To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

jakie badania?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Doruśka
Profilaktycznie,co zrobić? tyle sie mói o profilaktyce antychorobowej.
powiedzcie jakie badania powino sie wykonać?
mama_do_kwadratu
morfologia
mocz
cytologia
USG piersi
USG jamy brzusznej
WZW B i C
Doruśka
o o usg jamy brzusznej nie pomyslałam..jeszcze mam na tarczycę i cukier zrobić badania.

a lekarze skierowań dawać nie chcą...
mama_do_kwadratu
Niestety, ze skierowaniami krucho... Ja część robię sobie "na prezent urodzinowy" icon_wink.gif
Z tarczycÄ… i cukrem masz racjÄ™.
Poza tym , czasem w prywatnych laboratoriach proponują różne panele- jedno pobranie krwi, dużo różnych badań w dobrej cenie.
reszka
Zamiast USG brzucha, które rzadko kiedy coś sensownego wnosi u osoby bez objawów, podobnie jak morfologia (obliczam, że w ciągu ostatniego roku obejrzałam gdzies ok. 1000 morfologii - naprawdę nieprawidłowych widziałam może trzy, w tym jedna mojego synka) lepiej zrobic cukier (od 45 roku życia co 3 lata, w uzasadnionych przypadkach co roku i młodziej) i lipidogram - od 30 roku życia co 5 lat, chyba że nieprawidłowości - to częściej.
Warto się zaszczepić p. WZW-B
Doruśka
Reszka ,a ten lipidogram ,to jak sie fachowo nazywa? i o czym mówi? bo ja juz skończyąłm jakis czas temu 30 lat,i mam zamiar dłłuuugo żyć,zatem te badania mam zamiar zrobić,w poniedziałek.
a dlaczego nie morfologiÄ™?
bo ja na morfologię skierowanie mam,na cukier również,ale te lipidy jeszcze bym zrobiął,jak kłują to raz...

a dziecku co zrobić? bo na morfologię i mocz ma skierowanie,a cos jeszcze?
marghe.
zerknij
https://www.maluchy.pl/forum/viewtopic.php?...8993&highlight=
Doruśka
Zerkłam icon_wink.gif ale nadal nei wiem co to lipidograf icon_wink.gif
mama_do_kwadratu
Lipidogram jest to biochemiczna analiza krwi, mająca na celu ustalenie zawartości w niej tłuszczów, czyli lipidów: trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz jego dwóch frakcji HDL i LDL. Zbyt wysokie stężenie tłuszczów we krwi, zwłaszcza cholesterolu prowadzi do miażdżycy tętnic, a więc również do choroby wieńcowej. Wiele jednak zależy od tego, ile mamy tzw dobrego cholesterolu HDL i złego LDL. Stwierdzono bowiem, że osoby, które mają niezbyt wysoki poziom cholesterolu całkowitego np 200mg/dl, ale dużo LDL i mało HDL, są bardziej narażone na chorobę naczyniową niż te, które mają wyższy poziom cholesterolu całkowitego np 230 mg/dl ale za to dużo dobrego dobrego HDL np 75 mg/dl.
Lipidogram umożliwia prawidłowe zdiagnozowanie i leczenie zaburzeń przemiany tłuszczów, a także określenie, jak poważne jest ryzyko rozwoju choroby naczyniowej.

Prawidłowe wartości lipidów


Kobiety

Cholesterol całkowity 200 mg/dl
LDL 135 mg/dl
HDL 50 – 45 mg/dl
Trójglicerydy 180 mg/dl


Mężczyźni

Cholesterol całkowity 200 mg/dl
LDL 135 mg/dl
HDL 55 mg/dl
Trójglicerydy 180 mg/dl


Pamiętaj:
 Pierwsze badanie cholesterolu należy wykonać przed 20-tym rokiem życia.
 Jeżeli badanie krwi wykaże podwyższony poziom cholesterolu/ ponad 200 mg/dl /, należy wykonać lipidogram.
 Od 50-tego roku życia powinno siÄ™ powtarzać badanie co 5 lat, jeÅ›li wynik jest w granicach normy. Natomiast jeÅ›li jest niepokojÄ…cy, częściej. Dotyczy to także osób z nadwagÄ…, nadciÅ›nieniem, chorych na cukrzycÄ™, nerki, wÄ…trobÄ™, dnÄ™ moczanowÄ….

123zdrowie.webpark.pl
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.