To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Anemia itd..

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Doruśka
mam anemię. brałam miesiac żelazo a ona sie pogorszyła ,czyli hemoglobina mi spadła.
jutro idÄ™ na gastroskopie.
nei ukrywam,ze panikuje.
moze doradzicie co jeszcze zbadac?
a dieta bogatożelazowa jest obecna w miom domu icon_smile.gif
Edi Zet :)
Rany Dorusia, ale Ci nie zazdroszczÄ™ tego badania....
Musisz sobie porobić te badania obrazujące GIT. Czy nie masz tam krwawień. Zrób także krew utajoną w kale.
Pójdź do ginekologa. Może przyczyną są zbyt obfite krwawienia?
Ale jaka to niedokrwistość? Ustal czy niedoborowa czy np. złośliwa.
A bierzesz oprócz żelaza B12 i kw. foliowy (ich niedobór daje a. megaloblastyczne). Możesz zbadać sobie w surowicy poziom B12 i foliowego.
Zrób sobie jeszcze poziom bilirubiny.
No nie wiem co jeszcze.... icon_rolleyes.gif
Edzia77
Może warto byłoby również zawitać u endokrynologa. Tarczyca tez może miec na to wpływ. Swoją drogą gastrolog jest ble. Trzymaj sie cieplutko.
Doruśka
zatem ,tarczyca zdrowa: badania robiłam.
co to sÄ… badania GIT?
barałm kwas foliowy.teraz czekam na wyniki gasroskopii.do ginekologa też sie zapisałam.
a jak sie bada czy złosliwa czy niedoborowa? aha,magnez w normie.wąłsnei poza anemią to nic nei wyszło ani w krwi ani w moczu.
Edi Zet :)
CYTAT(Dorusia)
zatem ,tarczyca zdrowa: badania robiłam.
co to sÄ… badania GIT?  
barałm kwas foliowy.teraz czekam na wyniki gasroskopii.do ginekologa też sie zapisałam.
a jak sie bada czy złosliwa czy niedoborowa? aha,magnez w normie.wąłsnei poza anemią to nic nei wyszło ani w krwi ani w moczu.

No GIT to bad przewodu pok.: endoskopia, kolonoskopia, usg p.pok itp. Krew utajona w kale daje obraz czy są krwawienia do p.pok. Ale nie wiem w jakim czasie po przyjmowaniu żelaza można je zrobić. Jak to anemia? Daje odp. badanie rozmazu krwi, a właściwie wygląd samych krwinek (RBC).
Powrót do normy przy anemiach może być długi, nawet kilka miesięcy. Może trzeba się uzbroić w cierpliwość????
Doruśka
Edi,dzięki:) anemia ,bo mam niska hemoglobinę tylko to,reszta ok. ale zobaczymy skad ona sie wzięła. zaczynam od gastrskopi,najbardziej niepokoi mnei ,ze zamiast lepiej to jest gorzej icon_sad.gif
a cierpliwosci to mi brakuje baaardzo.icon_sad.gif(
Doruśka
Nie mam krwi utajonej w kale,ale dalej sie deneruje icon_sad.gif(
Jaco
Dorusiu,
Pytałam jaki masz poziom hemoglobiny i dopiero teraz zauwazyłam odpowiedź. Podaj łapkę. Ja mam 10,2 a krwinki czerwone 3,55.
Dostałam skierowanie na: (cokolwiek to wszystko znaczy icon_rolleyes.gif )

TSH, hematokryt, hemoglobina, krwinki czerwone i białe z rozmazem ręcznym
krew-glukoza
krew-keratynina
krew-aminotransf.
HBS Ag
HCV
INR
WZW
APTT
Fe, terryna, transferyna
vit b12, kwas foliowy (chyba chodzi o wchlanianie?)
bilirubina całkowita
proteinogram
OB -CRM (?)
i jeszcze cos czego nie bardzo moge rozczytać, Jakby PIC i Quicke..?

U mnie oprócz kiepskiej morfologi dochodzi jeszcze OB=47
Doruśka
Wtaj w klubie Jaco,ja krwinki czerwone mam 4,07 .
jutro ide na gastroskopię,bo mi jakieś podkrwawiajace nadrzerki-wrzody podejrzewają .bo mi od ostatniego badania ta hemoglobina spadła nieco:(( ,ale taki hematokryt wzrósł,chociaznadal ponizej normy)
Ty masz zbadac jak widzę tarczycę,reumatyzm i oprócz cukru i żelaza to ja nei wiem co masz jeszcze;)
a jak sie psychicznie czujesz? bo ja kiepsko szczerze mówiac icon_sad.gif(((
Jaco
Dorusiu,
Ja mam tak od lat więc generalnie nawet nie wiem jak bym się mogła czuć gdybym miała normalnie icon_wink.gif. Do tej pory to poprostu lekceważyłam a teraz nie ukrywam, że mnie przeraziły zlekka, bo mieć anemię to jedno a nie dostać zezwolenia na pracę to drugie... Tylko że u mnie bardziej boją się o to OB w połączeniu z wynikami krwi. Do tego dołożyły się jeszcze jakieś cuda na RTG płuc. Ponieważ ja się właściwie na nic nie skarżę, nic mnie nie boli a ich zdaniem przy takim OB powinno i to mocno (OB jest podwyższone od zeszłego roku - wtedy było 36) to chcą zbadać wszystko, żeby wykluczyć najgorsze. Jak te badania nic nie wykażą to tez mi każą rurki połykać icon_rolleyes.gif
Doruśka
To trzymamy kciuki za siebie nawzajem icon_smile.gif MUSI być dobrze:)
Anuk
Jaco, przy takim OB to kurcze wcale nie dziwi mnie ilość badań, które masz do wykonania. Niewątpliwie coś się dzieje, kwestia znalezienia przyczyny.

Dorusia, nie pobijecie moich "osiągów" - moje "najlepsze wyniki" jeśli chodzi o krw.czerwone to 2.1. To była ANEMIA! icon_wink.gif Na marginesie zupełnie, to była anemia na tle niedoboru żelaza. Hemoglobina i hematokryt też miałam sporo poniżej dolnej granicy. Diagnozowano mnie przez miesiąc (komplesowo), również w kierunku chorób krwi i..... nic nie znaleziono.

A nie odchudzasz się drastyczną dietą? Bo o to też się mnie lekarz pytał.
Doruśka
ja sie nie odchudzam wcale ,ja tylko mówie o odchudzaniu,a ze mam słaba silna wolę to ...
mama_do_kwadratu
pytanie do lekarza: czy OB 47 jest naprawdę takie wysokie? Bo coś mi się wydaje, że nie.

Trzymajcie sie dziewczyny przytul.gif
Jaco
Norma OB to od 1 do 14 icon_rolleyes.gif
mama_do_kwadratu
nie, no ja wiem jaka jest norma, ale interesuje mnie czy 47 jest rzeczywiście bardzo niepokojące, sama mam 26 i lekarz mi powiedział, że jesli jest jakiś powazny stan zapalny, to OB bywa trzycyfrowe.
Pytam, bom nie lekarz icon_rolleyes.gif
Potwora
Ja pamietam OB z 60 i lekarz jakoÅ› specjalnie siÄ™ nie przejÄ…Å‚.
Anuk
CYTAT(Ola Fisia)
Ja pamietam OB z 60 i lekarz jakoÅ› specjalnie siÄ™ nie przejÄ…Å‚.



Hmmm, to chyba standardy się zmieniły, bo mój się przejmował jak było 18.
mama_do_kwadratu
CYTAT(Anuk)
CYTAT(Ola Fisia)
Ja pamietam OB z 60 i lekarz jakoÅ› specjalnie siÄ™ nie przejÄ…Å‚.



Hmmm, to chyba standardy się zmieniły, bo mój się przejmował jak było 18.

18 miałaś po 1 czy po 2 godzinach?
Doruśka
Wrzodów nie mam.Gastroskopia bez istotnych zmian.
Jutro wizyta u internisty,ciekawe co jeszcze bede badac ?
Anuk
Może ginekologiczne badania, może sprawdzenie przyswajalności żelaza?
KM
Miałam kiedyś OB 57. Lekarka powiedziała, żebym za m-c powtórzyła badanie, bo następnym razem nie wyda zaświadczenia o zdolności do pracy. To było ponad 5 lat temu. Od tamtej pory nie badałam OB.
Doruśka
Dostałąm zelazo do zucia. za 3 tyg badanie krwi znowu.
A.L.
Dorusia to uwazaj na zeby. Najlepiej je myj po tym zuciu.
Anuk
CYTAT(mama_do_kwadratu)
CYTAT(Anuk)
CYTAT(Ola Fisia)
Ja pamietam OB z 60 i lekarz jakoÅ› specjalnie siÄ™ nie przejÄ…Å‚.



Hmmm, to chyba standardy się zmieniły, bo mój się przejmował jak było 18.

18 miałaś po 1 czy po 2 godzinach?


No po godzinie.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.