........
W ostatnich lat wykazano , że u pacjentów stosujÄ…cych preparaty sojowe alergia ujawnia siÄ™ równie czÄ™sto jak u dzieci karmionych popularnymi mieszankami mlecznymi.  
.........
W zwiÄ…zku z tymi danymi specjaliÅ›ci z ESPGHAN uważajÄ… , że u dzieci z alergiÄ… na mleko krowie nie powinny być stosowane preparaty sojowe.  
Mieszanki sojowe mogą być natomiast bezpiecznie stosowane u zdrowych niemowląt jako uzupełnienie karmienia mlekiem kobiecym lub zmodyfikowanym.

............
Objawy alergii na soję podobne są do objawów występujących w przebiegu nadwrażliwości na mleko krowie. Najczęściej występują klasyczne objawy ze strony przewodu pokarmowego: brak apetytu, wymioty, bóle brzucha, biegunki czasami z domieszką krwi, niepokój podczas karmienia. W postaci przewlekłej typowe są brak przyrostu masy ciała, obrzęki związane z zaburzeniami gospodarki białkowej, za-burzenia elektrolitowe i zahamowanie rozwoju chorego dziecka. Rzadko obserwowa-ne są napady astmatyczne, zapalenia oskrzeli z dusznością, zmiany skórne i bóle głowy. W części przypadków dochodzi do zniszczenia prawidłowej struktury ściany jelita cienkiego ( zanik kosmków błony śluzowej jelita cienkiego ) przypominającego zmia-ny w celiakii.


Czy ktoś spotkał się z uczuleniem na soję?????
skanna
Niestety, soja często uczula. Skoro mały dobrze toleruje nutramigen, to nie zmieniaj mleka, bo i po co? Co za różnica, na której mieszance mlekozastępczej dziecko jest?

Wróć do nutramigenu i sama zobaczysz, czy sytuacja się unormuje.

Poza tym - mówi się o niezbyt dobrym wpływie mleka sojowego na chłopców, ze względu na zawartość fitoestrogenów.
mama Tomka
Skanna dziękuję za odpowiedź. Przepraszam, że teraz odpisuję ale nie mam internetu w domu tylko w pracy. Tomuś troszkę chorował więc byłam na zwolnieniu.
Teraz przy wypisywaniu recepty lekarka kazała skonsultować mi się z alergologiem czy Tomek napewno musi być na Nutramigenie. Wydaje mi się że powinnam dostać skierowanie do alergologa czy mam iść prywatnie?
Tomek 14 09 skończył rok czy już można robić testy? Chyba nie bo nie będą miarodajne?
skanna
Wiesz, dziwna ta lekarka, moim zdaniem. Co alergolog może Ci powiedzieć? Właściwie tylko to, że ewentualnie możesz spróbować z innym mlekiem. Testy w tym wieku są mało miarodajne i najlepiej sprawdza się jednak metoda prób i błędów. W przypadku alergii pokarmowej alergolog na dobrą sprawę wie mniej niż rodzic, bo to rodzic dziecko obserwuje i wie, jakie są reakcje na poszczególne produkty, alergolog może Cię najwyżej poinstruować, jakie pokarmy są potencjalnie najgroźniejszymi alergenami, których trzeba unikać, ew. w jakiej kolejności je wprowadzać.

Skoro mały dość gwałtownie zareagował na zmianę mleka z nutramigenu na sojowe, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że na krowie zareaguje tym bardziej.
laila
moj synke miał uczulenie na soje i własnie dlategio dostał nutramigen
mama Tomka
Wiem że lekarka chciałaby przestawić Tomcia na mleko krowie bo tak powiedziała, ale czy to nie za szybko? Około siedem miesięcy na Nutramigenie i wszystko było OK. Wcześniej na innych Bebiko, Bebillon Nan itp. najpierw zatwardzenia potem biegunka z krwią Nutramigen wszystko uregulował.
Nie wiem czy ta wizyta u alergologa ma sens? Co Wy o tym sÄ…dzicie?

Laila jakie miałaś objawy alergii na soję? Bo nie wiem czy to soja czy to gluten?
CYTAT
Tomuś jadł bułeczkę od około 3 tygodni początkowo po małym okruszku i nie było żadnych objawów. Lekarka postanowiła zmienić Tomkowi Nutramigen na Pro Sobee2
.......
7dnia zauważyÅ‚am, że synek zaczyna siÄ™ zaÅ‚atwiać ze Å›luzem i za czÄ™sta jak na niego 6 razy (zazwyczaj 1-2 razy) i kupka zaczyna coraz to bardziej przypominać biegunkÄ™. W tym czasie zjadÅ‚ też 2 buÅ‚eczki (przez te 7 dni).  
8 dnia było znacznie gorzej około 12 kupek ze śluzem tego też dnia poszłam do lekarza, aby wyjaśnić co może być przyczyną tej biegunki lekarka stwierdziła, że to gluten.

Teraz wszystko wraca do normy biegunki nie mamy, ale kupka jest nadal zielona. Chwilowo razem z mlekiem sojowym odstawiłam i gluten.

Skanna poszukam danych na temat fitoestrogenów to są chyba estrogeny roślinne? Dziewczyny dziękuję za informacje
skanna
CYTAT(mama Tomka)
Wiem że lekarka chciałaby przestawić Tomcia na mleko krowie bo tak powiedziała, ale czy to nie za szybko? Około siedem miesięcy na Nutramigenie i wszystko było OK. Wcześniej na innych Bebiko, Bebillon Nan itp. najpierw zatwardzenia potem biegunka z krwią Nutramigen wszystko uregulował.
Nie wiem czy ta wizyta u alergologa ma sens? Co Wy o tym sÄ…dzicie?


I ta lekarka roczniakowi po takich reakcjach chce mleko krowie wprowadzać?

icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Durna baba i tyle, przepraszam za wyrażenie.

Zapytaj jej, w jakim celu i czy słyszała może o marszu alergicznym.
mama Tomka
Syszałam o tym marszu alergicznym od koleżanki która skończyła medycynę.
Lekarka stwierdziła, że to jest chłopak i powinien dostać szklanę mleka i naprzód do przedszkola icon_exclaim.gif
Ale to chyba jeszcze icon_question.gif
icon_rolleyes.gif minimum za jakieÅ› dwa lata.
Nie chce mi się kłócić z lekarzem narazie.
Mam jeszcze inne problemy Jutro jedziemy na USG głowy (naczyniak) a potem do onkologa.
ProszÄ™ trzymajcie kciuki.
Pozdrawiamy cieplutko
malinowa i Malina
Zmień lekarkę - i niech ona sama sobie mleko krowie pije. icon_evil.gif
Ev
Malinowa,
a może ona dywidendy od firm mleczarskich dostaje? wink.gif
J. ma 3 lata, dalej je Nutramigen. Bez mleka da się żyć icon_biggrin.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.