To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Transaminazy

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

kas
Ginekolog zalecił mi zrobic badanie krwi na transaminazy. Zrobiłam.

Zaniepokoił mnie wynik o tajemniczej nazwie ALAT.
Norma to 5-31 U/l. Ja mam 32. Nigdzie nie mogę znaleźć co to może "ciekawego" oznaczać.
A może wy coś wiecie na ten temat . icon_smile.gif
Kas
mama_do_kwadratu
Aminotransferaza alaninowa A (ALT, ALAT, GPT)

Jest to enzym wewnątrzkomórkowy. Jego najwyższe stężenia występują w wątrobie, niższe w mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym i nerkach. Pojawienie się podwyższonych aktywności ALT w osoczu wskazuje raczej na uszkodzenie komórek, a nie zaburzenia funkcji narządu.


Norma: 5-40 U/I

Wzrost aktywności do 400-4000 U/I jest wywołany przez wirusowe zapalenie wątroby, toksyczne uszkodzenie wątroby (tetrachlorek węgla, chloroform, pestycydy), zespół zmiażdżenia, hipoksję, niewydolność krążenia. Wartości w granicach 200-400 U/I mogą być spowodowane: cholestazami wątrobowymi, marskością wątroby, zawałem mięśnia sercowego, mononukleozą zakaźną, leczeniem dużymi dawkami salicylanów, przewlekłym leczeniem fibratami oraz przewlekłym leczeniem pochodnymi sulfonylomocznika I generacji.

Wartości 40-200 U/L spotyka się przy fizjologicznym wzroście u noworodków, w chorobach wątroby, zapaleniu trzustki, hemolizie (in vivo lub in vitro).
i.
ALAT

Synonimy SGPT, aminotransferaza alaninowa

Normy
Jednostki tradycyjne 85-680 nmol/l
Jednostki układu SI 5-40 U/l

Odchylenia od normy

Powyżej normy

W zawale mięśnia sercowego
W zapaleniu mięśnia sercowego
Stan po zabiegach kardiochirurgicznych
W wirusowym zapaleniu wÄ…troby
W toksycznym uszkodzeniu wÄ…troby
W przewlekłym zapaleniu wątroby
W chorobach mięśni szkieletowych
W zapaleniu trzustki

Spadek aktywności nie ma znaczenia diagnostycznego

Opis badania

Enzym występujący w komórkach wątroby, mięśni szkieletowych, mięśnia serca, w nerkach i erytrocytach. Wzrost aktywności świadczy o uszkodzeniu komórek narządu.

Uwagi

Pojedynczy wynik ma charakter poglądowy i nie może stanowić o rozpoznaniu choroby. Zawsze skonsultuj się z lekarzem.
mama_do_kwadratu
alat może też wzrastać przy zażywaniu środków antykoncepcyjnych
kas
Dzięki, wiedziałam, że na was mogę liczyc icon_biggrin.gif
Anuk
Nadużywanie środków p/bólowych też może zwiększać wartości ALAT, ASPAT.
reszka
Kas, na miły Bóg - kto sie przejmuje przekroczeniem normy o jedną jednostkę? Przeciez to w granicach błędu laboratoryjnego, a wy tu litanię chorób wypisałyście. Wg mojego laboratorium, gdzie norma jest do 37 jesteś jak najbardziej zdrowa... Zacznij sie martwic jak będziesz mieć stale powyżej 50....
mama_do_kwadratu
CYTAT(kas)
wynik o tajemniczej nazwie ALAT.

reszka, tajemniczy był ten alat, tośmy wkleiły icon_wink.gif
reszka
Aaaa, a ja zrozumiałam że wysokość tegoż tajemniczego Alatu, bo tak mi wynika z pierwszego postu.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.