To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

grupy krwi u dzieci

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

maxmama
Mam pytanie, kiedy należy zrobić badanie grupy krwi u dziecka. Kiedyś robiono je w szpitalu, po urodzeniu. Czy są jakieś powody, że teraz się tego nie praktykuje. Czy w przypadku małego dziecka badania mogą nie być wiarygodne? Nie mogę znależć informacji na ten temat.
justin
słyszałam, że może się zdarzyć, że później jest inna grupa krwi.

Ale może wypowie się jakas mama -lekarz?
Sabina
nie no bez przesady! grupa siÄ™ nie zmienia z wiekiem icon_lol.gif
dlaczego to CiÄ™ interesuje?
pobiera się krew na badanie grupy, tylko dzieciom z ciąż konfliktowych, tzn. mama ma czynnik rh ujemny, a tata dodatni.
można to badanie zrobić na życzenie
użytkownik usunięty
[post usunięty]
incubus
czytalam ze grupa krwi moze sie zmienic u noworodkow i w pozniejszym wieku rowniez ale tylko po przebyciu jakies ciezkiej choroby ale tam lekarzem nie jestem.

mialam zbadana grupe krwi przy urodzeniu i byla taka jak mojego ojca (B+), moja mama ma O+
annaot
Oczywiście że grupa krwi dziecku się zmienia ale nie każdemu nie pamiętam dokładnie kiedy dziecku grupa się normuje juz na stałe . Moja Amelcia jak była w pierwszej dobie życia operowana 03.04.2003r miała grupę ARh+, dokładnie miesiąc póżniej miała gr ORh+, w pażdzierniku 2004 znów miała ARh+ no i w lutym 2005r ponownie miała ORh+ , za każdym razem jak miała być podda jakiemuś zabiegowi maiła pobraną krew na ustalenie grupy, a czytając wypisy ze szpitala też byłam zaniepokojaona i myślałam że nastąpiła pomyła i w sumie taka pomyła mogłaby kosztować życie, dlatego jeżeli jest to dziecko to zawsze przed planowanym zabiegiem jest ustalana grupa a w razie wypadku kiedy nie ma na to czasu jest przetaczana krew "uniwersalna" czyli "O"
Być może to że mojej córce tyle razy zmieniała się grupa ma wpływ to że miała przetaczaną krew, ale to że grupa dziecku się zmienia to jest pewne-to akurat wiem od kardiohirurga wink.gif
BATTMANNKA
1) Dziecko całe życie ma taką samą grupę krwi (krew matczyna nie miesz się z krwią płodu!!!)
2) Generalnie u mnie w szpitalu każdemu dziecku robi się badanie krwi na gupę , ale jeśli nie ma zestawienia konflitowego, to nie ma potrzeby.
3) Nie wpisuje się gr krwi do książeczki dlatego, że wpis przez lekarza czy położną nie jest żadnym miarodajnym dokumentem ( żeby było ważne to potrzebne są pieczątki dwóch różnych laborantów, którzy tą grupę oznaczją, a to jest raczej kłopotliwe w szpitalnym laboratorium)
4) Jeśli nie potrzeba to po co dziecko kłuć

p.s. życzę wszystkim mamusiom aby nigdy nie potrzebowały wiedzieć jaką ich dziecko ma grupę
BATTMANNKA
annaot jedynie w takim przypadku wynik może być różny ale to tylko przy przetaczaniu
blaire
No nie wiem...
Kuba miał badaną grupę krwi po porodzie. Miał 0Rh+.
W ub roku miał usuwany 3 migdał i konieczne było badanie grupy, okazało się, że ma BRh+
użytkownik usunięty
[post usunięty]
ulla
Po porodzie dzieciom bada się krew na grupę krwi raz. A o ile wiem standardowo - robi się to dwa razy..no mnie w każdym razie tak badali. Może stąd rozbieżności???
annaot
no tak ale mojej córce już przed przetoczeniem zmieniała się grupa krwi(po przetoczeniu też, przetaczaną miała raz krew a grupa zmianiała jej się tyle razy), a jak już pisałam wcześniej , o tym że grupa zmienia się dziecku dowiedziałam się od kardiochirurga, szkoda że nie zapytała się co może być przyczyną takiej zmiany czy ot tak u jednych dzieci grupa się zmienia a u drugich nie.
W poniedziałek jadę na kilka dni z córką na kompleksowe badania kardiologiczne do Centrum Zdrowia Dziecka jak nie zapomnę zapytam się jeszcze o to naszej dr, pozdrawiam
dankon
Witajcie
ja do tematu gr. kwi u dziecka.
Bylam przy rozmowie pewnej lekarki z mama, ktora rodzila w tym samym czasie co ja, wlasnie rozmawialy o grupie krwi dzidzi.
Chyba cos mamie nie pasowala ta grupa,lekarka poinformowala ja,ze mozliwe, ze pozniej zmieni sie grupa krwi dziecka.

Co do badan grup krwi u noworodkow, najczesciej stosuja badanie gdy dziecko urodzi sie nie wpelni zdrowe tzn ma jakies bakterie w organizmie i goraczkuje.
To tyle mojej wypowiedzi icon_smile.gif
Pozdrawiam
ulla
CYTAT(dankon)
Co do badan grup krwi u noworodkow, najczesciej stosuja badanie gdy dziecko urodzi sie nie wpelni zdrowe tzn ma jakies bakterie w organizmie i goraczkuje.
To tyle mojej wypowiedzi icon_smile.gif  
Pozdrawiam


Bada się zawsze (chyba???). No chyba, że dlatego, że są wskazania...u nas były, bo mamy różną grupę krwi (ja Rh-, dziecko Rh+) i musieli wiedzieć czy zastrzyk mi podać.
dankon
ulla moze u ciebie tak jest ,ze kazdemu dziecku oznaczaja grupe krwi. U nas w szpitalu jak sie ur. dziecko zdrowe z 10Apgar. To nie bawia sie w to badanie. No chyba ,ze cos sie pozniej dzieje.
W twoim przypadku to chyba chodzilo o konflikt serologiczny, bo masz minusowa grupe krwi.

Pozdrawiam
ulla
CYTAT(dankon)
ulla moze u ciebie tak jest ,ze kazdemu dziecku oznaczaja grupe krwi. U nas w szpitalu jak sie ur. dziecko zdrowe z 10Apgar. To nie bawia sie w to badanie. No chyba ,ze cos sie pozniej dzieje.
W twoim przypadku to chyba chodzilo o konflikt serologiczny, bo masz minusowa grupe krwi.

Pozdrawiam


Może tak, może nie, nie wiem. Zeby nie było, moje dziecko też było dziesięciopunktowe, acz faktycznie chodziło o konflikt (ale w takim razie co z sytuacjami kiedy tego nie wiadomo???, a potencjalnie niewiadomo może być w każdym przypadku....).

W dawnych czasach była też Książeczka Zdrowia Dziecka, nie wiem czy masz szansę mieć świadomość istnienia takowej. Ja już stara jestem, ale później też była, nie bardzo rejestruję wprawdzie co pomiędzy 1984 i później, bo w 1984 urodziła się moja najmłodsza siostra, a potem pierwszy bezpośredni kontakt z dziećmi to był własny), ale książeczki były, i w niej moja starsza siostra (rocznik 1970, ja...rocznik pominę icon_smile.gif , mój brat rocznik 1975, moja najmłodsza siostra rocznik 1984 mieliśmy zapisaną grupe krwi zbadaną w szpitalu po urodzeniu. Akurat się potwierdziło przy późniejszym badaniu, choć jak czytam nie musiało. No, ale nie znaczy to, że takich badań nie robi się obecnie, moim zdaniem to standard (mogę się mylić). Jak nie zrobiono, to może u źródła należy zapytać dlaczego nie, lub, jeżeli tak, a skoro tak, dlaczego nie wpisano tego do książeczki zdrowia???
BATTMANNKA
CYTAT(BATTMANNKA)
1) Dziecko całe życie ma taką samą grupę krwi (krew matczyna nie miesz się z krwią płodu!!!)
2) Generalnie u mnie w szpitalu każdemu dziecku robi się badanie krwi na gupę , ale jeśli nie ma zestawienia konflitowego, to nie ma potrzeby.
3) Nie wpisuje się gr krwi do książeczki dlatego, że wpis przez lekarza czy położną nie jest żadnym miarodajnym dokumentem ( żeby było ważne to potrzebne są pieczątki dwóch różnych laborantów, którzy tą grupę oznaczją, a to jest raczej kłopotliwe w szpitalnym laboratorium)4) Jeśli nie potrzeba to po co dziecko kłuć

p.s. życzę wszystkim mamusiom aby nigdy nie potrzebowały wiedzieć jaką ich dziecko ma grupę
Justina
Ja słyszałam o chłopaku, który był chory na białaczkę. Miał przeszczep szpiku kostnego i musieli mu przetoczyć inną grupę krwi niż swoją. Tamtą wypompowali i przetoczyli nową i tak po 20 latach ma inną grupę krwi.
qenedi
Witam!
Z ta zmiana grupy krwi to prawda. W ksiazecce mam O rh+
A mam w rzeczywistosci A
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.