To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Storczyk

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
beata1104
CYTAT([użytkownik x] @ Sun, 08 Jan 2012 - 16:45) *
Najserdeczniej Ci tego kwitnienia życzę, acz nie przywiązuj się do miltonopsisa zbytnio... Nie znam osoby, która by toto uhodowała w warunkach domowych.


Mimo że mineło sporo czasu od zakupu mojego przekwitniętego miltoniopsisa to UDAŁO mi sie go nie ukatrupić i do tego będą piękne kwiaty 03.gif





Użytkownik usunięty
Wow! Beata! Przypadam do stóp!!!!
Agnieszka AZJ
[użytkownik x],
a wiesz, że ta moja Miltonia, co Ci ją pokazywałam na zdjęciu, nadal żyje ? Klapnięta bo klapnięta, ale póki calkiem nie zdechła to jej nie wyrzucę.
Użytkownik usunięty
Agnieszka, pewnie że nie wyrzucaj!
beata1104
Prawie sie rozwinął icon_smile.gif
Użytkownik usunięty
CYTAT(beata1104 @ Mon, 03 Sep 2012 - 12:47) *
Prawie sie rozwinął icon_smile.gif


Powiem Ci Beata, że jesteś pierwszą osobą znaną mi, która utrzymała milltonium.

Powiedz mi, jak tego dokonałaś?!
beata1104
CYTAT([użytkownik x] @ Mon, 03 Sep 2012 - 14:34) *
Powiem Ci Beata, że jesteś pierwszą osobą znaną mi, która utrzymała milltonium.

Powiedz mi, jak tego dokonałaś?!


Dziękuje icon_smile.gif takie słowa od Ciebie bardzo dużo dla mnie znaczą 06.gif

Jak tego dokonałam? Nie mam pojęcia 29.gif traktuje go jak wszystkie inne moje storczyki, moczył sie w deszczówce, lub przegotowanej wodzie z nawozem. Nic więcej 03.gif

Dziś wypatrzyłam jeszcze jeden pęd z tego przyrostu icon_smile.gif będzie więcej kwiatków brawo_bis.gif
Użytkownik usunięty
CYTAT(beata1104 @ Mon, 03 Sep 2012 - 16:08) *
Dziękuje icon_smile.gif takie słowa od Ciebie bardzo dużo dla mnie znaczą 06.gif

Jak tego dokonałam? Nie mam pojęcia 29.gif traktuje go jak wszystkie inne moje storczyki, moczył sie w deszczówce, lub przegotowanej wodzie z nawozem. Nic więcej 03.gif

Dziś wypatrzyłam jeszcze jeden pęd z tego przyrostu icon_smile.gif będzie więcej kwiatków brawo_bis.gif



Beata, powiem Ci, że jestem POD OGROMNYM WRAŻENIEM! Tak, drę się. Bo widziałam miltonie w katedrze roślin ozdobnych zdychające jedna po drugiej!!! A Twoje żyją i JESZCZE KWITNĄ brawo_bis.gif

Słuchaj... jakby Ci się owe roślinki rozrosły... i byś je KIEDYŚ tam przesadzała... czy ja mogłabym wyżebrać od Ciebie odsadkę?... blagam.gif

Wiesz, ja mam takiego delikwenta, który kwitnie niezmordowanie od 1,5 roku, wypuszcza liście, korzenie, pędy... jest po prostu gigantem! Na tyle, że kolega robi z niego storczykowe dzieci in vitro. Po to, żeby mieć jego geny...

Jakbyś chciała, dostaniesz jednego Phalenopsisa, który ma kwiaty wielkości dłoni, białe, ale przede wszystkim non stop kolor kwitnie icon_smile.gif

A u mnie na parapetach szaleństwo. Najbardziej jednak cieszy mnie Vanda Robert de Light, która wypuściła pęd kwiatostanowy po DWÓCH latach 06.gif
milutka
A ja w końcu zakupiłam sobie storczyka, co prawda w castoramie, ale trzyma się pięknie, zdjęcie zrobione zaraz po przywiezieniu do domu a na dzień dzisiejszy wypuścił już dwa kwiatki i następny pąk się pojawił icon_smile.gif



moko.
A ja swojego ukatrupiłam....
uschnął, bo woda wyschła, podczas naszego urlopu.
Użytkownik usunięty
moko, wyrzuciłaś go?
Agnieszka_82
[użytkownik x] ja już przedeptuję nóżkami w miejscu bo wydaje mi się że lada dzien zakwitnie mi "coś". Nie pamiętam czy to Miltonium czy Belleara. Tak czy siak jeszcze chwila i się okaże icon_smile.gif
moko.
CYTAT([użytkownik x] @ Tue, 11 Sep 2012 - 21:19) *
moko, wyrzuciłaś go?

Nie, obcięłam uschnięte pędy (2 z 4) bo pozostałe 2 są zielone.
Nawadniam i czekam, czy się zreanimuje.
Niepokoi mnie to, ze na jednym liściu zrobiła się sucha plama....
Pokażę Ci tego kwiatka, bo wydaje mi się, ze powinnam go przesadzić i dodać korę, bo jej prawie w ogóle nie ma, ale nie wiem co mam zrobić z tym liściem?
Julcia_
hej
dołącze do was jako miłośnik tych kwiatów
co prawda od niedawna -rok temu dotasłam jeden w pracy i potem już w domu 4..bo się zakochałam w kwiatach
nie znam się za bardzo(wcale?) na hodowli -wyczytałam że podlewać raz w tyg. i nawozić
tak robiłam pięknie kwitły przesz rok non stop prawie (sypałam nawóz do róź w granulkach)

w czerwcu byłam na urlopie tesciowa podlewała mi kwiatki zapomniałam dodac że storczyków lepiej wcale
polewała co 2 dzień
jak wóciłam po 2 tyg 2 zgniły całkiem 21.gif 41.gif

2 zostały
już nie kwitną -najpierw je 3 tyg przesuszyłam nie podlewałam wcale, teraz nie wiem co zrobic, nawożenie nic nie daje
a widze [użytkownik x] ze ty specjalistka więc proszę o poradę
blagam.gif
1.co to za odmiana dokładnie?
2. stoją mi ciągle w przezroczystych doniczkach -i w plasikowych osłonkach na nie -kupic podłoze i przesadzić (jak?? korzenie obciąć uschłe, wszystkie w podłoze czy zostawic poza doniczką jak teraz?)?
3.czytałam tylko kilka stron wstecz, ale pisałaś o nawadnianiu..co to?
4.to samo ze schowaniem w ciemne miejsce czy moje tez moge, zeby zakwitły znów?
to zdjęcia
nr 1.


nr 2.
]
Użytkownik usunięty
Julcia, ad.:

1. Dokładnie - gatunek: storczyk, czy jak wolisz - orchidea. Rodzaj - Phalenopsis. Jaki? Bóg wie jeden, mieszaniec jakiś (czyli po dawnemu - hybryda).
2. Doniczki to dobrze, one fotosyntezują przez korzenie. Mają być przezroczyste.
3. Kąp je raz w tygodniu namaczając na godzinę.
4. Wyciągnij je z tych osłonek NA SUCHO, poobcinaj martwe korzenie (których widzę jest DUŻO), wsadź do nowego podłoża dla Phalenopsisów (lubię podłoże substral). Potrzymaj ze 3 dni i namocz. Rany po obciętych korzonkach zanurz w cynamonie (działa pieknie bakteriobójczo).

Ten na drugim zdjęciu ma kupę w podłożu (w sensie syfek), dlatego powypuszczął tyle korzeni powietrznych i próbuje się ratować poza doniczką. Poza tym ich stan wcale nie jest zły.
Julcia_
dzięki [użytkownik x] za szybką odpowiedź
zaraz idę do sklepu po podłoże
to jeszcze mam parę pytań:

nawozić jeszcze teraz czy może przenieś w ciemne miejsc, albo co jeszcze zrobić zeby znowu zakwitły?

a co z tym cynamonem-przyprawa tak?
nasypać do doniczki czy jak będę moczyć wodę z cynamone(dużo?)

czy jak będe przesadzać mam te korzenie co są poza doniczką wsadzić w środek w podłoze cyz zostawić poza doniczką?
Użytkownik usunięty
A nie ma sprawy, cała przyjemność... i tak dalej icon_wink.gif

Cynamon - jak utniesz korzonek, zamocz końcówkę w cynamonie. Tak, przyprawa icon_smile.gif

Nawozić, zanim zechcą kwitnąć, będą musiały się oswoić z nowym miejscem. Ale nawóz dopiero za miesiąc, jak roślina na dobre zamieszka icon_wink.gif

Z tym ciemnym miejscem poczekaj. Niektóre baaardzo chętnie kwitną, bez ciemnego miejsca też.
Julcia_
kupiłam ziemie (podłoze do stroczyków) i przesadziłam
rzeczywiście w środku w doniczce była"kupka" czyli 20% ziemi 80% uschłych korzeni 43.gif
obcięłam całe uschłe(nie wiem czy dobrze bo tylko trochę dobrych zostało) upchnęłam prawie całe korzenie w ziemi
i zgodnie z Twoimi zaleceniami namocze za 3 dni poczekam z nawozem i ciemnym miejscem

ale mam nadzieje że teraz z taką iloscią jedzonka (super to podłoze, bardzo żyzne) będą ładnie rosły i już nie padną chociaż te blagam.gif
a jak zakwitną na pewno wstawie fotki (jeden był biały drugi biały z foletowymi kropkami o ile pamiętam)
Julcia_
CYTAT([użytkownik x] @ Fri, 14 Sep 2012 - 12:18) *
Niektóre baaardzo chętnie kwitną, bez ciemnego miejsca też.

np moje ...kiedyś
Użytkownik usunięty
Julcia_ co to znaczy "żyzne" podłoże? Bo wiesz, do storczyków to podłoże powinno być przede wszystkim PRZEWIEWNE. To takie kawałki kory są, bo przecież orchidee są epifitami, porastają potężne, korzaste icon_wink.gif drzewa. Vandy na ten przykład mają tak delikatne korzenie, że w ogóle nie wkłada się ich w podłoże, tylko podwiesza z luźno zwisającymi korzeniami i tylko moczy regularnie. A Vanda to też storczyk. Zupełnie inne korzenie mają np. dendrobia, które wymagają drobniejszego podłoża utrzymującego dłużej wilgoć icon_smile.gif Dlatego inne podłoża są do Phalenopsisów, inne do cymbidiów, jeszcze inne do dendrobiów icon_smile.gif A do Vand podłoża nie ma icon_wink.gif
Inkusia
No własnie jeśli chodzi o podłoże do storczyków to kiedyś jak przesadzałam to kupiłam w kwiaciarni takie odpowiednie wyglądające jak kora rozdrobniona. Jakiś czas temu postanowiłam znowu przesadzić bo kora zaczynała plesnieć i kupiłam podłoże do storczyków a w domu po otwarciu woreczka okazało się że to wygląda prawie jak zwykła ziemia 21.gif Przesadziłam i myslę sobie że źle zrobiłam icon_sad.gif To coś zaczyna znowu pleśnieć, pewnie tak jak piszesz za dużo wilgoci trzyma.
Użytkownik usunięty
CYTAT(Inkusia @ Tue, 18 Sep 2012 - 08:44) *
No własnie jeśli chodzi o podłoże do storczyków to kiedyś jak przesadzałam to kupiłam w kwiaciarni takie odpowiednie wyglądające jak kora rozdrobniona. Jakiś czas temu postanowiłam znowu przesadzić bo kora zaczynała plesnieć i kupiłam podłoże do storczyków a w domu po otwarciu woreczka okazało się że to wygląda prawie jak zwykła ziemia 21.gif Przesadziłam i myslę sobie że źle zrobiłam icon_sad.gif To coś zaczyna znowu pleśnieć, pewnie tak jak piszesz za dużo wilgoci trzyma.


Inkusia, storczyk storczykowi nierówny. Do Phalenopsisów powinno być grubsze podłoże. A jeżeli pleśnieje, to ZA CZĘSTO podlewasz, nie ma zmiłuj.
Inkusia
[użytkownik x] też wpadłam na to że mają za mokro tylko sęk w tym że one usychają icon_sad.gif I bądź tu mądra no 48.gif Załamuję się już.
Użytkownik usunięty
CYTAT(Inkusia @ Tue, 18 Sep 2012 - 09:51) *
[użytkownik x] też wpadłam na to że mają za mokro tylko sęk w tym że one usychają icon_sad.gif I bądź tu mądra no 48.gif Załamuję się już.


Nie usychają, tylko umierają, bo gniją im korzenie i nie mają czym jeść!
Inkusia
[użytkownik x] a jest dla nich jakiś ratunek??? 41.gif
Użytkownik usunięty
CYTAT(Inkusia @ Tue, 18 Sep 2012 - 10:28) *
[użytkownik x] a jest dla nich jakiś ratunek??? 41.gif


Pokaż je, to Ci powiem icon_wink.gif Ale jak znam życie - tak. Widziałam już rośliny bez żadnych korzeni, które odżywały. Przesadź je w przewiewne podłoże, usuń martwe korzenie, NIE ZALEWAJ icon_smile.gif
Julcia_
CYTAT([użytkownik x] @ Tue, 18 Sep 2012 - 10:50) *
, NIE ZALEWAJ icon_smile.gif

a zeby "nie zalać" to czy mam jeszcze podlewać oprócz maczania w wodzie(raz w tygodniu tak?) -cała doniczka ma sie moczyć (ziemia nie wypłynie?) czy tylko dół

ps ale nas Inkusia na storczyki nagle naszło:)
mnie bardzo bo miałam 4 ładnie kwityły a tylko podlewałam i nawoziłam..a tu do urlopu, jak pisałam, bach i mam problem..az mi żal patrzeć na same liście.. 32.gif
Użytkownik usunięty
CYTAT(Julcia_ @ Tue, 18 Sep 2012 - 12:23) *
a zeby "nie zalać" to czy mam jeszcze podlewać oprócz maczania w wodzie(raz w tygodniu tak?) -cała doniczka ma sie moczyć (ziemia nie wypłynie?) czy tylko dół

ps ale nas Inkusia na storczyki nagle naszło:)
mnie bardzo bo miałam 4 ładnie kwityły a tylko podlewałam i nawoziłam..a tu do urlopu, jak pisałam, bach i mam problem..az mi żal patrzeć na same liście.. 32.gif


Inkusia, podlewasz, jak korzenie zrobią się srebrne. Czyli moczysz całą doniczkę "po wrąbek" w wodzie przez około godzinę. Potem wylewasz całą wodę, odsączasz i dajesz korzeniom odetchnąć - aż zrobią się srebrne. Podłoże nie wypłynie, mi nie wypływa icon_smile.gif Korzenie je trzymają icon_smile.gif
Julcia_
namoczyłam wczoraj ale jednak tylko spód bo ja mam przecież świeżo przesadzone korzenia poobcinane jeszcze nie trzymają ziemi i wypływała
teraz siedzę i czekam aż się przyjmą i zaczną rosnać (kwitnąć blagam.gif )

ps: zwiedły po 2 liście od dołu ale to rozumiem strata bo od góry bedzie rosnąć tak?
beata1104
Moje kwitnienia icon_smile.gif
beallara dziś już rozwija drugi pąk icon_razz.gif


oncidium


A bordowy który puścił kiedyś pęd ze stożka wzrostu wypuścił 3 liście. I nowy pęd tym razen "normalnie"
pomidorro
ale cudne!

z radością informuję, ze mój storczyk, który wydawało mi sie poszedł na straty ( kupiłam go , po miesiącu kot mi go przewrócił i okazało się, ze wszystkie oprócz jednego korzenia ma zgniłe) wypuścił dwa nowe korzonki icon_smile.gif uff.... jest szansa....
milutka
Ja swojego storczyka podlewam raz na tydzień , czasami 1,5 tygodnia, odstaną wodą, pięknie kwitnie icon_smile.gif Bardzo dobrze mu służy wschodnia strona. A czy ma już sucho, to sprawdzam wyciągając z osłonki i widzę czy ta przeźroczysta doniczka jest zaparowana czy nie, jak zaparowana to czyli jeszcze ma mokro.
Jestem zakochana w nim icon_smile.gif
Inkusia
[użytkownik x] wczoraj przesadziłam wszystkie storczyki do nowego podłoża, udało mi się kupić w kwiacairni podłoże Substral. Mam za 3 dni dopiero podlać czy już?
Niestety dla kilku nie widziałam szans, za to mam nowe odnóżki i mam pytanie, czy one zakwitną czy potrzebują czegoś specjalnego? Kiedy te przesadzone podlać z nawozem?
Użytkownik usunięty
CYTAT(Inkusia @ Fri, 28 Sep 2012 - 12:20) *
[użytkownik x] wczoraj przesadziłam wszystkie storczyki do nowego podłoża, udało mi się kupić w kwiacairni podłoże Substral. Mam za 3 dni dopiero podlać czy już?
Niestety dla kilku nie widziałam szans, za to mam nowe odnóżki i mam pytanie, czy one zakwitną czy potrzebują czegoś specjalnego? Kiedy te przesadzone podlać z nawozem?


Te przesadzone podlej NAJWCZEŚNIEJ za tydzień! Podłoże z worka jest wilgotne, pozwól korzeniom dojść do siebie.

Odnóżki mają własne korzonki? Jeśli tak, będą żyć icon_wink.gif Zakwitną, na razie wchodzimy w jesień, więc nawóz RAZ NA MIESIĄC, na pewno nie częściej icon_smile.gif

Potraktuj przesadzonki nawozem za miesiąc.
Inkusia
Dziękuję ogromnie za pomoc icon_smile.gif

Tak mają korzenie dlatego zdecydowałam się je przesadzić do nowych osłonek.
Użytkownik usunięty
CYTAT(Inkusia @ Fri, 28 Sep 2012 - 12:48) *
Dziękuję ogromnie za pomoc icon_smile.gif

Tak mają korzenie dlatego zdecydowałam się je przesadzić do nowych osłonek.


Nie ma za co. Do doniczek! Prawda? Do osłonek ABSOLUTNIE nie wsadza się storczyków, bo się w nich duszą icon_sad.gif
moko.
[użytkownik x],

Pytanie od czapy! nie chcesz oddać komuś (moko, co za tupet icon_wink.gif ) kilku okazów ? icon_biggrin.gif
milutka
CYTAT([użytkownik x] @ Fri, 28 Sep 2012 - 15:18) *
Nie ma za co. Do doniczek! Prawda? Do osłonek ABSOLUTNIE nie wsadza się storczyków, bo się w nich duszą icon_sad.gif



Ja tak zrobiłam, koleżanka mi kazała natychmiast wsadzić z powrotem do doniczki tej przeźroczystej, na szczęście mój storczyk żyje.
Użytkownik usunięty
CYTAT(moko. @ Fri, 28 Sep 2012 - 13:45) *
[użytkownik x],

Pytanie od czapy! nie chcesz oddać komuś (moko, co za tupet icon_wink.gif ) kilku okazów ? icon_biggrin.gif


To nie tupet. To bardzo fajna propozycja. Mogę pomyśleć icon_biggrin.gif Chcesz Phalenopsisa? Czy np. Cymbidium może być? (będę dzielić, chętnie się podzielę icon_wink.gif ).

Bardzo bym chciała podzielić się Z TOBĄ czymś od SIEBIE icon_biggrin.gif
moko.
Wiesz, mam nowe mieszkanie, puste okna, jedynego storczyka zmarnowałam ale poprawie się icon_biggrin.gif
Inkusia
CYTAT([użytkownik x] @ Fri, 28 Sep 2012 - 15:18) *
Nie ma za co. Do doniczek! Prawda? Do osłonek ABSOLUTNIE nie wsadza się storczyków, bo się w nich duszą icon_sad.gif


Chodziło mi o te doniczki z dziurkami na dole icon_smile.gif
Agnieszka AZJ
[użytkownik x],
a osłonka na doniczkę ze szkła, ale kolorowego (konkretnie fioletowego) nada się do fałka ?
Użytkownik usunięty
CYTAT(moko. @ Fri, 28 Sep 2012 - 18:13) *
Wiesz, mam nowe mieszkanie, puste okna, jedynego storczyka zmarnowałam ale poprawie się icon_biggrin.gif


I Ty planujesz kurzołapy mając w domu alergika - to PODWÓJNA wartość dodana icon_biggrin.gif

Agnieszka> Falka. Nada się pod warunkiem, że będzie służyła jako OSŁONKA. Czyli roślina siedzi W DONICZCE i razem z doniczką W OSŁONCE icon_smile.gif)) Bezpośrednio - nie. Bo się będzie storczyk dusił oddolnie icon_wink.gif
Agnieszka AZJ
Nie, jako osłonka na doniczkę - tylko nie wiem, czy takie ciemne szkło za bardzo nie izoluje od światła ?
Użytkownik usunięty
CYTAT(Agnieszka AZJ @ Fri, 28 Sep 2012 - 19:42) *
Nie, jako osłonka na doniczkę - tylko nie wiem, czy takie ciemne szkło za bardzo nie izoluje od światła ?


Aga, gdyby to był botanik, to pewnie tak. Ale to są mieszańce. Kurka, widziałam je rosnące w łupinie od kokosa. One są jak karaluchy icon_wink.gif
pomidorro
[użytkownik x]- to moje jakieś marne bo rosną, ale nie kwitną, co niektóre padły 29.gif
więc jednak chyba trochę im do karali albo zielska- nie wszędzie czują się dobrze icon_sad.gif
Użytkownik usunięty
CYTAT(pomidorro @ Mon, 01 Oct 2012 - 18:50) *
[użytkownik x]- to moje jakieś marne bo rosną, ale nie kwitną, co niektóre padły 29.gif
więc jednak chyba trochę im do karali albo zielska- nie wszędzie czują się dobrze icon_sad.gif


No nie... poza tym bywają chore. Ja sobie z marketu ściągnęłam:
a) przędziora,
b) roztocze,
c) śmiertelność plamistą, która zeżarła kilka dobrych roślin icon_sad.gif
Dor
Ostatnio zakwitł u mnie taki kwiatek



Uploaded with ImageShack.us
pomidorro
Dor i znowu choruję na nowy okaz 37.gif Piękny!
[użytkownik x] fakt- miałam pecha jak przytargałam cudo chore do domu , ale i tak strat mogłam mieć więcej - tylko dwa padły! Zmienie im podłoże- może ruszą icon_smile.gif pół roku temu zmieniałam - ale własnie takie dziwnie za drobne mi się wydaje- może o to chodzi? zmienię doniczki na większe bo korzenie " uciekają" i poczekam. icon_smile.gif
Agnieszka_82
Dor pięknośc masz w domu icon_smile.gif Ja czekam, może też zakwitnie icon_wink.gif
Póki co mam takie storczyki, dwa z nich wypuściły keiki icon_smile.gif Większośc ma po 2, 3 pędy kwiatowe - zabierają się za kwitnienie icon_smile.gif
Uwielbiam je !!!

Moja ślicznotka icon_smile.gif


Kropeczek








Najbardziej cieszy fakt, że 70% moich storczyków to kupione "bidy" na wyprzedażach w Leroy Merlin. Średnia cena to 6 zł/szt, przekwitnięte, biedne, odratowane icon_smile.gif Cieszą strasznie ! Najbardziej emocjonujący moment to moment zakwitnięca gdyż nie wiem jaki kolor będzie miał kwiat icon_smile.gif


Na tym zdj chciałam zwrócić uwagę na dziwny, długi pęd kwiatowy z pazurkami. Roślina normalnej wielkości a pęd kwiatowy ma chyba już ponad 1 m długości, brakuje mi już tyczki icon_smile.gif Ciekawa jestem strasznie co to będzie !!!

No i na koniec niespodzianka
Ukochamy mąż wczoraj obdarował mnie cudną Vandą ♥


I tutaj pytanie do [użytkownik x]. Zastanawiam się ciągle czy podwieszać Vandę "na oknie" - musze zrobić żyłkę i powiesić czy zastosować hodowlę np w oszklonym wazonie/akwarium kula ?? Dziś muszę podjąc decyzję ....bo na lampie raczej wisieć nie będzie icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.